Προς το περιεχόμενο

Αποζημιωσεις ΔΕΗ για βλάβες σε συκευές.


TopicStrarter

Προτεινόμενες αναρτήσεις

32 λεπτά πριν, Amaretos είπε

Συγνωμη μπορει καποιος να μου πει στο περιπου για τι κοστος μιλαμε? "παει πολυ το μαλλι", επισης εχω στο σπιτι τριφασικο ρευμα, παιζει ρολο καπου? Ευχαριστω

Παει πολυ το μαλλι μπορει να σημαινει πχ 4 Χ 109 ευρω +40+ συν εργασια τεχνικου....για να βαλεις τα παντα raycap και να εχεις υψηλο επιπεδο προστασιας

Αν βαλουμε στην κουβεντα επιτηρητες τασεως κτλ ανεβαινουμε κι αλλο λιγο...οχι πολυ

Υποψη οτι πρεπει να υπαρχει χωρος στον πινακα για ολα αυτα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 75
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators

 

3 minutes ago, icyrabbit said:

Το Raycap σε περίπτωση κεραυνού μπορεί να καεί, αλλά θα προστατέψει όλο σου το σπίτι.

H 10ετής εγγύησή του καλύπτει κάτι τέτοιο ή θα πρέπει να πάρουμε καινούριο?

 

4 minutes ago, icyrabbit said:

Επιτέλους ένας άνθρωπος που ξέρει για ποιό πράγμα μιλάει.

Διαφωνώ. 😛

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Thresh είπε

H 10ετής εγγύησή του καλύπτει κάτι τέτοιο ή θα πρέπει να πάρουμε καινούριο?

Δε γνωρίζω για το συγκεκριμένο - έχω εμπειρία με άλλα υλικά της Raycap που στην (extreme) περίπτωση που καιγόταν, το άλλαζες ολόκληρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Μόλις τώρα, valkon είπε

Πλήρης ιδιωτικοποίηση και ξένο board και τέλος. 

τι δουλειά έχει αυτό με θέμα?

καταρχήν η ΔΕΗ είναι προμηθευτής ηλεκτρικού ρεύματος και ο ΔΕΔΔΗΕ ο διαχειριστής δικτύου

αν εσύ έχεις έναν ηλεκτρικό πίνακα από το 1900 δεν σου φταίει κανείς εκτός από σένα

εγώ το πρώτο πράγμα που έκανα όταν αγόρασα το σπίτι που μένω ήταν αλλαγή ηλεκτρολογικού πίνακα + καλωδίων + σωστή κατανομή φορτίων + προστασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 λεπτά πριν, vagos789 είπε

Παει πολυ το μαλλι μπορει να σημαινει πχ 4 Χ 109 ευρω +40+ συν εργασια τεχνικου....για να βαλεις τα παντα raycap και να εχεις υψηλο επιπεδο προστασιας

Αν βαλουμε στην κουβεντα επιτηρητες τασεως κτλ ανεβαινουμε κι αλλο λιγο...οχι πολυ

Υποψη οτι πρεπει να υπαρχει χωρος στον πινακα για ολα αυτα!

Οκ καλο ακουγετε, αν σου βγαλω μια φωτο τον πινακα μπορεις να μου πεις αν εχω χωρο? :)

 

IMG_20200707_151449_compress18.jpg

Επεξ/σία από Amaretos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ σήμερα πήρα αυτό (https://www.kafkas.gr/proionta/ilektrologiko-yliko/fis-polybriza/polybriza-antikerabnikis-prostasias/apc-polyprizo-8th-me-diakopti-prostasia-ypertasis-lefko-3m_182506/) και νομίζω κατά 99% ότι κάνει ήδη δουλειά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, skiabox είπε

Εγώ σήμερα πήρα αυτό (https://www.kafkas.gr/proionta/ilektrologiko-yliko/fis-polybriza/polybriza-antikerabnikis-prostasias/apc-polyprizo-8th-me-diakopti-prostasia-ypertasis-lefko-3m_182506/) και νομίζω κατά 99% ότι κάνει ήδη δουλειά!

Ποσες συσκευες ομως ειναι κοντα του για να τις συνδεσεις ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα κάτι περίεργες αναλαμπές στο εξωτερικό monitor και μέχρι τώρα δεν έχω παρατηρήσει κάτι.

Οχι ότι είχα κάτι τρισάθλιο πιο πριν (belkin).

