Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Μου φαίνεται θα τον πιούμε...

το οτι υπολογίστηκαν σα ζημιες τα σταθερά καλό είναι μιας και δε θα τα τσιμπάνε απο τα "υπερκέρδη"

έτσι κι αλλιώς ζημιές έβγαλε συνολικά η ΡΑΕ, είχε δηλώσει οτι δεν είναι αρμόδια για τον υπολογισμό των κερδών λογικά για να γλυτώσει το γλέντι που θα ακολουθήσει σύντομα απο τις εταιρίες

11 λεπτά πριν, ekrepali είπε

 Ή μήπως είναι υποχρεωμένοι όλοι μέχρι μιας συγκεκριμένης ώρας / ημερομηνίας να στείλουν τα τιμολόγια στη ΡΑΕ, χωρίς να ξέρει ο ένας τι θα προσφέρει ο άλλος κι αν ναι με ποιο τρόπο θα διασφαλιστεί η μυστικότητα (ειδικά των τιμών της ΔΕΗ);

ποια μυστικότητα ? δεν υπάρχει κάτι τέτοιο 😁

δε θυμάμαι ημερομηνία που είπανε για τον Ιούλιο . Υποθέτω τελευταίες μέρες προθεσμίας θα βγάλουν όλοι για Αύγουστο και 31 Ιουλίου (τελευταία στιγμή) για Σεπτέμβριο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28.6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, ekrepali είπε

Αν είσαι στο 0.10 κάθεσαι στα αυγά σου.

Αν είσαι στο 0.17 και με ρωτούσες πριν 1 μήνα, θα σου έλεγα πήγαινε Γ1. Τώρα σου λέω κάτσε στο 0.17 και βλέπεις στη πορεία.

Κοίτα εδώ τι τρέλα επικρατεί στη χονδρική https://www.enexgroup.gr/el/day-ahead-market-figures

Kαι εμείς που είμαστε στο 0.18 Enter+ με ΚΟΤ? Αξίζει να το παμε σε Γ1? 😂

(Βασικά η τιμή ΚΟΤ είναι μέχρι τα 1400kw και στα 1401kw αρχίζει και γράφει η τιμή του Enter+?,

ή αν ξεπεράσω τα 1400kw δεν υπήρξε κανένα κέρδος από ΚΟΤ είτε πριν είτε μετά το όριο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Georgz είπε

Kαι εμείς που είμαστε στο 0.18 Enter+ με ΚΟΤ? Αξίζει να το παμε σε Γ1? 😂

άξιζε ειδικά απο Απρίλιο που αυξήσανε τις επιδοτήσεις και μάλιστα απο Μάιο δίνεται έκπτωση σε όλη την κατανάλωση του ΚΟΤ

τώρα θες και εσύ χρονομηχανή αλλά είναι out-of-stock λόγω έλλειψης ημιαγωγών

περίμενε λίγες μέρες να βγει για Αύγουστο η τιμή του Γ1

Spoiler
3 λεπτά πριν, Georgz είπε

ή αν ξεπεράσω τα 1400kw δεν υπήρξε κανένα κέρδος από ΚΟΤ είτε πριν είτε μετά το όριο?

αν τα ξεπεράσεις χάνεται όλη η έκπτωση , γιαυτό βάλε νυχτερινό μιας και στο όριο πιάνονται μόνο οι ημερήσιες (κερδίζεις και κάτι και απο τις ρυθμιζόμενες)

απορίες για ΚΟΤ μόνο στο αντίστοιχο νήμα  "κοινωνικό τιμολόγιο"

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, korakios είπε

άξιζε ειδικά απο Απρίλιο που αυξήσανε τις επιδοτήσεις και μάλιστα απο Μάιο δίνεται έκπτωση σε όλη την κατανάλωση του ΚΟΤ

