Προς το περιεχόμενο

[Tablet] Huawei MediaPad M6 10.8" (64GB) @ Amazon ES 295.60€ [ΤΕΛΟΣ]


neosstoforum

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το Mediapad T5 10" βγήκε με android 8 και εκεί έχει μείνει.Καλύτερα Samsung και ας κοστίζει παραπάνω.

Διάβαζα πως θα πάρει android 9+10 χα.Σε κάποιο παράλληλο σύμπαν ίσως.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

8 λεπτά πριν, AntiCambeR είπε

Το Mediapad T5 10" βγήκε με android 8 και εκεί έχει μείνει.Καλύτερα Samsung και ας κοστίζει παραπάνω.

Διάβαζα πως θα πάρει android 9+10 χα.Σε κάποιο παράλληλο σύμπαν ίσως.

Τι σχέση έχει το T5 με το θέμα μας; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, neosstoforum είπε

Τι σχέση έχει το T5 με το θέμα μας;

1)Ιδια κατηγορία, δηλαδή tablet

2)Παραπλήσιο μοντέλο

Μάλλον και αυτό στην 9 θα μείνει.Δεν γράφει για αναβάθμιση στην επόμενη έκδοση, όπως και το T5:

https://m.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=9748&idPhone2=9412

Επεξ/σία από AntiCambeR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, AntiCambeR είπε

1)Ιδια κατηγορία, δηλαδή tablet

2)Παραπλήσιο μοντέλο

Μάλλον και αυτό στην 9 θα μείνει.

Πιστεύεις δηλαδή ότι επειδή είναι tablet και παραπλήσιο μοντέλο (που δεν είναι) μπορείς να πεις ότι δεν αξίζει ούτε αυτό της προσφοράς και προτείνεις Samsung; Αυτό που έδωσες ως παράδειγμα έτσι στα ξεκάρφωτα δεν έχει καμία σχέση με το M6. 1080p οθόνη αντί για 2K και πολύ χειρότερος επεξεργαστής. Δεν μιλάω καν για τις κάμερες και την μπαταρία. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, neosstoforum είπε

Πιστεύεις δηλαδή ότι επειδή είναι tablet και παραπλήσιο μοντέλο (που δεν είναι) μπορείς να πεις ότι δεν αξίζει ούτε αυτό της προσφοράς και προτείνεις Samsung; Αυτό που έδωσες ως παράδειγμα έτσι στα ξεκάρφωτα δεν έχει καμία σχέση με το M6. 1080p οθόνη αντί για 2K και πολύ χειρότερος επεξεργαστής. Δεν μιλάω καν για τις κάμερες και την μπαταρία. 

Τα specs τα γνωρίζω, έχω πάρει το T5 για την μητέρα μου στα 189€ σε προσφορά.

Μιλάω για software  support.Εφόσον το T5 βγήκε με android 8 θα έπρεπε να πάρει την 9, το M6 απο την 9 σε 10.Γραμμένα τα έχει τα tablets η Huawei, μόνο στα κινητά ναυαρχίδες δίνουν σημασία.

Επεξ/σία από AntiCambeR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα, έχω το τάμπλετ(m6) στην κατοχή μου το τελευταίο 3μηνο, αγορά από φίλο εδώ μεσα και αυτός αγορασμένο από Banggood. Αυτά που εμένα προσωπικά με κέρδισαν είναι σίγουρα το ποσό γρήγορο είναι χωρίς ίχνος λαγκ, η μπαταρία του κ τα ηχεία του. Σκέτη απόλαυση.... Τώρα, όσον αφορά την οθόνη, πραγματικά δεν έχω να αναφέρω κάτι αρνητικό, ίσα ίσα η ανάλυση του με εντυπωσίασε, ειδικά σε κάποια βίντεο στο YouTube, το WiFi ταχύτατο, όπως και το GPS του και οι καμερες αξιπρεπεστατες αν κ δεν χρησιμοποιούνται σχεδόν καθόλου από μένα. Πήρε ήδη με OTA ενημέρωση σε Android 10 και έχει multilanguage. Ισχύει ότι δεν είχε Google Services αλλά σε λιγότερο από μισή ώρα με σχετικό βίντεο στο YouTube τα πέρασα με ιδιαίτερη ευκολία. Netflix κ γω κατάφερα μια παλιότερη έκδοση να εγκαταστήσω, πάραυτα λειτουργεί σωστά. Έχει κάποιες κινεζικές εφαρμογές, κάποιες από αυτές καταργούνται, άλλες απλά τις έχω σε έναν φάκελο για να μην ενοχλούν :-D. Το θεωρώ τρομερή επιλογή (ειδικά στην τιμή της προσφοράς για καινούργιο, εγώ το πήρα 250 μεταχειρας), 3 μηνες τώρα, λειτουργεί απροβλημάτιστα σε όλα του. Μακάρι να βοήθησα... 

