Προς το περιεχόμενο

Κατάργηση προκαταλυτη λόγο βλάβης p0420


papajohnnnn

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας. Έχω μια mercendes a150 του 2006

Έχει προβλημα ο προματαλυτης και μου είπε ο εξατμισας ότι πρέπει να αφαιρεθεί, να παραμείνει ο δεύτερο ο καταλυτης, να μπουν σωληνες και ένα ανταπτορακι για τα μείγματα.

Η τιμή είναι στα 380.

Η τιμή είναι αυτή είναι καλη ή προσπαθεί να με κλέψει.

Αν έχει κάνει κάποιος κάτι αντίστοιχο και πόσο του κόστισε.

Σας ευχαριστώ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 36
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γιατί δεν αλλάζεις τον προκαταλύτη ;

Να δουλεύει το αυτοκίνητο όπως πρέπει ... κάνει παραπάνω από 380 ;

Ένα προχειρο γκουγκλαρισμα και βρήκα 10 με τιμη κάτω από 300 ευρώ... π.χ εδώ

Ανταπτοράκια και σαχλαμάρες . Ελληνική μαστοράντζα της κακιάς ώρας....

Επεξ/σία από nik0laus
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι κάθεσαι και ρωτάς ρε γέροντα.... μιλάμε για πρόταση μηχανικού να αφαιρέσει κάτι και να βάλει πατέντες για να ξεγελάει τους εγκεφάλους αντί να αντικαταστήσει το προβληματικό ανταλλακτικό που έχει να κάνει με τις εκπομπές ρύπων ...

και καθόμαστε και το συζητάμε ;

Του ζητάει 380 και το ανταλλακτικό το βρίσκεις και με 250 (εργασία μισής ώρας, άντε άλλα 50 εργασία...)

COVID και βουβωνική πανώλη μέχρι   να ψοφήσουμε όλοι και να σωθεί ο πλανήτης από το είδος μας .. κατά τα άλλα το παίζουμε οικολόγοι κλπ.... άλλοι βγάζουν τα dpf και σπέρνουν καρκίνο ( οι κοπρίτες που θέλουν να δώσουν άλογα στο χρεποντιζελάκι)..

Προκαταλύτης ;   έλα μωρέ, έτσι τα βάζουν οι εταιρείες για να χαλάνε και να πληρώνεις ...βγάλτο το γαμήδι... τι ξέρει ο μηχανικός της Μercedes-Benz που το σχεδίασε ; Εγώ στο λέω, ο Μήτσους κομπετίσιον εντζινίαρινγκ που τους έχω αυτούς για να μου δίνουν την γκαζοτανάλια γιατί εγώ και μόνο με αυτό το εργαλείο τα φτιάχνω όλα ...(τα υπόλοιπα εργαλεία είναι για γατάκια).

Επεξ/σία από nik0laus
  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, papajohnnnn είπε

Καλησπέρα σας. Έχω μια mercendes a150 του 2006

Έχει προβλημα ο προματαλυτης και μου είπε ο εξατμισας ότι πρέπει να αφαιρεθεί, να παραμείνει ο δεύτερο ο καταλυτης, να μπουν σωληνες και ένα ανταπτορακι για τα μείγματα.

Η τιμή είναι στα 380.

Η τιμή είναι αυτή είναι καλη ή προσπαθεί να με κλέψει.

Αν έχει κάνει κάποιος κάτι αντίστοιχο και πόσο του κόστισε.

Σας ευχαριστώ.

Να κάνεις σωστή δουλεία , τον κλέφτη ή αντάπτορα το βάζουν και σε αμάξια ημιμαθείς τεχνίτες για να τραβήξουν πιο έξω το αισθητήρα οξυγόνου - λάμδα και να μήν ανάβει ο λάμδα δηλαδή βλάβη επειδή είναι αρύθμιστο τοπ υγραέριο 

Να πάρεις και από άλλον γνώμη 

Η φθορά του προκαταλύτη που οφείλεται, πόσα χιλιόμετρα έχει το αμάξι , είναι μόνο βενζίνη ή έχει και υγραέριο ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αμάξι είναι βενζίνη. Καταλύτη με 250 ευρω της πλάκας βρίσκω κι εγώ. Όταν της mercendes κάνει 700-800 ευρω. Άμα είναι να πάρω κινέζικα και να μου χαλάσει στο μήνα. Το ανταπτορακι ρυθμίζει τα μείγματα. ΚΤΕΟ κλπ περναει με τον συγκεκριμένο τρόπο.

Το πήρα από μάντρα, ο τύπος είχε σβήσει το check engine, το διαγνωστικο δεν εντόπισε κάτι, δεν ήτανε καλό διαγωνιστικό και εμφανίστηκε το λαμπάκι μετά από 2 μέρες. ΚΤΕΟ πέρασε το αμάξι με τα κονέ του μαντρά απ' ότι μου είπε ο εξατμισας. Με τα χρήματα αυτα θα καθαρίσει τον δεύτερο καταλύτη, θα βάλει σωλήνες και ανταπτορακι. Μου λέει από καυσαέρια και ΚΤΕΟ θα είμαι μια χαρά. 