τώρα θες και εσύ χρονομηχανή αλλά είναι out-of-stock λόγω έλλειψης ημιαγωγών

περίμενε λίγες μέρες να βγει για Αύγουστο η τιμή του Γ1

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

αν τα ξεπεράσεις χάνεται όλη η έκπτωση , γιαυτό βάλε νυχτερινό μιας και στο όριο πιάνονται μόνο οι ημερήσιες (κερδίζεις και κάτι και απο τις ρυθμιζόμενες)

απορίες για ΚΟΤ μόνο στο αντίστοιχο νήμα  "κοινωνικό τιμολόγιο"

 

Θα περιμένω δεν έχω και άλλη επιλογή.. οτι έγινε έγινε τώρα από εδώ και πέρα τι κάνουμε, εγώ πχ μπήκα στο enter+ τον Μάρτιο... Όταν λες έκπτωση στην κατανάλωση του κοτ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Georgz είπε

Όταν λες έκπτωση στην κατανάλωση του κοτ?

 

3 λεπτά πριν, Georgz είπε

απορίες για ΚΟΤ μόνο στο αντίστοιχο νήμα  "κοινωνικό τιμολόγιο"

https://www.insomnia.gr/forums/topic/598241-κοινωνικό-τιμολόγιο-ηλεκτρικού-ρεύματος/page/152/#comments

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, tounion είπε

Βάλε Γ1 να γλυτώσεις 

Καλά σου λέει ο korakios μη τα λες και σε πιστέψει κανείς

 

8 ώρες πριν, korakios είπε

η τροπολογία αφορά τα σταθερά κυμαινόμενα , τώρα αν βρουν παραθυράκια θα δείξει

Τι να πρωτο-κανεις και εσύ,δεν έχεις την μαγική σφαίρα του μάντη να ξέρεις τι θα κάνουν 😅

 

6 ώρες πριν, ekrepali είπε

Αν είσαι στο 0.10 κάθεσαι στα αυγά σου.

Αν είσαι στο 0.17 και με ρωτούσες πριν 1 μήνα, θα σου έλεγα πήγαινε Γ1. Τώρα σου λέω κάτσε στο 0.17 και βλέπεις στη πορεία.

Κοίτα εδώ τι τρέλα επικρατεί στη χονδρική https://www.enexgroup.gr/el/day-ahead-market-figures

Στο 0.10€ είμαι και εκεί θα κάτσω,όπως τα λες ,αλλά όπως τα λέει το άρθρο θα δίνει ο ένας το μαντήλι στον άλλο να κλαιει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/6/2022 στις 10:15 ΠΜ, armenistis1980 είπε

@bill_viperείσαι από τους τυχερούς που έχουν κλειδώσει τα παλιά on line και enter. Όταν εσύ έκλεισες το συγκεκριμένο on line εγώ ήμουν στην elpedison (μέχρι 2/2022) σε πρόγραμμα χωρίς ρήτρα και τελική τιμή Kw 0.065€ νύχτα και 0.073€ μέρα. 

Είναι θέμα timing όπως καταλαβαίνεις.... γιατί όταν μου ήρθε η επιστολή της elpedison και μου έλεγε εν ολίγης πάρε πόδι ή πας σε ρητροπρόγραμμα τότε τα on line και enter είχαν ανέβει στα 0,17-0,18€/Kw αντίστοιχα..... 

Αν είχα βρει την ομάδα νωρίτερα(αν είχα ασχοληθεί βασικά θα την έβρισκα) θα είχα κάνει από τον Νοέμβριο του 2021 που τελείωναν τα 2 χρόνια συμβολαίου στην elpedison το πρόγραμμα που έχεις και εσύ στην τιμή που το έχεις. :(

 

Η ρήτρα δεν είναι μόνο των τελευταίων μηνών. Τότε είχα κάνει την κίνηση Οκτώβρη του 2021 γιατί ήμουν στην Protergia (με σταθερό υποτίθεται) και μου είχε έρθει εκκαθαριστικός με μία ρήτρα ΝΑ με το συμπάθειο! Βέβαια, χαμηλότερη από τις τωρινές ρήτρες αλλά δεν παύει να ήταν ένα γ@μησι@τικο. 
Ευτυχώς τότε, στο εδώ θέμα καθώς και στο myPhone με τις ευλογίες του φίλου @korakios που μας άνοιξε τα μάτια η κίνηση αυτή ήταν σωτήρια (εκ του αποτελέσματος).

