Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 hours ago, kokos23 said:

Συνδεητες προσοχή, πέρασαν σήμερα να μετρήσουν, να θυμίσω ότι είμαι πια στην μηνιαία μέτρηση, μου λέει η κυρά γιατί έλειπα ότι έχουμε μόνο 20 κβω...μπα λάθος έχει κάνει λέω, καθώς είμαι συνήθως από 150-200 το μήνα...ελέγχω μέτρηση περασμένου μήνα και είναι λάθος καθώς έχει περάσει ένας μήνας και μου λείπουν 80 κβω να φτάσω την προηγούμενη μετρηση...οπότε προσοχή σε τι μας χρεώνουν...

Ισχυει και με την τηλεμετρηση αυτο δυστυχως ιδιως σε πολυκατοικιες που εχουν μειγμα παλαιων και ψηφιακων μετρητων.

Σε εμενα στον τελευταιο εχουν χρεωσει 30 κιλοβατωρες λιγοτερες στην ημερα και 20 στη νυχτα σε σχεση με την υποτιθεμενη ημερομηνια καταμετρησης (το ξερω γιατι κραταω εδω και 3 μηνες ημερησια κιταπι με φωτο). Οι κιλοβατωρες που εχουν χρεωσει ισοδυναμουν με την πραγματικη μερα  που περασαν με φυσικη παρουσια για να μετρησουν τα παλια ρολογια (3 ημερες νωριτερα απο οτι λεει ο λογαριασμος οτι εγινε η καταμετρηση αλλα τοτε τους πετυχαν κατω οι γειτονες που παρκαραν).

Οι τυποι επειδη ερχονται για μετρηση στα απλα ρολογια, παιρνουν μετρηση και απο τα ψηφιακα και δινουν αυτη στον ΔΕΔΔΗΕ. 3 μερες μετα που ειναι η κανονικη τηλεκαταμετρηση ο ΔΕΔΔΗΕ αγνοει τα στοιχεια εκεινης της ημερας που τραβαει remotely και "χρεωνει" ως καταναλωση εκεινης της ημερας αυτα που εγραψαν οι καταμετρητες με το χερι 3 μερες νωριτερα αλλα καταχωρει ως ημερομηνια μετρησης την remotely που ειναι 3 μερες μετα και της οποιας τα στοιχεια αγνοησε.

Οι καταμετρητες επειδη δεν ξερουν να ξεχωρισουν ποια ρολογια τραβανε/αν τραβανε απομακρυσμενα δεν εχουν τετοια εντολη εξαιρεσης και καταγραφουν και απο ολα τα ψηφιακα με το χερι, οπως εκαναν μεχρι τις αρχες του ετους προ απομακρυσμενης μετρησης.

Μιλαμε για μπανανια ολκης.

Αυτο θα συμβαινει αν η περιοδος καταμετρησης των αναλογικων/παλιων ρολογιων συμπιπτει κοντα χρονικα με την ημερομηνια καταμετρησης τυχων ψηφιακων ρολογιων στον ιδιο χωρο.

Επεξ/σία από Sebu
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

παιδιά, σε μένα που είμαι σε αυτό το πρόγραμμα, ήρθε 2ος σε σειρά εκκαθαριστικός λογαριασμός για διάστημα 35 ημερών μετά τον προηγούμενο.. τι φάση? δεν έχω πειράξει τίποτα, ούτε έχω αλλάξει κάτι από τότε που βγήκαν τα νέα χρωματιστά προγράμματα...

συμβαίναι και σε άλλους αυτό? το γύρισαν σε μηνιαίο λογαριασμό έτσι από μόνοι τους? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, leftys said:

παιδιά, σε μένα που είμαι σε αυτό το πρόγραμμα, ήρθε 2ος σε σειρά εκκαθαριστικός λογαριασμός για διάστημα 35 ημερών μετά τον προηγούμενο.. τι φάση? δεν έχω πειράξει τίποτα, ούτε έχω αλλάξει κάτι από τότε που βγήκαν τα νέα χρωματιστά προγράμματα...

συμβαίναι και σε άλλους αυτό? το γύρισαν σε μηνιαίο λογαριασμό έτσι από μόνοι τους? 

Ναι σταδιακα θα τους πανε ολους σε "μηνιαιο". Τωρα μη ρωτας πως γινεται ενας λογαριασμος να ειναι 19 μερες και να θεωρειται μηνιαιος και ενας 35 μερες και να θεωρειται επισης μηνιαος 😝

Εχουν καποιο θεμα με τα μαθηματικα τους μαλλον.

Θα περιμενε καθε λογικος ανθρωπος οτι στον πρωτο λογαριασμο θα φροντιζαν να τον κουμπωσουν στα τελη του επομενου μηνα και μετα καθε μετρηση να ειναι αυστηρα ημερολογιακος μηνας. Αλλα οοοοχιιιι πρεπει να υπαρχει σασπενς 🤣

και να εχουμε "μηνιαιους" λογαριασμους να καλυπτουν 2 μηνες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα!