Επεξ/σία από Thanos185
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, AntiCambeR είπε

Το Mediapad T5 10" βγήκε με android 8 και εκεί έχει μείνει.Καλύτερα Samsung και ας κοστίζει παραπάνω.

Διάβαζα πως θα πάρει android 9+10 χα.Σε κάποιο παράλληλο σύμπαν ίσως.

Από πότε τα Samsung tablet παίρνουν ενημερώσεις καλές ?

Το Μ6 οπως προείπα το έχω κανα 7 μηνο και έχει πάρει αναβαθμίσεις 3 φορες νομίζω με όλα να λειτουργούν σφαίρα ...

Το Τ5 είναι στην κάτω κλίμακα της κατηγορίας και λογικό να μην έχει όλες τις αναβαθμίσεις λογο μνήμης κτλ , αλλά και αυτό άσχετο με το παρών θέμα .

Άλλωστε σε τέτοια τιμή δεν υπάρχει αξιοπρεπές ταμπλετ πλέον , τα απλά των 200 είναι συνήθως αργά  - κομμένες εκδόσεις (νεα μόδα .. lite ) .

Οποιος λοιπόν το έχει το  Μ6 και το δούλεψε , ξέρει , οι υπόλοιποι με Τ5 , Sasmung s5e , S6 lite κτλ κτλ απλά ας γράψουν μια προσφορά με το  Samsung S6 (570 ευρώ) πχ , αλλιως ανοίξτε ενα θέμα Mediapad M6 VS All για να έχουμε να γράφουμε εκεί .

Επίσης να τονίσω μια λεπτομέρεια οτι έχει οθόνη για πενάκι ειδικό που το αγοράζεις  δυστυχώς χωριστά αλλα καταλαβαίνει βαθμίδες πίεσεις κτλ για γραφική δουλειά πχ . Κάτι που συνήθως σε αυτην την τιμή υπάρχει μόνο σε κομμένες εκδόσεις  τάμπλετ .

Με αντάπτορακι ebay επίσης έξοδο σε hdmi , καλό για παιχνίδια , ταινίες κτλ δηλαδή και δίνει αρκετό ρεύμα ακόμη και για δίσκο .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Veggie_Chia είπε

Εσύ δεν έχεις θέμα αλλά ένα 10% να έχει, είναι ρίσκο. 

Το 10% απο που προκυπτει ακριβως;Γιατι μεχρι σημερα πρωτη φορα εδω μεσα διαβασα για τετοια θεματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/7/2020 στις 10:57 ΜΜ, Veggie_Chia είπε

Εσύ δεν έχεις θέμα αλλά ένα 10% να έχει, είναι ρίσκο. 

Κανένα ρίσκο δεν υπάρχει, σε καλύπτει η νομοθεσία, το πρόβλημα με το wifi θα στο εμφανίσει αμέσως και εντός του διαστήματος υπαναχώρησης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 23/07/2020 at 10:15, Galaxy said:

Από πότε τα Samsung tablet παίρνουν ενημερώσεις καλές ?

Το Μ6 οπως προείπα το έχω κανα 7 μηνο και έχει πάρει αναβαθμίσεις 3 φορες νομίζω με όλα να λειτουργούν σφαίρα ...

Το Τ5 είναι στην κάτω κλίμακα της κατηγορίας και λογικό να μην έχει όλες τις αναβαθμίσεις λογο μνήμης κτλ , αλλά και αυτό άσχετο με το παρών θέμα .

