Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδια. Θα ρωτησω κατι που φανταζομαι εχει επαναληφθει αρκετες φορες αλλα διαβασα καμποσο το thread εδω και δεν εβγαλα πολύ ακρη. Λοιπον, μεσω του εξοικονομω εβαλα αντλια θερμοτητας φετος. Στην ουσία αυτο ηταν το μονο που αλλαξε στην καταναλωση στο σπιτι. Εχω Γ1 οικιακο τιμολογιο, το πρασινο. Ο τελευταίος εκκαθαριστικος τετραμηνου ηρθε με καταναλωση 4500kwh και κοστος πανω απο χιλιαρικο. Εχω παθει σοκ. Τσεκαρα τις μετρησεις και ειναι σωστες. Υπαρχει περίπτωση να ειναι καμια διαρροη ή το τοσο μεγαλο ποσο οφείλεται καθαρα στην αντλια. Αν ειναι έτσι καλύτερα πετρέλαιο. Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι τι βηματα να ακολουθήσω για να στρωσει? Να ζητησω να παω στο σταθερο? Συμφερει καλύτερα στη μεγαλη καταναλωση απ οτι βλεπω. Δεν εχω ψαχτει καθόλου με αυτα και εχω πελαγωσει τωρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, multikaraG είπε

Καλησπέρα παιδια. Θα ρωτησω κατι που φανταζομαι εχει επαναληφθει αρκετες φορες αλλα διαβασα καμποσο το thread εδω και δεν εβγαλα πολύ ακρη. Λοιπον, μεσω του εξοικονομω εβαλα αντλια θερμοτητας φετος. Στην ουσία αυτο ηταν το μονο που αλλαξε στην καταναλωση στο σπιτι. Εχω Γ1 οικιακο τιμολογιο, το πρασινο. Ο τελευταίος εκκαθαριστικος τετραμηνου ηρθε με καταναλωση 4500kwh και κοστος πανω απο χιλιαρικο. Εχω παθει σοκ. Τσεκαρα τις μετρησεις και ειναι σωστες. Υπαρχει περίπτωση να ειναι καμια διαρροη ή το τοσο μεγαλο ποσο οφείλεται καθαρα στην αντλια. Αν ειναι έτσι καλύτερα πετρέλαιο. Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι τι βηματα να ακολουθήσω για να στρωσει? Να ζητησω να παω στο σταθερο? Συμφερει καλύτερα στη μεγαλη καταναλωση απ οτι βλεπω. Δεν εχω ψαχτει καθόλου με αυτα και εχω πελαγωσει τωρα

Έχεις νυχτερινό; Ρώτα και στο θέμα με τις αντλίες μήπως μπορούν να βοηθήσουν ως προς την κατανάλωση -- για τα τιμολόγια ας βοηθήσουν και οι άλλοι, δες και τα εξελ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, ison είπε

Ακριβως σορρυ δεν το ξεκαθαρισα ειμαι Δεη Γ1Ν

Στο ιστορικο ενεργειων δεν φαινεται τπτ αν εννοεις το απο κατω 

 

Δυστηχως βλεπω τα παρακάτω

 

το αιτηση σε εξελιξη δεν πειραζει, αλλα οταν πηγα στις παροχες μου αμεσα ειδα την αλλαγη σε my home online (μεσα σε 1 λεπτο)

κατι εχει κολλησει σε σενα

--

επειδη ειναι τελευταια μερα για το 50αρι το εκανα σημερα.

σε σχεση με το πρασινο και αν οι τιμες μεινουν σταθερες, με μια λογικη καταναλωση νυκτερινου, φραγκοδιφραγκα νομιζω πως ειναι η διαφορα και το βασικο οφελος ειναι η σταθεροτητα στην τιμη  για το καλοκαιρι γι'αυτους που καινε αρκετο air condition. με το 50αρικο δωρο και λιγο πιο ακριβες τιμες λιγο πολυ μια η αλλη βγαινει.

 

πιθανον να ειναι καλη ιδεα οπως ειπε και καποιος αλλος να περιμενετε να περασει το καλοκαιρι που μαλλον θα βγει με καλες τιμες, και να κλειδωσετε 12μηνο σταθερο τον σεπτεμβρη-οκτωβρη για τον χειμωνα και το επομενο καλοκαιρι.

 

χαρτοριχτρες εχουμε καταντησει.

