Προς το περιεχόμενο

Αποζημιωσεις ΔΕΗ για βλάβες σε συκευές.


TopicStrarter

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν πριν ένα δίωρο έβρεχε και μερικούς κεραυνούς (όχι καμιά θεομηνία απλή βροχή και όχι ιδιαίτερα δυνατά μπουμπουνητά ούτε πολλά )

 

Ακούω ένα τσακ απο το router δίπλα μου (draytek 200+ ευρώ) και τώρα πια δεν συγχρονίζει το αστείο είναι ότι ήταν συνδεδεμένο σε ups και έχω ψηφιακή γραμμή (δηλαδή αν βάλεις τηλέφωνο που παίρνει ρεύμα απο την γραμμή δεν θα ανάψει) 

 

Το χειρότερο είναι ούτε το PC πλέον λειτουργεί ανάβει αλλά μάλλον κάηκε (τουλάχιστον) η μητρική θα ερευνήσω αύριο για να δω τι έκτασης είναι η βλάβη τα πράματα δεν είναι ενθαρρυντικά πάντως...

 

βρήκα αυτό https://www.deddie.gr/media/5014/πρακτικά-βήματα-αποζημίωση-για-βλάβη.pdf

 

Και μιλάει για αποζημίωση έως 600 ευρώ που δεν είναι τιποτα πάνω απο 400 ευρώ κάνει μόνο η μητρική και το ρούτερ αν έχει χαλάσει και κάτι ακόμη άνετα ξεπερνάμε τα 600.... αλλά εκει που δεν καταλαβα καλά είναι πως γίνεται η διαδικασία φέρνω πρώτα ηλεκτρολόγο και του ζητάω να μου πιστοποιήσει πως η βλάβη συνέβη λόγω του ουδετέρου αγωγού ή του δικτύου χαμηλής τάσης; 

 

 Τα νέα μέτρα απότι καταλαβαίνω αρχίζουν και εφαρμόζουν φέτος απο 1η Ιουλίου αλλά θυμάμαι και παλιότερα έδινε η ΔΕΗ αποζημιώσεις απλά νομίζω μικρότερες;

 

Έχετε κάποια αντίστοιχη εμπειρία να με συμβουλέψετε; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 75
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

μόνο μία απο γνωστο. Χρόνια μετά πήραν 600 ευρω ή κάτι τέτοιο και είχαν καει τα μισα πραγματα σε ολόκληρο οικοδομικο συγκρότημα. Μιλάμε για 40κ ευρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι ελαχιστες οι περιπτωσεις που αποζημιωνει ο ΔΕΔΔΕΗ και το γραφει το συμβολαιο που εχεις υπογραψει σε ΔΕΔΔΗΕ ή πιο παλια σε ΔΕΗ .

Εως 600 ευρω οπως εγραψες και συνηθως απο "καμενο ουδετερο" μετα απο επαναφορα λογω διακοπης .

Ο καταναλωτης ειναι υποχρεωμενος να προστατευει τις οικιακες του συσκευες.

Υπαρχει συσκευη που μπαινει στον πινακα και το κανει .

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Γιάννης Platano είπε

Ειναι ελαχιστες οι περιπτωσεις που αποζημιωνει ο ΔΕΔΔΕΗ και το γραφει το συμβολαιο που εχεις υπογραψει σε ΔΕΔΔΗΕ ή πιο παλια σε ΔΕΗ .

Εως 600 ευρω οπως εγραψες και συνηθως απο "καμενο ουδετερο" μετα απο επαναφορα λογω διακοπης .

Ο καταναλωτης ειναι υποχρεωμενος να προστατευει τις οικιακες του συσκευες.

Υπαρχει συσκευη που μπαινει στον πινακα και το κανει .

Μπορείς να δώσεις παραπάνω info για αυτο με τον πίνακα? Μπαίνει εκ των υστέρων ? Πως λέγετε? Κόστος. Ευχαριστω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://www.kafkas.gr/proionta/ilektrologiko-yliko/iliko-ragas/elenchos/epitirites-ragas/epitirites-tasis/

Κατι τετοιο 

Επιτηρητης τασης ραγας

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, nvel είπε

οι επιτηρητές τάσης δεν προστατεύουν από τα φαινόμενα του θέματος και ο δεδδηε δεν αποζημιώνει για τα ίδια φαινόμενα

Ο Γιαννης δουλευει στη ΔΕΗ, εισαι σιγουρος γι αυτο που γραφεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απο προσωπικη εμπειρια το 2015.

Επαθα ζημια γυρω στα 4.500€ και πηρα μονο 300€ αποζημιωση.

Και στην αρχη ουτε αυτα δεν μου εδιναν γιατι η ΔΕΔΔΗΕ απαντησε οτι επειδη ειναι υπογεια τα καλωδια και οχι υπεργεια δεν μπορει να κανει συντηρηση.

Εχω προσφυγει στην ΡΑΕ με δικηγορο για τα υπολοιπα αλλα ακομα δεν εχω καμια απαντηση...

