Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ειμαι στο ενοικια με Γ1 εδω και 9 μηνες. Να μεινω στα αυγα μου η να αλλαξω σε online? Η παροχη ειναι στο ονομα μου. Αν χρειαστει να αλλαξω σπιτι μεσα στο 24μηνο τι ακριβως θα γινει?

 

Εχω ΚΟΤ.

 

Επεξ/σία από CoderX99
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28.6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Και κατι άσχετο με τα οικιακά προγραματα. 

Σε επαγγελματικό ΔΕΗ Γ21 τι κάνουμε ?? 

Τον καφέ της παρηγοριάς ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια επιβεβαίωση:
Επειδή ενημέρωνα κόσμο σήμερα μπας και προλάβουμε να μπάσουμε κανέναν συγγενή/φίλο/γνωστό... Μεταξύ αυτών ήταν κάποιοι χωρίς καν νυχτερινό. Το να τους προτείνω να τρέξουν παράλληλα τη διαδικασία για νυχτερινό ρολόι δεν κρύβει κάποιο κίνδυνο να τους εντάξουν μετά την εγκατάσταση στο πρόγραμμα με τις ανανεωμένες τιμές Δεκεμβρίου έτσι;

Γιατί το φοβήθηκα λίγο και τους είπα να το αφήσουν μέχρι να επιβεβαιώσω.

6 λεπτά πριν, NeCrOmAnCeR19 είπε

Και κατι άσχετο με τα οικιακά προγραματα. 

Σε επαγγελματικό ΔΕΗ Γ21 τι κάνουμε ?? 

Τον καφέ της παρηγοριάς ?

Σχεδόν ναι. Κατέβασε το excel του korakiou και βάλε τις καταναλώσεις σου να δεις μόνος σου αν υπάρχει τίποτα.

Έλα παιδιά, μπήκα κι εγώ να ενισχύσω τις γραμμές στη νυχτερινή.:lol:

200.gif

Επεξ/σία από DownUNDERground
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και απο μένα. Να σας πώ την περίπτωση μου ,και θα ηθελα να μου προτείνετε ,τι πιστεύετε οτι είναι καλύτερο.

Ξεκινήσαμε στην nrg στις 27/5/2021 με το nrg save με τιμες 0,06265 και ημερήσιο και νυχτερινό. Λιγο πριν την καταργηση του nrg fixed γυρω στις 11/9,πρόλαβα και μπηκα στο fixed με 9.90.

Στον τελευταιο λογαριασμό εκδοσης 17/11/2021  ηρθε η ειδοποίηση οτι απο 1/3/2022 σταματάει το fixed. Σε επικοινωνια με το live chat μου είπαν οτι εχω 2 μηνες(παράξενο γιατι νόμιζα 1 μήνα) να φύγω χωρις ρήτρα πρόωρης αποχώρησης.

Η ιδιαιτερότητα της συγκεκριμένης συμβασης ειναι οτι εχει πολλές κιλοβατώρες νυχτερινές το διάστημα απο 1/11 εως περίπου 10/4 εκάστου ετους.

Βλέπω το πρόγραμμα DEH HOME ENTER ,πηγαινοντας σε κατάστημα,αλλά υπάρχει στο forum διχογνωμια αν κλειδωνω την παλιά τιμή του enter αν πάω εως 30/11 και υπογραψω συμβόλαιο(το παλαιο εχει 0,105 kai 0,078)ενω το κατάστημα επιμένει (και η εξυπηρετηση ΔΕΗ ) οτι η "δουλειά λήγει" οταν η ΔΕΔΔΗΕ  μου αλλάξει τον πάροχο. Τοτε ομως πάμε στο νέο ENTER με πολύ αυξημένες τιμές (0,18 και 0,13 το νυχτερινό)

Αρα τι να κάνω? Με τον φόβο οτι επειδή αν ισχύει οτι ειπε η ΔΕΗ ,οτι μετραει ποτε θα τελειώσει ο ΔΕΔΔΗΕ,θα φάω πολλές κιλοβατωρες με μεγάλη διαφορά τιμής (0,0625 η nrg και 0,13 η ΔΕΗ) και πρακτικά θα φάω χοντρό μανίκι  απο nrg για τις κιλοβατωρες απο 1/3 εως 10/4 kai το ρισκο τι πρόγραμμα θα βρώ τότε.

