Προς το περιεχόμενο

Κάμερα μπροστά κ πισω


Πανος999

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, GreenPixel είπε

Αναρωτιέμαι γιατί να θέλει κάποιος να καταγράψει ένα ατύχημα. Κερδίζει κάτι;

Η καμερα γραφει απο την ωρα που μπαινεις στο αυτοκινητο μεχρι την ωρα που θα βγεις (αν βαλεις και μπαταρια γραφει και παρκαρισμενο το αυτοκινητο).

Κερδιζεις αν καταγραψεις το δικο σου ατυχημα, ποιος εφταιγε, πως εγινε, ολα αυτα. Επισης στο εξωτερικο με ολα τα insurance scams (που πεφτουν πανω σε αυτοκινητα σαν Lemmings) οι καμερες εχουν σωσει κοσμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
19 λεπτά πριν, GreenPixel είπε

Αναρωτιέμαι γιατί να θέλει κάποιος να καταγράψει ένα ατύχημα. Κερδίζει κάτι;

Εξαρτάται.

Στο εξωτερικό θεωρείται από τις ασφαλιστικές βολικότατο τεκμήριο για να διαπιστώσουν αν ευθύνεσαι εσύ για κάποιο ατύχημα. Μάλιστα σε κάποιες σε αναγκάζουν να έχεις dashcam.
Για την Ελλάδα δεν ξέρω, αν και θεωρώ ότι προς τα εκεί πάει η κατεύθυνση. Αν ποτέ ο Κώδικας Ιδιωτικότητας μας ξεφύγει από το 1980...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, JohnGTA είπε

Εξαρτάται.

Στο εξωτερικό θεωρείται από τις ασφαλιστικές βολικότατο τεκμήριο για να διαπιστώσουν αν ευθύνεσαι εσύ για κάποιο ατύχημα. Μάλιστα σε κάποιες σε αναγκάζουν να έχεις dashcam.
Για την Ελλάδα δεν ξέρω, αν και θεωρώ ότι προς τα εκεί πάει η κατεύθυνση. Αν ποτέ ο Κώδικας Ιδιωτικότητας μας ξεφύγει από το 1980...

Καποιες σου δινουν και discount αν εχεις καμερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, GreenPixel είπε

Αναρωτιέμαι γιατί να θέλει κάποιος να καταγράψει ένα ατύχημα. Κερδίζει κάτι;

Το δίκιο του...συνήθως...

Επεξ/σία από agnostos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το θέμα όμως είναι αν γίνεται αποδεκτό από την τροχαία και τα δικαστήρια η κάμερα σε περίπτωση ατυχηματος

Το να τα καταγράφω και να τα έχω να θυμάμαι πως έγινε το τρακάρισμα χωρίς να φταίω και κατέληξα εγώ στην φυλακή διότι ο άλλος είναι λακαμας, να το κάνω τι;

Επεξ/σία από mourgolukos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, mourgolukos είπε

το θέμα όμως είναι αν γίνεται αποδεκτό από την τροχαία και τα δικαστήρια η κάμερα σε περίπτωση ατυχηματος

Δεν γίνεται αποδεκτό σαν αποδεικτικό στοιχείο, αλλά αποτελεί ένδειξη. Το λαμβάνουν υπόψιν τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, mourgolukos είπε

το θέμα όμως είναι αν γίνεται αποδεκτό από την τροχαία και τα δικαστήρια η κάμερα σε περίπτωση ατυχηματος

Το να τα καταγράφω και να τα έχω να θυμάμαι πως έγινε το τρακάρισμα χωρίς να φταίω και κατέληξα εγώ στην φυλακή διότι ο άλλος είναι λακαμας, να το κάνω τι;

Με τον ένα ή τον άλλο τρόπο θα το βρεις το δίκιο σου.

Ακόμα και αν επίσημα η κάμερα στο αμάξι εμπλέκεται με τα προσωπικά δεδομένα είναι προφανές οτι εφόσον σε δικαιώνει το δικαστήριο άτυπα θα το λάβει στα υπόψην.

Ελπίζω κάποια στιγμή στο άμεσο μέλλον να εκσυγχρονιστεί το νομικό πλαίσιο και στην Ελλάδα και να θεσμοθετηθούν τα αυτονόητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή είμαι κι εγώ στη διαδικασία αναζήτησης και το έχω ψάξει λίγο αυτές τις ημέρες θέλω να πω ότι στα συγκεκριμένα προϊόντα συνήθως ότι πληρώνεις παίρνεις... Απλά μη νομίζετε ότι αγοράζοντας μια κάμερα των 500€ θα έχετε τόσο καθαρή εικόνα σε ένα περιστατικό σε σχέση με μια φτηνιάρικη που θα φανούν πινακίδες και λοιπές λεπτομέρειες γιατί σε αυτό παίζουν ρόλο και άλλοι παράγοντες όπως φωτισμός, ταχύτητα, γωνία θέασης, αντανακλάσεις, εστίαση κλπ.

