Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, megapaixtaras είπε

ας μην μπλεκουμε τα θεια σε αστεια πραγματα μερες που ειναι για να δωσουμε μια υπερβολη.εγω παντως δεν ηθελα να σε θιξω,αν το πηρες ετσι.απλα και μιλησες υποτιμητικα και δεν εδωσες και καποια λυση ,επανελαβες αυτο που κανουμε ολοι,δλδ, η μενουμε σε κυμαινομενα η' παμε σταθερο,αυτα τα ξερουμε δεν ειπες κατι καινουριο για  να διαβασω με προσοχη και μου κανεις και παραπονο στην επομενη δηλωση σου.

Και λύση σου έδωσα και καθόλου δε σε υποτίμησα. Το τί επιλέγεις να καταλάβεις είναι δικό σου θέμα. Σε παρακαλώ να μην ξαναπαραθέσεις ή σχολιάσεις μήνυμά μου, το ίδιο θα κάνω κι εγώ. Καλή Ανάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

α καταλαβα εισαι απο αυτους που θελουν να σχολιαζουν αλλους αλλα να μην τους σχολιαζουν εκεινοι.αυτο ειναι φυσιολογικο σε ενα φορουμ? αν ηθελες να μην σου απαντησω-διαλογος λεγεται- να μην με σχολιαζες.εσυ απαντησες ,δεν σε καλεσα.σιγα την απαντηση δλδ.

τι επελεξα δλδ να καταλαβω? μου ειπες σαν λυση αυτο που ολοι εδω μεσα αναρωτιομαστε δλδ αν θα μεινουμε σταθερο η' αν θα ψαχνουμε κυμαινομενο,  εχεις καταλαβει οτι αυτο που λες δεν ειναι λυση/απαντηση αλλα το ζητουμενο?

ξαναδες τι ειπες και μην το παιζεις εκ των ανω.μαλλον εσυ επιλεγεις τι θες να καταλαβεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, leotzian είπε

Παιδιά καλημέρα μία ερώτηση είμαι στο 4All έχει πάρει κανείς την επιδότηση θέρμανσης στο ρεύμα μέχρι σήμερα?

https://www.newsit.gr/oikonomia/xristika/sdoukou-yp-energeias-ksekinise-i-katavoli-tou-epidomatos-ilektrikou-reymatos-se-400-000-noikokyria/4069914/amp/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/4/2024 στις 8:01 ΠΜ, BigBlack είπε

Μιά χαρά είναι φυσικά αλλά δεν έχουν πρόβλεψη τιμών στο δωδεκάμηνο ανά μήνα. Ο φίλος προσπαθεί να καταλάβει αν τον συμφέρει το σταθερό online με διαφορετικές καταναλώσεις καλοκαιριού και χειμώνα, οπότε πρέπει να γίνει ανάλυση ανά μήνα και να γίνει πρόβλεψη τιμών για τα άλλα προγράμματα. Πιό εύκολο είναι να φτιάξει ένα πολύ απλό εξελάκι για την δική του περίπτωση.

Μην θίγεστε φίλε μας! 😇

Δεν θίχτηκα, προσπαθώ να καταλάβω το πρόβλημα. Τα σταθερά και τα ex-post έχουν σύγκριση σε βάθος 12μηνου. Μπορεί να συγκρίνει ξεχωριστά για τα 2 σενάρια υψηλής και χαμηλής κατανάλωσης. Τέλος πάντων καλημέρα και καλή μεγάλη εβδομάδα 😊

Στις 28/4/2024 στις 9:53 ΠΜ, megapaixtaras είπε

η΄θα μπορουσε ο φιλος μας doomnx αντι για 270κιλοβατωρες  τον μηνα να βαζει 50 τον μηνα να εξυπηρετει και εμας τους λιγους,ωστε να υπολογιζουμε σωστα.αν και δεν ειναι δυσκολο να κανεις αναγωγη και υπολογισμο,εγω το εκανα με το τελικο ποσο .

Στην καρτέλα «Εξατομίκευση» μπορείς να βάλεις την κατανάλωση που θέλεις και μεταφέρεται σε όλα τα φύλλα.