Την άποψη σας θελω,όχι κράξιμο. Ευχαριστώ πάντως για τις απαντήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο προκαταλύτης είναι για όταν το αμάξι είναι κρύο.Απο την στιγμή που τον αφαιρείς εγώ θα φοβόμουν πολύ το τι θα γίνει στο επόμενο κτέο.

Και αν έκανε την λαμογιά σε αυτό ο μαντρας σκεψου τι άλλο έχει κάνει,τι χλμ θα έχει το αμάξι.

 

Πως καθαρίζει ο καταλύτης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, papajohnnnn είπε

Το αμάξι είναι βενζίνη. Καταλύτη με 250 ευρω της πλάκας βρίσκω κι εγώ. Όταν της mercendes κάνει 700-800 ευρω. Άμα είναι να πάρω κινέζικα και να μου χαλάσει στο μήνα. Το ανταπτορακι ρυθμίζει τα μείγματα. ΚΤΕΟ κλπ περναει με τον συγκεκριμένο τρόπο.

Το πήρα από μάντρα, ο τύπος είχε σβήσει το check engine, το διαγνωστικο δεν εντόπισε κάτι, δεν ήτανε καλό διαγωνιστικό και εμφανίστηκε το λαμπάκι μετά από 2 μέρες. ΚΤΕΟ πέρασε το αμάξι με τα κονέ του μαντρά απ' ότι μου είπε ο εξατμισας. Με τα χρήματα αυτα θα καθαρίσει τον δεύτερο καταλύτη, θα βάλει σωλήνες και ανταπτορακι. Μου λέει από καυσαέρια και ΚΤΕΟ θα είμαι μια χαρά. 

Την άποψη σας θελω,όχι κράξιμο. Ευχαριστώ πάντως για τις απαντήσεις.

Είναι λάθος και θα έχεις πρόβλημα ότι παπατζα και να σου λέει ο εξατμισας. Θα πς να πάρεις ένα καινούργιο προκαταλύτη και Ας μην είναι ο γνήσιος από το τίποτα θα είναι πολύ καλυτερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, papajohnnnn είπε

Το αμάξι είναι βενζίνη. Καταλύτη με 250 ευρω της πλάκας βρίσκω κι εγώ. Όταν της mercendes κάνει 700-800 ευρω. Άμα είναι να πάρω κινέζικα και να μου χαλάσει στο μήνα. Το ανταπτορακι ρυθμίζει τα μείγματα. ΚΤΕΟ κλπ περναει με τον συγκεκριμένο τρόπο.

Το πήρα από μάντρα, ο τύπος είχε σβήσει το check engine, το διαγνωστικο δεν εντόπισε κάτι, δεν ήτανε καλό διαγωνιστικό και εμφανίστηκε το λαμπάκι μετά από 2 μέρες. ΚΤΕΟ πέρασε το αμάξι με τα κονέ του μαντρά απ' ότι μου είπε ο εξατμισας. Με τα χρήματα αυτα θα καθαρίσει τον δεύτερο καταλύτη, θα βάλει σωλήνες και ανταπτορακι. Μου λέει από καυσαέρια και ΚΤΕΟ θα είμαι μια χαρά. 

Την άποψη σας θελω,όχι κράξιμο. Ευχαριστώ πάντως για τις απαντήσεις.

Εκείνο που θα πω και εγώ μην πας σε λύσεις των 200-300 ευρώ.Λεφτά θα πετάξεις και το πιο πιθανό θα έχεις συνεχή λαμπάκια ενδεχομένως και προβλήματα.

Τη συγκεκριμένη λύση την έχω ξανακούσει δεν ξέρω όμως κατά πόσο λειτουργεί σωστά όπως λένε.Οι περισσότεροι να τα πάρουν θέλουν και θα σου τα πουν ωραία και καλά λόγια.Προσωπικά δεν θα πήγαινα σε τέτοια λύση.Αρχικά για τη σωστή λειτουργία του αυτοκινήτου μου γιατί είναι ένα βασικό εξάρτημα και δεύτερο να λέω πως δεν είμαι εγώ  η αιτία για την καταστροφή του περιβάλλοντος και την τρύπα του όζοντος που προσέχουν σαν τα μάτια τους "οι παγκόσμιοι ηγέτες".

Τώρα για το πράσινο περιβάλλον που είπε κάποιος στην Ελλάδα τα ΚΤΕΟ ξέρουμε πως λειτουργούν.Το 50αευρο είναι πολύ με ένα 20αρικάκι καθάρισες.Αν λειτουργούσαν σωστά ζήτημα να κυκλοφορούσαν το 50% των ταξί.Ας μην ανοίξουμε τέτοια συζήτηση γιατί ο καθένας μας θα έχει τουλάχιστον από μία προσωπική εμπειρία.

Επεξ/σία από papoys1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, mp123 είπε

Οχι

9C8896F8-16ED-4C92-BCDA-6D2802C9DEDB.jpeg

Δεν είναι αυτός ο λόγος... Οπτικά δεν θα φαίνεται γιατί αφαίρεση του προκαταλύτη δεν σημαίνει τον βγάζω και βάζω σωλήνα στην θέση του, αλλά αφαιρώ εσωτερικά το περίβλημα. Υποψιάζομαι ότι αν ζεσταθεί καλά το μοτέρ θα βγάζει τα ίδια καυσαέρια που έβγαζε και πριν, αλλά κρύο πρέπει να βγάζει πολύ πράγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...