Προς το περιεχόμενο

SOS πρόβλημα με usb φλασακι


neggo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, valkon είπε

Δυστυχώς, ότι φλασάκι μου το έβγαζε αυτό ποτέ δεν κατάφερα να το κάνω λειτουργικό. Δεν νομίζω να καταφέρεις να το σώσεις δυστυχώς. Προσωπικά έχω αφήσει πίσω μου τα φλάσακια και έχω γυρίσει στο cloud και σε πολλαπλούς σκληρούς, γιατί μια ζωή τα στικάκια με απογοήτευαν. 

Ευτυχώς τα περισσότερα τα έχω ως αντιγραφή σε εξωτερικό δισκο, τα του τελευταίου μήνα χάνω.

2 λεπτά πριν, Akimanjo είπε

Μακαρι να βρεις τα αρχεια σου και ολα να πανε καλα. 

Φιλικη συμβουλή απο εδώ και μπρος οτιδήποτε εχεις σε usb φλασακι θεωρησε οτι δεν το έχεις. Οτιδήποτε έχεις μονο σε ενα μέρος, θεώρησε οτι δεν το έχεις. Εγω τα εχω στο PC μου και στο Cloud και παλι σίγουρος δεν ειμαι. 

Αυτό κάνω κρατάω αντίγραφα σε άλλο εξωτερικό δίσκο. Δε πρόλαβα όμως του τελευταίου μήνα να κάνω αντιγραφή.

2 λεπτά πριν, Aris_ είπε

μεσα στο linux τα κανουμε ολα οσα ειπα 

Όταν φθάνω στο κεραυνό και το πατάω, μου ζητάει να βάλω το usb ή κάποιο άλλο δίσκο αλλά το usb ήδη το έχω βάλει στο λαπτοπ. Εκεί έχω κολλήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 41
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για την περίπτωση που έπαθες το ίδιο

Εαν έβαλες το στικάκι σε ταμπλετ ή κινητό για αντιγραφή / μεταφορά αρχείων, μερικά προγράμματα προκαλούν τέτοιο πρόβλημα, το έχω πάθει.
Δες λοιπόν αν η συσκευή στην οποία το έβαλες το αναγνωρίζει ακόμα κανονικά και αν ναι : χρησιμοποίησέ την για την μεταφορά ή την αποθήκευση των αρχείων.
Μόλις θα έχεις αντίγραφα, κάνε φορμάτ το στικάκι στο κινητό / ταμπλετ και σύνδεσέ το στον υπολογιστή.
αν αυτός με τη σειρά του το αναγνωρίσει σαν συσκευή πλέον κάνε εκ νέου φορμάτ.

Επεξ/σία από SoullessRider
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, SoullessRider είπε

Για την περίπτωση που έπαθες το ίδιο

Εαν έβαλες το στικάκι σε ταμπλετ ή κινητό για αντιγραφή / μεταφορά αρχείων, μερικά προγράμματα προκαλούν τέτοιο πρόβλημα, το έχω πάθει.
Δες λοιπόν αν η συσκευή στην οποία το έβαλες το αναγνωρίζει ακόμα κανονικά και αν ναι : χρησιμοποίησέ την για την μεταφορά ή την αποθήκευση των αρχείων.
Μόλις θα έχεις αντίγραφα, κάνε φορμάτ το στικάκι στο κινητό / ταμπλετ και σύνδεσέ το στον υπολογιστή.
αν αυτός με τη σειρά του το αναγνωρίσει σαν συσκευή πλέον κάνε εκ νέου φορμάτ.

Σε λάπτοπ το είχα και μετέφερα ταινίες. Φαίνεται ότι έγινε υπερφόρτωση και έγινε ότι έγινε. Δυστυχώς όπου και αν το βάλω, δεν αναγνωρίζεται πουθενά. Έκτοε από το λάπτοπ έχω και υπολογιστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δωκιμαζεις το rstudio (file recovery app) Αν και αυτό δεν βλέπει τπτ μονόδρομος εταιρίες ανάκτησης όπως Northwind αλλά εκεί θα τα ακουμπήσεις μπορεί και κάνα 500 ευρώ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Black Demis είπε

Δωκιμαζεις το rstudio (file recovery app) Αν και αυτό δεν βλέπει τπτ μονόδρομος εταιρίες ανάκτησης όπως Northwind αλλά εκεί θα τα ακουμπήσεις μπορεί και κάνα 500 ευρώ)

Το κατέβασα, έκανα σκανάρισμα και δεν βρήκε ούτε ένα αρχείο. Θα επικοινωνήσω αύριο με τεχνικό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, neggo είπε

Το κατέβασα, έκανα σκανάρισμα και δεν βρήκε ούτε ένα αρχείο. Θα επικοινωνήσω αύριο με τεχνικό. 

