Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στην ίδια φάση βρίσκομαι και εγώ...πήρα τηλέφωνο σήμερα το πρωί και μου είπαν κάτι αντίστοιχο. Έχω στείλει υπογεγραμμένες τις δηλώσεις αλλά δεν έχω λάβει ακόμα απάντηση.Προφανώς έχει γίνει πανικός με τις νέες αιτήσεις και το σταματούν ένα μήνα πριν την ώρα του.

Το ερώτημα είναι αν αξίζει το ρίσκο σ'αυτή τη φάση να προχωρήσουμε και να ολοκληρώσουμε τη διαδικασία ή αν τελικά βγούμε και χαμένοι στο τέλος με τους νέους όρους. 

Και αν τελικά δεν προχωρήσουμε, ποιες είναι οι εναλλακτικές;Οεο

Κερί, γεννήτρια και πετρογκάζ🤪

Επεξ/σία από efkola
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, ekrepali είπε

Mόλις ξαναεμφανίστηκε, μην αγχώνεσαι... προβληματάκι της ημέρας ήταν.

1.jpg.04410cca944ee0a4c53fe1581995611f.jpg

Τέλεια. Εγώ είχα βάλει μια χρεωστική δικιά μου που πάντα είναι άδεια. 

Σκέφτομαι να βάλω της μισθοδοσίας που πάντα έχει χρήματα να τραβάει από εκεί. 

Υπάρχει περίπτωση να γίνει καμία στραβά και σε κάποια πάγια εντολή να τραβήξει παραπάνω? 

Επεξ/σία από johnnyman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, xraxra είπε

Δεν διαφωνώ ότι το λές σωστά. 

Πριν λίγο ομως 20.02 ξαναμίλησα με τηλεφωνικό κέντρο ΔΕΗ . Η υπάλληλος που μίλησα τώρα ήταν κάθετη οτι η διαδικασία ολοκληρώνεται και ισχύει ΟΤΑΝ Ο ΔΕΔΔΗΕ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΤΗΝ ΔΙΚΙΑ ΤΟΥ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ.

Σε αυτήν την περίπτωση δεν υπάρχει πιθανότητα να τελειώσει ο ΔΕΔΔΗΕ  έως τις 30/11.

Δεν ξέρω αν αυτό που λέει ειναι παράνομο ή οχι. Πάντως ειναι μεγάλο ρισκο ,να υπογραψει κανείς σημερα και τελικά να βρεθεί με την τιμή την καινούρια,που μπορεί να είναι 0,16 οπως ειπαν κάποιοι.

Και άντε μετά να τους κυνηγάς...... 

Καλησπερα... Εχει δοθει η εντολη απο τον προμηθευτη σου  για την αλλαγη  παροχου στον Δεδδηε;; Οταν αυτη δοθει εντος 2-3 ημερων την εκτελει και ο Δεδδηε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα κάθε μέρα μου λέει να αλλάξω την κάρτα γιατί λήγει την αλλάζω και την επόμενη μέρα έχει πάλι την παλιά το έχω κάνει πέντε φορές σε δύο εβδομάδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα. Από το απόγευμα προσπαθώ να πληρώσω λογαριασμό μέσα από το e-bill και δεν δέχεται τη πληρωμή. Επειδή στο τελευταίο στάδιο κολλάει αρκετά το dias, μέχρι να εμφανίσει τα πεδία για να συμπληρώσω τη κάρτα κτλ. νομίζω είναι θέμα του dias. Μετά αργεί να προχωρήσει, τελικά δεν κάνει τίποτα και δεν περνάει η συναλλαγή.

Η κάρτα δεν έχει θέμα γιατί πλήρωσα άλλο λογαριασμό κανονικά.

Έχουν θέμα σήμερα ;

Επεξ/σία από volleyball
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εφόσον υπογράψεις ένα πρόγραμμα που την ημερομηνία υπογραφής σύμβασης είχε τις Χ τιμές για την KWh, κατοχυρώνεσαι για αυτές. Μπορεί οι τιμές να αλλάξουν 1 Δεκεμβρίου, αλλά η υπογραφή της σύμβασης καθορίζει την τιμή που κατοχυρώνεις.

 

08/11 έκανα την αίτηση online για Enter (αλλαγή από άλλο πάροχο).

 

10/11 μου ήρθε το πρώτο email για να στείλω αποδεικτικό εξόφλησης του λογαριασμού του προηγούμενου παρόχου. Τον έστειλα την ίδια ημέρα.

