Προς το περιεχόμενο

Ubiquity Unifi set up


acmegr7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.

Θέλω να αναβαθμίσω το δίκτυο μου και έχω καταλήξει να τα σκάσω χοντρά (για τα δεδομένα μου) και να πάρω τα εξής:

Η σύνδεση μου είναι ΟΤΕ VDSL 50 με dynamic IP.

Επειδή όπως προανέφερα, θα τα σκάσω καλά, θέλω να ξέρω από πριν κάποια πράγματα. 

 

Δηλαδή,

  1. Υπάρχει τρόπος να έχω vpn L2TP από τη στιγμή που δεν έχω static IP?
  2. O controller μπορεί να στηθεί σε ένα nuc που έχω με ubuntu, ή σε ένα rpi που μου περισσεύει; Θα υπάρχει κάποια διαφορά από το αν είχα το UBIQUITI UC-CK UniFi Cloud Key, Controller?
  3. Από τη στιγμή που το PPPoE θα το κάνει το ubiquity, στο ρουτερ του ΟΤΕ αρκεί μόνο να έχω ενεργοποιημένο το PPPoE pass-through?

 

Να σημειώσω πως οι 2 βασικοί λόγοι για την αναβάθμιση είναι για καλύτερη κάλυψη του wifi και γιατί υπάρχουν αρκετές iot συσκευές που συνδέονται μέσω Home Assistant. 

 

Ευχαριστώ!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1. Αν δεν έχεις Static δημόσια ΙΡ, παίζει και με Dynamic απλά θα χρησιμοποιήσεις κάποια υπηρεσία DDNS. Όλοι έτσι το κάνουμε.

2. Μπορεί να στηθεί οπουδήποτε. Σε Raspi το έχω κι εγώ και μάλιστα το RPi 1 Model B με 512MB μνήμη.

3. Ναι, με ενεργό το PPPoE Passthrough στο Speedport και ταυτόχρονη κλήση ΡΡΡ στο USG.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jkoukos είπε

1. Αν δεν έχεις Static δημόσια ΙΡ, παίζει και με Dynamic απλά θα χρησιμοποιήσεις κάποια υπηρεσία DDNS. Όλοι έτσι το κάνουμε.

2. Μπορεί να στηθεί οπουδήποτε. Σε Raspi το έχω κι εγώ και μάλιστα το RPi 1 Model B με 512MB μνήμη.

3. Ναι, με ενεργό το PPPoE Passthrough στο Speedport και ταυτόχρονη κλήση ΡΡΡ στο USG.

1. Για παράδειγμα με duckdns?

2. έχω βρει αυτό τον οδηγό. όταν έρθει η ώρα θα τον δοκιμάσω και ελπίζω να το καταφέρω να δουλέψει κανονικά.

3. :)

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Σωστά!

Κάτι που μου διέφυγε πριν στο 3.

Δεν χρειάζεται να παίξεις με 2 ΡΡΡ κλήσεις και PPPoE Passthrough. Απλά βάζεις το USG να κάνει κανονικά την κλήση ΡΡΡ και πίσω του το Speedport να παίρνει σύνδεση από αυτό και να δουλεύει ως Router μόνο για την τηλεφωνία. Ανάλογα ποιο Speedport έχεις, υπάρχει ο αντίστοιχος οδηγός.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδή το σετάρισμα θα πάρει σίγουρα μέρες, υπάρχει τρόπος να το κουμπώσω στο υπάρχον δίκτυο και να το στήνω σιγά σιγά ώστε όταν το ολοκληρώσω απλά να βγάλω το  παλιό, να βάλω το ppp στο usg και να δουλέψει; 

Στις 8/7/2020 στις 3:32 ΜΜ, jkoukos είπε

Απλά βάζεις το USG να κάνει κανονικά την κλήση ΡΡΡ και πίσω του το Speedport να παίρνει σύνδεση από αυτό και να δουλεύει ως Router μόνο για την τηλεφωνία.  Ανάλογα ποιο Speedport έχεις, υπάρχει ο αντίστοιχος οδηγός.

Δηλαδή όταν λες πίσω του εννοείς, το καλώδιο του ΟΤΕ να πάει στο USG, μετά να συνδέσω το switch στο USG και το Speedport Plus στο switch?

Τον οδηγό που αναφέρεις που τον βρίσκω; είναι για το Plus.

Επεξ/σία από acmegr7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσε, μπεδεύτηκα. Μιλούσα ταυτόχρονα και με άλλον και θεώρησα ότι έχεις και άλλο DSL Router όπως εκείνος.

