Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, marmagia είπε

Σύμφωνα με την ΔΕΗ όσοι έχουν κάνει αίτηση για το ον-λάιν και έχουν υπογράψει σύμβαση και αποστείλει δικαιολογητικά κλειδώνουν την παλιά τιμή ασχετως το ποτέ θα γίνει ο έλεγχος. Εμένα μου είπαν μόλις ότι από την στιγμή που έχουν παραλάβει 22/11 τα πάντα υπογεγραμμένα δεν υπάρχει θέμα. Έχουν λέει πολύ μεγάλο φόρτο εργασίας και για αυτό δεν έχουν ελέγξει τα δικαιολογητικά και δεν έχουν ζητήσει υλοποίηση από ΔΕΔΔΗΕ αλλά με διαβεβαίωσε ότι ασχετως του πότε θα τα ελέγξουν οσοι έχουν στείλει δικαιολογητικά και τα έχει παραλάβει η ΔΕΗ θα είναι καλυμμένοι. Αν δεν έχουν αποσταλεί και παραληφθεί είναι άλλη κουβέντα όμως σύμφωνα με όσα μου είπε

Και σε εμένα αυτό είπαν , ηλεκτρονική αίτηση 17/11 μέσω του site της ΔΕΗ , αποστολή e-mail εκ μερους τους 24/11 και απάντησα σήμερα ( 25/11 )... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28.6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 minute ago, DownUNDERground said:

Παιδιά... Να διαχωρίσουμε περιπτώσεις για να μην μπερδευτούμε και μπερδέψουμε.

Εσύ λογικά μιλάς για αίτηση online από το ίντερνετ. Όσοι πάνε τώρα σε φυσικό κατάστημα, μάλλον θα ισχύουν άλλα. Εγώ ξέρω ότι από χθες-προχθές, πας στο κατάστημα, κάνεις αίτηση για το... ορθόδοξο Γ1 (με ΟΤΣ), περιμένεις λίγες μέρες να ενεργοποιηθεί και ΜΕΤΑ πας από το e-bill σου και το αλλάζεις σε online. Στη δεύτερη περίπτωση δε νομίζω ότι είσαι εξασφαλισμένος αν πας π.χ. αύριο σε ένα φυσικό κατάστημα. Δεν έχεις εξασφαλίσει τις τιμές που τρέχουν σήμερα.

Εννοείται ότι δεν είναι εξασφαλισμένος κάποιος που πάει σε κατάστημα, υπογράφει Γ1 και ελπίζει να ενεργοποιηθεί εγκαίρως για να ενεργοποιήσει εκ των υστέρων το online/enter. Εγώ μιλάω για κάποιον όπως την συγγενή μου που έχει αιτηθεί αλλαγή ονόματος και ενεργοποίηση του online  από 9/11 και ακόμα περιμένει 

Επεξ/σία από marmagia
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι που θελω να κάνω το enter απο το κατάστημα δεν μπορώ να βγάλω άκρη.

Η υπάλληλος στο καταστημα μου λέει ουσιαστικά,οτι δεν ξερουμε πότε θα τελειώσει ο ΔΕΔΔΗΕ,αρα ειμαι σε κινδυνο να φαω την νέα τιμή της 1.12

Η υπάλληλος στο κέντρο της ΔΕΗ μου ειπε=Αν μπορούν να σας ενεργοποιήσουν απο το κατάστημα καλώς. Αν δεν μπορούν,τοτε πρεπει να πιέσετε τον ΔΕΔΔΗΕ να τελειώσει εως τις 30/11.

 

Και τι ισχυει τελικά? Που να ξερω αν θα το ενεργοποιήσουν ή όχι,απο το κατάστημα? 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 minutes ago, xraxra said:

Εγώ πάλι που θελω να κάνω το enter απο το κατάστημα δεν μπορώ να βγάλω άκρη.

Η υπάλληλος στο καταστημα μου λέει ουσιαστικά,οτι δεν ξερουμε πότε θα τελειώσει ο ΔΕΔΔΗΕ,αρα ειμαι σε κινδυνο να φαω την νέα τιμή της 1.12

Η υπάλληλος στο κέντρο της ΔΕΗ μου ειπε=Αν μπορούν να σας ενεργοποιήσουν απο το κατάστημα καλώς. Αν δεν μπορούν,τοτε πρεπει να πιέσετε τον ΔΕΔΔΗΕ να τελειώσει εως τις 30/11.

 

Και τι ισχυει τελικά? Που να ξερω αν θα το ενεργοποιήσουν ή όχι,απο το κατάστημα? 