23 ώρες πριν, megapaixtaras είπε

doomnx μολις σου απαντησα οπως σου ειχα πει γιατι ηθελα να μαθω ποσο καινε μερικες συσκευες.

Φύγε από τη ΔΕΗ και έλα Elpedison να πάρεις 80-100 € δώρο και άλλα 120 € για αέριο αυτό το μήνα.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, doomnx είπε

Δεν θίχτηκα, προσπαθώ να καταλάβω το πρόβλημα. Τα σταθερά και τα ex-post έχουν σύγκριση σε βάθος 12μηνου. Μπορεί να συγκρίνει ξεχωριστά για τα 2 σενάρια υψηλής και χαμηλής κατανάλωσης. Τέλος πάντων καλημέρα και καλή μεγάλη εβδομάδα 😊

 

Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα με το εξέλ σου, κάνει ακριβώς αυτό που λες. Αυτό που του είπα του φίλου να κάνει περιέχει το στοιχείο της πρόβλεψης τιμής και της πλήρους εξατομίκευσης ανά μήνα. Για να το κάνει αυτό με το εξέλ σου θα πρέπει να το τρέξει τουλάχιστον 24 φορές (12 ανά πρόγραμμα που συγκρίνει). Δεν το έχεις φτιάξει με τέτοια χρήση κατά νου και ούτε ήταν λογικό να το φτιάξεις έτσι, ήδη κάνει πάρα πολλά.

Μπορεί να κάνω και λάθος βέβαια, εμένα πάντως μου είναι απλούστερο να φτιάξω 2 στηλες σε ένα νέο εξελάκι και να κάνω τους λογαριασμούς μου, με σύμβουλο φυσικά το δικό σου εξελ.

Καλημέρα και καλή μεγαλοβδομάδα!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδια. Ειμαι και εγω ενας απο αυτους που αποφασισε (αν δειτε και το ιστορικο μυνηματων) να μεταβει στο myhomeonline της Δεη κυρίως γιατι θελω να εξασφαλισω την τιμη για το χειμωνα (θερμοσυσσωρευτες γαρ για θερμανση).

Περιπου αρχες Απριλιου (ειμαι Γ1Ν) εκανα την αιτηση για παω στο online μεσω του mydei...Και εκει εχει αρχισει ο γολγοθας. 

Εχουμε φτασει σχεδον τελος Απριλιου στο mydei αναγραφει το εξης:

Το αίτημά σας για ανανέωση προγράμματος είναι υπό επεξεργασία. 

Οπως καταλαβαινετε κατι εχει γινει και εχει "παγωσει" το αιτημα χωρις να με αφηνει ουτε να το ακυρωσω ουτε να κανω κατι αλλο.

Προσπαθω να σκεφτω αν εκανα κατι λαθος στην αρχικη αιτηση και το μονο που θυμαμαι ειναι οτι τικαρα το παρακάτω

Screenshot2024-04-03175719.webp.3fa9128ea68faaf07938dde963b1901d.webp

Εβαλα κανονικα την χρεωστικη μου καρτα για να τραβαει λεφτα για το λογαριασμο. 

Δεν πειραξα τπτ αλλο και δεν χρωστάω τιποτα (ειχα ενα λογαριασμο για πληρωμη Μαιο αλλα τον πληρωσα για να αποκλεισω το ενδεχομενο αυτο).

Σε καταστημα που πηγα στο Mall αγιου δημητριου μου ειπαν δεν μπορούν να κανουν κατι ...στην εξυπηρετηση μου ειπαν να στειλω αιτημα μεσα απο το support το οποιο εκανα στις 16 απριλιου και προφανως ουτε φωνη ουτε ακροαση.

Βρισκομαι οποτε σε ενα Limbo στο οποιο δεν μπορω να κανω κατι για ειναι ολα κλειδωμενα και δεν μπορει κανεις μεχρις στιγμης να καταλαβει τι γινεται .

