Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

58 λεπτά πριν, rafm είπε

Σήμερα ήλθε το email με την σύμβαση για το ΔΕΗ myHomeOnline και γράφει επάνω αυτό το πρόγραμμα.

Ελπίζω να είμαι καλυμμένος από ταλαιπωρία Γάμμα 🤐

Screenshot_1.png

Σε καμία περίπτωση δεν είσαι καλυμμένος. Εγώ έχω υπογράψει σύμβαση για Home Online και ο 1ος λογαριασμός ήρθε με αναφορά σε Γ1Ν και τις χρεώσεις του Γ1Ν.

2 μήνες και δεν έχω βγάλει άκρη, ελπίζω για εσένα να πάει πιο εύκολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, korakios said:

απο ΡΑΕ καμία επικοινωνία ?

3μήνες εκκρεμεί η δικιά μου καταγγελία αίτημα για το νυχτερινό...ούτε καν πέρασε επόμενο στάδιο από την καταχώρηση.

δεν υπάρχει ΡΑΕ...είναι τελείως διακοσμητικοί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, greekfragma είπε

3μήνες εκκρεμεί η δικιά μου καταγγελία αίτημα για το νυχτερινό...ούτε καν πέρασε επόμενο στάδιο από την καταχώρηση.

δεν υπάρχει ΡΑΕ...είναι τελείως διακοσμητικοί.

ξεκίνα και ΣτΚ (εκεί σίγουρα είναι τριμηνο) και προστασία καταναλωτή   ( δεν έχω δοκιμάσει)  , αλλά απο το τηλ στη ΡΑΕ τι λένε ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, korakios είπε

απο ΡΑΕ καμία επικοινωνία ?

Εκτός από τον αριθμό πρωτοκόλλου που έλαβα, απολύτως τίποτα. Θα ξανακάνω τη διαδικασία μέσα από το MyRAE, γιατί βλέπω από συνφουρομίτη ότι και ο 2ος λογαριασμός έρχεται χωρίς καμία αλλαγή, με Γ1 και τις αντίστοιχες χρεώσεις.

Ανάθεμα την ώρα και τη στιγμή με το %$^&*() τη ΔΕΗ.... 

4 λεπτά πριν, greekfragma είπε

δεν υπάρχει ΡΑΕ...είναι τελείως διακοσμητικοί.

Θα έχουν πήξει και αυτοί με τόσες καταγγελίες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Geoponer είπε

Εκτός από τον αριθμό πρωτοκόλλου που έλαβα, απολύτως τίποτα. Θα ξανακάνω τη διαδικασία μέσα από το MyRAE,

α , νόμιζα είχες κάνει μέσω myrae , τώρα που θα κάνεις να αναφέρεις και τον αριθμό πρωτοκόλλου που πήρες απο την κοινοποίηση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά την συμπλήρωση των εγγράφων για το MyHomeOnline ειδα και εγω το παρακάτω:

Τα αναφέρει μαζί με το πάγιο καθώς και την χρέωση κατανάλωσης ενέργειας. Τι ειναι τούτο; 

1.Χρέωση Προμήθειας Ηλεκτρικής Ενέργειας
 
Η χρέωση προμήθειας ηλεκτρικής ενέργειας περιλαμβάνει τις δαπάνες για την παραγωγή και την προμήθεια της ηλεκτρικής ενέργειας στους πελάτες, βάσει του εφαρμοζόμενου τιμοκαταλόγου και συγκεκριμένα:
γ.Τη Χρέωση Απορροφηθείσας Ισχύος(€), κατά περίπτωση
Τύπος υπολογισμού: kW x Μοναδιαία Χρέωση(€/ kW) x Ημέρες Κατανάλωσης / Ημέρες μήνα(30).
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, epir21 said:

Κατά την συμπλήρωση των εγγράφων για το MyHomeOnline ειδα και εγω το παρακάτω:

Τα αναφέρει μαζί με το πάγιο καθώς και την χρέωση κατανάλωσης ενέργειας. Τι ειναι τούτο; 

1.Χρέωση Προμήθειας Ηλεκτρικής Ενέργειας
 
Η χρέωση προμήθειας ηλεκτρικής ενέργειας περιλαμβάνει τις δαπάνες για την παραγωγή και την προμήθεια της ηλεκτρικής ενέργειας στους πελάτες, βάσει του εφαρμοζόμενου τιμοκαταλόγου και συγκεκριμένα:
γ.Τη Χρέωση Απορροφηθείσας Ισχύος(€), κατά περίπτωση
Τύπος υπολογισμού: kW x Μοναδιαία Χρέωση(€/ kW) x Ημέρες Κατανάλωσης / Ημέρες μήνα(30).

εδώ υπάρχει ο διαχωρισμός και η επεξήγηση

https://www.dei.gr/el/oikiakoi-pelates/xrisimes-plirofories-gia-to-logariasmo-sas/logariasmos-kai-xrewseis/giati-stous-logariasmous-sas-uparxoun-duo-katigori

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, greekfragma είπε

Σε ευχαριστώ. Γνωρίζω για την γενική έννοια της Χρέωσης Προμήθειας, για το παρακάτω δεν γνωρίζω τι είναι:

γ.Τη Χρέωση Απορροφηθείσας Ισχύος(€), κατά περίπτωση
Τύπος υπολογισμού: kW x Μοναδιαία Χρέωση(€/ kW) x Ημέρες Κατανάλωσης / Ημέρες μήνα(30).