Επεξ/σία από rofl
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, multikaraG είπε

Καλησπέρα παιδια. Θα ρωτησω κατι που φανταζομαι εχει επαναληφθει αρκετες φορες αλλα διαβασα καμποσο το thread εδω και δεν εβγαλα πολύ ακρη. Λοιπον, μεσω του εξοικονομω εβαλα αντλια θερμοτητας φετος. Στην ουσία αυτο ηταν το μονο που αλλαξε στην καταναλωση στο σπιτι. Εχω Γ1 οικιακο τιμολογιο, το πρασινο. Ο τελευταίος εκκαθαριστικος τετραμηνου ηρθε με καταναλωση 4500kwh και κοστος πανω απο χιλιαρικο. Εχω παθει σοκ. Τσεκαρα τις μετρησεις και ειναι σωστες. Υπαρχει περίπτωση να ειναι καμια διαρροη ή το τοσο μεγαλο ποσο οφείλεται καθαρα στην αντλια. Αν ειναι έτσι καλύτερα πετρέλαιο. Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι τι βηματα να ακολουθήσω για να στρωσει? Να ζητησω να παω στο σταθερο? Συμφερει καλύτερα στη μεγαλη καταναλωση απ οτι βλεπω. Δεν εχω ψαχτει καθόλου με αυτα και εχω πελαγωσει τωρα

Καλημερα.. Μαλλον στην αντλια ολα αυτα.. Δεν το κοιταξες νωριτερα.. Φανταζομαι νυχτερινο θα εχεις; Μηπως να  πηγαινες σε κιτρινο τωρα τιμολογιο;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γύρισα και εγώ από το παλιό εντερ στο νέο με τα 0.12. Βγήκε ο πρώτος λογαριασμός ο οποίος είχε μέσα την ρήτρα αποχώρησης και το δώρο 50€. Επισης ήταν μοιρασμένες περίπου οι κιλοβατώρες με τις δυο τιμές ( 0,17 και 0,12). Όλα καλά μέχρι εδώ.

σημερα ειδα στο mydei ότι στον τιμοκατάλογο κάτω από την σύμβαση μου γράφει τις παλιές τιμές 0,17!

λετε ότι πρέπει να τους ενοχλήσω ή αφού τιμολογήθηκα σωστά τον πρώτο μήνα δεν χρειάζεται να κάνω κάτι!

 

IMG_3311.jpeg

IMG_3312.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, ekrepali είπε

Βλέπω ότι έχει αλλάξει εμφάνιση το ebill. Παλιά υπήρχε το "Ιστορικό επιλογών μου". Αν έχεις ενεργή και τη μηνιαία έκδοση (δε φαίνεται με το pop-up από πάνω) τότε είναι κλασική περίπτωση βλάβης. Μόνο μέσω rae θα βγάλεις άκρη... άνοιξε αίτημα με αιτιολογία "Tη σύμβαση με την εταιρία --> Την ιστοσελίδα της εταιρίας" και γράψε ότι αιτήθηκες myhomeonline την τάδε ημερομηνία και το ebill έχει φάει σκάλωμα.

 

Σε ευχαριστώ το εκανα και ο θεος βοηθος το θεμα ειναι το προγραμμα θα το χασω η οχι (σημερα ειναι last day)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, megapaixtaras είπε

https://www.news247.gr/energia/erxetai-nea-mikri-meiosi-sta-timologia-revmatos-ton-maio/

ας μας πουν οι ειδικοι του φορουμ αν ειναι σωστες οι εκτιμησεις

Έχω ανεβάσει ήδη τα preview στο εξέλ. Θα εξαρτηθούν όλα από τις εκπτώσεις που θα δώσουν, αλλά ναι, αναμένονται να πέσουν γύρω στο 1 λεπτό.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, takoulou είπε

Καλημερα.. Μαλλον στην αντλια ολα αυτα.. Δεν το κοιταξες νωριτερα.. Φανταζομαι νυχτερινο θα εχεις; Μηπως να  πηγαινες σε κιτρινο τωρα τιμολογιο;;

Δεν το κοίταξα νωρίτερα, δεν ηξερα ποσες κιλοβατωρες να περιμενω. Ο λογαριασμος περιμενα να ναι κανα 600-700αρι αλλα οχι κ 1000 ευρω. Λαθος μου προφανώς. Το θεμα ειναι τωρα τι κανουμε... το κιτρινο τιμολογιο τι περιλαμβανει? Το σταθερο με πληρωμη λογαριασμού ανα μηνα?? Επισης στην αναλυση του λογαριασμου βλεπω την τιμη της κιλοβατωρας κυμαινομενη. Εαν ειχα το σταθερο στα 0.17 θα μου βγαινε ακομα πιο ακριβα οπως το υπολογιζω. Δε ξερω αν εχω καταλαβει κατι λαθος αλλα γιατι ολοι προτεινουν το σταθερο οταν εχεις συστηματα όπως η αντλία??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, multikaraG είπε