 

17/11 τους καλώ να δω τι έγινε και μου λένε εντός 1 εργάσιμης θα σας σταλεί email με τα έγγραφα για υπογραφή.

 

18/11 μου έστειλαν email για να στείλω υπεύθυνες δηλώσεις και τη σύμβαση.

Καλώ για διευκρινήσεις. Στέλνω την ίδια μέρα τα έγγραφα. Οι τρέχουσες τιμές Enter, δεν αναγράφονται πουθενά στα έγγραφα που μου έστειλαν.

 

23/11 καλώ να μάθω την πορεία της αίτησης και το αυτόματο σύστημα δεν αναγνωρίζει τον ΑΦΜ. Συνδέομαι με εξυπηρέτηση και μου λένε όλα τα έγγραφα ότι είναι οκ και απλά περιμένετε για τη σύνδεση.

 

25/11 σήμερα, μου στέλνουν email ότι λείπει λέει μια υπεύθυνη δήλωση, όπου "συμφωνώ να συναφθεί συμβόλαιο προμήθειας ηλεκτρικής ενέργειας με τη ΔΕΗ στο όνομά μου¨...".

 

Ενώ στο email που μου είχαν στείλει 18/11 δεν υπήρχε αυτή η απαίτηση. Απλά μου έστειλαν την σύμβαση και μου είπαν τηλεφωνικά ότι μόνο οι 2 υπεύθυνες δηλώσεις χρειάζονται καθώς και δύο ακόμα έγγραφα, το ένα για συγκατάθεση στην επικοινωνία μαζί τους και το άλλο για τις τρέχουσες ενδείξεις του μετρητή και ότι η υπογραφή μου στο συμβόλαιο γίνεται αυτόματα με την αποστολή της σύμβασης με όλα αυτά τα έγγραφα.

Μου είχε κάνει εντύπωση τότε ότι δεν χρειάζεται υπογραφή το συμβόλαιο.

 

25/11 λοιπόν σήμερα, έστειλα και την 3η υπεύθυνη δήλωση που τύπωσα από το gov και με την οποία συμφωνώ να συναφθεί συμβόλαιο προμήθειας ηλεκτρικής ενέργειας με τη ΔΕΗ στο όνομά μου κλπ.

 

Πώς βλέπετε την πορεία της ηλεκτρονικής αίτησης όσοι περάσατε κάτι αντίστοιχο με ηλεκτρονική αίτηση για Enter;

Από την στιγμή που στείλατε τα πάντα υπογεγραμμένα κλπ. πόσες μέρες μετά έγινε η αλλαγή στην ΔΕΗ από τον προηγούμενό σας πάροχοκ και πώς το καταλάβατε ότι έγινε;

Επεξ/σία από Ionas1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
50 λεπτά πριν, Ionas1 είπε

Εφόσον υπογράψεις ένα πρόγραμμα που την ημερομηνία υπογραφής σύμβασης είχε τις Χ τιμές για την KWh, κατοχυρώνεσαι για αυτές. Μπορεί οι τιμές να αλλάξουν 1 Δεκεμβρίου, αλλά η υπογραφή της σύμβασης καθορίζει την τιμή που κατοχυρώνεις.

 

08/11 έκανα την αίτηση online για Enter (αλλαγή από άλλο πάροχο).

 

10/11 μου ήρθε το πρώτο email για να στείλω αποδεικτικό εξόφλησης του λογαριασμού του προηγούμενου παρόχου. Τον έστειλα την ίδια ημέρα.

 

17/11 τους καλώ να δω τι έγινε και μου λένε εντός 1 εργάσιμης θα σας σταλεί email με τα έγγραφα για υπογραφή.

 

18/11 μου έστειλαν email για να στείλω υπεύθυνες δηλώσεις και τη σύμβαση.

Καλώ για διευκρινήσεις. Στέλνω την ίδια μέρα τα έγγραφα. Οι τρέχουσες τιμές Enter, δεν αναγράφονται πουθενά στα έγγραφα που μου έστειλαν.

 

23/11 καλώ να μάθω την πορεία της αίτησης και το αυτόματο σύστημα δεν αναγνωρίζει τον ΑΦΜ. Συνδέομαι με εξυπηρέτηση και μου λένε όλα τα έγγραφα ότι είναι οκ και απλά περιμένετε για τη σύνδεση.

