Προς το περιεχόμενο

SOS πρόβλημα με usb φλασακι


neggo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, Τέρης Α. είπε

Βασικά δεν έχει εκχωρηθεί. Αν κάνετε δεξί κλικ και σας εμφνίσει νέος απλός τόμος, τότε μπορείτε ( ; ) να το διαμορφώσετε, θα χάσετε βέβαια ό,τι δεδομένα έχει μέσα.

Το ζητούμενο είναι να μην τα χάσω. Έχω ένα σωρό εργασίες και pdf βιβλία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 41
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν είναι έτσι και δεν έχει και γράμμα το φλασάκι, τότε πάτε σε εταιρία ανάκτησης.

Επεξ/σία από Τέρης Α.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Τέρης Α. είπε

Αν είναι έτσι και δεν έχει και γράμμα το φλασάκι, τότε πάτε σε εταιρία ανάκτησης.

Αναγκαστικά αυτό θα κάνω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, neggo είπε

Αναγκαστικά αυτό θα κάνω. 

αν ξέρεις βαλε  live linux και δες αν το βλέπει εκει μετα αντέγραψε τα αρχεία 

99% θα το δει αλλα θα παρει λιγη ωρα 

τα stick είναι μόνο για μεταφορά και τώρα πλέον  cloud 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

To stick την ήπιε φίλε η μόνη λύση είναι να το στείλεις σε κάποιον εξειδικευμένο. για να σου σώσει τα αρχεία μην πειραματίζεται θα κάνεις μεγαλύτερη ζημιά.

Καλημερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τις απαντήσεις δεν είδα να προτείνεται η λύση της επιδιόρθωσης από τα windows(εκτός κι αν δεν το πρόσεξα). Συνήθως έτσι διορθώνονται τέτοιου είδους προβλήματα και δεν χάνονται τα δεδομένα. Αν έτσι δε διορθωθεί τότε αυτό που προτείνει ο @Aris_ παραπάνω μπορεί να βοηθήσει για την πρόσβαση στα δεδομένα και την αντιγραφή τους κάπου αλλού. Σε linux το πιθανότερο είναι να μπορείς να διαχειριστείς τα αρχεία, απέφυγε μόνο ν' ανοίξεις το φάκελο που περιέχει το προβληματικό αρχείο, γιατί εκεί μάλλον θα κολλήσει. Πάντως η κατάσταση δεν είναι κατ' ανάγκην μη αναστρέψιμη και αφού ασφαλίσεις τα δεδομένα που χρειάζεσαι μπορείς να δοκιμάσεις τη διαγραφή του διαμερίσματος/των στο στικάκι με κάποιον διαχειριστή δίσκων, και τη δημιουργία νέου, όπου κατά πάσα πιθανότητα αυτό θα διορθώσει το πρόβλημα και θα το επαναφέρει σε λειτουργική κατάσταση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, dancer_69 είπε

Από τις απαντήσεις δεν είδα να προτείνεται η λύση της επιδιόρθωσης από τα windows(εκτός κι αν δεν το πρόσεξα). Συνήθως έτσι διορθώνονται τέτοιου είδους προβλήματα και δεν χάνονται τα δεδομένα. Αν έτσι δε διορθωθεί τότε αυτό που προτείνει ο @Aris_ παραπάνω μπορεί να βοηθήσει για την πρόσβαση στα δεδομένα και την αντιγραφή τους κάπου αλλού. Σε linux το πιθανότερο είναι να μπορείς να διαχειριστείς τα αρχεία, απέφυγε μόνο ν' ανοίξεις το φάκελο που περιέχει το προβληματικό αρχείο, γιατί εκεί μάλλον θα κολλήσει. Πάντως η κατάσταση δεν είναι κατ' ανάγκην μη αναστρέψιμη και αφού ασφαλίσεις τα δεδομένα που χρειάζεσαι μπορείς να δοκιμάσεις τη διαγραφή του διαμερίσματος/των στο στικάκι με κάποιον διαχειριστή δίσκων, και τη δημιουργία νέου, όπου κατά πάσα πιθανότητα αυτό θα διορθώσει το πρόβλημα και θα το επαναφέρει σε λειτουργική κατάσταση. 

