Προς το περιεχόμενο

Naughty Dog εναντίον όσων έστειλαν απειλητικά μηνύματα στους συντελεστές του The Last of Us Part II


dimakisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το ότι κάποιοι έχουν χάσει την μπάλα και από θέμα εξύβρισης το μετατρέπουν σε κοινωνικό σχολιασμό με βλέψεις προς το πολιτικό, είναι κάτι που πρέπει να ανησυχούμε? ή άντε ας πάει και αυτό το παλιάμπελο... χάθηκε η ισορροπία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 129
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 minutes ago, michael92 said:

Επίσης το θέμα είναι ότι ο Druckmann και η Sony (USA) στηρίζουν δημόσια το κίνημα BLM χωρίς να καταδικάζουν τα βίαια τμήματα του (το οποίο τουλάχιστον θα κάλυπτε τα προσχήματα). Δεν το είπα έτσι στο άσχετο όπως υποστηρίζει ο @gRim.

Το θέμα είναι το είπες και το μήνυμα σου διαγράφηκε οπότε γιατί απορείς που το αναφέρω (χωρίς να αναφέρω το nickname σου); 

Κοίτα να δεις μπερδεμένε μου... υπάρχουν άτομα που δεν έχουν καν κονσόλα και μπαίνουν σε ένα τόπικ παιχνιδιού στο υποφόρουμ τον κονσολών (δεν αναφέρομαι στο παρόν τόπικ) μόνο και μόνο για να σπαμάρουν και να γράψουν ότι οι sjw κάνουν λεηλασίες, προσπαθούν να περάσουν ατζέντες, οι απειλές που δέχονται οι ηθοποιοί είναι δικαιολογημένες και ότι άλλη βλακεία τους κατέβει στο κεφάλι. Το ίδιο κάνουν και σε άλλα θέματα αν ακούσουν ότι ο κεντρικός χαρακτήρας είναι γυναίκα ή υπάρχει κάποιος γκέι στο καστ. Ευτυχώς προς το παρών η πλειοψηφία όλους αυτούς τους θεωρεί βλαμμένους.

Εγώ θα ήθελα να μου πει ένα από αυτά τα άτομα  μου τι ακριβώς προσπαθούν να πετύχουν συγκεκριμένα οι δημιουργοί αυτού του παιχνιδιού; Να μας κάνουν όλους γκέι; Τι; Δεν θέλω γενικόλογα αλλά συγκεκριμένα πράγματα. 

  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, gRim είπε

Το θέμα είναι το είπες και το μήνυμα σου διαγράφηκε οπότε γιατί απορείς που το αναφέρω (χωρίς να αναφέρω το nickname σου); 

Γιατί διαστρεβλώνεις τα λόγια μου.

10 λεπτά πριν, gRim είπε

Κοίτα να δεις μπερδεμένε μου... υπάρχουν άτομα που δεν έχουν καν κονσόλα και μπαίνουν σε ένα τόπικ παιχνιδιού στο υποφόρουμ τον κονσολών (δεν αναφέρομαι στο παρόν τόπικ) μόνο και μόνο για να σπαμάρουν και να γράψουν ότι οι sjw κάνουν λεηλασίες, προσπαθούν να περάσουν ατζέντες, οι απειλές που δέχονται οι ηθοποιοί είναι δικαιολογημένες και ότι άλλη βλακεία τους κατέβει στο κεφάλι. Το ίδιο κάνουν και σε άλλα θέματα αν ακούσουν ότι ο κεντρικός χαρακτήρας είναι γυναίκα ή υπάρχει κάποιος γκέι στο καστ. Ευτυχώς προς το παρών η πλειοψηφία όλους αυτούς τους θεωρεί βλαμμένους.

Που; Στο resetera; 

Όσο για τις πραγματικές απειλές στους ηθοποιούς δεν είδα κανέναν να τις υποστηρίζει. Μιλάω για τις απειλές, έτσι; Γιατί τα περισσότερα μηνύματα που πόσταρε ο Druckmann δεν ήταν απειλές αλλά βρισιές και trolling.

10 λεπτά πριν, gRim είπε

Εγώ θα ήθελα να μου πει ένα από αυτά τα άτομα  μου τι ακριβώς προσπαθούν να πετύχουν συγκεκριμένα οι δημιουργοί αυτού του παιχνιδιού; Να μας κάνουν όλους γκέι; Τι; Δεν θέλω γενικόλογα αλλά συγκεκριμένα πράγματα. 