Δεν το κοίταξα νωρίτερα, δεν ηξερα ποσες κιλοβατωρες να περιμενω. Ο λογαριασμος περιμενα να ναι κανα 600-700αρι αλλα οχι κ 1000 ευρω. Λαθος μου προφανώς. Το θεμα ειναι τωρα τι κανουμε... το κιτρινο τιμολογιο τι περιλαμβανει? Το σταθερο με πληρωμη λογαριασμού ανα μηνα?? Επισης στην αναλυση του λογαριασμου βλεπω την τιμη της κιλοβατωρας κυμαινομενη. Εαν ειχα το σταθερο στα 0.17 θα μου βγαινε ακομα πιο ακριβα οπως το υπολογιζω. Δε ξερω αν εχω καταλαβει κατι λαθος αλλα γιατι ολοι προτεινουν το σταθερο οταν εχεις συστηματα όπως η αντλία??

Είτε έχεις αντλία είτε όχι η τιμή είναι μια. Κοιτάξε το excel στο καρφιτσωμενο μήνυμα. Υπάρχουν σταθερά με 0.09 περίπου. Στα κοιμενομενα η τιμή αλλάζει κάθε μήνα. Τώρα αν σε συμφαιρει η όχι κάποιο σταθερό κάνεις δεν μπορεί να στο πει γιατί δεν ξέρουμε που θα κυμανθεί η τιμή της κιλοβατώρας στο μέλλον. 

Επεξ/σία από Nnoutas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, multikaraG είπε

Δεν το κοίταξα νωρίτερα, δεν ηξερα ποσες κιλοβατωρες να περιμενω. Ο λογαριασμος περιμενα να ναι κανα 600-700αρι αλλα οχι κ 1000 ευρω. Λαθος μου προφανώς. Το θεμα ειναι τωρα τι κανουμε... το κιτρινο τιμολογιο τι περιλαμβανει? Το σταθερο με πληρωμη λογαριασμού ανα μηνα?? Επισης στην αναλυση του λογαριασμου βλεπω την τιμη της κιλοβατωρας κυμαινομενη. Εαν ειχα το σταθερο στα 0.17 θα μου βγαινε ακομα πιο ακριβα οπως το υπολογιζω. Δε ξερω αν εχω καταλαβει κατι λαθος αλλα γιατι ολοι προτεινουν το σταθερο οταν εχεις συστηματα όπως η αντλία??

Μην πας ακόμα στο κίτρινο, χρεώνει πολύ ακριβά τις πάνω από 500kWh το μήνα, μείνε προς στιγμήν στο πράσινο, κάνε άμεσα αίτηση για νυκτερινό στον ΔΕΔΔΗΕ (αν δεν έχεις ήδη), για να γλιτώσεις από ΥΚΩ, καθώς δες και το νήμα όπως είπαν τα παιδιά με τις αντλίες για να την ρυθμίσεις σωστά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επικοινώνησα πριν από λίγο με ΔΕΗ για μια αίτηση της μητέρας μου και μέσα σε όλα ρώτησα αν το Home Online θα ισχύει ώς έχει από αύριο. Ο άνθρωπος μου έιπε ότι από εσωτερική ενημέρωση πριν από 2 μέρες, ξέρει ότι λόγω συγκυριών θα συνεχίσει να είναι σε αυτές τις τιμές και με τα 50 ευρώ δώρο. Το λέω με κάθε επιφύλαξη...

EDIT: Ανοίγουν στόματα όταν φτάνει το απόγευμα της τελευταίας μέρας του μήνα μάλλον 😀,  επικοινώνησα ξανά γιατί συνεχίζω να έχω ένα θέμα με τα έγγραφα στην άλλη άιτηση και μου το είπε και ο δεύτερος υπάλληλος.