Δυστυχώς το κατέβασα αλλά δε το βλέπει.

6 ώρες πριν, CharalampisCrete είπε

To stick την ήπιε φίλε η μόνη λύση είναι να το στείλεις σε κάποιον εξειδικευμένο. για να σου σώσει τα αρχεία μην πειραματίζεται θα κάνεις μεγαλύτερη ζημιά.

Καλημερα

Θα πάω σε ειδικό, αναγκαστικά.

6 ώρες πριν, CharalampisCrete είπε

To stick την ήπιε φίλε η μόνη λύση είναι να το στείλεις σε κάποιον εξειδικευμένο. για να σου σώσει τα αρχεία μην πειραματίζεται θα κάνεις μεγαλύτερη ζημιά.

Καλημερα

Από δευτέρα θα επικοινωνήσω με εταιρεία.

15 ώρες πριν, Aris_ είπε

αν ξέρεις βαλε  live linux και δες αν το βλέπει εκει μετα αντέγραψε τα αρχεία 

99% θα το δει αλλα θα παρει λιγη ωρα 

τα stick είναι μόνο για μεταφορά και τώρα πλέον  cloud 
 

Δυστυχώς δε το βλέπει

Επεξ/σία από neggo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Aris_ είπε

υποθέτω το εκανες mount για να είμαστε σίγουροι η

δεν υπάρχει καθόλου ως device ?

Το mount που λες δεν ξέρω τι σημαίνει, αλλά στην "εξερευνηση αρχείων " και  μετά "ο υπολογιστής μου" δεν φαίνεται πουθενά στις συσκευές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, neggo είπε

Το mount που λες δεν ξέρω τι σημαίνει, αλλά στην "εξερευνηση αρχείων " και  μετά "ο υπολογιστής μου" δεν φαίνεται πουθενά στις συσκευές.

οι συσκευές στο linux θελουν mount για να τις δει"ο υπολογιστής μου"δεν είναι αυτόματο μερικες φορες,το clickαρουμε σαν device και το κάνουμε mount μετα βλεπουμε τα αρχεία στο directory 

συνηθως ως device βγαινει στο desktop με εικονιδιο βγαλτο και βαλτο αφου εχεις κανει εκκίνηση με ήρεμο σύστημα 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Aris_ είπε

οι συσκευές στο linux θελουν mount για να τις δει"ο υπολογιστής μου"δεν είναι αυτόματο μερικες φορες,το clickαρουμε σαν device και το κάνουμε mount μετα βλεπουμε τα αρχεία στο directory 

συνηθως ως device βγαινει στο desktop με εικονιδιο βγαλτο και βαλτο αφου εχεις κανει εκκίνηση με ήρεμο σύστημα 

Λες αυτό,?

 

IMG_20200725_152854.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς, ότι φλασάκι μου το έβγαζε αυτό ποτέ δεν κατάφερα να το κάνω λειτουργικό. Δεν νομίζω να καταφέρεις να το σώσεις δυστυχώς. Προσωπικά έχω αφήσει πίσω μου τα φλάσακια και έχω γυρίσει στο cloud και σε πολλαπλούς σκληρούς, γιατί μια ζωή τα στικάκια με απογοήτευαν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακαρι να βρεις τα αρχεια σου και ολα να πανε καλα. 

Φιλικη συμβουλή απο εδώ και μπρος οτιδήποτε εχεις σε usb φλασακι θεωρησε οτι δεν το έχεις. Οτιδήποτε έχεις μονο σε ενα μέρος, θεώρησε οτι δεν το έχεις. Εγω τα εχω στο PC μου και στο Cloud και παλι σίγουρος δεν ειμαι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...