Αλλά από ότι φαίνεται στην πράξη η apc είναι κορυφή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχει ξανασυζητηθει αυτό το θέμα, ευτυχώς για ΔΕΔΔΗΕ δυστυχώς για τους καταναλωτές πρέπει να υπάρχουν διατάξεις προστασίας στο ταμπλό όπως επιτήρητης τάσης μαζί με αντικεραυνικη προστασία, πόσοι τα έχουν; Ελάχιστοι. 

3 ώρες πριν, ikorolis είπε

τι δουλειά έχει αυτό με θέμα?

καταρχήν η ΔΕΗ είναι προμηθευτής ηλεκτρικού ρεύματος και ο ΔΕΔΔΗΕ ο διαχειριστής δικτύου

αν εσύ έχεις έναν ηλεκτρικό πίνακα από το 1900 δεν σου φταίει κανείς εκτός από σένα

εγώ το πρώτο πράγμα που έκανα όταν αγόρασα το σπίτι που μένω ήταν αλλαγή ηλεκτρολογικού πίνακα + καλωδίων + σωστή κατανομή φορτίων + προστασία.

Μην είσαι επικριτικός με αυτούς που έχουν παλαιά ηλεκτρομηχανολογικα σε παλαιά σπίτια. Δεν θέλω να ακουστώ βερεσέ αλλά δεν έχει λεφτά ο κόσμος για τέτοιες εργασίες, και όσοι έχουν θέτουν άλλες προταιρεοτητες. Εσύ καλά έκανες και άλλαξες στο σπίτι που αγόρασες, άλλοι βρίσκουν ένα σπίτι που τους το άφησαν οι γονείς τους. Σε ένα ακίνητο μας 170τμ το 2003 δώσαμε 3000 ευρώ για ξήλωμα και πέρασμα νέας εγκατάστασης, στο δικό μας που μένουμε εδώ θέλει 4 με 5 χιλιάρικα, την ίδια στιγμή που υπάρχουν άλλα ίδια η σοβαρότερα προβλήματα στο ακίνητο με πολύ πιο δαπανηρη επίλυση και τα μεταθετουμε για το μέλλον κάνοντας τον σταυρό μας μην συμβεί τίποτα.

Όσο για το σχόλιο του φίλου περί ιδιωτικοποιησης του ΔΕΔΔΗΕ είναι άσχετο με το θέμα και δεν αλλάζει κάτι. Ο ΔΕΔΔΗΕ κοιτάει με όρους να καλυφτεί και να μεταθετει ευθύνες στους καταναλωτές. 

Επεξ/σία από Βασίλης_29
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
58 λεπτά πριν, skiabox είπε

Εγώ σήμερα πήρα αυτό (https://www.kafkas.gr/proionta/ilektrologiko-yliko/fis-polybriza/polybriza-antikerabnikis-prostasias/apc-polyprizo-8th-me-diakopti-prostasia-ypertasis-lefko-3m_182506/) και νομίζω κατά 99% ότι κάνει ήδη δουλειά!

Εγώ έχω ένα τέτοιο που μου το είχε προτείνει ηλεκτρολόγος συγγενής για τις αυξομειώσεις και περίπτωση υπέρτασης. Θεωρείτε αξιόπιστο.

55 λεπτά πριν, Γιάννης Platano είπε

Ποσες συσκευες ομως ειναι κοντα του για να τις συνδεσεις ?

Εγώ σε αυτό έχω τηλεόραση, ps4, κλιματιστικό, φορτίζω κινητά εκει και λαπτοπ, έχω και ένα monitor με μπαλαντέζα γιατί έχω γραφείο εκεί κοντα.
Και για τις άλλες έχω πάρει και άλλες 2 μονές πρίζες που κάνουν το ίδιο λογικά. Τη μία την έχω στο ψυγείο, το οποίο κάνει λιγότερο θόρυβο από όταν το έβαλα, ενώ δείχνει να κρυώνει πιο γρήγορα, αν το ανοίξω για παράδειγμα, και άλλη μια για το κλιματιστικό στο δωμάτιο.
Και αν βάλω κάνα πλυντήριο τη βάζω εκεί, που δεν έχει τόσο συχνή χρήση. Οπότε το καλύτερο είναι ή ένα τέτοιο και να βγάζει κανείς από την πρίζα συσκευές που δεν χρησιμοποιούνται αν δεν μπορεί ή δεν γίνεται να αλλάξει πίνακα.

Τώρα αν προστατεύει 100% αν σκάσει κεραυνός δεν ξέρω, αλλά πιστεύω ότι αξίζει τα λεφτά του.
Γενικά η APC μου φαίνεται τρομερό value for money, η αγαπημένη λέξη των Γερμανών άλλωστε, και αρκετοί στο Skroutz γράφουν οτι αν χαλάσει στην αλλάζουν, οπότε ισχύει και η εφ'ορου ζωής εγγύηση.