Τώρα όσο για τις δυνατότητες των καμερών ενδεικτικά πέραν της απλής καταγραφής υπάρχουν και τα παρακάτω:

  • Ταυτόχρονη καταγραφή σε πίσω κάμερα
  • Μικρόφωνο
  • Αισθητήρας GPS
  • Αισθητήρας κίνησης (laser)
  • Αισθητήρας κρούσης
  • Νυχτερινή λήψη
  • Ενσωματωμένη σύνδεση στο ίντερνετ (LTE) για αποστολή ειδοποιήσεων
  • Διαφορετικά modes λειτουργίας (driving, accident, parking, motion, manual κλπ)
  • Προστασία εγγραφών σε περίπτωση επανεγγραφής
  • Σύνδεση με εγκέφαλο αυτοκινήτου για anti-theft λειτουργίες
  • Ενσωματωμένη οθόνη
  • Συνδέσεις Bluetooth, WiFi, NFC
  • Δυνατότητες cloud
  • Και διάφορα άλλα...

Σίγουρα υπάρχουν διαφορές σε μια dashcam των 8€ από το eBay με μια επώνυμη εξειδικευμένης εταιρείας στα 500€ και θα συμφωνήσω με τον φίλο @agnostos13 που είπε για 3ψήφιο νούμερο.

Προσωπικά έχω δει και μου άρεσαν οι κάμερες της εταιρείας Blackvue οι οποίες όμως είναι αρκετά ακριβές (300++€) αλλά και δεν εισάγονται επίσημα στην Ελλάδα.

Επίσης υπάρχει και ένα ωραίο κανάλι στο YouTube Vortex Radar στο οποίο γίνονται ωραία και αναλυτικά reviews σε τέτοιες κάμερες.

Όσον αφορά την χρήση, όντως στη χώρα μας δεν αποτελεί επίσημο αποδεικτικό στοιχείο σε περίπτωση κάποιου ατυχήματος αλλά είναι μια ισχυρή ένδειξη καθώς και μεγάλη διευκόλυνση για εμάς τους ίδιους. Ενδεικτικά θα πω ότι πέρυσι τέτοιο καιρό έπεσε κάποιος πάνω στο σταθμευμένο αυτοκίνητο μου κάνοντας μεγάλη ζημιά (αρκετά πάνω από 5.000€) και χωρίς να αφήσει κάποιο σημείωμα ή να υπάρχει κάποιος μάρτυρας και ακόμα τον ψάχνω... Αν είχα βάλει τότε μια τέτοια κάμερα θα μπορούσα σίγουρα να κινηθώ διαφορετικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, vagelisfil είπε

Επειδή είμαι κι εγώ στη διαδικασία αναζήτησης και το έχω ψάξει λίγο αυτές τις ημέρες θέλω να πω ότι στα συγκεκριμένα προϊόντα συνήθως ότι πληρώνεις παίρνεις... Απλά μη νομίζετε ότι αγοράζοντας μια κάμερα των 500€ θα έχετε τόσο καθαρή εικόνα σε ένα περιστατικό σε σχέση με μια φτηνιάρικη που θα φανούν πινακίδες και λοιπές λεπτομέρειες γιατί σε αυτό παίζουν ρόλο και άλλοι παράγοντες όπως φωτισμός, ταχύτητα, γωνία θέασης, αντανακλάσεις, εστίαση κλπ.

Τώρα όσο για τις δυνατότητες των καμερών ενδεικτικά πέραν της απλής καταγραφής υπάρχουν και τα παρακάτω:

  • Ταυτόχρονη καταγραφή σε πίσω κάμερα
  • Μικρόφωνο
  • Αισθητήρας GPS
  • Αισθητήρας κίνησης (laser)
  • Αισθητήρας κρούσης
  • Νυχτερινή λήψη
  • Ενσωματωμένη σύνδεση στο ίντερνετ (LTE) για αποστολή ειδοποιήσεων
  • Διαφορετικά modes λειτουργίας (driving, accident, parking, motion, manual κλπ)
  • Προστασία εγγραφών σε περίπτωση επανεγγραφής
  • Σύνδεση με εγκέφαλο αυτοκινήτου για anti-theft λειτουργίες
  • Ενσωματωμένη οθόνη
  • Συνδέσεις Bluetooth, WiFi, NFC
  • Δυνατότητες cloud
  • Και διάφορα άλλα...

Σίγουρα υπάρχουν διαφορές σε μια dashcam των 8€ από το eBay με μια επώνυμη εξειδικευμένης εταιρείας στα 500€ και θα συμφωνήσω με τον φίλο @agnostos13 που είπε για 3ψήφιο νούμερο.