Στις 29/6/2022 στις 10:31 ΠΜ, Doubt είπε

Δεν είσαι απλά τυχερός..

Φάρδος το λέγαμε κάποτε..:P

Όντας Παναθηναϊκός και Ferrari, ε, ας είμαι και κάπου τυχερός με τέτοια νίλα που έχω φάει φέτος..!! 😄

Στις 29/6/2022 στις 11:29 ΠΜ, yazidis είπε

Bill, έχω το ίδιο πρόγραμμα με ίδιες σχεδόν ημερομηνίες λήξης. Πολύ απλά δεν το κουνάς και δεν κανείς τίποτα. Φρόντισε να πληρώνεται στην ώρα του, και μην μπλέξεις με κανένα ΚΟΤ κτλ για να μην το χάσεις. Του χρόνου τοβ Σεπτέμβριο βλέπεις τι γίνεται στην αγορά και τότε πράττεις. 

Ωπ, αυτό για τον ΚΟΤ δε το ήξερα! Και μου είπε ο λογιστής προχθές να μου έκανε αίτηση για ΚΟΤ. Άρα του λέω να μην κάνει τίποτα; Ο ΚΟΤ υποτίθεται δε μπαίνει στις τωρινές τιμές του προγράμματος; Ή σε αλλάζουν εντελώς πρόγραμμα;

23 ώρες πριν, Giannis_Io είπε

Αυτή η τιμή (0,096) που τώρα μοιάζει όνειρο ήταν εκείνη την εποχή 30%-40%  πιο ακριβή από την τιμή που έδιναν οι εναλλακτικοί. Μέσα σε λίγους μήνες ανατράπηκαν τα πάντα. Το πρόβλημα είναι ότι το ίδιο αβέβαιοι είναι και οι επόμενοι μήνες.

Κι όμως δεν ήταν τότε 30-40% πιο ακριβή. Ζήτημα να ήταν 10%. Ήμουν στην Protergia πολλά χρόνια (και σε σταθερό πρόγραμμα υποτίθεται) και ο εκκαθαριστικός του Σεπτεμβρίου 2021 είχε ρήτρα μέσα, κι έτσι μετά την παρακίνηση του @korakios τον Οκτώβρη πήγα στο myHome Online N.

23 ώρες πριν, Manolo7 είπε

Συγκεκριμενα για το μελος bill_viper που εκανε συμβολαιο τον οκτωβρη του 21 η τιμη της μεγαβατωρας ηταν 202ευρω https://energypress.gr/news/sta-202-eyromwh-i-hondremporiki-timi-toy-reymatos-ton-oktovrio-pithanos-enas-neos-gyros οποτε συγκριτικα με τους υπολοιπους παροχους σιγουρα θα ηταν φθηνοτερη. Βεβαια ναι στην αρχη του προγραμματος και πριν την ενεργειακη κριση ειχε και παροχους που εδιναν 0.06/kwh 

Πάντως κάποιοι από αυτούς τους παρόχους - όπως αναφέρω και παραπάνω - η Protergia που ήμουν, με τη ρήτρα στον εκκαθαριστικό του Σεπτεμβρίου ξεπέρναγε η τιμή της KWh αυτή του σταθερού της Δ.Ε.Η.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σημερα είναι η τελευταία μέρα που δίνει τα 30 ευρώ στο myhomeonline

υπάρχει περίπτωση να αλλάξει τις τιμές στο σταθερό από αύριο?

απλά θα είμαι χωρίς ρεύμα αν το πάνε ο.35 με τέτοιες χονδρικής που βλεπω. ειμαι σε αναμμένα κάρβουνα. θα εχω κοτ α συντομα για ένα τελευταίο εξάμηνο, μετά εμφανίζω εισόδημα.

