Προς το περιεχόμενο

Ανακοινώθηκαν οι AMD Ryzen 3600XT, 3800XT και 3900XT για desktop


dimakisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, life is music είπε

Εγώ έλεγα να πάρω την b450 a pro 

Μεχρι τα 90€ ειναι μια πολλη αξιολογη επιλογη η MSI B450-A Pro MAX που λες και με καλη ψυξη στα vrm, θελω να πιστευω οτι θα εισαι καλυμενος απο το μελλοντικο update... Αλλα αν ειναι να στησεις μηχανημα τωρα και με την προοπτικη να βαλεις εναν ryzen 4000 στο μελλον απλα περιμενε λιγο ακομα να ανακοινωθουν επισημα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, patentas11 είπε

ΑΝ διάβασες την τότε συζήτηση που είναι μόλις 20 μέρες πιο πριν θα δεις ότι αναφέρω οτι "θα τα ξαναπούμε μόλις βγούνε τα reviews".

Αφού είναι καλό όπως λες να λέμε οτι πέσαμε έξω, κάντο πράξη και πες το, γιατί δίνεις το λάθος παράδειγμα. Και άλλοι απ΄οτι βλέπω στην συζήτηση.

κοίταξε δεν έχω κανένα πρόβλημα με την AMD......έχω μπροστά μου μητρική από workstation του 2006 με x2 Opteron 250 επάνω.
Ούτε με την Intel,το PC έχει επάνω I7980X

εγώ άλλο σχολίασα....ότι καλο είναι να θυμόμαστε ποτε κάνουμε λάθη και να τα τονίζουμε και όχι μονο όταν είμαστε και καλά σωστοί.

να είσαι καλά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω κατα ποσο συμφερει να δωσει καποιος 100 ευρω παραπανω για 100mhz.Η λογικη λεει οτι θα πεσουν οι τιμες και σε αυτα(κοντα στα επιπεδα των αλλων με 20-30 ευρω διαφορα).Ενας που εχει παραδειγμα τον 3900χ δεν τον συμφερει να παει σε 3900χτ.Τωρα ο 3900χ κανει κοντα στα 400 ευρω και ο 3900χτ λενε στα 500.Αν παει στα 430 ευρω τα λεμε.Εκει θα συμφερει καποιον που φτιαχνει τωρα συστημα.Το ιδιο ισχυουν και για τους 3600χτ και 3700χτ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, noFEARgr είπε

Βreaking news , ανακοινωθηκαν οι ryzen r5 1600 και ryzen 1700 , προσφαιροντας 6/12 και 8/16 αντιστοιχα , ερχοντας να πιεσουν τους αντιστοιχους intel 7ης γενιας. 

Οι XT εχουν ανακοινωθει απο τις 16 Ιουνιου , σχεδον ενα μηνα πριν , γιατι ανεβηκε τωρα το αρθρο ; 


"Το άρθρο αυτό ανέβηκε απο internet explorer"

Επεξ/σία από Hugo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφου προτεινει 280mm γιατί δεν δίνει στοκ cooler με 280? καταλαβαίνω κάτι λάθος? αν και φαν της amd για χρόνια κάτι δε μου κάθεται καλά σε αυτά που λέει τώρα.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 minutes ago, balt123 said:

αφου προτεινει 280mm γιατί δεν δίνει στοκ cooler με 280? καταλαβαίνω κάτι λάθος? αν και φαν της amd για χρόνια κάτι δε μου κάθεται καλά σε αυτά που λέει τώρα.. 

Με αυτή την λογική η Intel παρέα με 9900ks/10900k θα έπρεπε να δίνει και μια λουπα δώρο από την EK...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, Νικηφόρος Μπαντούνας είπε

Με αυτή την λογική η Intel παρέα με 9900ks/10900k θα έπρεπε να δίνει και μια λουπα δώρο από την EK...

Δεν ειμαι ιντελακιας ουτε λεω οτι η ιντελ εχει πιο σωστη πολιτικη. Ίσως το σκέφτομαι εγώ λάθος. δεν πάω να το παίξω έξυπνος. αλλά όταν ξέρεις πως η ψύξη που δίνεις στο κουτί δεν εινια ικανοποιητική ή χαμήλωσε την τιμή και δώστο χωρίς ψύξη ή σήκωσέ τη λίγο και βάλε μια καλύτερη ψύχτρα.
Απο την άλλη βέβαια, βλέποντας τους πιο "ψαγμένους" που παίρνουν ψύχτρες rgb με φωτάκια controllers κλπ των 100+ ευρώ ίσως το σκέφτεται κάπως έτσι "αφου θα την αλλάξουν που θα την αλλάξουν βάζω μια ό,τι να'ναι μέσα έτσι για τα μάτια του κόσμου". τι να πω δεν ξέρω
 

Επεξ/σία από balt123
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, life is music είπε

To chipset b450 θα παίζει με την σειρά 4?

H AMD θα δώσει τις κατάλληλες πληροφορίες για την υποστήριξη της σειράς 4 Ryzen στις εταιρείες των μητρικών για X450/X470 Chipset άλλα ως εκεί δεν τις υποχρεώνει όπως πέρσι.

Από εκεί και πέρα είναι πάνω στις εταιρίες αυτές άμα θα βγάλουν κάποιο Beta Bios update για την σειρά 4 Ryzen στα X450/X470 Chipset.

Από ότι ξέρω μόνο η MSI δεσμεύτηκε να  υποστηρίξει με Beta Bios την σειρά 4. (βεβαία άμα ξεκινήσει μια εταιρία λογικό να ακολουθήσουν και οι υπόλοιπες).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, TopicStrarter είπε

Ρε παιδιά πάτε καλά; τι συγκρίνετε με την intel???

