Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

20 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

Στην 1η σελίδα του λογαριασμού, κάτω από την ημερομηνία λήξης αναφέρει με μικρότερα γράμματα πως η εξόφληση γίνεται με πάγια κλπ; Η χρέωση γίνεται το βράδυ της ημερομηνίας λήξης, λογικά θα χρεωθεί απόψε και θα φανεί στο myΔΕΗ σε 2-3 εργάσιμες..

Όχι δεν γράφει.

Την πάγια την έβαλα αργότερα. 

Είχε βγει ήδη ο λογαριασμός,ίσως γιαυτό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, johnnyman είπε

Όχι δεν γράφει.

Την πάγια την έβαλα αργότερα. 

Είχε βγει ήδη ο λογαριασμός,ίσως γιαυτό. 

Αν δεν γράφει κάτω από την ΕΞΟΦΛΗΣΗ ΕΩΣ αυτό:

image.png.e6245021a2bc448ecc9e6ccf44e423e6.png

τότε πλήρωσε τον χειροκίνητα, γιατί δεν θα εξοφληθεί με την πάγια, λογικά στον επόμενο (αν αναγράφει το παραπάνω) θα πληρωθεί με την πάγια ;)

 

Επεξ/σία από Kozanitis1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

Αν δεν γράφει κάτω από την ΕΞΟΦΛΗΣΗ ΕΩΣ αυτό:

image.png.bf50830ecde29ebadb86ab625f0f07f7.png

τότε πλήρωσε τον χειροκίνητα, γιατί δεν θα εξοφληθεί με την πάγια, λογικά στον επόμενο (αν αναγράφει το παραπάνω) θα πληρωθεί με την πάγια

image.png

Δεν το γράφει φίλε μου 

Οπότε πληρώνω σήμερα χειροκίνητα. 

SmartSelect_20240508_181306_Drive.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, doomnx είπε

Γιατί είναι παράνομο να έχουν ex-ante κίτρινα που βασίζονται στις 2 τελευταίες ΤΕΑ; Εκπτώσεις έκτακτες δίνει και η ELPEDISON...

δεν αναφέρομαι στον τρόπο υπολογισμού της ρήτρας , αλλά στην έκπτωση

Spoiler

Φυσικά και παράνομη είναι και η έκπτωση της ελπέ η οποία καταργήθηκε μετά απο παρέμβαση της ΡΑΕ πριν 2 έτη (ήταν κυμαινόμενη)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, johnnyman είπε

Καλησπέρα παιδιά και χρόνια πολλά. 

Είχα βάλει πάγια εντολή στο Γ1 με κάρτα της eurobank μέσα από το mydei app.

Σήμερα λήγει ο λογαριασμός αλλά δεν τράβηξε χρήματα. 

Έχω ενεργοποιήσει την δυνατότητα αγορών από Ελλάδα μέσα από το app της eurobank 

Μήπως πρέπει να έχω ενεργοποιημενη και την δυνατότητα on-line αγορών? 

 Ευχαριστώ. 

Καλησπέρα. Στο Γ1 κερδιζω κατι αν βαλω παγια; Γιατί και εγω Γ1 εκανα πριν 1 μηνα  και  δεν εχω βαλει ακομη παγια γιατι δεν σε χρεωνουν εγγυηση. Ή καπου κανω λάθος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχει αλλαξει κατι με το γ1/γ1ν ?

δεν μου βγαζει επιλογη να δωσω μετρηση οπως εκανε καθε μηνα ουτε εχει ερθει καποιο μυνημα στο email.

Επισης στο Mydei δεν βλεπω τον πινακα των καταμετρησεων πλεον?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, gponiris είπε

εχει αλλαξει κατι με το γ1/γ1ν ?

δεν μου βγαζει επιλογη να δωσω μετρηση οπως εκανε καθε μηνα ουτε εχει ερθει καποιο μυνημα στο email.

Επισης στο Mydei δεν βλεπω τον πινακα των καταμετρησεων πλεον?

Για πάρε  ένα τηλέφωνο στον Δεδδηε μήπως έχει αλλάξει κάτι; Μήπως έχεις ενταχθεί στην μηνιαία καταμέτρηση; Σε ποια περιοχή είσαι;

Επεξ/σία από takoulou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα,

έχω 2 παροχές, ρόδο και αθήνα, στη ρόδο μου έχει έρθει κανονικά ειδοποίηση για καταχώρηση ένδειξης μετρητή, ενώ στην αθήνα όχι...μπαίνω στον προηγούμενο μηνιαίο λογαριασμό και παρατηρώ : επόμενη καταμέτρηση 15-5-2024...

οπότε χωρίς να έχω νέο μετρητή μπήκα στην μηνιαία καταμέτρηση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχουμε ήδη πει. Σε όποιον η ΔΕΗ έχει εξαφανίσει το πεδίο καταχώρησης ενδείξεων σημαίνει ότι ο ΔΕΔΔΗΕ έχει εντάξει το ρολόι σε μηνιαίο κύκλο καταμέτρησης (είτε με νέα ρολόγια είτε με έμψυχο δυναμικό που περνάνε και μετράνε). 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα σε όλους

Στην οικία μου είχα μέχρι το 2021 τριφασικό με νυχτερινό τιμολόγιο. Έκτοτε έχω βάλει net metering 5ΚW και μέχρι τώρα δεν είχα ασχοληθεί ποτέ με τους λογαριασμούς. Έρχονταν μέχρι πέρσι 1 φορά τον χρόνο. 