Άλλωστε σε τέτοια τιμή δεν υπάρχει αξιοπρεπές ταμπλετ πλέον , τα απλά των 200 είναι συνήθως αργά  - κομμένες εκδόσεις (νεα μόδα .. lite ) .

Οποιος λοιπόν το έχει το  Μ6 και το δούλεψε , ξέρει , οι υπόλοιποι με Τ5 , Sasmung s5e , S6 lite κτλ κτλ απλά ας γράψουν μια προσφορά με το  Samsung S6 (570 ευρώ) πχ , αλλιως ανοίξτε ενα θέμα Mediapad M6 VS All για να έχουμε να γράφουμε εκεί .

Επίσης να τονίσω μια λεπτομέρεια οτι έχει οθόνη για πενάκι ειδικό που το αγοράζεις  δυστυχώς χωριστά αλλα καταλαβαίνει βαθμίδες πίεσεις κτλ για γραφική δουλειά πχ . Κάτι που συνήθως σε αυτην την τιμή υπάρχει μόνο σε κομμένες εκδόσεις  τάμπλετ .

Με αντάπτορακι ebay επίσης έξοδο σε hdmi , καλό για παιχνίδια , ταινίες κτλ δηλαδή και δίνει αρκετό ρεύμα ακόμη και για δίσκο .

Σε Samsung (κινητό και τάμπλετ) εδώ και ένα χρόνο, κάθε μήνα (3-4 του μηνός) έρχεται ενημέρωση ασφαλείας και αρκετές φορές και βελτιώσεις σε εφαρμογές (κάμερα, ημερολόγιο κλπ). 

 

Έχω το M5 lite με τα 3GB RAM (Απο ότι είδα μικρές διαφορές έχει με το M6. Κυρίως επεξεργαστή, οθόνη, μνήμη κλπ). Ο Launcher της Huawei είναι για τα πανηγύρια. Έγινε αλλαγή με την μια σε nova. Φαντάζομαι σε αυτά με 4GB δεν έχει θέμα. Κατά τα άλλα, σε προσωπικό γούστο δεν μου αρέσει το λογισμικό τους. Το θεωρώ ακατάστατο και δύσχρηστο. 

Μπαταρία θρυλική, πενάκι με καλή απόκριση, ηχεία εξαιρετικά σε σημεία που δεν βάζω καν ακουστικά (γιατί ακούγεται σαν να έχεις αντίλαλο). Εξαιρετική οθόνη (αν και FHD "μόνο"). 

Επίσης, κάθε μήνα έρχεται ενημέρωση ασφαλείας. Αναμένουμε και την 10. 

Να συμπληρώσω, πως πολύ σημαντικό είναι και το γεγονός πως μπορεί να συνδεθεί και hub σε usb-c και παίζουν όλα. Έχω βάλει τον αντάπτορα που χρησιμοποιώ στο laptop και σύνδεσα οθόνη (HDMI) και ποντίκι. 

 

Δεν ξέρω αν θα πήγαινα σε M6 αλλά σίγουρα είναι τάμπλετ που αξίζουν τα λεφτά τους και τα θεωρώ μεγάλο VFM. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Agmourk είπε

Σε Samsung (κινητό και τάμπλετ) εδώ και ένα χρόνο, κάθε μήνα (3-4 του μηνός) έρχεται ενημέρωση ασφαλείας και αρκετές φορές και βελτιώσεις σε εφαρμογές (κάμερα, ημερολόγιο κλπ). 

Έχω το M5 lite με τα 3GB RAM (Απο ότι είδα μικρές διαφορές έχει με το M6. Κυρίως επεξεργαστή, οθόνη, μνήμη κλπ). Ο Launcher της Huawei είναι για τα πανηγύρια. Έγινε αλλαγή με την μια σε nova. Φαντάζομαι σε αυτά με 4GB δεν έχει θέμα. Κατά τα άλλα, σε προσωπικό γούστο δεν μου αρέσει το λογισμικό τους. Το θεωρώ ακατάστατο και δύσχρηστο. 