Στο site τους δεν βρίσκω κάτι, ούτε στους ειδικούς όρους του προγράμματος ουτε στον αναλυτικό τιμοκατάλογο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, epir21 είπε

Σε ευχαριστώ. Γνωρίζω για την γενική έννοια της Χρέωσης Προμήθειας, για το παρακάτω δεν γνωρίζω τι είναι:

 

γ.Τη Χρέωση Απορροφηθείσας Ισχύος(€), κατά περίπτωση
Τύπος υπολογισμού: kW x Μοναδιαία Χρέωση(€/ kW) x Ημέρες Κατανάλωσης / Ημέρες μήνα(30).

Στο site τους δεν βρίσκω κάτι, ούτε στους ειδικούς όρους του προγράμματος ουτε στον αναλυτικό τιμοκατάλογο.

στείλε email

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, epir21 said:

Σε ευχαριστώ. Γνωρίζω για την γενική έννοια της Χρέωσης Προμήθειας, για το παρακάτω δεν γνωρίζω τι είναι:

 

γ.Τη Χρέωση Απορροφηθείσας Ισχύος(€), κατά περίπτωση
Τύπος υπολογισμού: kW x Μοναδιαία Χρέωση(€/ kW) x Ημέρες Κατανάλωσης / Ημέρες μήνα(30).

Στο site τους δεν βρίσκω κάτι, ούτε στους ειδικούς όρους του προγράμματος ουτε στον αναλυτικό τιμοκατάλογο.

αν δε κάνω λάθος αυτό είναι για τη στιγμή που ξεπερνάς την συμφωνηθείσα ισχύ σε κατανάλωση. π.χ. Μονοφασικό 8KVA

αν δηλαδή υπάρχουν στιγμές που τραβάς παραπάνω ρεύμα από όσο έχει συμφωνηθεί για την παροχή. Σε οικιακά τιμολόγια δε το έχω δει να συμβαίνει ποτέ.

Περισσότερο νόημα νομίζω έχει αν είναι επαγγελματικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

στείλε email

Θα δοκιμάσω να πάρω ενα τηλέφωνο σε λίγο.

 

1 λεπτό πριν, greekfragma είπε

αν δε κάνω λάθος αυτό είναι για τη στιγμή που ξεπερνάς την συμφωνηθείσα ισχύ σε κατανάλωση. π.χ. Μονοφασικό 8KVA

αν δηλαδή υπάρχουν στιγμές που τραβάς παραπάνω ρεύμα από όσο έχει συμφωνηθεί για την παροχή. Σε οικιακά τιμολόγια δε το έχω δει να συμβαίνει ποτέ.

Περισσότερο νόημα νομίζω έχει αν είναι επαγγελματικό.

Σε ευχαριστώ. Θα προσπαθήσω να μάθω και θα ενημερώσω εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23/11/21 συμβόλαιο με 0.096 και ενεργοποίηση ebill 1/12/21 σε συνομιλία μαζί τους σήμερα μετά από λογαριασμό που μου ήρθε με 0.17 η κιλοβατώρα άρα στο επόμενο πακέτο κάναν τις πάπιες αν δε το διορθώσουν τι κάνω?δικηγόρο και διακοπή συμβολαίου βλέπω μεγάλοι αλήτες τελικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, leouliss said:

23/11/21 συμβόλαιο με 0.096 και ενεργοποίηση ebill 1/12/21 σε συνομιλία μαζί τους σήμερα μετά από λογαριασμό που μου ήρθε με 0.17 η κιλοβατώρα άρα στο επόμενο πακέτο κάναν τις πάπιες αν δε το διορθώσουν τι κάνω?δικηγόρο και διακοπή συμβολαίου βλέπω μεγάλοι αλήτες τελικα

διαβάζεις τις προηγούμενες αναρτήσεις μου.

από ημερομηνία που πέρασες σε ΔΕΗ (μετά την έγκριση του ΔΕΔΔΗΕ) έως την ημερομηνία που ενεργοποίησες το πρόγραμμα μέσω ebill σε χρεώσανε με τιμοκατάλογο Γ1. θα σου έρθει και ρήτρα για τις ημέρες του Γ1 στον 1ο εκκαθαριστικό.

διακοπή συμβολαίου δε σε συμφέρει. όλοι οι άλλοι πάροχοι και προγράμματα είναι ακόμα χειρότερα σε χρεώσεις.

καταγγελία myrae, ΣτΚ και αποστολή email στο [email protected] με τα αποδεικτικά και τις καταγγελίες.

είναι συστημικό λάθος/αλητεία της ΔΕΗ που ακόμα δε παραδέχονται οτι φταίνε.

αυτό τουλάχιστον σε όσους πελάτες σύναψαν σύμβαση που γράφει πάνω δεξιά πρόγραμμα My Home Online.

Για όσους η σύμβαση ήταν κενή ή έγραφε Γ1 και ενεργοποίησαν το My Home Online/enter/enter+ μέσω ebill δεν θα υπάρξει δικαίωση είμαι σίγουρος ή αν υπάρχει μόνο αν μαζευτεί κόσμος και κοσμάκης με ομαδική καταγγελία και δικηγόρο και εξώδιικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...