 

Μα αν πας σε κατάστημα υπογράφεις εκείνη την στιγμή την αίτηση και κλειδώνεις τιμή ασχετως του πότε θα έρθει ο δεδδηε 

εγω πιο πολύ τους τηλεφώνησα τώρα γιατί ήθελα να υπάρχει η ηχογράφηση σε περίπτωση καταγγελίας 

Επεξ/σία από marmagia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, rulenstein1 είπε

Δεν μου ακούγεται σωστό, η λογική λέει ότι κλειδώνεις την τιμή με βάση το πότε υπέγραψες το συμβόλαιο (και όχι με βάση το πότε πραγματικά ενεργοποιείται η παροχή στην ΔΕΗ).

Επίσης αυτό κατάλαβα και στο κατάστημα σήμερα που έκανα την αίτηση.

 

 

1 ώρα πριν, xraxra είπε

Εμενα αυτό μου ειπαν. και κόλωσα να προχωρήσω στην αλλαγή. Αν ειναι να παω στο καινουργιο με 0,16 δεν συμφέρει

 

Και εμένα μου ακούγεται παράλογο, εσύ έχεις συμφωνήσει με την κάθε ΔΕΗ κάτι, αν αλλάξει μέχρι τότε δεν υπάρχουν τα βασικα στοιχεία ενός συμβολαίου μεταξύ τον οποίο η συμφωνία επί της τιμης

Αυτό άσχετα με τη περίπτωση αυτή με το home

θα μπορούσε να ισχύει οποιαδήποτε άλλη στιγμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει κανονικα η παγια εντολη σε μενα. Την εχω αρκετο καιρο με τραπεζα αλλα εχει προμηθεια 40 λεπτα το μηνα. Αν με καρτα ειναι δωρεαν και περνω κανονικα το 2% της εκπτωσης καθε μηνα να την αλλαξω. 

 

Screenshot_1.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, greekfragma είπε

@Arkin ναι γύρνα το μέσω κάρτας που είναι δωρεάν.

Ειδα πιο πισω οτι αφαιρεθηκε η παγια εντολη απο το ebill για αυτο το εγραψα. Θα το γυρισω αμεσα σε καρτα εφοσον δινουν το 2% εκπτωση κανονικα. Επισης τι γινεται με τον τελευταιο λογαριασμο? Ερχεται κανονικα 13-15 καθε μηνα πηγε 25 και ακομα δεν ηρθε. Εναντι ειναι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Arkin είπε

Ειδα πιο πισω οτι αφαιρεθηκε η παγια εντολη απο το ebill για αυτο το εγραψα. Θα το γυρισω αμεσα σε καρτα εφοσον δινουν το 2% εκπτωση κανονικα. Επισης τι γινεται με τον τελευταιο λογαριασμο? Ερχεται κανονικα 13-15 καθε μηνα πηγε 25 και ακομα δεν ηρθε. Εναντι ειναι. 

κάποιος έγραψε οτι αυτό το μήνα καθυστέρησαν λίγο τις μετρήσεις και ουσιαστικά και την έκδοση των λογαριασμών. λογικά θα έρθει μέχρι τις 30.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, coyote2 είπε

αρα να φύγω και από το home enter που έχω τους γονείς μου να πάω στο online?

Εχει πέναλτυ αυτό? γιατί το home enter ήταν με δέσμευση 2 ετών 

Γιατι βρε παιδια τι εχει το enter σε συγκριση με το online? Ισα ισα πηραμε και το 100αρικο πριν κανα χρονο. Συνδιαζεται με νυχτερινο και βγαινει αρκετα καλη η τιμη. Τωρα αν ανεβει η KW παντου εκει κλαφτα να δουμε τι θα γινει. 

1 λεπτό πριν, greekfragma είπε

κάποιος έγραψε οτι αυτό το μήνα καθυστέρησαν λίγο τις μετρήσεις και ουσιαστικά και την έκδοση των λογαριασμών. λογικά θα έρθει μέχρι τις 30.

Ειναι να μου ερθει εναντι για αυτο τον προηγουμενο μηνα ηταν εκκαθαριστικο. Επισης γνωριζεις γιατι ολοι θελουν να πανε online το enter τι κακο εχει και το αποφευγουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Arkin είπε

Γιατι βρε παιδια τι εχει το enter σε συγκριση με το online? Ισα ισα πηραμε και το 100αρικο πριν κανα χρονο. Συνδιαζεται με νυχτερινο και βγαινει αρκετα καλη η τιμη. Τωρα αν ανεβει η KW παντου εκει κλαφτα να δουμε τι θα γινει. 

