Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, mples είπε

παιδια εχω μικρη κατανάλωση γιαυτο και δεν εχω φυγει απο την δεη περιπου 800- 1000 kw αξιζει να κανω το home enter ? ειδα δινουν και ενα 100ρικο 

Μονο το 100αρικο θα σου μεινει 50 ευρω το χρονο δηλαδη κερδος.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα,

Ξεκίνησα να το ψάχνω και εγώ για το myHomeEnter.

Αυτά που κατάλαβα είναι ότι παίρνεις μία έκπτωση 100€ στον πρώτο λογαριασμό εφάπαξ. Μετά έχεις σταθερή τιμή κιλοβατώρας και την έκπτωση συνέπειας που έχεις και τώρα αν πληρώνεις στην ώρα σου.

Η έκπτωση 2% της πάγιας εντολής ισχύει ακόμα; Γιατί όταν διαβάζω τους ειδικούς όρους σύμβασης έχει τις παλιές ημερομηνίες, μέχρι 30.11.2020. Αν ισχύει, αυτή υπολογίζεται μόνο στο πάγιο ή και στην κατανάλωση; Για παράδειγμα στο λογαριασμό που βγήκε προχθές έχουμε 0,87€ πάγιο και 171,95€ χρέωση ρεύματος, σύνολο 172,82€. Θα υπολογιστεί στα 0,87€ ή και στα 172,82€;

Έκανα ένα παράδειγμα για να δώ τη διαφορά σε σχέση με τον λογαριασμό που μας ήρθε αν είχαμε το myHomeEnter χωρίς να λαμβάνω υπόψη τα -100 ευρώ του πρώτου λογαριασμού.

Τωρινός λογαριασμός για 4 μήνες, σύνολο 193€:

46032142_Screenshot_2020-12-05107209539019_2020-12-02-2pdf.png.5324e49707ae5203c15265491726d2d1.png

Υποθετικά με πρόγραμμα myHomeEnter:

myHomeEnter.PNG.95ca1bfbee254c839bb2754d1eb4f094.PNG

Η έκπτωση θα είναι περίπου 4€ ή 6,5€; Δηλαδή 1€ ή 1,62€ το μήνα περίπου;

 

Επεξ/σία από Silverage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Silverage είπε

Καλησπέρα,

Ξεκίνησα να το ψάχνω και εγώ για το myHomeEnter.

Αυτά που κατάλαβα είναι ότι παίρνεις μία έκπτωση 100€ στον πρώτο λογαριασμό εφάπαξ. Μετά έχεις σταθερή τιμή κιλοβατώρας και την έκπτωση συνέπειας που έχεις και τώρα αν πληρώνεις στην ώρα σου.

Η έκπτωση 2% της πάγιας εντολής ισχύει ακόμα; Γιατί όταν διαβάζω τους ειδικούς όρους σύμβασης έχει τις παλιές ημερομηνίες, μέχρι 30.11.2020. Αν ισχύει, αυτή υπολογίζεται μόνο στο πάγιο ή και στην κατανάλωση; Για παράδειγμα στο λογαριασμό που βγήκε προχθές έχουμε 0,87€ πάγιο και 171,95€ χρέωση ρεύματος, σύνολο 172,82€. Θα υπολογιστεί στα 0,87€ ή και στα 172,82€;

Έκανα ένα παράδειγμα για να δώ τη διαφορά σε σχέση με τον λογαριασμό που μας ήρθε αν είχαμε το myHomeEnter χωρίς να λαμβάνω υπόψη τα -100 ευρώ του πρώτου λογαριασμού.

Τωρινός λογαριασμός για 4 μήνες, σύνολο 193€:

46032142_Screenshot_2020-12-05107209539019_2020-12-02-2pdf.png.5324e49707ae5203c15265491726d2d1.png

Υποθετικά με πρόγραμμα myHomeEnter:

myHomeEnter.PNG.95ca1bfbee254c839bb2754d1eb4f094.PNG

Η έκπτωση θα είναι περίπου 4€ ή 6,5€; Δηλαδή 1€ ή 1,62€ το μήνα περίπου;

 

Λαβε υποψη σου οτι η  παγια εντολη σε καποιες  τραπεζες χρεωνεται πχ στην πειραιως με μια γρηγορη ματια ξεκινα απο τα 8 ευρω.

Στην σελιδα 3 εχει γραψει φιλος οτι η εκπτωση ειναι επι των χρεωσεων προμηθειας

Παντως για να ειναι παντως πανω στο 0,87 μοιαζει παραλογο γτ μιλαμε για μηδενικο ποσο

Επεξ/σία από Menelaos83
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα,

Να ρωτησω κατι; Εκανα αιτηση για το Enter πριν 5-6 μερες, μου εγραψε οτι η αιτηση σας θα εξεταστει, αλλα σημερα το μετανιωσα και εκανα αιτηση στο Ηρων UP. Τι θα γινει τωρα; θα φαω προστιμο απο τη ΔΕΗ, θα μου δωσουν τα 100 bonus και θα μου τα παρουν σε προστιμο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 5/12/2020 στις 7:49 ΜΜ, Menelaos83 είπε

Λαβε υποψη σου οτι η  παγια εντολη σε καποιες  τραπεζες χρεωνεται πχ στην πειραιως με μια γρηγορη ματια ξεκινα απο τα 8 ευρω.

