Προς το περιεχόμενο

Αυξήθηκαν οι αποστολές υπολογιστών λόγω της εργασίας από το σπίτι


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, petasis είπε

Κατάλαβα και παρά-κατάλαβα. Αναμενόμενη η ανάρτησή σου (και μη πιστευτή).

Δυστυχώς, ούτε για αυτό δεν κάνουν, (Και μην το περιορίζουμε στο ipad, όλα τα ίδια χάλια είναι).

Και τι δουλεία είναι αυτή που έχεις όλη μέρα το ipad παραμάσχαλα;

Για να μην ρωτήσω τι το κάνεις το ipad στην τάξη στο μεταπτυχιακό...

Δηλαδή είναι όλο το οκτάωρο στο ίδιο σημείο, έρχεται ο πελάτης και αντί να έχει υπολογιστή με κανονικό πληκτρολόγιο, ο πελάτης περιμένει να χειριστεί το μπλιμπλίκι;

Ότι να ναι λες χωρίς να γνωρίζεις. Τουλάχιστον μην συνεχίζεις γιατί γίνεσαι αστείος. Άλλο η άγνοια και άλλο η γελοιότητα. Πες δεν ξέρω και αν ενδιαφέρεσαι για κάτι συγκεκριμένο μπορείς είτε να ψάξεις είτε να ρωτήσεις. Το να λες όμως ασυναρτησίες επειδή δεν γνωρίζεις είναι ανώριμο.

Επεξ/σία από makridis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 50
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

11 ώρες πριν, NasstasjiaP είπε

Πολύ απόλυτος είστε στα σχόλιά σας... Είμαι χειρουργός. Κρατάω ηλεκτρονικό κρυπτογραφημένο αρχείο των ασθενών μου. Βγάζω τρισδιάστατες φωτογραφίες των ασθενών μου τις οποίες επεξεργάζομαι στο iPad  για να μπορώ να τους δώσω μια ιδέα του μετά το χειρουργείο με ακρίβεια 90-95%. Τους βοηθώ να καταλάβουν για τι πράγμα τους μιλάω, ειδικά σε ό,τι έχει να κάνει με ανατομία και τεχνικούς όρους, με οπτικά βοηθήματα. Στο δε μεταπτυχιακό μου, έχω τη δυνατότητα να κρατήσω live σημειώσεις στις διαφάνειες των μαθημάτων, τις οποίες ενσωματώνω πλήρως και μετά μετατρέπω σε Flashcards. Όταν κουραστώ μετά το 14ωρο αλλά δεν μπορώ να σταματήσω ακόμη τη μελέτη, βάζω το iPad να μου διαβάσει τις σημειώσεις μου (passive learning). Το μπλιμπλίκι έχει αλλάξει τον τρόπο που εγώ και πολύς κόσμος ανά την υφήλιο, μελετάμε αποτελεσματικά. Δεν πιστεύω πως αντικαθιστά πλήρως ένα desktop PC για πολλούς λόγους, αλλά από την άλλη πλευρά έχει δυνατότητες που το έτερο δεν έχει, είναι γρήγορο, δεν κολλάει, δε μασάει.

Όση ώρα εσύ κρατάς "live σημειώσεις" στις διαφάνειες του μαθήματος, δεν προσέχεις τι σου λέει ο καθηγητής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, petasis είπε

Όση ώρα εσύ κρατάς "live σημειώσεις" στις διαφάνειες του μαθήματος, δεν προσέχεις τι σου λέει ο καθηγητής.

Επειδή δεν γνωρίζετε κ ο καθένας έχει διαφορετικό τρόπο μάθησης κ αφομοίωσης, δε νομίζω ότι σας πέφτει λόγος... να κάνετε κ προσωπικές παρατηρήσεις στον ενικό! 
Δεν μας πείσατε! Αλλά το πιο ωραίο είναι ότι δεν ενδιαφέρει κ μας να σας πείσουμε! Αφήστε μας στα μπλιμπλίκια μας κ κάντε δουλειά σας! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/7/2020 στις 12:26 ΠΜ, fsbmaniac είπε

Εντάξει τώρα ένα τεραστιο κομμάτι του δυναμικού εργασίας δεν ειναι τιποτα αλλο από σύγχρονη γραφειοκρατία. Διαβαζε mail ,Πρωθηση tickets στα σωστα teams, παρακολούθηση αποθεμάτων αποθήκης και εκτέλεση παραγγελίας μετα από κάποιο threshold και ενα σωρο αλλα τετοια ... καλώς ή κακώς σκάνε σαν βόμβες στην αγορά εργαλεια αυτόματο-ποίησης  ήδη εταιριες leader με την ευκαιρία του κοροναιου εφάρμοσαν εργαλεια και πλεον η remote εργασία είναι μια μόνιμη κατάσταση χωρίς να αποτελεί βλαπτικη μεταβολή. Θα χαθούν σιγουρα ενα 10% θέσεων εργασίας σε πρώτη φάση λόγω αυτόματο ποίησης. Και σίγουρα λόγω πτώσης τζίρου ισως άλλες τόσες... σε 10 χρονια οι 45ρηδες θα θεωρούνται bad weight για τιε ετσιριες ... remember this....

Σε παρακαλώ πολύ, ρίξε μια ματιά στο κάτωθι και σκέψου αν αυτοί που αναφέρονται στο συνημμένο, ήταν "γραφειοκράτες"

https://www.naftemporiki.gr/finance/story/1619561/apoluseis-se-etaireies-stis-ipa

Μετά, αν θες, συζητάμε και για τα "εργαλεία" και για "remote εργασία" και για τα συναφή.

Καλή συνέχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Στις 14/7/2020 στις 8:50 ΠΜ, Antilogos1975 είπε

99,9 % το τελευταιο iPhone

50% macbook / 50% ενα αλλο εφαμιλλο laptop

πωλητης ειναι δεν ειναι βλακας...

Πολύ θα συμφωνήσω φίλε μου!! Αλλά μέσα στον κορονοιο πουλήθηκε πολύ σαβούρα σε κόσμο ανίδεο που όμως την πάτησε και έμαθε με τον άσχημο τροπο. Συμφωνώ με την λογική πώλησης μεταχειρισμένου εξοπλισμού σε site όπως το insomnia αλλά όταν βλέπεις κατάστημα να πουλάει laptop του 2006 (HP nc 6400) με windows 10, ένας γνωστής ξέρει πως αυτό δεν θα λειτουργήσει ποτέ. Τουλάχιστον ας τα έδιναν με Linux μήπως έτρεχαν κανένα πρόγραμμα. (Mozilla, Libre Office, κλπ)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...