Προς το περιεχόμενο

Η Apple πληρώνει 950 εκατομμύρια δολάρια στη Samsung διότι δεν τήρησε στόχους αγορών


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, Lezantas26 είπε

Ποσο πιο ασυμφορο θα ηταν να ειχε παραγγειλει κανονικα τις οθονες δηλαδη?

 

55 λεπτά πριν, polaki είπε

Ακριβώς την ίδια απορία είχα και εγώ. 

Με τα φτωχά μαθηματικά μου, αν έπεσε έστω και 10 εκατ συσκευές pro & pro max έξω και αγοραζε με 150$ την κάθε οθόνη... κάνει ένα ποσό κοντά στο 1500 εκατομμύρια $... οπότε εμένα μου φαίνεται ότι της κόστισε και λιγότερα λεφτά και δεν έχει στοκ που θα πρέπει αναγκαστικά να το "ξεφορτωθεί" άρον άρον...

Γενικά σε τέτοια deals ουσιαστικά κάνεις δεν χάνει...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Lezantas26 είπε

Ποσο πιο ασυμφορο θα ηταν να ειχε παραγγειλει κανονικα τις οθονες δηλαδη?

Προφανώς η Samsung θέλει το εργοστάσιο των OLED να δουλεύει at capacity όποτε η Apple δεν είχε άλλη επιλογή από το να προ-παραγγείλει/προ-συνφωνήσει αρκετές οθόνες, αλλιώς αν οι πωλήσεις ήταν καλύτερες υπήρχε περίπτωση να ξεμείνει. Η Samsung έχει μονοπώλιο στις OLED των κινητών (μετά το φιάσκο των P-OLED της LG) όποτε μπορεί και βάζει τέτοιους όρους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, panosk111178 είπε

 

Δεν γίνεται εχει την πατέντα η Samsung και ειναι η μοναδική στον κόσμο που παράγει amoled οθόνες. 

Το "AM" του "AMOLED" ειναι απλα ενα branding και περιγραφει το digitizer που ειναι ενσωματωμενο (κολλημενο) στο panel, οι κατασκευαστες oled panel ειναι 7-8 εταιρειες.

Επεξ/σία από Canedra
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, mimits είπε

Δεν είναι θέμα φυσικού ή μη καταστήματος πιστεύω.Γενικά σε μια κρίση όλοι αναβάλλουμε διάφορα πράγματα.Μια αγορά,μια επένδυση,ένα άνοιγμα τελος πάντων...

Σωστό, αλλά αυτό είναι ανάλογο με τα οικονομικά του καθενός και την ορθή χρήση τους... Αν έχεις δε σε νοιάζει, δηλ. δεν το θεωρείς "άνοιγμα". Επιπλέον, αν το έχεις να αγοράσεις, τότε θα το κάνεις γιατί έχεις μαζέψει τα χρήματα ή απλά δεν κρατιέσαι (βλ. ουρές έξω από πολυκαταστήματα στην πρεμιέρα κυκλοφορίας των συσκευών Apple...). Ειδικά αυτοί που δεν κρατιούνται είναι πολλοί...

12 ώρες πριν, AtiX είπε

 

Με τα φτωχά μαθηματικά μου, αν έπεσε έστω και 10 εκατ συσκευές pro & pro max έξω και αγοραζε με 150$ την κάθε οθόνη... κάνει ένα ποσό κοντά στο 1500 εκατομμύρια $... οπότε εμένα μου φαίνεται ότι της κόστισε και λιγότερα λεφτά και δεν έχει στοκ που θα πρέπει αναγκαστικά να το "ξεφορτωθεί" άρον άρον...

Γενικά σε τέτοια deals ουσιαστικά κάνεις δεν χάνει...

Δεν είναι θέμα μαθηματικής γνώσης. Απλά δεν έχουμε τα ακριβή στοιχεία και αυτό που κάνεις είναι, ουσιαστικά, μια εικασία. Σε κάθε περίπτωση το point σου είναι λογικό: προφανώς και υπολογισε το κόστος και διαπίστωσε ότι τη συμφέρει να πληρώσει το πρόστιμο, διαφορετικά θα έπαιρνε τις οθόνες. Εκτός αυτού η ρήτρα σε τέτοιες περιτπώσεις καλύπτει το σύνολο των εξόδων παραγωγής και, ίσως, ένα υποτυπώδες κέρδος και όχι το κανονικό κέρδος της Samsung. 