Το θεμα ειναι οτι σκεφτομαι πλεον να παω elpedison αλλα αν στο ενδιαμεσο "φτιαξει" δεν θα εχω ρητρες εφοσον "αποχωρησα" απο το σταθερο? 

Εχετε καμια ιδεα τι μπορω να κάνω ? Εχει τυχει σε κανενα? 

Οποια βοηθεια καλοδεχούμενη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, ison είπε

Καλησπέρα παιδια. Ειμαι και εγω ενας απο αυτους που αποφασισε (αν δειτε και το ιστορικο μυνηματων) να μεταβει στο myhomeonline της Δεη κυρίως γιατι θελω να εξασφαλισω την τιμη για το χειμωνα (θερμοσυσσωρευτες γαρ για θερμανση).

Περιπου αρχες Απριλιου (ειμαι Γ1Ν) εκανα την αιτηση για παω στο online μεσω του mydei...Και εκει εχει αρχισει ο γολγοθας. 

Εχουμε φτασει σχεδον τελος Απριλιου στο mydei αναγραφει το εξης:

Το αίτημά σας για ανανέωση προγράμματος είναι υπό επεξεργασία. 

Οπως καταλαβαινετε κατι εχει γινει και εχει "παγωσει" το αιτημα χωρις να με αφηνει ουτε να το ακυρωσω ουτε να κανω κατι αλλο.

Προσπαθω να σκεφτω αν εκανα κατι λαθος στην αρχικη αιτηση και το μονο που θυμαμαι ειναι οτι τικαρα το παρακάτω

Screenshot2024-04-03175719.webp.3fa9128ea68faaf07938dde963b1901d.webp

Εβαλα κανονικα την χρεωστικη μου καρτα για να τραβαει λεφτα για το λογαριασμο. 

Δεν πειραξα τπτ αλλο και δεν χρωστάω τιποτα (ειχα ενα λογαριασμο για πληρωμη Μαιο αλλα τον πληρωσα για να αποκλεισω το ενδεχομενο αυτο).

Σε καταστημα που πηγα στο Mall αγιου δημητριου μου ειπαν δεν μπορούν να κανουν κατι ...στην εξυπηρετηση μου ειπαν να στειλω αιτημα μεσα απο το support το οποιο εκανα στις 16 απριλιου και προφανως ουτε φωνη ουτε ακροαση.

Βρισκομαι οποτε σε ενα Limbo στο οποιο δεν μπορω να κανω κατι για ειναι ολα κλειδωμενα και δεν μπορει κανεις μεχρις στιγμης να καταλαβει τι γινεται .

Το θεμα ειναι οτι σκεφτομαι πλεον να παω elpedison αλλα αν στο ενδιαμεσο "φτιαξει" δεν θα εχω ρητρες εφοσον "αποχωρησα" απο το σταθερο? 

Εχετε καμια ιδεα τι μπορω να κάνω ? Εχει τυχει σε κανενα? 

Οποια βοηθεια καλοδεχούμενη

Καταγγελία στη ραε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ison  Όταν λες ήσουν Γ1Ν, φαντάζομαι εννοείς ΔΕΗ. Δεν έκανες αλλαγή παρόχου, σωστά;

Στο ebill στο ιστορικό ενεργειών, φαίνονται ενεργά όλα τα παρακάτω;

- myhomeonline

- πάγια εντολή

- μηνιαίος λογαριασμός

- ηλεκτρονικός λογαριασμός

Αν τα έχεις ενεργοποιήσει όλα, τότε τραβα screenshot... και κάνε αίτημα στο myrae.

Αν δεν τα έχεις ενεργοποιήσει όλα, ίσως γι'αυτό να έχει κολλήσει η αίτηση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, ison είπε

Καλησπέρα παιδια. Ειμαι και εγω ενας απο αυτους που αποφασισε (αν δειτε και το ιστορικο μυνηματων) να μεταβει στο myhomeonline της Δεη κυρίως γιατι θελω να εξασφαλισω την τιμη για το χειμωνα (θερμοσυσσωρευτες γαρ για θερμανση).

Περιπου αρχες Απριλιου (ειμαι Γ1Ν) εκανα την αιτηση για παω στο online μεσω του mydei...Και εκει εχει αρχισει ο γολγοθας. 