Μακάρι να ξέραμε. Αν τους ρωτήσεις τους ίδιους πόσος προοδευτισμός είναι αρκετός δεν θα ξέρουν τι να σου απαντήσουν.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, gRim είπε

Το θέμα είναι το είπες και το μήνυμα σου διαγράφηκε οπότε γιατί απορείς που το αναφέρω (χωρίς να αναφέρω το nickname σου); 

Κοίτα να δεις μπερδεμένε μου... υπάρχουν άτομα που δεν έχουν καν κονσόλα και μπαίνουν σε ένα τόπικ παιχνιδιού στο υποφόρουμ τον κονσολών (δεν αναφέρομαι στο παρόν τόπικ) μόνο και μόνο για να σπαμάρουν και να γράψουν ότι οι sjw κάνουν λεηλασίες, προσπαθούν να περάσουν ατζέντες, οι απειλές που δέχονται οι ηθοποιοί είναι δικαιολογημένες και ότι άλλη βλακεία τους κατέβει στο κεφάλι. Το ίδιο κάνουν και σε άλλα θέματα αν ακούσουν ότι ο κεντρικός χαρακτήρας είναι γυναίκα ή υπάρχει κάποιος γκέι στο καστ. Ευτυχώς προς το παρών η πλειοψηφία όλους αυτούς τους θεωρεί βλαμμένους.

Εγώ θα ήθελα να μου πει ένα από αυτά τα άτομα  μου τι ακριβώς προσπαθούν να πετύχουν συγκεκριμένα οι δημιουργοί αυτού του παιχνιδιού; Να μας κάνουν όλους γκέι; Τι; Δεν θέλω γενικόλογα αλλά συγκεκριμένα πράγματα. 

Μα φίλε μου είναι το πιο εύκολο και χωρίς αντίλογο να βασιστούν σε μια συνωμοσία από το να έχουν επιχειρήματα... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το να βρίζεις την voice actor που πληρώθηκε για να κάνει μια δουλεία δεν είναι αποδεκτό.

Μπορείς όμως να μην προπαραγγείλεις τον τίτλο, να δεις τι παίζει και εάν σου φέρνει αηδία απλά δεν το αγοράζεις, η χειρότερη τιμωρία είναι αυτή και έχει και αποτέλεσμα!

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 minutes ago, michael92 said:

Γιατί διαστρεβλώνεις τα λόγια μου.

Που; Στο resetera; 

Όσο για τις πραγματικές απειλές στους ηθοποιούς δεν είδα κανέναν να τις υποστηρίζει. Μιλάω για τις απειλές, έτσι; Γιατί τα περισσότερα μηνύματα που πόσταρε ο Druckmann δεν ήταν απειλές αλλά βρισιές και trolling.

Μακάρι να ξέραμε. Αν τους ρωτήσεις τους ίδιους πόσος προοδευτισμός είναι αρκετός δεν θα ξέρουν τι να σου απαντήσουν.

Έχεις κάνει τόσα ποστ σε εκείνο το τόπικ χωρίς λόγο; Τι ατζέντα προωθεί το παιχνίδι; Ενημέρωσε μας τι μηνύματα περνάει; Που κολλάνε οι sjw μέσα στο παιχνίδι; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τραγικο να βριζουν καποιους επειδη δεν τους αρεσε το παιχνιδι που εβγαλαν. Κραξτε το παιχνιδι αν δεν σας αρεσε αυτο ειναι και το θεμιτο. Απειλες και χαζομαρες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά και μένα οι τελευταίες σαιζόν Walking Dead δεν μου άρεσαν και αν το Horizon 2 δεν βγει καλό θα απογοητευτώ και θα κλαίω τα λεφτά μου αλλά το να στεναχωρηθείς/απογοητευτείς/μη συμφωνείς με την κατεύθυνση ενός έργου τέχνης και να γράψεις μια κριτική του στυλ "παιδιά το παιχνίδι είναι απογοήτευση για χψω λόγους και έχασα το λεφτά μου" απέχει έτη φωτός από το να εύχεσαι καρκίνο και άλλα ωραία θανατικά στους δημιουργούς. Πόσο μάλλον όταν πρόκειται για ένα γ@μhμ3ν0 παιχνίδι. Κάθεται ο άλλος και απειλεί με θάνατο την ηθοποιό που παίζει την Abby γιατί δεν έχει λύσει όλα του τα προβλήματα μάλλον και η Abby του γ@μhσ3 τη ζωή δηλαδή... Αν μήτι άλλο, δείχνει το πνευματικό επίπεδο και ήθος του υβριστή...