Επεξ/σία από agriokatsiko
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 29/04/2024 at 23:09, multikaraG said:

Καλησπέρα παιδια. Θα ρωτησω κατι που φανταζομαι εχει επαναληφθει αρκετες φορες αλλα διαβασα καμποσο το thread εδω και δεν εβγαλα πολύ ακρη. Λοιπον, μεσω του εξοικονομω εβαλα αντλια θερμοτητας φετος. Στην ουσία αυτο ηταν το μονο που αλλαξε στην καταναλωση στο σπιτι. Εχω Γ1 οικιακο τιμολογιο, το πρασινο. Ο τελευταίος εκκαθαριστικος τετραμηνου ηρθε με καταναλωση 4500kwh και κοστος πανω απο χιλιαρικο. Εχω παθει σοκ. Τσεκαρα τις μετρησεις και ειναι σωστες. Υπαρχει περίπτωση να ειναι καμια διαρροη ή το τοσο μεγαλο ποσο οφείλεται καθαρα στην αντλια. Αν ειναι έτσι καλύτερα πετρέλαιο. Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι τι βηματα να ακολουθήσω για να στρωσει? Να ζητησω να παω στο σταθερο? Συμφερει καλύτερα στη μεγαλη καταναλωση απ οτι βλεπω. Δεν εχω ψαχτει καθόλου με αυτα και εχω πελαγωσει τωρα

Spoiler

Και να φανταστεις απο 2030 τα νεα και 2033 τα υφισταμενα θα υποχρεωσουν ολες τις κατοικιες να βαλουν αντλια θερμοτητας και να καταργησουν αεριο και πετρελαιο.

Εχει να πεσει κλαμα μεταααααα

Βλεπω σε νεοδμητα που χτιζονται τωρα οι εργολαβοι εγκαθιστουν απευθειας και μονο αντλιες θερμοτητας (εχω δει της Χιουνται κουτια προς το παρον) και τους λυπαμαι τους ιδιοκτητες.

Ειναι αλλο πραγμα να εχεις πετρελαιο και να το καις επιλεκτικα το χειμωνα και να τρως κανα 200αρι μαξ σε πετρελαιο και συμπληρωματικα να καις καποιες ωρες κλιματισμο αναλογως του δωματιου που βρισκεσαι και διαφορετικο θερμανση/ψυξη ολου του χωρου να ειναι αποκλειστικα με αντλια και το ιδιο και το ζεστο νερο χρησης οπως βλεπω στα νεοδμητα.

Αντι η ΕΕ να πιεζει για ουδετερο ενεργειακο αποτυπωμα με ηλιακα πανελς στα κτιρια, με γεωθερμικες αντλιες, με μπαταριες αμμου οπως στις ΗΠΑ και με λυσεις φιλικες για την τσεπη και το περιβαλλον εκεινοι θελουν να ταισουν τους ολιγαρχες.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Sebu είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

Και να φανταστεις απο 2030 τα νεα και 2033 τα υφισταμενα θα υποχρεωσουν ολες τις κατοικιες να βαλουν αντλια θερμοτητας και να καταργησουν αεριο και πετρελαιο.

Εχει να πεσει κλαμα μεταααααα

Βλεπω σε νεοδμητα που χτιζονται τωρα οι εργολαβοι εγκαθιστουν απευθειας και μονο αντλιες θερμοτητας (εχω δει της Χιουνται κουτια προς το παρον) και τους λυπαμαι τους ιδιοκτητες.

Ειναι αλλο πραγμα να εχεις πετρελαιο και να το καις επιλεκτικα το χειμωνα και να τρως κανα 200αρι μαξ σε πετρελαιο και συμπληρωματικα να καις καποιες ωρες κλιματισμο αναλογως του δωματιου που βρισκεσαι και διαφορετικο θερμανση/ψυξη ολου του χωρου να ειναι αποκλειστικα με αντλια και το ιδιο και το ζεστο νερο χρησης οπως βλεπω στα νεοδμητα.

Αντι η ΕΕ να πιεζει για ουδετερο ενεργειακο αποτυπωμα με ηλιακα πανελς στα κτιρια, με γεωθερμικες αντλιες, με μπαταριες αμμου οπως στις ΗΠΑ και με λυσεις φιλικες για την τσεπη και το περιβαλλον εκεινοι θελουν να ταισουν τους ολιγαρχες.

 

Spoiler

πρασινη αναπτυξη 😂.μια χαρα ειμαι με το πετρελαιο.φετος ειδικα το εκαψα σαν αεριο,οικονομικοτατα.οσο λιγοτερες παρτιδες ανοιγεις με το κρατος τοσο καλυτερα οπως λες.αν αρχισουν το 2033 οπως λες θα δωσουν μια δεκαετια παραταση για την αντικατασταση,οπως το αεριο.μεχρι τοτε θα τα εχει φτυσει και ο καυστηρας μου.

γεωθερμια φιλε και πανελ σε μια ελλαδα με τοσο ηλιο και ζεστο υποστρωμα εδαφους σε λιγα μετρα,αντι να αντιγραψουμε τους σκανδιναβους κανουμε οτι θελουν τα καρτελ.

στο θεμα μας,ειχαμε καποια ανακοινωση για τιμουλες η' απεργουν ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...