 

 Πλέον πέρασα σε έξυπνο μετρητή και αρχικά ο πρώτος λογαριασμός ήρθε σε 7 μήνες και μετά σε 2 μήνες. Τώρα αν θα έρχεται ανά μήνα θα φανεί. 

 

Ρωτάω τα εξής:

1) έχει νόημα πλέον να είμαι σε νυχτερινό τιμολόγιο? Ο λογαριασμός είναι τόσο μπερδεμένος που δεν βγάζω άκρη. Σας δείχνω και την προτελευταία και την τελευταία μέτρηση. 

2) είμαι στο ΟΙΚΙΑΚΟ Γ1/Γ1Ν Ειδικό Τιμολόγιο. Καταναλώνω περίπου 8000KWh όσες και περίπου παράγω από τα Φ/Β. Μήπως έχει νόημα να πάω σε άλλο τιμολόγιο?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας!

dei.jpg

dei2.jpg

Επεξ/σία από anikologr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, anikologr είπε

1) έχει νόημα πλέον να είμαι σε νυχτερινό τιμολόγιο?

δεν έχει επιβάρυνση άρα δεν ασχολείσαι

3 ώρες πριν, anikologr είπε

2) είμαι στο ΟΙΚΙΑΚΟ Γ1/Γ1Ν Ειδικό Τιμολόγιο. Καταναλώνω περίπου 8000KWh όσες και περίπου παράγω από τα Φ/Β. Μήπως έχει νόημα να πάω σε άλλο τιμολόγιο?

κοιτάς μηδενικό πάγιο και χτυπάς δώρα στο δίπλα νήμα (συνέχεια εκεί, όχι εδώ)  για να πληρώνονται τα δημοτικά τέλη (ότι κάνουμε απο το καλοκαίρι 😂) ή απλά δεν ασχολείσαι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις έκανα μια ανανέωση σε σπίτι που δεν "καίει" τίποτα στη ΔΕΗ σε σταθερο για 12 μήνες. Δεν πολυκατάλαβα τι μου έλεγε, έτρωγα κιολας, απλά άκουσα που μου είπε 50 ευρώ εκπτωση στον 1ο λογαριασμό. Η έκτπωση μεταφέρεται και στον 2ο; Δηλάδη αν ο 1ος και ο 2ος βγουν μαζί 25 ευρώ και 20 ευρώ, θα πληρώσω στο τέλος μόλις 5 ευρώ ή ισχυεί για το ποσό του 1ου; άρα θα πληρώσω 20 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Manefs23 είπε

Μόλις έκανα μια ανανέωση σε σπίτι που δεν "καίει" τίποτα στη ΔΕΗ σε σταθερο για 12 μήνες. Δεν πολυκατάλαβα τι μου έλεγε, έτρωγα κιολας, απλά άκουσα που μου είπε 50 ευρώ εκπτωση στον 1ο λογαριασμό. Η έκτπωση μεταφέρεται και στον 2ο; Δηλάδη αν ο 1ος και ο 2ος βγουν μαζί 25 ευρώ και 20 ευρώ, θα πληρώσω στο τέλος μόλις 5 ευρώ ή ισχυεί για το ποσό του 1ου; άρα θα πληρώσω 20 ευρώ.

Αν προκύψει αρνητικό υπόλοιπο μεταφέρεται και συμψηφίζεται  στον επόμενο λογαριασμό  και σ όσους χρειαστεί μέχρι να μηδενιστεί.

Στο παλιό καλό online με 0,5 πάγιο και πολυ χαμηλότερες ρυθμιζόμενες χρεώσεις και σε μικρό σπίτι με λίγα ΔΤ  έφτασα με τα 30 ευρώ που εδινε δωρο τότε  απο σύμβαση που είχα κάνει τον Νοέμβριο πρωτοπλήρωσα τον Ιουλιο η Αύγουστο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/5/2024 στις 2:52 ΜΜ, doomnx είπε

Υπέγραψες ακριβώς εδώ, με κίτρινο:

Το γεγονός πως μία σύμβαση η οποία εμπεριέχει μη σύννομους όρους έχει υπογραφεί από όλες τις συμβαλλόμενες πλευρές, δεν την καθιστά νόμιμη.

Παράδειγμα: Ας πούμε ότι ο κατώτατος μισθός είναι 800€ και η μέγιστη εβδομαδιαία απασχόληση δεν μπορεί να ξεπερνάει τις 50 ώρες.

Αν υπογράψω σύμβαση με εργοδότη που ορίζει ότι θα λαμβάνω 500€ για να δουλεύω 100 ώρες την εβδομάδα είναι παράνομο και το ότι έχει υπογραφεί ΚΑΙ από εμένα αυτό δεν την καθιστά νόμιμη σε καμία περίπτωση.

Αυτά έτσι απλοποιημένα για να γνωρίζουμε ως πολίτες τα δικαιώματα και τις υποχρεώσεις μας.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλησπέρα,έχω στείλει αίτημα 3 φορές να διακόψουν την υπηρεσια Fixit και με τρολλαρουν. Τη πρώτη φορά μου έιπαν ποια ημερομηνια θέλω να τη κόψω και τους απαντάω αμεσα! Μετα απο 1 μήνα σε έντονο ύφος τους ξαναέστειλα αίτημα και ξανα μετά απο 1 μήνα και ακομα τπτ. Τι αλλο πρέπει να κάνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...