Επεξ/σία από 777andreas777
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Amaretos είπε

Οκ καλο ακουγετε, αν σου βγαλω μια φωτο τον πινακα μπορεις να μου πεις αν εχω χωρο? :)

IMG_20200707_151449_compress18.jpg

 

 

μια χαρα χώρο εχει!

6 ή 7 din κατω
και 5 ή 7 στην μεση...

Επεξ/σία από sam sam
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
51 λεπτά πριν, 777andreas777 είπε

Εγώ έχω ένα τέτοιο που μου το είχε προτείνει ηλεκτρολόγος συγγενής για τις αυξομειώσεις και περίπτωση υπέρτασης. Θεωρείτε αξιόπιστο.

Εγώ σε αυτό έχω τηλεόραση, ps4, κλιματιστικό, φορτίζω κινητά εκει και λαπτοπ, έχω και ένα monitor με μπαλαντέζα γιατί έχω γραφείο εκεί κοντα.
Και για τις άλλες έχω πάρει και άλλες 2 μονές πρίζες που κάνουν το ίδιο λογικά. Τη μία την έχω στο ψυγείο, το οποίο κάνει λιγότερο θόρυβο από όταν το έβαλα, ενώ δείχνει να κρυώνει πιο γρήγορα, αν το ανοίξω για παράδειγμα, και άλλη μια για το κλιματιστικό στο δωμάτιο.
Και αν βάλω κάνα πλυντήριο τη βάζω εκεί, που δεν έχει τόσο συχνή χρήση. Οπότε το καλύτερο είναι ή ένα τέτοιο και να βγάζει κανείς από την πρίζα συσκευές που δεν χρησιμοποιούνται αν δεν μπορεί ή δεν γίνεται να αλλάξει πίνακα.

Τώρα αν προστατεύει 100% αν σκάσει κεραυνός δεν ξέρω, αλλά πιστεύω ότι αξίζει τα λεφτά του.
Γενικά η APC μου φαίνεται τρομερό value for money, η αγαπημένη λέξη των Γερμανών άλλωστε, και αρκετοί στο Skroutz γράφουν οτι αν χαλάσει στην αλλάζουν, οπότε ισχύει και η εφ'ορου ζωής εγγύηση.

συμφωνώ με αυτό όλα τα πολύπριζα ασφαλείας/προστασίας από υπέρταση είναι APC για μένα είναι εγγύηση.

από διακύμανση ρεύματος (μέχρι να αλλάξουν τα καλώδια στους δρόμους) είχε καεί πλακέτα από τον συμπιεστή του νέου κλιματιστικού καθώς οι "ειδικοί" για τα κλιματιστικά δεν το είχαν βάλει σε πρίζα με προστασία από υπέρταση αλλά είχαν κόψει την πρίζα του κλιματιστικού και το είχαν με κλέμα...

βρήκα σοβαρούς "ειδικούς" οι οποίοι έκαναν πραγματικά δουλειά (αντικατάσταση του καμένου εξαρτήματος του συμπιεστή (εξωτερικής μονάδας)

αλλαγή καλωδίου με πρίζα

τοποθέτηση πρίζας στον τοίχο με γείωση και προστασία από υπέρταση μάρκας...APC.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SPYRER_007 είπε

Αν καταλαβα καλα ο TS εφαγε κεραυνο.Αποζημίωση απο τον ΔΕΗ για ποιο λογο ζηταει ?????????????

Δεν έφαγα εγώ κανέναν κεραυνό, δεν έπεσαι κεραυνός σίγουρα για τουλάχιστον μερικά χιλιόμετρα γύρο απο το συνεργείο (και όχι το σπίτι μου, σε συνεργείο ήμουν) κάτι άλλο έγινε αφού και το ρούτερ χάλασε που είχε ups και χάλασε μόνο στο σημείο που συνδέεται με το DSL  που υποτίθεται δεν έχει ρεύμα αυτό το καλώδιο πια...  όλα τα άλλα (πχ να μπώ στο πανελ, lan θυρες, θυρες τηλεφώνου USBθύρες) δουλεύουν κανονικά.

 

Το δίκτυο εδώ που είμαι είναι εφάμιλλο του Αφγανιστάν τους τελευταίους 5 μήνες είχαμε τουλάχιστον 5 διακοπές και οι περισσότερες πάνω απο μια δύο ώρες.... 

 

Τέλος νομίζω είμαι πολύ καλύτερα μια αγορά online (VFI ) UPS  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...