ημουν σε μπλε τιμολόγιο με ΔΕΗ κ το είχα κλείσει από Δεκέμβριο, δηλαδή το παλιό ακριβό…

εκανα ανανέωση στο καινούριο μπλε…κ με γύρισαν προσωρινά σε πράσινο για λίγες μέρες κ μετά στο νέο μπλε!

Εκδόθηκε ο νέος λογαριασμος με ρήτρα αποχώρησης στα 65€

Νομιζα ότι δεν θα υπάρχει ρήτρα ή κάνω λάθος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, liofagos είπε

Καλησπέρα!

ημουν σε μπλε τιμολόγιο με ΔΕΗ κ το είχα κλείσει από Δεκέμβριο, δηλαδή το παλιό ακριβό…

εκανα ανανέωση στο καινούριο μπλε…κ με γύρισαν προσωρινά σε πράσινο για λίγες μέρες κ μετά στο νέο μπλε!

Εκδόθηκε ο νέος λογαριασμος με ρήτρα αποχώρησης στα 65€

Νομιζα ότι δεν θα υπάρχει ρήτρα ή κάνω λάθος;

έπρεπε να πάρεις γραπτώς οτι δε θα σε χρέωναν ρήτρα (παίζει να είσαι ο 1ος που το αναφέρει)

πως έκανες την αλλαγή ? τηλεφωνικά ή κατάστημα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, liofagos είπε

Τηλεφωνικά!

τότε μέσω myrae ρισκάρεις και ισχυρίζεσαι οτι σου είπαν οτι δεν έχει ρήτρα αποχώρησης αλλά παίζει (σπάνιο) σενάριο να βρουν την ηχογράφηση .

Θα πρότεινα απλά να πατήσεις στο οτι δε σε ενημέρωσαν για τη ρήτρα τηλεφωνικός όπως οφείλουν σε κάθε αίτημα αλλαγής προγράμματος

Καλή επιτυχία με τα αυτοματοποιημένα bot και τους αγράμματους που θα μπλέξεις

https://my.rae.gr/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
53 λεπτά πριν, liofagos είπε

Νομιζα ότι δεν θα υπάρχει ρήτρα ή κάνω λάθος;

Νόμιζες; Υπάρχει ρήτρα αποχώρησης. Αναφέρεται στο συμβόλαιο σου. 

Επεξ/σία από motoboots
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 minutes ago, liofagos said:

Καλησπέρα!

ημουν σε μπλε τιμολόγιο με ΔΕΗ κ το είχα κλείσει από Δεκέμβριο, δηλαδή το παλιό ακριβό…

εκανα ανανέωση στο καινούριο μπλε…κ με γύρισαν προσωρινά σε πράσινο για λίγες μέρες κ μετά στο νέο μπλε!

Εκδόθηκε ο νέος λογαριασμος με ρήτρα αποχώρησης στα 65€

Νομιζα ότι δεν θα υπάρχει ρήτρα ή κάνω λάθος;

Σου έδωσαν τα 50 ευρώ τέλος πάντων;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, takoulou είπε

Ειχαν πει οτι  θα μπει στον εκκαθαριστικο λογαριασμο... Δικαιουσαι να παρεις; Ειχες κανει αιτηση; 

Ναιιι  εννοειται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, liofagos είπε

Καλησπέρα!

ημουν σε μπλε τιμολόγιο με ΔΕΗ κ το είχα κλείσει από Δεκέμβριο, δηλαδή το παλιό ακριβό…

εκανα ανανέωση στο καινούριο μπλε…κ με γύρισαν προσωρινά σε πράσινο για λίγες μέρες κ μετά στο νέο μπλε!

Εκδόθηκε ο νέος λογαριασμος με ρήτρα αποχώρησης στα 65€

Νομιζα ότι δεν θα υπάρχει ρήτρα ή κάνω λάθος;

Το ίδιο έκανα κι εγώ. Αν σπάσεις το συμβόλαιο μετά τους πρώτους 3 μήνες είναι 65€ πρόστιμο, πριν τους 3 μήνες είναι 100 το πρόστιμο.

Απλά επειδή έπεσα κι εγω σε κοπέλα στο τηλεφωνικό κέντρο που μου είπε να πάω πρώτα σε πράσινο και μετά στο νέο μπλε ΔΕΝ ισχύει. Μπορείς να πας απο παλιο μπλε σε καινούργιο μπλε απευθείας, απλά δεν το γνωρίζουν όλοι εκει στο τηλεφωνικό κέντρο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μήπως είναι καλή ευκαιρία να επιστρέψω στο home online από home4all ?

αν και δε καίω παραπάνω από 400kwh πλέον παρόλα αυτά να γίνει καμία αύξηση;

Επεξ/σία από snet
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...