Επεξ/σία από k_w_t
  • Sad 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρσι έπαθα ζημιά από καμένο ουδέτερο, τα φώτα έπαιζαν επί κανένα μισάωρο και άλλες φορές έδινε πολύ πιο έντονο ρεύμα (έβλεπες πχ ότι οι λάμπες φώτιζαν πολύ πάνω από το κανονικό και άλλες ελάχιστο), είμαι στην Αθήνα και συγκεκριμένα στη Καλλιθέα και ήταν η 3 πολυκατοικία που μου είπαν ότι έχει συμβεί αυτό. Έφτιαξαν τη βλάβη μετά από 1,5 μέρα και είχαν καεί φορτιστές κυρίως, μια ασφάλεια εντός ενός air condition Mitsubishi. Έκανα τα χαρτιά στο ΔΕΔΔΗΕ, αφού πήρα και χαρτί από αντιπροσωπεία για το air condition με σφραγίδες κλπ και τελικώς μετά από αρκετή ταλαιπωρία και 2 μήνες πήρα 300 ευρώ αποζημείωση. 

300 ήταν πέρσι για μονοφασική και 400 για τριφασική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Εδω δεν πληρώνει τπτ όταν καλώδιά της προκαλούν δασικές πυρκαγιές, αποζημίωση για βλάβες θα δίνει? :

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να δίνουν τις σωστές αποζημιώσεις για τις συσκευές μας, θα πρέπει όμως να μειώσουν τις μισθάρες των υπαλλήλων τους ;) Το βλέπετε να συμβαίνει αυτό ποτέ;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για συγκεκριμένα προβλήματα που είναι υπεύθυνος ο δεδδηε όπως αναφέρει και το έγγραφο, αποζημιώνει. Αν κάηκε η μια μητρική επειδή έπεσε ένας κεραυνός, όχι δεν αποζημιώνει. Τους κεραυνούς δεν τους προκαλεί ο δεδδηε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
9 hours ago, TopicStrarter said:

Λοιπόν πριν ένα δίωρο έβρεχε και μερικούς κεραυνούς (όχι καμιά θεομηνία απλή βροχή και όχι ιδιαίτερα δυνατά μπουμπουνητά ούτε πολλά )

Ακούω ένα τσακ απο το router δίπλα μου (draytek 200+ ευρώ) και τώρα πια δεν συγχρονίζει το αστείο είναι ότι ήταν συνδεδεμένο σε ups και έχω ψηφιακή γραμμή (δηλαδή αν βάλεις τηλέφωνο που παίρνει ρεύμα απο την γραμμή δεν θα ανάψει) 

Το χειρότερο είναι ούτε το PC πλέον λειτουργεί ανάβει αλλά μάλλον κάηκε (τουλάχιστον) η μητρική θα ερευνήσω αύριο για να δω τι έκτασης είναι η βλάβη τα πράματα δεν είναι ενθαρρυντικά πάντως...

βρήκα αυτό https://www.deddie.gr/media/5014/πρακτικά-βήματα-αποζημίωση-για-βλάβη.pdf

Και μιλάει για αποζημίωση έως 600 ευρώ που δεν είναι τιποτα πάνω απο 400 ευρώ κάνει μόνο η μητρική και το ρούτερ αν έχει χαλάσει και κάτι ακόμη άνετα ξεπερνάμε τα 600.... αλλά εκει που δεν καταλαβα καλά είναι πως γίνεται η διαδικασία φέρνω πρώτα ηλεκτρολόγο και του ζητάω να μου πιστοποιήσει πως η βλάβη συνέβη λόγω του ουδετέρου αγωγού ή του δικτύου χαμηλής τάσης; 

 Τα νέα μέτρα απότι καταλαβαίνω αρχίζουν και εφαρμόζουν φέτος απο 1η Ιουλίου αλλά θυμάμαι και παλιότερα έδινε η ΔΕΗ αποζημιώσεις απλά νομίζω μικρότερες;

Έχετε κάποια αντίστοιχη εμπειρία να με συμβουλέψετε; 

Δεν θα λάβεις αποζημίωση για τη ζημιά που έπαθες. Θα κάνεις την αίτηση στη ΔΕΔΔΗΕ και μετά από 10 περίπου ημέρες θα λάβεις απαντητική επιστολή πως δεν ευθύνονται αυτοί για ζημιές που προκλήθηκαν από κακοκαιρία, ενέργειες τρίτων, κλπ κλπ κλπ...

Οι επιτηρητές τάσης μια χαρά προστατεύουν από στιγμιαίες αυξήσεις ή μειώσεις στην τάση και σε γλιτώνουν απο πάρα πολλά έξοδα σε αντίστοιχες περιπτώσεις. Έχουν και timer για να επαναφέρουν αυτόματα το ρεύμα μετά από Χ δευτερόλεπτα από τη στιγμή που θα παρουσιαστεί το πρόβλημα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...