Εχουμε φτασει σχεδον τελος Απριλιου στο mydei αναγραφει το εξης:

Το αίτημά σας για ανανέωση προγράμματος είναι υπό επεξεργασία. 

Οπως καταλαβαινετε κατι εχει γινει και εχει "παγωσει" το αιτημα χωρις να με αφηνει ουτε να το ακυρωσω ουτε να κανω κατι αλλο.

Προσπαθω να σκεφτω αν εκανα κατι λαθος στην αρχικη αιτηση και το μονο που θυμαμαι ειναι οτι τικαρα το παρακάτω

Screenshot2024-04-03175719.webp.3fa9128ea68faaf07938dde963b1901d.webp

Εβαλα κανονικα την χρεωστικη μου καρτα για να τραβαει λεφτα για το λογαριασμο. 

Δεν πειραξα τπτ αλλο και δεν χρωστάω τιποτα (ειχα ενα λογαριασμο για πληρωμη Μαιο αλλα τον πληρωσα για να αποκλεισω το ενδεχομενο αυτο).

Σε καταστημα που πηγα στο Mall αγιου δημητριου μου ειπαν δεν μπορούν να κανουν κατι ...στην εξυπηρετηση μου ειπαν να στειλω αιτημα μεσα απο το support το οποιο εκανα στις 16 απριλιου και προφανως ουτε φωνη ουτε ακροαση.

Βρισκομαι οποτε σε ενα Limbo στο οποιο δεν μπορω να κανω κατι για ειναι ολα κλειδωμενα και δεν μπορει κανεις μεχρις στιγμης να καταλαβει τι γινεται .

Το θεμα ειναι οτι σκεφτομαι πλεον να παω elpedison αλλα αν στο ενδιαμεσο "φτιαξει" δεν θα εχω ρητρες εφοσον "αποχωρησα" απο το σταθερο? 

Εχετε καμια ιδεα τι μπορω να κάνω ? Εχει τυχει σε κανενα? 

Οποια βοηθεια καλοδεχούμενη

Μην δίνεις σημασία σε 2 παροχές πού έκανα μετάβαση η εφαρμογή έτσι λει, πήρα τηλέφωνο πολύ καιρό πριν και μου είπαν σε βλέπω κανονικά στο σταθερό μην δίνεις σημασία στην εφαρμογή, ήρθε και ο λογαριασμός πήρα και τα 50€ κανονικά.

Πάρε τηλέφωνο 8009001000 να το σιγουρέψεις και εσύ, μου είπαν αν στην πρώτη σελίδα πριν πατήσεις περισσότερα είσαι στο ΜΠΛΕ είσαι ΟΚ  

Εφαρμογή My DEI  πατάς Παροχές αν βλέπεις Προϊόν MyHomeOnline Σταθερό προϊόν σε μπλε πλαίσιο είσαι ΟΚ 

Εμένα είναι 1 μήνα περίπου έτσι στην εφαρμογή.

Επεξ/σία από leotzian
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οσοι ειχατε μπει στο enter/online παλιοτερα και ειχατε παρει μιλια aegean (5Κ τοτε), μετα απο σπασιμο συμβολαίου κ νεο συμβολαιο πηρατε εκ νέου μίλια (2.5K τωρα);

Επεξ/σία από paylidis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ekrepali είπε

@ison  Όταν λες ήσουν Γ1Ν, φαντάζομαι εννοείς ΔΕΗ. Δεν έκανες αλλαγή παρόχου, σωστά;

Στο ebill στο ιστορικό ενεργειών, φαίνονται ενεργά όλα τα παρακάτω;

- myhomeonline

- πάγια εντολή

- μηνιαίος λογαριασμός

- ηλεκτρονικός λογαριασμός

Αν τα έχεις ενεργοποιήσει όλα, τότε τραβα screenshot... και κάνε αίτημα στο myrae.

Αν δεν τα έχεις ενεργοποιήσει όλα, ίσως γι'αυτό να έχει κολλήσει η αίτηση...