Το USG είναι σκέτο Router και δεν έχει θύρα για είσοδο τηλεφωνική γραμμής όπως τα DSL Router.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άρα παραμένουμε στο πλάνο:

Speedport plus->USG κλπ

 

σχετικά με το παρακάτω, έχεις καμία πρόταση;

1 ώρα πριν, acmegr7 είπε

Επειδή το σετάρισμα θα πάρει σίγουρα μέρες, υπάρχει τρόπος να το κουμπώσω στο υπάρχον δίκτυο και να το στήνω σιγά σιγά ώστε όταν το ολοκληρώσω απλά να βγάλω το  παλιό, να βάλω το ppp στο usg και να δουλέψει; 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρωτάς για τον Unifi Controller ή/και το AP; Γίνεται, αλλά μετά θα χρειαστεί να τους αλλάξεις το υποδίκτυο διότι δεν μπορεί Speedport και USG να έχουν ίδιο LAN. Εκτός αν ορίσεις να παίρνουν μέσω DHCP (εγώ τα έχω με static IP).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την ακρίβεια αυτή τη στιγμή έχω ένα mikrotik αλλά δεν καταλαβαίνω τπτ εκεί μέσα!!!

Έχω 2 wifi (2,4 & 5), καμιά 40αριά συσκευές με static IP. 

Δε με πειράζει να αλλάξω subnet γιατί τις IP τις έχω καρφώσει στο mikrotik και όχι στις συσκευές. 

Άρα σκεφτόμουν αν γίνεται να βάλω το usg στο miktrotik ώστε να παίρνει από εκεί internet, να βάλω και το switch και τα AP, να στήσω το controller στο NUC ή στο Rpi, να τα σετάρω όλα και μετά όταν είμαι έτοιμος, να βγάλω το miktrotik, να βάλω pppoe στο usg, να κάνω το σταυρό μου και 5 προσευχές και να ελπίζω ότι όλα θα δουλεύουν καλά. Σε αυτή  τη περίπτωση απλά θα σβήνω το wifi του mikrotik όταν στήνω το unifi και όταν κάνω παύση, θα το ανοίγω πάλι μέχρι να ξαναπιάσω το στήσιμο του.  αυτό γιατί δε θέλω να αλλάξω ssid στα wifi μου.

Παίζει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά θα παίξουν όλα όπως το σκέφτεσαι.

Απλά τώρα το USG θα παίρνει σύνδεση από το Mikrotik, ενώ μετά θα κάνει την κλήση ΡΡΡ. Οπότε μία αλλαγή θα κάνεις τότε, ορίζοντας στο WAN ΡΡΡοΕ, αντί Static ή DHCP που θα του έχεις τώρα στην δοκιμή. Όλα τα υπόλοιπα πίσω από το USG θα παραμείνουν τα ίδια.

Φυσικά αναφέρομαι στις συσκευές που στην δοκιμή θα είναι στο δίκτυο του USG. Όσες θα είναι σε αυτό του Mikrotik, όταν θα το βγάλεις από τη μέση και τις συνδέσεις στο USG, θα πρέπει να ορισθούν πάλι οι διευθύνσεις τους.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σχεδόν  έτσι εχω το δικό μου setup μόνο που δεν έχω Unifi Secure Getaway αλλά Edgerouter-X. Όσες φορές δοκίμασα να παίξω με USG το αποτέλεσμα ήταν αποητευτικό, ούτε καν το QoS δε δούλευε σωστά.

Οπότε κατέληξα σε :

 

Ubiquiti ER-X (VPN με dynamic)

Rpi 3B - 5.10.26 Controller

Unifi Switch 8

Unifi AC-Mesh

Unifi AC - In Wall

Unifi Outdoor +

 

εξυπηρετώ περίπου 30 ασύρματες συσκευές και το αποτέλεσμα είναι παραπάνω απο ικανοποιητικό.

Επεξ/σία από Finn
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, Finn είπε

Σχεδόν  έτσι εχω το δικό μου setup μόνο που δεν έχω Unifi Secure Getaway αλλά Edgerouter-X. Όσες φορές δοκίμασα να παίξω με USG το αποτέλεσμα ήταν αποητευτικό, ούτε καν το QoS δε δούλευε σωστά.