Καιεπισης τότε 1/3 αν φυγω θα πληρωσω και 4,5 ευρώ ρήτρα αποχώρησης επι περίπου 15 μήνες,αρα 68 ευρώ.

Τι λέτε παιδιά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, xraxra είπε

Βλέπω το πρόγραμμα DEH HOME ENTER ,πηγαινοντας σε κατάστημα,αλλά υπάρχει στο forum διχογνωμια αν κλειδωνω την παλιά τιμή του enter αν πάω εως 30/11 και υπογραψω συμβόλαιο

Στο forum δε θα έλεγα ότι υπάρχει ιδιαίτερη διχογνωμία, αλλά μάλλον η αίσθηση ότι ακόμα προλαβαίνουν όσοι πάνε να κάνουν Enter από κοντά. Και ότι δεσμεύουν τιμή άμα τη υπογραφή βασικά.

Τώρα δική σου τσέπη και δικό σου ρίσκο, οπότε εσύ ξέρεις κι εσένα θα βαρύνει η απόφαση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλήσπέρα ηθελα να ρωτήσω μόνο Το myHome Enter δεν εχει ρητρα αναροσαρμογης ή και το ΔΕΗ myHome Online?

Υπόψιν ΔΕΝειμαι δικαιούχους ΚΟΤ,

ποιο συμφέρει καλύτερα

ευχαριστώ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

Στο forum δε θα έλεγα ότι υπάρχει ιδιαίτερη διχογνωμία, αλλά μάλλον η αίσθηση ότι ακόμα προλαβαίνουν όσοι πάνε να κάνουν Enter από κοντά. Και ότι δεσμεύουν τιμή άμα τη υπογραφή βασικά.

Τώρα δική σου τσέπη και δικό σου ρίσκο, οπότε εσύ ξέρεις κι εσένα θα βαρύνει η απόφαση.

Εννοείται δικό μου. Την επιλογή να μείνω nrg και να ειμαι καλυμμένος έως 28/2 ? (οπου σιγουρα ειμαι πολύ φθηνότερα για τους 3 αυτους βαρείς μήνες,που έχω πολλές kw νυχτερινό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, CoderX99 είπε

Αν χρειαστει να αλλαξω σπιτι μεσα στο 24μηνο τι ακριβως θα γινει?

αφήνεις και κανα ψιλό έξτρα απο αυτά που γλύτωσες σα δώρο

16 λεπτά πριν, NeCrOmAnCeR19 είπε

Σε επαγγελματικό ΔΕΗ Γ21 τι κάνουμε ?? 

Τον καφέ της παρηγοριάς ?

άργησες και εσύ , ειλικρινά ειδικά σε επαγγελματικά (δε το λέω για σένα , γενικά πάει) , απαράδεκτο εντελώς

κατέβασε το excel της υπογραφής μου ,μπας και κάτι υπάρχει για την κατανάλωσή σου

17 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

Έλα παιδιά, μπήκα κι εγώ να ενισχύσω τις γραμμές στη νυχτερινή.:lol:

βοήθα γιατί χάσαμε το @HERTHAN απο φιλικά πυρά του @Fallen333 σε άλλο θέμα (αυτογκολ 😂)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Dimperor είπε

καλήσπέρα ηθελα να ρωτήσω μόνο Το myHome Enter δεν εχει ρητρα αναροσαρμογης ή και το ΔΕΗ myHome Online?

Υπόψιν ΔΕΝειμαι δικαιούχους ΚΟΤ,

ποιο συμφέρει καλύτερα

ευχαριστώ

 

Και τα δύο δεν έχουν. Το online λίγο φθηνότερο.