0.154 βγαίνει με κοτα τώρα, σας πρήζω αλλά εχω φρικάρει

(γ1 δεη αυτη τη στιγμη, ενεργοποιηθηκε πριν λιγες ημερες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, bill_viper είπε

Η ρήτρα δεν είναι μόνο των τελευταίων μηνών. Τότε είχα κάνει την κίνηση Οκτώβρη του 2021 γιατί ήμουν στην Protergia (με σταθερό υποτίθεται) και μου είχε έρθει εκκαθαριστικός με μία ρήτρα ΝΑ με το συμπάθειο! Βέβαια, χαμηλότερη από τις τωρινές ρήτρες αλλά δεν παύει να ήταν ένα γ@μησι@τικο. 
Ευτυχώς τότε, στο εδώ θέμα καθώς και στο myPhone με τις ευλογίες του φίλου @korakios που μας άνοιξε τα μάτια η κίνηση αυτή ήταν σωτήρια (εκ του αποτελέσματος).

Όντας Παναθηναϊκός και Ferrari, ε, ας είμαι και κάπου τυχερός με τέτοια νίλα που έχω φάει φέτος..!! 😄

Ωπ, αυτό για τον ΚΟΤ δε το ήξερα! Και μου είπε ο λογιστής προχθές να μου έκανε αίτηση για ΚΟΤ. Άρα του λέω να μην κάνει τίποτα; Ο ΚΟΤ υποτίθεται δε μπαίνει στις τωρινές τιμές του προγράμματος; Ή σε αλλάζουν εντελώς πρόγραμμα;

Κι όμως δεν ήταν τότε 30-40% πιο ακριβή. Ζήτημα να ήταν 10%. Ήμουν στην Protergia πολλά χρόνια (και σε σταθερό πρόγραμμα υποτίθεται) και ο εκκαθαριστικός του Σεπτεμβρίου 2021 είχε ρήτρα μέσα, κι έτσι μετά την παρακίνηση του @korakios τον Οκτώβρη πήγα στο myHome Online N.

Πάντως κάποιοι από αυτούς τους παρόχους - όπως αναφέρω και παραπάνω - η Protergia που ήμουν, με τη ρήτρα στον εκκαθαριστικό του Σεπτεμβρίου ξεπέρναγε η τιμή της KWh αυτή του σταθερού της Δ.Ε.Η.

Όσον αφορά το ΚΟΤ, προσωπικά δε γνωρίζω αν ισχύει στο my home online. Ή σε αυτό ή στο enter δεν περνούσε. Προσωπικά για να μην μπλέξω, εγώ δε θα το έκανα, γιατί μετά ως γνωστόν αν αλλαχτείς θα μπλέκεις με το να ψάχνεις να βρεις το δίκαιο σου με αιτήσεις στο myrae κτλ.

Κοινως αν μπορείς να βάλεις ΚΟΤ, και σε περίπτωση στραβής δεν έχεις πρόβλημα να τρέχεις, τότε προχωρά το. Όπως είπα εγω προσωπικά δε θα έμπλεκα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, bill_viper είπε

 

Ωπ, αυτό για τον ΚΟΤ δε το ήξερα! Και μου είπε ο λογιστής προχθές να μου έκανε αίτηση για ΚΟΤ. Άρα του λέω να μην κάνει τίποτα; Ο ΚΟΤ υποτίθεται δε μπαίνει στις τωρινές τιμές του προγράμματος; Ή σε αλλάζουν εντελώς πρόγραμμα;

Πες το λογιστή να μη παίρνει τέτοιες πρωτοβουλίες και κάψει κόσμο.

Το Enter με 0.10 δε συνδιάζεται με ΚΟΤ. Το Εnter με 0.17 συνδιάζεται με ΚΟΤ.

Τo Οnline me 0.17 δε ξέρω.

