Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, john5757 είπε

Kαλησπέρα,έχω στείλει αίτημα 3 φορές να διακόψουν την υπηρεσια Fixit και με τρολλαρουν. Τη πρώτη φορά μου έιπαν ποια ημερομηνια θέλω να τη κόψω και τους απαντάω αμεσα! Μετα απο 1 μήνα σε έντονο ύφος τους ξαναέστειλα αίτημα και ξανα μετά απο 1 μήνα και ακομα τπτ. Τι αλλο πρέπει να κάνω?

ότι έπρεπε να κάνεις εξαρχής , τοπικά σε κατάστημα ή myrae

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, john5757 είπε

Kαλησπέρα,έχω στείλει αίτημα 3 φορές να διακόψουν την υπηρεσια Fixit και με τρολλαρουν. Τη πρώτη φορά μου έιπαν ποια ημερομηνια θέλω να τη κόψω και τους απαντάω αμεσα! Μετα απο 1 μήνα σε έντονο ύφος τους ξαναέστειλα αίτημα και ξανα μετά απο 1 μήνα και ακομα τπτ. Τι αλλο πρέπει να κάνω?

Καλησπερα... Να πας σε ενα καταστημα; Να γινει αμεσα η διακοπη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, garros είπε

Το γεγονός πως μία σύμβαση η οποία εμπεριέχει μη σύννομους όρους έχει υπογραφεί από όλες τις συμβαλλόμενες πλευρές, δεν την καθιστά νόμιμη.

Αυτό εσύ το λες. Ο ΚΠΗΕ λέει ότι μπορεί να καθορίζει ελεύθερα τις εκπτώσεις και τη διάρκεια αυτών. Το θέμα είναι να μη σε χρεώσει παραπάνω.

Στις 8/5/2024 στις 6:44 ΜΜ, korakios είπε

Φυσικά και παράνομη είναι και η έκπτωση της ελπέ η οποία καταργήθηκε μετά απο παρέμβαση της ΡΑΕ πριν 2 έτη (ήταν κυμαινόμενη)

Πώς καταργήθηκε, αφού στο Smart τους πρώτους 3 μήνες του 2024 έδινε μεταβλητή έκπτωση που κατέβαζε από το κεφάλι της;

Στις 8/5/2024 στις 5:05 ΜΜ, BigBlack είπε

Και μιά που το πιάσαμε νομικά, για να είναι πιό νόμιμο όλο αυτό και να έχει όντως τη συναίνεσή μου, θα έπρεπε κάθε μήνα να μου στέλνει ένα μήνυμα η ΔΕΗ που να με καλεί να αποδεχθώ πως από αυτό το μήνα π.χ η έκπτωση θα είναι τάδε.

Κάθε 1η του μηνός σου λέει ποια θα είναι η έκπτωση. Αν θέλεις μένεις, αν δεν θέλεις φεύγεις. Δεν υπάρχει ρήτρα αποχώρησης. Υπάρχουν και χειρότερα, να σου λέει ποια θα είναι η έκπτωση αφού καταναλώσεις την ενέργεια, όπως κάνει η ΕΛΠΕ.

ΥΓ: Αρνητική έκπτωση δεν υφίσταται μη γράφουμε για να γράφουμε.

Επεξ/σία από doomnx
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spoiler
1 ώρα πριν, doomnx είπε

Πώς καταργήθηκε, αφού στο Smart τους πρώτους 3 μήνες του 2024 έδινε μεταβλητή έκπτωση που κατέβαζε από το κεφάλι της;

αναφέρομαι στην κυμαινόμενη έκπτωση που έκανε στις αρχές του μηχανισμού

τώρα φυσικά και κάνει πάλι τα ίδια αφού η ΡΑΕ είναι άχρηστη

(οφτοπικ για το παρών νήμα)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επανέρχομαι στο θέμα της έκπτωσης του myHome4All.

Εχθές πήρα και τηλέφωνο στη ΔΕΗ. Μου είπαν είναι λάθος. Όταν τους ζόρισα στο γιατί το έγγραφο είναι ακόμα αναρτημένο, έλεγε συνεχώς είναι λάθος και στο τέλος μου το έκλεισε. Αμέσως μετά έκανα αίτημα σε ΡΑΑΕΥ για να ξεκαθαρίσει ποιο είναι το σωστό.