Επεξ/σία από iazriel
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SilverMachine είπε

Αν κ συμφωνω οτι το να βριζεις διαδυκτιακα δεν ειναι η λυση, το βρισκω επισης κατανοητο ο θυμος του κοσμου να βγαινει προσωπικα πανω σε αυτον που πηρε τις μεγαλες αποφασεις κ προκαλεσε το ναυαγιο.

Αντε ας πούμε και ότι έχει ο κόσμος ένα δίκιο που ρίχνει βιτριόλι στον τύπο που πήρε την απόφαση (που δεν έχει δίκιο). Οι ηθοποιοί τι φταίνε; Κάνε εκεί πέρα την αρνητική σου κριτική και μην τους δίνεις φράγκο και πάνε παρακάτω. Τι αξία μπορεί να έχει στο να στέλνεις, φαντασμαγορικές μεν, απειλές περί θανάτου και ευχές για καρκίνο ακόμα και σε αυτόν που πήρε την απόφαση να κάνει την σειρά ναυάγιο; 

Και ναι ξέρω, ευκαιρία να τσιμπήσουν και λίγο έξτρα δημοσιότητα οι του ατακτούλη σκύλου και να αυξήσουν λίγο την δημοτικότητα του τίτλου παίζοντας το και θύματα όμως είναι λάθος τρόπος. Ολοι όσοι έπραξαν κάτι αντίστοιχο στο παρελθόν η σειρά πήγε στα αζήτητα, από το Metal Gear μέχρι το Mass Effect. Ασε να είναι αυτή η όποια τιμωρία τους όπως είναι και το σωστό και άσε τους μετά να στέλνουν survey για το τι πιστεύεις για το παιχνίδι για να αποφανθούν τι πήγε στραβά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
52 minutes ago, ikaruga24 said:

Αντε ας πούμε και ότι έχει ο κόσμος ένα δίκιο που ρίχνει βιτριόλι στον τύπο που πήρε την απόφαση (που δεν έχει δίκιο). Οι ηθοποιοί τι φταίνε; Κάνε εκεί πέρα την αρνητική σου κριτική και μην τους δίνεις φράγκο και πάνε παρακάτω. Τι αξία μπορεί να έχει στο να στέλνεις, φαντασμαγορικές μεν, απειλές περί θανάτου και ευχές για καρκίνο ακόμα και σε αυτόν που πήρε την απόφαση να κάνει την σειρά ναυάγιο; 

Και ναι ξέρω, ευκαιρία να τσιμπήσουν και λίγο έξτρα δημοσιότητα οι του ατακτούλη σκύλου και να αυξήσουν λίγο την δημοτικότητα του τίτλου παίζοντας το και θύματα όμως είναι λάθος τρόπος. Ολοι όσοι έπραξαν κάτι αντίστοιχο στο παρελθόν η σειρά πήγε στα αζήτητα, από το Metal Gear μέχρι το Mass Effect. Ασε να είναι αυτή η όποια τιμωρία τους όπως είναι και το σωστό και άσε τους μετά να στέλνουν survey για το τι πιστεύεις για το παιχνίδι για να αποφανθούν τι πήγε στραβά. 

Μην συγκρίνεις ανόμοια πράγματα.  Τα άτομα δεν έχουν ιδέα τι παίζει με το παιχνίδι. Πιο πάνω γράφουν ξεκάθαρα ότι στην ουσία τα χώνουν στο παιχνίδι και το βαθμολογούν με μηδέν γιατί έτσι είναι σαν να τα χώνουν απευθείας στην σονυ και τον δημιουργό του  που στηρίζουν κομμουνιστικές οργανώσεις. Μην ψάχνεις λογική. 

Εγώ ακόμα περιμένω απάντηση με τι είδους ατζέντες/μηνύματα είναι φορτωμένο το παιχνίδι..