Στην σελιδα 3 εχει γραψει φιλος οτι η εκπτωση ειναι επι των χρεωσεων προμηθειας

Παντως για να ειναι παντως πανω στο 0,87 μοιαζει παραλογο γτ μιλαμε για μηδενικο ποσο

40 λεπτα δεν ειναι η παγια εντολη σε καθε πληρωμη απο τραπεζα πειραιως γιατι 8 ευρω? 

Κατω κατω το γραφει 40 λεπτα. Οποτε σιγουρα υπαρχει ενα μικρο κερδος και απο εκει μιας και το 2% παει στην χρεωση προμηθειας. Μιλαμε ομως για καθε μηνα 40 λεπτα με παγια εντολη οποτε το 2% θα μπει στην χρεωση προμηθειας του καθε μηνα ξεχωριστα.

Screenshot-1.png

Επεξ/σία από Arkin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Arkin είπε

40 λεπτα δεν ειναι η παγια εντολη σε καθε πληρωμη απο τραπεζα πειραιως γιατι 8 ευρω? 

Κατω κατω το γραφει 40 λεπτα. Οποτε σιγουρα υπαρχει ενα μικρο κερδος και απο εκει μιας και το 2% παει στην χρεωση προμηθειας. Μιλαμε ομως για καθε μηνα 40 λεπτα με παγια εντολη οποτε το 2% θα μπει στην χρεωση προμηθειας του καθε μηνα ξεχωριστα.

Screenshot-1.png

Εγω βρηκα το παρακατω γιαυτο ειπα ξεκιναει απο 8 ευρω

https://www.piraeusbank.gr/el/idiwtes/trapezikes-ypiresies/kathimerines-synallages/paketo-pliromon-exoflisi

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Menelaos83 είπε

Εγω βρηκα το παρακατω γιαυτο ειπα ξεκιναει απο 8 ευρω

https://www.piraeusbank.gr/el/idiwtes/trapezikes-ypiresies/kathimerines-synallages/paketo-pliromon-exoflisi

Αυτο ειναι εφοσον θες να κανεις πολλες πληρωμες μιας και στο συνολο βγαινει αρκετα πιο φθηνα απο τα 40 λεπτα ανα πληρωμη. Στη ΔΕΗ εχουμε 40 λεπτα x 12 μηνες 4.80. Εφοσον ομως καποιος πληρωνει και αλλους λογαριασμους με παγια εντολη συμφερει σιγουρα με τα 8 ευρω για 100 συναλλαγες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, mples είπε

Τελικά η πάγια α εντολή είναι υποχρεωτικό για τα 100 μπονους? 

  • Με την επιλογή του νέου myHome Enter λαμβάνεις 10€ έκπτωση, ενώ επιπλέον 90€ έκπτωση με την επιλογή ηλεκτρονικού και μηνιαίου λογαριασμού μέσα από την εφαρμογή του e-bill.
  • Η παγια δεν αφορα τα 100 ευρω.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, Boubis1411 είπε

Δεν είδα ερωτηματικό. 

Μετά το έβαλες οκ 

Ναι μετά το έβαλα για να μην γίνεται μπέρδεμα.   Αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι όταν κάνεις την αίτηση πρέπει να έχεις κάνει πρώτα τον μηνιαίο λογαριασμό η το κάνεις μαζί με την αίτηση που τικαρεις δύο κουτάκια μέσα στην αίτηση

 

 

 

Επεξ/σία από mples
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, mples είπε

Τελικά η πάγια α εντολή είναι υποχρεωτικό για τα 100 μπονους? 

Oχι. Η παγια ειναι για το 2% εκπτωση επι το ποσο της προμηθειας ρευματος. Αν εχεις δηλαδη το χρονο 500 ευρω ρευμα με 2% παει στα 10 ευρω. Και 4.80 θελει η παγια εντολη στην Πειραιως οποτε παλι κερδος εχεις. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βγηκε σημερα ο δευτερος λογαριασμος απο το myhomeenter εναντι. 

Mπηκε κανονικα η εκπτωση 2% της παγιας εντολης και αφαιρεσαν και τα 35 ευρω απο το 100αρικο που ειχαν περισεψει απο τον προηγουμενο λογαριασμο. Δεν ειδα καπου εκπτωση συνεπειας αλλα ισως να μην ειχε αυτο το μηνα γιατι τον προηγουμενο ηταν μηδενικος ο λογαριασμος. Συμφερει η παγια εντολη ειναι μικρη η εκπτωση γιατι 40 λεπτα εχει προμηθεια η Πειραιως αλλα παλι συμφερει και δεν εχω και στο μυαλο μου να πληρωσω τον λογαριασμο καθε μηνα.

Screenshot-1.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...