Λογικά, η μεγάλη χαμένη της ιστορίας εδώ είναι η Samsung. Η Apple απλά δεν πήρε κομμάτια που δεν θα μπορούσε να βγάλει κέρδος, ενώ η Samsung έχασε το κανονικό κέρδος από οθόνες που θα πουλούσε. Η Apple θα έχανε αν έπαιρνε αυτές τις οθόνες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα μπορούσε να βάλει και στα ταπεινότερα μοντέλα OLED... αλλά μάλλον βγάζει περισσότερα ακόμα και με την ρήτρα με LCD ..

Επεξ/σία από tonyspanos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, andreas1gr είπε

Γιατί τι άλλο κατασκευάζει μόνη της;;;; 

https://en.wikipedia.org/wiki/Apple_Silicon

https://www.pocket-lint.com/phones/news/apple/149734-apple-s-own-5g-modem-due-2022-two-years-after-the-first-5g-iphone

επίσης έχει κάνει επένδυση στην Ινδία με την foxconn για παραγωγή hardware

και έχει και δικό της σχέδιο για panel lcd παρόμοιας τεχνολογίας με την LG  (oled πολλά υποσχόταν λίγα κατάφερε)

η στρατηγική της φαίνεται ότι είναι να γίνει αυτάρκης 

έλα ξεστραβώσου μην ντρέπεσαι  😉

Επεξ/σία από pao13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/7/2020 στις 4:13 ΜΜ, panosk111178 είπε

 

Δεν γίνεται εχει την πατέντα η Samsung και ειναι η μοναδική στον κόσμο που παράγει amoled οθόνες. 

 

3 ώρες πριν, pao13 είπε

https://en.wikipedia.org/wiki/Apple_Silicon

https://www.pocket-lint.com/phones/news/apple/149734-apple-s-own-5g-modem-due-2022-two-years-after-the-first-5g-iphone

επίσης έχει κάνει επένδυση στην Ινδία με την foxconn για παραγωγή hardware

και έχει και δικό της σχέδιο για panel lcd παρόμοιας τεχνολογίας με την LG  (oled πολλά υποσχόταν λίγα κατάφερε)

η στρατηγική της φαίνεται ότι είναι να γίνει αυτάρκης 

έλα ξεστραβώσου μην ντρέπεσαι  😉

Δεν μπορεί να παράξει amoled οθόνες εχει τα δικαιώματα η Samsung αν μπορούσε θα το είχε η κανει δεν είναι δα και τόσο δύσκολο. Και έχει πολλά πλεονεκτήματα στα πάντα η oled οθονη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, panosk111178 είπε

Δεν μπορεί να παράξει amoled οθόνες εχει τα δικαιώματα η Samsung αν μπορούσε θα το είχε η κανει δεν είναι δα και τόσο δύσκολο. Και έχει πολλά πλεονεκτήματα στα πάντα η oled οθονη.

και έχει και δικό της σχέδιο για panel lcd παρόμοιας τεχνολογίας με την LG  (oled πολλά υποσχόταν λίγα κατάφερε)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/7/2020 στις 3:15 ΠΜ, kurkosdr είπε

Προφανώς η Samsung θέλει το εργοστάσιο των OLED να δουλεύει at capacity όποτε η Apple δεν είχε άλλη επιλογή από το να προ-παραγγείλει/προ-συνφωνήσει αρκετές οθόνες, αλλιώς αν οι πωλήσεις ήταν καλύτερες υπήρχε περίπτωση να ξεμείνει. Η Samsung έχει μονοπώλιο στις OLED των κινητών (μετά το φιάσκο των P-OLED της LG) όποτε μπορεί και βάζει τέτοιους όρους.

Τι έχει γίνει με τις P-OLED της LG; Επίσης το P τι υποτίθεται πως σημαίνει;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, panosk111178 said:

Παράγει με άδεια από την Samsung με το κατάλληλο αντίτιμο.

Νομίζω ότι δεν παράγει αλλά αγοράζει έτοιμες. Η Samsung έχει τα δικαιώματα του ονόματος AMOLED ή της τεχνολογίας κατασκευής; Δεν παράγουν άλλες εταιρείες OLED?

(Το σχόλιο μου πάντως είχε να κάνει με το ότι δεν υπάρχει λέξη «παράξει» στα ελληνικά.)😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...