Επεξ/σία από gRim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι τέτοια θέματα είναι ταμαμ για να εμπλουτίζεις τη λίστα αγνόησης ώστε να αποφεύγεις την πιθανότητα εγκεφαλικού στο μέλλον. Συνεχίστε παρακαλώ. 😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Στις 8/7/2020 στις 7:42 ΜΜ, strikke είπε

Σιγά μην ποινικοποιήσουμε και την κριτική στους κατασκευαστές παιχνιδιών

To boo επιτρέπεται?

 

Οι απειλες και οι βρισιες ειναι κριτικη ?

Επεξ/σία από achilleas1983
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ikaruga24 είπε

Αντε ας πούμε και ότι έχει ο κόσμος ένα δίκιο που ρίχνει βιτριόλι στον τύπο που πήρε την απόφαση (που δεν έχει δίκιο). Οι ηθοποιοί τι φταίνε; Κάνε εκεί πέρα την αρνητική σου κριτική και μην τους δίνεις φράγκο και πάνε παρακάτω. Τι αξία μπορεί να έχει στο να στέλνεις, φαντασμαγορικές μεν, απειλές περί θανάτου και ευχές για καρκίνο ακόμα και σε αυτόν που πήρε την απόφαση να κάνει την σειρά ναυάγιο; 

Και ναι ξέρω, ευκαιρία να τσιμπήσουν και λίγο έξτρα δημοσιότητα οι του ατακτούλη σκύλου και να αυξήσουν λίγο την δημοτικότητα του τίτλου παίζοντας το και θύματα όμως είναι λάθος τρόπος. Ολοι όσοι έπραξαν κάτι αντίστοιχο στο παρελθόν η σειρά πήγε στα αζήτητα, από το Metal Gear μέχρι το Mass Effect. Ασε να είναι αυτή η όποια τιμωρία τους όπως είναι και το σωστό και άσε τους μετά να στέλνουν survey για το τι πιστεύεις για το παιχνίδι για να αποφανθούν τι πήγε στραβά. 

Οπως καταλαβαινεις διαφερουν οι γνωμες μας. Εσυ το βλεπεις παιχνιδι κ δικαιωμα σου. Εγω το βλεπω πολιτικη δηλωση κ δικαιωμα μου. Βασικα εμπεριεχει κ τα δυο, οποτε κανενας μας δεν πεφτει εξω.

Αντιστοιχα, εσυ θεωρεις οτι η οικονομικη αποτυχια ειναι αρκετο μαθημα. Εγω πιστευω οτι θα επρεπε να υπαρχουν κ νομικες + επαγγελματικες +χρηματικες + νομοθετικες επιπτωσεις (ωστε απο εδω κ περα να απαγορευονται τοξικα παρασκευασματα σαν αυτο, καλυμενα με την μορφη παιχνιδιου). 

Αν θες να βγει νοημα πρεπει να συμφωνησουμε ως ΤΙ το βλεπουμε. Οσο εσυ επιμενεις οτι ειναι ενα παιχνιδι κ μονο, κ γω σου λεω οτι ειναι ιδεολογημα, ακρη δεν θα βγει (το ξερεις).  Αλλα γιατι να ειμαστε νεοελληναρες κ να φωνασκουμε χωρις λογο, ενω -εν ετη 2020- μπορουμε να αφησουμε τον ιδιο τον δημιουργο να μιλησει για τον εαυτο του κ το δημιουργημα του? Συμφωνεις οτι αυτο θα ηταν λογικοτερο, απ το να μαλωνουμε πανω απο ξενα χωραφια?

Να τι λεει λοιπον, ο ιδιος ο Ντρακμαν απο την αρχη που δημιουργησε την σειρα του LoU (2013)---  https://www.youtube.com/watch?v=RjwuPeqZt0s

Σε περιπτωση που δεν καταλαβαινεις αγγλικα, να σου μεταφρασω---

"Πιο συγκεκριμενα μιλαμε για τους γυναικειους χαρακτηρες μας. Ειτε θελουμε να το παραδεχτουμε ειτε οχι, αυτοι ειναι προτυπα μιμησης. Κ τους σεξουαλικοποιουμε, τους αντικειμενοποιουμε κ τους περιθωριοποιουμε. Τους κανουμε να ειναι πολυ λιγοτερα απο αυτα που μπορει να ειναι. Κ αυτα απο εναν που παραλιγο να εφτιαχνε ενα μισογυνικο παιχνιδι, οποτε στο περιπου ξερω για τι πραγμα μιλαω...