Μπαταρία θρυλική, πενάκι με καλή απόκριση, ηχεία εξαιρετικά σε σημεία που δεν βάζω καν ακουστικά (γιατί ακούγεται σαν να έχεις αντίλαλο). Εξαιρετική οθόνη (αν και FHD "μόνο"). 

Επίσης, κάθε μήνα έρχεται ενημέρωση ασφαλείας. Αναμένουμε και την 10. 

Να συμπληρώσω, πως πολύ σημαντικό είναι και το γεγονός πως μπορεί να συνδεθεί και hub σε usb-c και παίζουν όλα. Έχω βάλει τον αντάπτορα που χρησιμοποιώ στο laptop και σύνδεσα οθόνη (HDMI) και ποντίκι. 

Δεν ξέρω αν θα πήγαινα σε M6 αλλά σίγουρα είναι τάμπλετ που αξίζουν τα λεφτά τους και τα θεωρώ μεγάλο VFM. 

Δεν ξέρω ποιο Samsung tablet έχεις αλλά ενημέρωση ασφαλείας κάθε μήνα για το s5e δεν ισχύει σε καμία περίπτωση. Μπορεί να κάνει μέχρι και τρεις μήνες να πάρει ενημέρωση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Agmourk είπε

Σε Samsung (κινητό και τάμπλετ) εδώ και ένα χρόνο, κάθε μήνα (3-4 του μηνός) έρχεται ενημέρωση ασφαλείας και αρκετές φορές και βελτιώσεις σε εφαρμογές (κάμερα, ημερολόγιο κλπ). 

Έχω το M5 lite με τα 3GB RAM (Απο ότι είδα μικρές διαφορές έχει με το M6. Κυρίως επεξεργαστή, οθόνη, μνήμη κλπ). Ο Launcher της Huawei είναι για τα πανηγύρια. Έγινε αλλαγή με την μια σε nova. Φαντάζομαι σε αυτά με 4GB δεν έχει θέμα. Κατά τα άλλα, σε προσωπικό γούστο δεν μου αρέσει το λογισμικό τους. Το θεωρώ ακατάστατο και δύσχρηστο. 

Μπαταρία θρυλική, πενάκι με καλή απόκριση, ηχεία εξαιρετικά σε σημεία που δεν βάζω καν ακουστικά (γιατί ακούγεται σαν να έχεις αντίλαλο). Εξαιρετική οθόνη (αν και FHD "μόνο"). 

Επίσης, κάθε μήνα έρχεται ενημέρωση ασφαλείας. Αναμένουμε και την 10. 

Να συμπληρώσω, πως πολύ σημαντικό είναι και το γεγονός πως μπορεί να συνδεθεί και hub σε usb-c και παίζουν όλα. Έχω βάλει τον αντάπτορα που χρησιμοποιώ στο laptop και σύνδεσα οθόνη (HDMI) και ποντίκι. 

Δεν ξέρω αν θα πήγαινα σε M6 αλλά σίγουρα είναι τάμπλετ που αξίζουν τα λεφτά τους και τα θεωρώ μεγάλο VFM. 

 Καταρχάς M5 lite  έχει Antuntu το πολύ 100.000 . Το nvidia shield tab που το έχω 4 χρονια είναι ποιο δυνατό ...

Αρα μιλάς για το κάτω όριο της κατηγορίας  . Το Μ6 είναι 4 φορες δυνατότερο , εαν λεει κατι αυτο ...

Τώρα εαν θεωρείς αυτό μικρή διαφορά ... παω πάσο . Και ΝΑΙ ολα τα τάμπλετ έχουν οθόνη μπαταρία και ηχεία ... αρα είναι ιδια ??? !!!

Ο ηχος απο το  Μ5 στο Μ6 είχε τρομερή διαφορά χάρη μόνο στο Dolby που το έχει το Μ6 ενσωματωμένο στο σύστημα και πόσες άλλες βελτιώσεις φυσικά .

Φυσικά έχει Android 10 και δουλεύουν όλα οσα προανάφερες  .

Τι στιγμη που έχουν το Μ5 lite στα 200 ευρώ ....

Το Μ6 μόνο κελεπούρι το λες με όλα αυτα που αναφέρθηκαν και value for money !!!