 

25/11 σήμερα, μου στέλνουν email ότι λείπει λέει μια υπεύθυνη δήλωση, όπου "συμφωνώ να συναφθεί συμβόλαιο προμήθειας ηλεκτρικής ενέργειας με τη ΔΕΗ στο όνομά μου¨...".

 

Ενώ στο email που μου είχαν στείλει 18/11 δεν υπήρχε αυτή η απαίτηση. Απλά μου έστειλαν την σύμβαση και μου είπαν τηλεφωνικά ότι μόνο οι 2 υπεύθυνες δηλώσεις χρειάζονται καθώς και δύο ακόμα έγγραφα, το ένα για συγκατάθεση στην επικοινωνία μαζί τους και το άλλο για τις τρέχουσες ενδείξεις του μετρητή και ότι η υπογραφή μου στο συμβόλαιο γίνεται αυτόματα με την αποστολή της σύμβασης με όλα αυτά τα έγγραφα.

Μου είχε κάνει εντύπωση τότε ότι δεν χρειάζεται υπογραφή το συμβόλαιο.

 

25/11 λοιπόν σήμερα, έστειλα και την 3η υπεύθυνη δήλωση που τύπωσα από το gov και με την οποία συμφωνώ να συναφθεί συμβόλαιο προμήθειας ηλεκτρικής ενέργειας με τη ΔΕΗ στο όνομά μου κλπ.

 

Πώς βλέπετε την πορεία της ηλεκτρονικής αίτησης όσοι περάσατε κάτι αντίστοιχο με ηλεκτρονική αίτηση για Enter;

Από την στιγμή που στείλατε τα πάντα υπογεγραμμένα κλπ. πόσες μέρες μετά έγινε η αλλαγή στην ΔΕΗ από τον προηγούμενό σας πάροχοκ και πώς το καταλάβατε ότι έγινε;

Νομίζω ότι υπάρχουν ελάχιστοι έως κανένα που να έκανε αίτηση για enter on-line. Όσοι κάναμε enter πηγαίναμε από κοντά για να αποφύγουμε όλη αυτή τη διαδικασία και καθυστέρηση. Μάλιστα πολλοί, και βάζω και τον εαυτό μου μέσα, έβαλα το enter αντί για on-line μόνο και μόνο για την καθυστέρηση που έχει το on-line. Αν ισχύουν τα ίδια όπως το on-line από ότι έχω δει παίρνανε συνήθως 4-5 εργάσιμες μετά την υπογραφή μέχρι να στείλουν αίτημα στον ΔΕΔΔΗΕ (αν είναι όλα εντάξει και δεν κολλήσει η αίτηση)

Επεξ/σία από tzagaritos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, geopro είπε

Μόλις γύρισα από κατάστημα ΔΕΗ που υπέγραψα για enter.

Εντάξει το online είναι ελκυστικότερο αλλά δεν προλαβαίνει να γίνει η μετάβαση οπότε πήγα εκ του ασφαλούς.

Περίμενα να μου έρθει λογαριασμός NRG με την ένδειξη περί κατάργησης του fixed γι'αυτό καθυστέρησα.

Όπως και να έχει μην περιμένετε , καλό είναι και το enter. Έρχεται ενεργειακός Αρμαγεδδών στα κυμαινόμενα με ΟΤΣ.

Εγγύηση πλήρωσες επιτόπου ή θα μπει στον πρώτο λογαριασμό, επίσης μήπως ρώτησες αν με πάγια γλυτώνουμε όντως την εγγύηση και στο enter; Πολύ βλακεία να μας δεσμεύουν 100-130 ευρώ

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, JDimi είπε

Εγγύηση πλήρωσες επιτόπου ή θα μπει στον πρώτο λογαριασμό, επίσης μήπως ρώτησες αν με πάγια γλυτώνουμε όντως την εγγύηση και στο enter; Πολύ βλακεία να μας δεσμεύουν 100-130 ευρώ

 

 

Εγώ είχα κάνει Έντερ από κοντά. Τότε είπε στην υπάλληλο ο προστατευόμενος ότι επειδή είχα ταλαιπωρηθεί να μη μου ζητήσει εγγύηση από κοντά αλλά να μπει στο λογαριασμό. Επίσης μου είπε ότι αν βάλω πάγια εντολή θα μου επιστραφεί, και ότι μάλιστα αν την ενεργοποίησω πριν το. Πρώτο λογαριασμό πολύ πιθανόν να μη φανεί καν η εγγύηση 

Επεξ/σία από tzagaritos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tzagaritos είπε