Προσωπικά έχω δει και μου άρεσαν οι κάμερες της εταιρείας Blackvue οι οποίες όμως είναι αρκετά ακριβές (300++€) αλλά και δεν εισάγονται επίσημα στην Ελλάδα.

Επίσης υπάρχει και ένα ωραίο κανάλι στο YouTube Vortex Radar στο οποίο γίνονται ωραία και αναλυτικά reviews σε τέτοιες κάμερες.

Όσον αφορά την χρήση, όντως στη χώρα μας δεν αποτελεί επίσημο αποδεικτικό στοιχείο σε περίπτωση κάποιου ατυχήματος αλλά είναι μια ισχυρή ένδειξη καθώς και μεγάλη διευκόλυνση για εμάς τους ίδιους. Ενδεικτικά θα πω ότι πέρυσι τέτοιο καιρό έπεσε κάποιος πάνω στο σταθμευμένο αυτοκίνητο μου κάνοντας μεγάλη ζημιά (αρκετά πάνω από 5.000€) και χωρίς να αφήσει κάποιο σημείωμα ή να υπάρχει κάποιος μάρτυρας και ακόμα τον ψάχνω... Αν είχα βάλει τότε μια τέτοια κάμερα θα μπορούσα σίγουρα να κινηθώ διαφορετικά.

1 λαθος που κανεις ειναι πως νυχτερινη ληψη δεν εχει καμια καμερα αυτοκινητου (με νυχτερινη εννοω IR). Ο λογος ειναι απλος, αντανακλαση των IR στο παμπριζ του αυτοκινητου (τζαμι) πραγμα που σημαινει πως η καμερα δεν θα κατεγραφε τιποτα.

Υπαρχουν καποιες που εχουν IR για το εσωτερικο αυτοκινητου (φτιαγμενες κυριως για ταξι και φορτηγα) αλλα ως εκει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δίκιο έχεις αλλά δεν αναφέρθηκα πουθενά για IR.

Δυνατότητα νυχτερινής λήψης σημαίνει να έχουν αντίστοιχο ISO και aperature που να μπορούν να απεικονίσουν σχετικά καθαρές εικόνες το βράδυ χωρίς να φαίνεται το απόλυτο σκοτάδι. 

Ωστόσο καλά έκανες και το επισήμανες για να το γνωρίζουν όσοι ψάχνουν 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vagelisfil είπε

Δίκιο έχεις αλλά δεν αναφέρθηκα πουθενά για IR.

Δυνατότητα νυχτερινής λήψης σημαίνει να έχουν αντίστοιχο ISO και aperature που να μπορούν να απεικονίσουν σχετικά καθαρές εικόνες το βράδυ χωρίς να φαίνεται το απόλυτο σκοτάδι. 

Ωστόσο καλά έκανες και το επισήμανες για να το γνωρίζουν όσοι ψάχνουν 

Ναι αλλα νυχτερινη ληψη ειναι το night vision που απο οσο θυμαμαι ειναι κατι που λεμε απο τις εποχες των 1ων handheld Panasonic και ουδεμια σχεση δεν εχει με τα ISO και τα aperture.

Καμια καμερα δεν γραφει σε πισα σκοταδι χωρις IR. Πρεπει να υπαρχει μια καλη ποσοτητα Φωτισμου, δηλαδη εντος πολεως η στην Εθνικη με ολα τα φωτα αναμενα.

Γιαυτο δεν υφισταται νυχτερινη ληψη με ολη την σημασια της.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι.

Γι'αυτό, βάζεις μια 360 μοιρών στην πλαφονιέρα στον ουρανό να δείχνει όλο το εσωτερικό!

Επεξ/σία από _BASSstarlet_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mr.mister είπε

εχετε σκεφθει οτι θα σας σπασουν το αυτοκινητο να την/τις παρουν?

Εχω στο δικο μου, στου αδερφου μου και στου πατερα μου, αυτο που λες δεν παιζει (κυριως γιατι ο αλλος δεν ξερει αν η καμερα γραφει η οχι).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, Salvation81 είπε

Εχω στο δικο μου, στου αδερφου μου και στου πατερα μου, αυτο που λες δεν παιζει (κυριως γιατι ο αλλος δεν ξερει αν η καμερα γραφει η οχι).

Αν σπάσει πλαϊνό παράθυρο, και έχει πλησιάσει το αυτοκίνητο μόνο από το πλάι, οι κάμερες δεν θα δείξουν τίποτα χρήσιμο.

Χώρια που όταν τις κλέψει και τις δυο, ποιός θα δει τα πλάνα;

Εκτός αν του πέσουν οι sd card την ώρα που θα τρέχει να ξεφύγει!

Επεξ/σία από _BASSstarlet_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...