Οπότε κατέληξα σε :

Ubiquiti ER-X (VPN με dynamic)

Rpi 3B - 5.10.26 Controller

Unifi Switch 8

Unifi AC-Mesh

Unifi AC - In Wall

Unifi Outdoor +

εξυπηρετώ περίπου 30 ασύρματες συσκευές και το αποτέλεσμα είναι παραπάνω απο ικανοποιητικό.

  1. VPN με DDNS όπως ανέφερε και ο jkoukos πριν;
  2. Χρησιμοποιείς Home Assistant? Αν ναι, θα ήθελα μια επιβεβαίωση ότι το ΗΑ βλέπει τα κινητά κανονικά ανεξαρτήτως σε ποιο ΑΡ είναι συνδεδεμένα. Ρωτάω γιατί δε ξέρω αν παίζει ρόλο το Edgerouter X vs του USG.
  3. Γιατί προτίμησες AC-Mesh αντί για κάποιο από τα UniFi AP AC LR, Unifi AP AC PRO? Δεν τα έχεις ενσύρματα συνδεδεμένα; Διόρθωσε με αν κάνω λάθος, αλλά νομίζω πως αν τα AP είναι ενσύρματα συνδεδεμένα, το Mesh δεν προσδίδει κάτι ουσιαστικό. 
  4. Μπορείς να βάλεις ένα link για το "Unifi Outdoor +"? Δε το βρίσκω κάπου. 
  5. Ένα γενικό σχόλιο. Το QoS θα έλεγες ότι είναι εύκολο να παραμετροποιήσεις; 
Επεξ/σία από acmegr7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, acmegr7 είπε
  1. VPN με DDNS όπως ανέφερε και ο jkoukos πριν;
  2. Χρησιμοποιείς Home Assistant? Αν ναι, θα ήθελα μια επιβεβαίωση ότι το ΗΑ βλέπει τα κινητά κανονικά ανεξαρτήτως σε ποιο ΑΡ είναι συνδεδεμένα. Ρωτάω γιατί δε ξέρω αν παίζει ρόλο το Edgerouter X vs του USG.
  3. Γιατί προτίμησες AC-Mesh αντί για κάποιο από τα UniFi AP AC LR, Unifi AP AC PRO? Δεν τα έχεις ενσύρματα συνδεδεμένα; Διόρθωσε με αν κάνω λάθος, αλλά νομίζω πως αν τα AP είναι ενσύρματα συνδεδεμένα, το Mesh δεν προσδίδει κάτι ουσιαστικό. 
  4. Μπορείς να βάλεις ένα link για το "Unifi Outdoor +"? Δε το βρίσκω κάπου. 
  5. Ένα γενικό σχόλιο. Το QoS θα έλεγες ότι είναι εύκολο να παραμετροποιήσεις; 

1. Ναι και με ddns και με την actual IP (μένει η ίδια για μερικές μέρες έως βδομάδα). 

2. Home Assistant δε χρησιμοποιω

3. Προτίμησα ac-mesh λόγω του outdoor χαρακτήρα του. Διαφορετικά θα πήγαινα σε nano-hd ή στο πιο οικονομικό ac-lr

4. To outdoor+ αν και έχει πολύ καλή εμβέλεια είναι πλεον obsolete. 

5. Βάζεις για ευκολία ένα smart QoS και κανεις τη δουλειά σου αν δεν έχεις απαιτήσεις. Διαφορετικά με CLI έχεις πολλές επιλογές αλλά όλα γίνονται απ τη γραμμή εντολών. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
26 minutes ago, Finn said:

στο πιο οικονομικό ac-lr

Useless info of the day. Βγήκε στο early access store της Ubiquiti το UniFi 6 Long Range (WiFi 6), πάει το "οικονομικό", 199$. Έχει βέβαια 4x4 MU-MIMO στα 5Ghz και OFDMA με rate στα 2.4Gbps.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Thresh είπε

Useless info of the day. Βγήκε στο early access store της Ubiquiti το UniFi 6 Long Range, πάει το "οικονομικό", 199$. Έχει βέβαια 4x4 MU-MIMO στα 5Ghz και OFDMA με rate στα 2.4Gbps.

Useless δε το λες! Του χρόνου θα παίξει τέτοιο upgrade γιατι το outdoor+  είναι μόνο 2.4 και μπουκώνει πλέον για πλάκα!  Πάντως τρομερό setup και σε συνδυασμό με VDSL50 δεν έχω κανένα παράπονο. Το έχω σεταρει σε τουριστική μονάδα και δεν είχα ποτέ παράπονο από πελάτη. 

Επεξ/σία από Finn
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...