Εγώ είχα κάνει Έντερ από κοντά. Τότε είπε στην υπάλληλο ο προστατευόμενος ότι επειδή είχα ταλαιπωρηθεί να μη μου ζητήσει εγγύηση από κοντά αλλά να μπει στο λογαριασμό. Επίσης μου είπε ότι αν βάλω πάγια εντολή θα μου επιστραφεί, και ότι μάλιστα αν την ενεργοποίησω πριν το. Πρώτο λογαριασμό πολύ πιθανόν να μη φανεί καν η εγγύηση 

Σε ευχαριστώ πολύ! Κλείνω τώρα ραντεβού και πάω Δευτέρα στη ΔΕΗ.

Από τη σελίδα της ΔΕΗ δικαιολογητικά για αλλαγή παρόχου.

Απαιτούμενα Δικαιολογητικά

Σε περίπτωση που κλείσετε ραντεβού για τη συγκεκριμένη υπηρεσία στο κατάστημά μας, θα πρέπει να έχετε μαζί σας τα παρακάτω έγγραφα :

  • Αντίγραφο Αστυνομικής Ταυτότητας ή Διαβατηρίου (για ιδιώτη ή αντίστοιχα του νόμιμου εκπροσώπου για εταιρεία).
  • Γνωστοποίηση ΑΦΜ & Αριθμού Παροχής
  • Τελευταίος Λογαριασμός ρεύματος στον τωρινό Προμηθευτή με αποδεικτικό εξόφλησης ή ρύθμισης (είναι υποχρεωτικός, όταν παραμένει ο ίδιος πελάτης από τον προηγούμενο Προμηθευτή).
  • Την ένδειξη/τις ενδείξεις του μετρητή.

https://appointment.dei.gr/change-company/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, korakios είπε

λέω οτι το παρακάτω θα το γράφω σε κάθε σελίδα μου φαίνεται

απο τη στιγμή που η υπογραφή του συμβολαίου έχει γίνει με τις παλιές τιμές ,ισχύουν οι παλιές

Συμβόλαιο = σύμβαση προμήθειας? (Το δισέλιδο με τα στοιχεία και τους όρους) 🤨

6 ώρες πριν, g_kor06 είπε

Αν έχει λήξει η ΥΔΕ της παροχής υπάρχει περίπτωση να μην προχωρήσει η διαδικασία αλλαγής παρόχου ;;

Το ίδιο θέμα έχω κι εγώ, έληξε η ΥΔΕ μια μέρα σου έκανα την αίτηση στη ΔΕΗ. Στο μεταξύ έβγαλα νέα και την έστειλα ηλεκτρονικά στον ΔΕΔΗΕΕ μέσω της φόρμας μπας και την ενημερώσουν στο σύστημά τους αλλά μέρες μετά ακόμη τη ληγμένη βλέπω στο σύστημα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω και ο αδελφός μου που ημασταν ηδη στην ΔΕΗ υποβάλαμε μέσω του ebill αιτηση για myhome online ( λογω ΚΟΤ) . 

Σε 3 εργάσιμες ενεργοποιήθηκε χωρις παρατραγουδα κλπ . Φυσικά δεν υπήρξε καποια ενημέρωση οτι ενεργοποιήθηκε . Απλός το είδαμε μεσα στο ebill. 

Ελπιζω ολα να κυλήσουν ομαλά στο μέλλον και να μην βγαλουμε τα χρεη της ΔΕΗ εμείς ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, tzagaritos είπε

Τότε είπε στην υπάλληλο ο προστατευόμενος

ήξερα οτι είναι * η ΔΕΗ αλλά το οτι έχει υπαλλήλους και προστατευόμενους κτλ δε το γνώριζα επίσημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, JDimi είπε

Εγγύηση πλήρωσες επιτόπου ή θα μπει στον πρώτο λογαριασμό, επίσης μήπως ρώτησες αν με πάγια γλυτώνουμε όντως την εγγύηση και στο enter; Πολύ βλακεία να μας δεσμεύουν 100-130 ευρώ

 

 

Για ένα λόγο που δεν τόν γνωρίζω δεν κατέβαλλα εγγύηση.

Σάν νά κατάλαβα ότι δεν θα με χρεώσουν εγγύηση.

Ίσως γιατί έχω δύο ακόμη παροχές στην ΔΕΗ ;

Πάντως η ΔΕΗ συνήθως απαιτεί άμεση πληρωμή εγγύησης στο ταμείο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...