Οταν λοιπον, αυτο το πραγμα απετυχε, εγω ειχα μια "επιφοιτηση" (awakening). Την ιδια εποχη αυτο το kickstarter εγινε (δειχνει το tropes vs women video games), κ ενω μπορεις να αμφισβητησεις το τροπο που δινει το μυνημα του, η αν ολα οσα υποστηριζει ειναι ακριβη, δεν μπορεις να αμφισβητησεις τα προτυπα που βλεπεις στην βιομηχανια. Οποτε ημουν ενθουσιασμενος με ολα αυτα, το βιντεο του  TvsW  ακομα δεν ειχε βγει, αλλα παρακολουθησα τα υπολοιπα βιντεο της Αννιτας, οπου συνειδιτοποιησα οτι δεν ειναι το προβλημα μονο στα παιχνιδια, αλλα στην βιομηχανια ψυχαγωγιας ως συνολο.

Οποτε ειπα να μαθω καποια πραγματα παραπανω, οπου κ αρχισα να διαβαζω καποια απο αυτα τα βιβλια (δειχνει καποια της Grenstein). Κ βλεπουμε οτι η ποπ κουλτουρα εχει πολυ σημαντικη επιρροη κ εμεις ως ανθρωποι μιμουμαστε τα πραγματα που πραγματικα μας αρεσουν κ αγαπαμε, κ επιρρεαζει το πως νοιωθουμε για τον εαυτο μας, την αυτοπεποιθηση μας, πως τα κοριτσια νοιωθουν για τον εαυτο τους, πως εμεις τα αγορια βλεπουμε τα κοριτσια. Αυτα τα πραγματα μας ΔΙΔΑΣΚΟΥΝ αυτα τα στοιχεια

Ετσι, καθως δουλευαμε πανω στο The Last of Us ειχα μια μυστικη ΑΝΤΖΕΝΤΑ -που γινεται ολο κ λιγοτερο μυστικη οσο μιλαω για αυτα τα πραγματα. Θελησα να δημιουργησω τον πιο κουλ- ασεξουαλικο θηλυκο πρωταγωνιστη παιχνιδιου!! Κ ενοιωσα οτι με το The Last of Us εχουμε μια ευκαιρια να αλλαξουμε την βιομηχανια. Ξερω οτι ακουγομε εξεζητημενος, αλλα αυτος ηταν ο σκοπος μου."

Eσυ λοιπον τι λες? Ειναι απλα παιχνιδι, η ειναι πολιτικο μυνημα? Βασικα, λεγε οτι θες. Εγω θα παω με αυτα που λεει ο ιδιος ο Ντρακμαν που το εφτιαξε.

Κ η πλακα ξερεις ποια ειναι? Οτι ο βλακας ο Ντρακμαν εφτιαξε αυτα τα παιχνιδια για να κανει "τον κοσμο καλυτερο για την κορη του" !!! (λολ) Θυμασαι που καποιοι με κραζαν εδω μεσα γιατι ειμαι γονιος κ νευριαζω με αυτα που βλεπω? Θυμασαι που καποιοι λεγαν οτι εμεις οι γονεις πρεπει να ξεκαβαλησουμε το καλαμι μας? Μαντεψε τι κριτηρια χρησιμοποιησε κ ο ιδιος ο Ντρακμαν οταν τα εφτιαχνε !!! Παρομοια με μενα (εμας που εχουμε παιδια δλδ)- κ οχι με αυτα τον υπολοιπων απο εσας που λυωνεται με τα χειρηστηρια στα χερια... (τα λεει κ ο ιδιος δλδ, αν θες ακουσε τον). Το LoU2, φτιαχτηκε με σκοπο να κανει την βιομηχανια διασκεδασης καλυτερη για τις μελλοντικες γενεες, οχι για να πουλησει στους σημερινους παιχτες μονο. Αλλα τοσα καταλαβαινετε μερικοι, τοσα λετε.... Ολα ειναι αλλος ενας τροπος για να σκοτωσετε την ωρα σας.... (τα τελευταια δεν πανε για εσενα)

 

  • Like 5
  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χίλια like ρε φίλε για το post σου.

Aκόμα και στα cinematic trailers των παιχνιδιών, βλέπουμε ιδιαίτερη σκηνοθεσία στην προβολή του χαρακτήρα, που ανήκει σε μια αδικημένη φυλή, η οποία είναι (και αυτή ανάμεσα στις άλλες) στο απυρόβλητο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...