Συμφωνώ πως τα χρήματα είναι λίγα και ακόμα μπορεί να μην είναι παράνομο (να είμαι ειλικρινής παρόλο που διάβασα όλα τα παραπάνω και το άρθρο στον ΚΠΗΕ δεν έχω κατασταλάξει), όμως για εμένα το σημαντικό είναι πως παραμένει μετά απο τόσο διάστημα το έγγραφο με το τυπογραφικό λάθος και παραπλανά. Θα πρέπει να το ξεκαθαρίσουν.

Μόλις έχω απάντηση θα σας ενημερώσω...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, doomnx είπε

ΥΓ: Αρνητική έκπτωση δεν υφίσταται μη γράφουμε για να γράφουμε.

Όπως π.χ. δεν υπάρχει αρνητικό επιτόκιο;  Τέλος πάντων, μάλλον πρέπει να φτιαχτεί άλλο νήμα για όλα αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 hours ago, john5757 said:

Kαλησπέρα,έχω στείλει αίτημα 3 φορές να διακόψουν την υπηρεσια Fixit και με τρολλαρουν. Τη πρώτη φορά μου έιπαν ποια ημερομηνια θέλω να τη κόψω και τους απαντάω αμεσα! Μετα απο 1 μήνα σε έντονο ύφος τους ξαναέστειλα αίτημα και ξανα μετά απο 1 μήνα και ακομα τπτ. Τι αλλο πρέπει να κάνω?

Είμαι πεπεισμένος πια πως το κάνουν επίτηδες και με κάποιον τρόπο θα έπρεπε να έχουν συνέπειες. Όπως σου είπαν και άλλοι, myrae οτι αγνούν τα αιτήματά σου ή κατάστημα.

Πάντως παιδιά μην το λέτε τόσο φυσικά πως πχ "έπρεπε από την αρχή να πας σε κατάστημα". Όχι, η λογική 1η κίνηση είναι να επικοινωνήσεις με την υποστήριξη της εταιρίας και να απαιτείς να κάνουν το minimum. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, konc είπε

Είμαι πεπεισμένος πια πως το κάνουν επίτηδες και με κάποιον τρόπο θα έπρεπε να έχουν συνέπειες. Όπως σου είπαν και άλλοι, myrae οτι αγνούν τα αιτήματά σου ή κατάστημα.

Πάντως παιδιά μην το λέτε τόσο φυσικά πως πχ "έπρεπε από την αρχή να πας σε κατάστημα". Όχι, η λογική 1η κίνηση είναι να επικοινωνήσεις με την υποστήριξη της εταιρίας και να απαιτείς να κάνουν το minimum. 

Πήγαινε σε ένα κατάστημα.. Να τελειώσεις.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/5/2024 στις 2:11 ΜΜ, doomnx είπε

Ζυγίζεις και παίρνεις. Μέχρι στιγμής το 4All είναι το φθηνότερο πρόγραμμα της ΔΕΗ για το 2024. Κόλπο το λες εσύ. Οι όροι που υπέγραψες σου τα ξεκαθάριζαν όλα. Και στην πρώτη μαντεψιά τιμής που είχα κάνει για τον Ιανουάριο είχα βγάλει τιμή κατά 0.03 €/kWh ακριβότερη, επειδή δεν ξέραμε ότι θα πάρει έκπτωση ίδια με του πράσινου. (Άσχετα που μηδένισε το συντελεστή β χωρίς να προβλέπεται)

αν δεν κανω λαθος ειπε στο βιντεακι που ειδαμε οτι τα κιτρινα θα αλλαξουν πλεον και θα ειναι πλεον σαν τα πρασινα χωρις εκπληξεις στο τελος του μηνα.τωρα τι διαφορα θα εχει με το πρασινο δεν καταλαβα. προφανως θα πρεπει να εοχυν ενα κιτρινο οπως προβλεπεται που ειναι πρασινο ως προς την ανακοινωση της τιμης αλλα με χαμηλοτερη τιμη?

Στις 9/5/2024 στις 12:26 ΠΜ, gponiris είπε

εχει αλλαξει κατι με το γ1/γ1ν ?

δεν μου βγαζει επιλογη να δωσω μετρηση οπως εκανε καθε μηνα ουτε εχει ερθει καποιο μυνημα στο email.

Επισης στο Mydei δεν βλεπω τον πινακα των καταμετρησεων πλεον?

μηναιο μπηκες γιαυτο.

7 ώρες πριν, Nick_21 είπε

Επανέρχομαι στο θέμα της έκπτωσης του myHome4All.