Ειναι να μου ερθει εναντι για αυτο τον προηγουμενο μηνα ηταν εκκαθαριστικο. Επισης γνωριζεις γιατι ολοι θελουν να πανε online το enter τι κακο εχει και το αποφευγουν?

δεν έχει κάτι κακό. απλά συμφέρει οικονομικά. χαμηλότερη κιλοβατώρα, 30ευρώ δώρο στο 1ο λογαριασμό + ΧΩΡΙΣ εγγύηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

Παιδιά... Να διαχωρίσουμε περιπτώσεις για να μην μπερδευτούμε και μπερδέψουμε.

Εσύ λογικά μιλάς για αίτηση online από το ίντερνετ, η οποία πλέον δεν παίζει. Όσοι πάνε τώρα σε φυσικό κατάστημα, μάλλον θα ισχύουν άλλα. Εγώ ξέρω ότι από χθες-προχθές, πας στο κατάστημα, κάνεις αίτηση για το... ορθόδοξο Γ1 (με ΟΤΣ), περιμένεις λίγες μέρες να ενεργοποιηθεί και ΜΕΤΑ πας από το e-bill σου και το αλλάζεις σε online. Στη δεύτερη περίπτωση δε νομίζω ότι είσαι εξασφαλισμένος αν πας π.χ. αύριο σε ένα φυσικό κατάστημα. Δεν έχεις κλειδώσει τις τιμές που τρέχουν σήμερα.

Συμφωνώ, υπάρχουν διαφορετικές περιπτώσεις και τα έχετε μπλέξει κάπως. Τις συνοψίζω παρακάτω:

1) Υπάρχουν αυτοί που πρόλαβαν και έκαναν αίτηση online για το myHomeOnline. Αν παρέλαβαν τα συμβόλαια και υπέγραψαν, είναι καλυμμένοι.

1) Υπάρχουν αυτοί που έκαναν αίτηση online στο myHomeOnline αλλά ακόμα δεν παρέλαβαν/υπέγραψαν τα συμβόλαια. Αυτοι δεν ξερω αν είναι καλυμμένοι οτι κλειδωσαν τις τωρινες χρεωσεις.

3) Αυτοί που πήγαν σε κατάστημα και έκαναν αίτηση για Γ1 με την ελπίδα να προλάβουν να μπουν στο myHome Online/Enter. Αυτοί δεν είναι καλυμμένοι οτι θα προλάβουν τις τωρινές χρεώσεις.

4) Αυτοί που πήγαν σε κατάστημα και έκαναν αίτηση για κατευθείαν για το Enter και υπέγραψαν επιτόπου το συμβόλαιο στο κατάστημα. Αυτοί νομίζω είναι καλυμένοι ότι κλείδωσαν τις τωρινές χρεώσεις του Enter.

Αν ισχύει ότι από 1/12 θα αυξηθούν οι χρεώσεις, αν κάποιος δεν εχει καμια αίτηση, το καλύτερο είναι νομίζω να πάει σε κατάστημα και να κάνει αίτηση κατευθείαν για το Enter. Δεν έχει σχεδόν καμία διαφορά με το Online (δίνεις εγγύηση 100 ευρώ και εχει παγιο 1 ευρω παραπανω το μηνα).

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, greekfragma είπε

δεν έχει κάτι κακό. απλά συμφέρει οικονομικά. χαμηλότερη κιλοβατώρα, 30ευρώ δώρο στο 1ο λογαριασμό + ΧΩΡΙΣ εγγύηση

Καταλαβα η kw στα 0.096 ειναι σιγουρα αρκετα προτιμοτερη απο το 0.105 του enter της ημερας. Στις 1500kw ειναι 13 ευρω διαφορα το τετραμηνο συν τα 30 ευρω. Το enter συμφερνε στην αρχη δηλαδη με το 100αρικο που εδιναν δωρο μολις ληξει η 2ετια να δουμε τι θα γινει. Μακαρι να εχει πεσει μεχρι τοτε η MW.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, xraxra είπε

oxi. Εχει σχέση αυτό?

 

Για ποιο απ'ολα γιατι εκανες παραθεση σε ολα.

Μηπως για το ΚΟΤ σε ρωτησα?

1 ώρα πριν, ppmarkos είπε

Δεν προλαβαίνω @HERTHAN Ακόμα δεν έχει εκδοθεί ο εκκαθαριστικός. Μέχρι τις 30/11 αδύνατον να προλάβω. 

Μεινε εκει που εισαι μετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβαζω οτι σταματησε το myhome online;;

Σημερα εκανα αλλαγη για μια παροχη απο Γ1 σε Myhome online μεσω e-bill online.

Μηπως εννοειται κατι διαφορετικο; Απο αλλο παροχο σε Δεη πχ;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...