4 λεπτά πριν, xraxra είπε

Την επιλογή να μείνω nrg και να ειμαι καλυμμένος έως 28/2 ?

Δε γνωρίζω για να σου απαντήσω υπεύθυνα. Προσωπικά θα έπαιζα τη ζαριά με ΔΕΗ.

2 λεπτά πριν, korakios είπε

βοήθα γιατί χάσαμε το @HERTHAN απο φιλικά πυρά του @Fallen333 σε άλλο θέμα (αυτογκολ 😂)

Έχω χάσει επεισόδια!😲
Έχουν πάρει φωτιά τα τόπικς και δεν τα προλαβαίνω. Τα διαβάζω με χρονοκαθυστέρηση.

Επεξ/σία από DownUNDERground
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Dimperor είπε

καλήσπέρα ηθελα να ρωτήσω μόνο Το myHome Enter δεν εχει ρητρα αναροσαρμογης ή και το ΔΕΗ myHome Online?

Υπόψιν ΔΕΝειμαι δικαιούχους ΚΟΤ,

ποιο συμφέρει καλύτερα

ευχαριστώ

https://www.insomnia.gr/search/?q=ρήτρα&item=745862&type=forums_topic&sortby=newest

https://www.insomnia.gr/search/?q=ρήτρα αναπροσαρμογής&item=745862&type=forums_topic&sortby=newest&search_and_or=and

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, korakios είπε

ργησες και εσύ , ειλικρινά ειδικά σε επαγγελματικά (δε το λέω για σένα , γενικά πάει) , απαράδεκτο εντελώς

κατέβασε το excel της υπογραφής μου ,μπας και κάτι υπάρχει για την κατανάλωσή σου

@HERTHAN @Fallen333 😂

Στο σπίτι προς το παρον το βολεψα με την βοήθεια σας για το online. 

Αλλα στο γραφείο δεν ειχα επιλογές μεσω του ebill για κάτι αλλο !!! 

(Οι παραθέσεις δεν δουλεύουν σωστα μεσω mobile chrome)

Επεξ/σία από NeCrOmAnCeR19
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, xraxra είπε

Εννοείται δικό μου. Την επιλογή να μείνω nrg και να ειμαι καλυμμένος έως 28/2 ? (οπου σιγουρα ειμαι πολύ φθηνότερα για τους 3 αυτους βαρείς μήνες,που έχω πολλές kw νυχτερινό?

Και εγώ είμαι από τέλη Μαΐου nrg , αλλά μου το ακυρώνουν απ αρχές Γενάρη. Αν ημουν στην θέση σου θα καθόμουν nrg πάντως. 

Και να πας δεη και προλάβεις τις παλιές τιμές, αν τα πράγματα χειροτερεψουν ,η δεη έχει δικαίωμα μετά από 6 μήνες να στης αλλάξει.  Με αυτό το ρίσκο προσωπικά θα καθόμουν στα αυγά μου και θα έβλεπα τότε τι και πως. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

Και τα δύο δεν έχουν. Το online λίγο φθηνότερο.

 

 

Ευχαριστώ για την απαντηση στο ebill μονο

στο MYHOMEENTER ΛΕΕΙ:

"Με ξεκάθαρη, απλή και διαφανή τιμολόγηση, ενιαίο πάγιο και χαμηλότερη χρέωση ενέργειας χωρίς κλίμακες και ρήτρα αναπροσαρμογής !"

ΣΤΟ ONLINE ΛΕΕΙ:

Χωρίς καμία αναπροσαρμογή τιμών με πραγματικά σταθερή τιμή καθ’ όλη την διάρκεια του συμβολαίου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

 

Δε γνωρίζω για να σου απαντήσω υπεύθυνα. Προσωπικά θα έπαιζα τη ζαριά με ΔΕΗ.

 

Εκτίμηση σου?  Φυσικά γνώμη σου και μόνο ρωτάω. Πιθανότητες να κερδηθεί η ζαριά?

Επεξ/σία από xraxra
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...