Τo Online με 0.096 συνδιάζεται με ΚΟΤ... εγώ ενεργοποίησα το ΚΟΤ τον περασμένο μήνα (το Οnline με 0.096 το έχω απ'τον Οκτώβιο). Αλλά επειδή έχεις να κάνεις με τη μπουρδελοΔΕΗ, στείλε ερώτηση γραπτώς για να έχεις απάντηση γραπτώς.  Βασικά δε ξέρω που διάολο έχουν εξαφανίσει τη φόρμα επικοινωνίας (αν κάποιος την έχει βρει ας μας πει να τη κάνω bookmark). Ή στέλνεις mail στο [email protected] και ρωτάς.

Σου στέλνω και τους ειδικούς όρους σε περίπτωση που δεν τους έχεις κρατήσει. Μιλάμε πάντα για το online με 0.096, έτσι; Αναφέρει λοιπόν στη παράγραφο 6 των ειδικών όρων ότι οι ενταγμένοι στο Μητρώο Ευάλωτων (δηλαδή ΚΟΤ) δέχονται να τιμολογούνται μηνιαίως αντί να έχουν 40 μέρες μέρες περιθώριο εξόφλησης. Άρα συνδιάζεται με ΚΟΤ.

ΔΕΗ myHome Online_Ειδικοί Όροι_Oct.pdf

Επεξ/σία από ekrepali
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση για να μην ανοίγω νέο θέμα. 

Μπορείς να καταχωρήσεις μια ενδειξη του μετρητη για εκκαθαριστικό λογαριασμό μέσω του ebill η μόνο από το πενταψηφιο τηλεφωνικό νούμερο του ΔΕΔΔΗΕ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Basilhs23___ είπε

Ερώτηση για να μην ανοίγω νέο θέμα. 

Μπορείς να καταχωρήσεις μια ενδειξη του μετρητη για εκκαθαριστικό λογαριασμό μέσω του ebill η μόνο από το πενταψηφιο τηλεφωνικό νούμερο του ΔΕΔΔΗΕ; 

Έχει και αλλά τηλέφωνα ο Δεδδηε..8004004000..Μπορείς να βάλεις την ένδειξη και ηλεκτρονικά.. Αλλά σε συγκεκριμένη ημερομηνία που αναγράφει ο λογαριασμός επάνω.. Γίνεται  αυτό κάθε δίμηνο.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, takoulou είπε

Έχει και αλλά τηλέφωνα ο Δεδδηε..8004004000..Μπορείς να βάλεις την ένδειξη και ηλεκτρονικά.. Αλλά σε συγκεκριμένη ημερομηνία που αναγράφει ο λογαριασμός επάνω.. Γίνεται  αυτό κάθε δίμηνο.. 

Αυτό είναι για την δήλωση του έναντι, εγώ λέω για εκκαθάριση. Γιατί σήμερα ήτανε να μετρήσουν το ρολόι αλλά κλασσικά δεν πέρασαν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Basilhs23___ είπε

Αυτό είναι για την δήλωση του έναντι, εγώ λέω για εκκαθάριση. Γιατί σήμερα ήτανε να μετρήσουν το ρολόι αλλά κλασσικά δεν πέρασαν. 

τέρμα κάτω στο "είσοδος"

https://deddie.gr/el/upiresies/katametrisi/kataxorisi-endeikseon-metriti/

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Basilhs23___ είπε

Αυτό είναι για την δήλωση του έναντι, εγώ λέω για εκκαθάριση. Γιατί σήμερα ήτανε να μετρήσουν το ρολόι αλλά κλασσικά δεν πέρασαν. 

Mπορεί και να έχουν περάσει ήδη και να μην έχει ενημερωθεί το σύστημα του ΔΕΔΔΗΕ. Εγώ μέχρι 28/5 έπαιρνα το ΔΕΔΔΗΕ να ρωτήσω και μου λέγανε ότι δε φαίνεται τπτ στο σύστημα... και μετά στις 29/5 που ξαναπήρα μου λένε ότι πήρανε μέτρηση 25/5. Κι όντως είχανε πάρει μέτρηση γιατί μερικές ώρες νωρίτερα είχα τραβήξει εγώ φώτο για αλλαγή παρόχου και ήξερα την ένδειξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...