Επεξ/σία από Galaxy
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 23/7/2020 στις 10:15 ΠΜ, Galaxy είπε

Από πότε τα Samsung tablet παίρνουν ενημερώσεις καλές ?

Το Μ6 οπως προείπα το έχω κανα 7 μηνο και έχει πάρει αναβαθμίσεις 3 φορες νομίζω με όλα να λειτουργούν σφαίρα ...

Αστείο #1

8 μήνες έχω το S5e 6/128 και έχει πάρει 7 updates.

Τις τελευταίες 15 μέρες μόνο πήρε 2 αναβαθμίσεις. Android 10 και στο καπάκι ακόμα ένα update.

Στις 23/7/2020 στις 10:15 ΠΜ, Galaxy είπε

Οποιος λοιπόν το έχει το  Μ6 και το δούλεψε , ξέρει , οι υπόλοιποι με Τ5 , Sasmung s5e , S6 lite κτλ κτλ απλά ας γράψουν μια προσφορά με το  Samsung S6 (570 ευρώ) πχ , αλλιως ανοίξτε ενα θέμα Mediapad M6 VS All για να έχουμε να γράφουμε εκεί .

Αστείο #2

Θέλεις συνέχεια να βάζεις στην ίδια κλίμακα το Mediapad Μ6 με το Tab S6.

Ευσεβείς πόθοι.

Εδώ η ίδια η Huawei τα βάζει σε άλλη κατηγορία. Έχει το Matepad Pro σε αυτή την κατηγορία, όχι το M6. Ακόμα και το Matepad Pro βέβαια δεν τα καταφέρνει. Όταν βάλει OLED και στα tablets της η Huawei κάτι μπορεί να γίνει.

2 ώρες πριν, Galaxy είπε

Ο ηχος απο το  Μ5 στο Μ6 είχε τρομερή διαφορά χάρη μόνο στο Dolby που το έχει το Μ6 ενσωματωμένο στο σύστημα και πόσες άλλες βελτιώσεις φυσικά .

Στοιχηματίζω ότι δεν έχει καμία διαφορά ο ήχος (δε χρειάζεται βέβαια καθώς καλό ήχο έχει και το Μ5 10.8) όπως και καμία διαφορά στα υπόλοιπα. Πήραν το σασί και την οθόνη και τη μπαταρία του Μ5 10.8 και του έβαλαν τον Kirin 980 και βουαλά το Μ6.

Τα δύο tablets έχουν ακριβώς την ίδια σχεδίαση, τις ίδιες διαστάσεις και ακριβώς το ίδιο βάρος. Στο γραμμάριο όμως. 498gr και τα δύο.

Είσαι καλός χωρατατζής πάντως. Συνέχισε έτσι.

22 ώρες πριν, AlexKG5 είπε

Θα μπορούσε κάποιος που το χρησιμοποιεί με πενάκι να μας ενημερώσει για το πως είναι η εμπειρία γραφής κειμένου;

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Από τα τόσα βιντεο και reviews που έχω διαβάσει μάλλον απογοητευτική.

Έχει τραγικό touch/input lag , 125 ms σύμφωνα με το Lesnumeriques, οπότε υποθέτω θα κάνει δυσάρεστη την εμπειρία γραψίματος.

2 ώρες πριν, leo066 είπε

Δεν ξέρω ποιο Samsung tablet έχεις αλλά ενημέρωση ασφαλείας κάθε μήνα για το s5e δεν ισχύει σε καμία περίπτωση. Μπορεί να κάνει μέχρι και τρεις μήνες να πάρει ενημέρωση 

... αλλά και να δώσει και 2 ενημερώσεις σε διάστημα 15 ημερών όπως έγραψα και παραπάνω.

--------------------

Μην παρεξηγηθώ. Είναι (ήταν βασικά) καλή η τιμή για κάποιον που θα μπει στη διαδικασία να βάλει Google Services ή να ψάχνει και να περνάει apk.

Και είναι και πολύ γρήγορο tablet. Απλά κάποια πράγματα πρέπει να λέγονται όπως είναι, κάτι που δε συνάντησα ιδιαίτερα εδώ μέσα. 😉

Επεξ/σία από kkatzos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...