Περάσανε μήπως 2-3 χρόνια για να κυκλοφορήσουν refresh για νέο επεξεργαστή; ζητάνε καινούργια μητρική; όχι οπότε που κολλάει η ιντέλα; 

Μόλις πριν 4 μέρες έκλεισε χρόνο η σειρά 3000 στην αγορά. Με άλλα λόγια δεν πρόλαβε καλά καλά να χρονιάσει και αρχίσατε την γκρίνια μήπως κάθε 6 μήνες να βγάζει νέα αρχιτεκτονική για να μην γκρινιάζετε; 

Και ενώ μάλιστα ήδη έχει ανακοινώσει πως θα βγεί νέα αρχιτεκτονική προς τον Σεπτέμβρη !!!!!!!!!!!!

Και τι έκανε; έβγαλε ένα refresh για 3 μοντέλα που θα κοστίζει το ίδιο θα έχει δώρο παιχνίδι και θα έχει καλύτερες επιδόσεις ενώ τα "παλιότερα" θα είναι φθηνότερα...

Τι σας πείραξε αυτή η κίνηση δηλαδή; μήπως θέλετε να σας πληρώνει για να πάρετε τους επεξεργαστές για να μην γκρινιάζετε ; :P 

Noμίζω ότι είναι δύσκολο να πιστέψει κανείς ότι θα κυκλοφορήσουν αυτοί οι επεξεργαστές τον Αύγουστο και το Σεπτέμβριο θα βγουν οι 4000.
Προφανώς και θα καθυστερήσουν...

Επίσης, όταν λέμε ότι θα έχουν την ίδια τιμή με αυτούς που αντικαθιστούν, εννοούμε την τιμή που έχουν τώρα στην αγορά οι παλιοί, όχι την τιμή με την οποία λανσαρίστηκαν...

Επεξ/σία από Vassilis_24
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

LOL... H AMD βγάζει καινούργια μοντέλα πιο συχνά απ'ότι βγάζει κινητά η  Xiaomi... Δίνεις τώρα 300 και σε 3 μήνες έχει πέσει στα 200  ή κυκλοφορεί πιο καλό μοντέλο στα ίδια λεφτά... Οτι και να πάρεις απο την επόμενη εβδομάδα είσαι ξεπερασμένος και πάλι μέσα στο skroutz είσαι lol... Δεν ξέρω ούτε έναν γνωστό μου που να ευχαριστήθηκε και να ξεζούμιξε τον επεξεργαστή του. Με το που τελειώνει το ψάξιμο και το σετάρισμα με τις ρυθμίσεις, τις συχνότητε και τα όρια, αρχίζει να ψάχνεται για τον επόμενο... Αναβάθμιση για την αναβάθμιση και το χέρι συνέχεια στην τσέπη... Εγώ προσωπικά, αν δεν βγεί ddr5 λεφτά δεν δίνω για cpu/mboard...

 

Επεξ/σία από Eloy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, Vassilis_24 είπε

Noμίζω ότι είναι δύσκολο να πιστέψει κανείς ότι θα κυκλοφορήσουν αυτοί οι επεξεργαστές τον Αύγουστο και το Σεπτέμβριο θα βγουν οι 4000.
Προφανώς και θα καθυστερήσουν...

Επίσης, όταν λέμε ότι θα έχουν την ίδια τιμή με αυτούς που αντικαθιστούν, εννοούμε την τιμή που έχουν τώρα στην αγορά οι παλιοί, όχι την τιμή με την οποία λανσαρίστηκαν...

Ποιόν Αύγουστο; τώρα ήδη πουλιούνται.... 

 

Και γιατί είναι δύσκολο; Οταν έβγαλε τους πρώτους ryzen ακόμη έβγαζε refresh για τους FX 

11 ώρες πριν, Lezantas26 είπε

και στο msrp να πουλησει ειναι ακριβοτερο γιατι οι "απλοι" εχουν πεσει. και τι update να κανεις και να μη κανεις, κανενας ποτε δεν ειδε διαφορα να ανεβει 100mhz, αυτες θα ειναι οι "διαφορες" στις επιδοσεις τους

Καλά καταλαβαίνεις ότι δεν βγαίνει  νόημα σε αυτό που είπες πιστεύω....

 

Έχουν τις τιμές των Χ που αντικαθιστούν και οι Χ χαμηλότερη τιμή. = Είναι στην ίδια τιμή και οι παλιότεροι φθηνότεροι...  είπα κάτι διαφορετικό απο αυτό δηλαδή;

Πχ ο 3900xt

Έχει ήδη (ενώ περιμένουμε bios updates προσεχώς για καλύτερες επιδόσεις) καλύτερο/παρόμοιο single core απο τους τελευταίους Intel (πλεονέκτημα που μαρκετάριζε η ιντελ και τώρα δεν μπορεί πια να το λέει, τουλάχιστον όχι χωρίς να είναι ψέμα) 

 

Έχει διαφορά μονοψήφια σε FPS  συνήθως κάτω απο 5  με τους τελευταίους intel στα games και μάλιστα ειναι ταχύτερος σε μερικά (αλλά πάλι με μονοψήφια διαφορά ) <-- και αυτό πλεονέκτημα που διαφήμιζε η ιντελ και τώρα δεν μορεί 

 

 

Επίσης refresh είναι τι περιμένεις; να έχει 30% καλύτερες επιδόσεις; δεν είναι νέα αρχιτεκτονική

 

Επεξ/σία από TopicStrarter
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...