Ακριβως σορρυ δεν το ξεκαθαρισα ειμαι Δεη Γ1Ν

Στο ιστορικο ενεργειων δεν φαινεται τπτ αν εννοεις το απο κατω 

image.png.94b67ae98ae0d873f60ea311f3d4f53d.png

1 ώρα πριν, leotzian είπε

Μην δίνεις σημασία σε 2 παροχές πού έκανα μετάβαση η εφαρμογή έτσι λει, πήρα τηλέφωνο πολύ καιρό πριν και μου είπαν σε βλέπω κανονικά στο σταθερό μην δίνεις σημασία στην εφαρμογή, ήρθε και ο λογαριασμός πήρα και τα 50€ κανονικά.

Πάρε τηλέφωνο 8009001000 να το σιγουρέψεις και εσύ, μου είπαν αν στην πρώτη σελίδα πριν πατήσεις περισσότερα είσαι στο ΜΠΛΕ είσαι ΟΚ  

Εφαρμογή My DEI  πατάς Παροχές αν βλέπεις Προϊόν MyHomeOnline Σταθερό προϊόν σε μπλε πλαίσιο είσαι ΟΚ 

Εμένα είναι 1 μήνα περίπου έτσι στην εφαρμογή.

Δυστηχως βλεπω τα παρακάτω

Screenshot2024-04-29162010.png.a2bb4256c9bb62050fdbf5aa1ce683c9.pngScreenshot2024-04-29161855.png.f6c7cfd5b38a20df9d54e0b28b479352.pngScreenshot2024-04-29161659.png.750afa21c2a5f3b27c06676ca4ad378a.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, doomnx είπε

Δεν θίχτηκα, προσπαθώ να καταλάβω το πρόβλημα. Τα σταθερά και τα ex-post έχουν σύγκριση σε βάθος 12μηνου. Μπορεί να συγκρίνει ξεχωριστά για τα 2 σενάρια υψηλής και χαμηλής κατανάλωσης. Τέλος πάντων καλημέρα και καλή μεγάλη εβδομάδα 😊

Στην καρτέλα «Εξατομίκευση» μπορείς να βάλεις την κατανάλωση που θέλεις και μεταφέρεται σε όλα τα φύλλα.

Φύγε από τη ΔΕΗ και έλα Elpedison να πάρεις 80-100 € δώρο και άλλα 120 € για αέριο αυτό το μήνα.

ποιο ειναι αυτο το Elpedison απο ολα? αν και δεν εχω φυσικο αεριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, ison said:

Στο ιστορικο ενεργειων δεν φαινεται τπτ αν εννοεις το απο κατω

 

Βλέπω ότι έχει αλλάξει εμφάνιση το ebill. Παλιά υπήρχε το "Ιστορικό επιλογών μου". Αν έχεις ενεργή και τη μηνιαία έκδοση (δε φαίνεται με το pop-up από πάνω) τότε είναι κλασική περίπτωση βλάβης. Μόνο μέσω rae θα βγάλεις άκρη... άνοιξε αίτημα με αιτιολογία "Tη σύμβαση με την εταιρία --> Την ιστοσελίδα της εταιρίας" και γράψε ότι αιτήθηκες myhomeonline την τάδε ημερομηνία και το ebill έχει φάει σκάλωμα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, ison είπε

Ακριβως σορρυ δεν το ξεκαθαρισα ειμαι Δεη Γ1Ν

Στο ιστορικο ενεργειων δεν φαινεται τπτ αν εννοεις το απο κατω 

image.png.94b67ae98ae0d873f60ea311f3d4f53d.png

Δυστηχως βλεπω τα παρακάτω

Screenshot2024-04-29162010.png.a2bb4256c9bb62050fdbf5aa1ce683c9.pngScreenshot2024-04-29161855.png.f6c7cfd5b38a20df9d54e0b28b479352.pngScreenshot2024-04-29161659.png.750afa21c2a5f3b27c06676ca4ad378a.png

 

Εμένα είχε αλλαξει σε μπλε απο κίτρινο πάρε τηλέφωνο να δεις τι παίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...