ωραια ειναι hardware ζημια (πολυ πηθανον αδυνατη ανακτιση ακομη και απο ειδικα κεντρα)

σε καθε περιπτοση αν παει σε κεντρο ανακτισης ειδικο το 500δεν το γλυτωνεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Black Demis είπε

ωραια ειναι hardware ζημια (πολυ πηθανον αδυνατη ανακτιση ακομη και απο ειδικα κεντρα)

σε καθε περιπτοση αν παει σε κεντρο ανακτισης ειδικο το 500δεν το γλυτωνεις

Κατάλαβα... Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Υπαρχει κανενα προγραμματακι, που να ελεγχει σε ποσο καλη κατασταση ειναι ενα φλασακι;

Αν εχει προβληματα, errors κλπ;

Ελπιζω να υπαρχει κατι, ωστε να εχουμε μια ενδειξη πριν τα 'τιναξει', και οχι να το μαθουμε στην πραξη και...κατοπιν εορτης...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν ενα φλασακι, λειτουργει μεν σε ολα του κανονικά,

αλλα οταν πας να κανεις 'ασφαλη καταργηση' απο τα windows,

δεν μπορεις να την κανεις ποτε, γιατι οπως ενημερωνουν τα windows, ''η συσκευη χρησιμοποιειται, μπλα μπλα',

μπορει να σημαινει καποια δυσλειτουργια για το φλασακι;

Ή ειναι καποιο προβλημα των windows;

Πως γινεται, ακομη και για 5 λεπτα να ειναι συνδεδεμενο το φλασακι, κι ακομη κι αν δεν εχω κανει την παραμικρη ενεργεια στα windows, μονιμως το φλασακι να 'απασχολειται' απο κατι και να μην μπορει να γινει eject?

Virus στο μηχανημα, εκτος απροοπτου δεν εχω...υπαρχει εταιρικο δικτυο, και ασφαλεια κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Πριν καταφύγετε στη μορφοποίηση του ελαττωματικού USB stick, θα μπορούσατε να δοκιμάσετε κάποιο λογισμικό αποκατάστασης για να το σαρώσετε. Πολλά από αυτά τα προγράμματα σας επιτρέπουν να κάνετε προεπισκόπηση αρχείων που έχουν διαγραφεί ή δεν έχουν πρόσβαση. Σίγουρα, αυτό δεν θα διορθώσει το USB. Όμως, δεδομένου ότι τα αρχεία είναι συνήθως πολύ πιο πολύτιμα από το μέσο αποθήκευσης που τα κρατά, θα μπορούσε να είναι καλύτερη ιδέα από το να σπεύσετε να διαμορφώσετε το USB stick.

Λάβετε υπόψη ότι δεν παρέχει όλο το λογισμικό αποκατάστασης μια δωρεάν δυνατότητα προεπισκόπησης. Θα μπορούσατε απλά να κάνετε προεπισκόπηση των αρχείων που θέλετε και να ελέγξετε την αθρότητά τους πριν λάβετε την απόφαση να πληρώσετε για την υπηρεσία ανάκτησης. Εάν επρόκειτο να αναζητήσετε ένα αξιόπιστο εργαλείο αυτού του είδους, ρίξτε μια ματιά:

https://www.bitwarsoft.com/data-recovery-software

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/8/2020 στις 8:31 ΠΜ, mindreader είπε

Οταν ενα φλασακι, λειτουργει μεν σε ολα του κανονικά,

αλλα οταν πας να κανεις 'ασφαλη καταργηση' απο τα windows,

δεν μπορεις να την κανεις ποτε, γιατι οπως ενημερωνουν τα windows, ''η συσκευη χρησιμοποιειται, μπλα μπλα',

μπορει να σημαινει καποια δυσλειτουργια για το φλασακι;

Ή ειναι καποιο προβλημα των windows;

Πως γινεται, ακομη και για 5 λεπτα να ειναι συνδεδεμενο το φλασακι, κι ακομη κι αν δεν εχω κανει την παραμικρη ενεργεια στα windows, μονιμως το φλασακι να 'απασχολειται' απο κατι και να μην μπορει να γινει eject?

Virus στο μηχανημα, εκτος απροοπτου δεν εχω...υπαρχει εταιρικο δικτυο, και ασφαλεια κλπ

Μήπως γίνεται scan για ιούς;

Συμβαίνει μερικές φορές, εκτός αν δεν έχει πολλά αρχεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, D___G είπε

Μήπως γίνεται scan για ιούς;

Συμβαίνει μερικές φορές, εκτός αν δεν έχει πολλά αρχεία.

Ισως; Αλλα αν οντως συμβαινει, πως θα μπορουσα εγω να το τσεκαρω; Στον υπολογιστη της δουλειας που κατα κορον δουλευω, δεν υπαρχει ξεχωριστο/ειδικο antivirus. Μονο το defender των windows. Και το μηνυμα που βγαζουν τα windows δεν λεει ποιο προγραμμα το χρησιμοποιει το φλασακι. Υπαρχει τροπος να δω, ποιο προγραμμα το δεσμευει;

Μαλλον δεν εχει να κανει με δυσλειτουργια στο φλασακι λες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...