Εχθές πήρα και τηλέφωνο στη ΔΕΗ. Μου είπαν είναι λάθος. Όταν τους ζόρισα στο γιατί το έγγραφο είναι ακόμα αναρτημένο, έλεγε συνεχώς είναι λάθος και στο τέλος μου το έκλεισε. Αμέσως μετά έκανα αίτημα σε ΡΑΑΕΥ για να ξεκαθαρίσει ποιο είναι το σωστό.

Συμφωνώ πως τα χρήματα είναι λίγα και ακόμα μπορεί να μην είναι παράνομο (να είμαι ειλικρινής παρόλο που διάβασα όλα τα παραπάνω και το άρθρο στον ΚΠΗΕ δεν έχω κατασταλάξει), όμως για εμένα το σημαντικό είναι πως παραμένει μετά απο τόσο διάστημα το έγγραφο με το τυπογραφικό λάθος και παραπλανά. Θα πρέπει να το ξεκαθαρίσουν.

Μόλις έχω απάντηση θα σας ενημερώσω...

πας σε ενα καταστημα ρουχων η' παπουτσιων.αλλη τιμη στην βιτρινα πιο χαμηλη,αλλη οταν πας ταμειο,πιο ακριβη.το βγαζεις φωτο,τους απειλεις με μυνηση για παραπλανηση καταναλωτη και αντικανονικες μεθοδους παρανομου αθεμιτου ανταγωνισμου και πληρωνεις την τιμη της βιτρινας.το ιδιο ειναι,αν εχει τα κοτσια καποιος να τους χωσει μια μυνηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, doomnx είπε

Αυτό εσύ το λες. Ο ΚΠΗΕ λέει ότι μπορεί να καθορίζει ελεύθερα τις εκπτώσεις και τη διάρκεια αυτών. Το θέμα είναι να μη σε χρεώσει παραπάνω.

Ποιο λέω εγώ;

Εγώ απλά και μόνο σχολίασα το επιχείρημά σου που ήταν του στυλ: «Κοίτα έχεις υπογράψει το τάδε άρα αφού το έχεις υπογράψει ισχύει»

Το αν παραβιάζεται ο ΚΠΗΕ ή όχι δε θα το κρίνω εγώ και ειδικά εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, garros είπε

Ποιο λέω εγώ;

Εγώ απλά και μόνο σχολίασα το επιχείρημά σου που ήταν του στυλ: «Κοίτα έχεις υπογράψει το τάδε άρα αφού το έχεις υπογράψει ισχύει»

Το αν παραβιάζεται ο ΚΠΗΕ ή όχι δε θα το κρίνω εγώ και ειδικά εδώ.

Αν κόψουν τις επιπλέον μηνιαίες εκπτώσεις και πληρώνεις μόνο ό,τι υπέγραψες στο 4All θα χαρείς δηλαδή;

1 ώρα πριν, megapaixtaras είπε

αν δεν κανω λαθος ειπε στο βιντεακι που ειδαμε οτι τα κιτρινα...

Ποιο βιντεάκι; Αυτό που μιλάει ο Χριστοδουλίδης;

1 ώρα πριν, megapaixtaras είπε

πας σε ενα καταστημα ρουχων η' παπουτσιων.αλλη τιμη στην βιτρινα πιο χαμηλη,αλλη οταν πας ταμειο,πιο ακριβη.το βγαζεις φωτο,τους απειλεις με μυνηση για παραπλανηση καταναλωτη και αντικανονικες μεθοδους παρανομου αθεμιτου ανταγωνισμου και πληρωνεις την τιμη της βιτρινας.το ιδιο ειναι,αν εχει τα κοτσια καποιος να τους χωσει μια μυνηση.

Στους μηνιαίους τιμοκαταλόγους που αναρτούσε όλους αυτούς τους μήνες είχε τη σωστή τιμή. Το μόνο λάθος είναι στο PDF με το ιστορικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, doomnx είπε

Ποιο βιντεάκι; Αυτό που μιλάει ο Χριστοδουλίδης;

ναι στο 15.20 αρχιζει να λεει κατι,αλλα τωρα που το ξαναβλεπω μπορει οντως να κανω λαθος,μαλλον σε κατι αλλο αναφερεται,δες το λιγο σε παρακαλω.

14 ώρες πριν, doomnx είπε

Στους μηνιαίους τιμοκαταλόγους που αναρτούσε όλους αυτούς τους μήνες είχε τη σωστή τιμή. Το μόνο λάθος είναι στο PDF με το ιστορικό.

α οκ,καταλαβα λαθος.τοτε δεν υπαρχει επιχειρημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...