Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 7/9/2021 στις 9:27 ΜΜ, pan05 είπε

Τώρα το έβαλαν αυτό, έχει περίπου 1 μήνα. Έχει και επιλογή να σου στέλνει και reminder με sms/email τις ημέρες που μπορείς να καταχωρήσεις ένδειξη.

καλά θυμόμουν τελικά :)

https://energypress.gr/news/metriste-monoi-sas-tin-katanalosi-reymatos-poy-ehete-kai-pliroste-akrivos-kai-ohi-enanti-sti

Ίσως το ivr.dei.com.gr/ να έκανε ανακατεύθυνση στο ΔΕΔΔΗΕ , άγνωστο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

35 λεπτά πριν, korakios είπε

καλά θυμόμουν τελικά :)

https://energypress.gr/news/metriste-monoi-sas-tin-katanalosi-reymatos-poy-ehete-kai-pliroste-akrivos-kai-ohi-enanti-sti

Ίσως το ivr.dei.com.gr/ να έκανε ανακατεύθυνση στο ΔΕΔΔΗΕ , άγνωστο

Εγω, δίνω την ένδειξη στο δεδδηε 2μηνο παρά 2μηνο. Οκ.

Ο φίλος στο forum είπε μέσω του ebill της ΔΕΗ. Μπήκα και πράγματι μπορείς να δώσεις ένδειξη. Όμως κάτι δεν πάει καλά. Έδωσα ένδειξη 60 κιλοβατώρες για 30 ημέρες που μου λέει ότι είναι ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΗ κατανάλωση !!!!!

Μάλλον, δεν δουλεύει ακόμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν γίνει η αλλαγή πχ σήμερα από το Γ1Ν σε κάποιο άλλο πρόγραμμα της ΔΕΗ, πώς θα υπολογίσουν οι kwh στον επόμενο εκκαθαριστικό? 

Θα πάνε αναλογικά με την ημέρα της αλλαγής ή θα πρέπει να δώσεις ένδειξη? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/9/2021 στις 9:27 ΜΜ, pan05 είπε

Τελικά είδα στο e-banking ότι τα δέσμευσαν αλλά δεν τα έχουν τραβήξει ακόμα.

Πάει και η 2η ημέρα μετά τη λήξη του λογαριασμού. Τα χρήματα είναι ακόμα δεσμευμένα αλλά δεν έχουν τραβηχτεί. Τους έστειλα email από χθες και περιμένω.

Προς όσους έχουν πάγια εντολή μέσω του ebill: Παρατηρήσατε ότι η χρέωση γίνεται απευθείας ή δεσμέυονται τα χρήματα στην ημερομηνία λήξης του λογαριασμού και η πληρωμή ολοκληρώνεται μετά από κάποιες ημέρες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, pan05 είπε

Τα χρήματα είναι ακόμα δεσμευμένα αλλά δεν έχουν τραβηχτεί.

αυτό μη σε απασχολεί , είναι καθαρά συστημικό θέμα , δεν ξέρω αν τυχών έχεις όριο στην κάρτα μήπως παίζει ρόλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, pan05 είπε

Πάει και η 2η ημέρα μετά τη λήξη του λογαριασμού. Τα χρήματα είναι ακόμα δεσμευμένα αλλά δεν έχουν τραβηχτεί. Τους έστειλα email από χθες και περιμένω.

 

Ποτέ δε γίνεται η εκκαθάριση την ίδια ημέρα. Αφού τα χρήματα δεσμεύτηκαν είσαι οκ,  το πότε θα τραβηχτουν τα χρήματα είναι θέμα της τράπεζας 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, pan05 είπε

Πάει και η 2η ημέρα μετά τη λήξη του λογαριασμού. Τα χρήματα είναι ακόμα δεσμευμένα αλλά δεν έχουν τραβηχτεί. Τους έστειλα email από χθες και περιμένω.

Προς όσους έχουν πάγια εντολή μέσω του ebill: Παρατηρήσατε ότι η χρέωση γίνεται απευθείας ή δεσμέυονται τα χρήματα στην ημερομηνία λήξης του λογαριασμού και η πληρωμή ολοκληρώνεται μετά από κάποιες ημέρες;

Έδωσα σήμερα εντολή για το my home online. Μου λέει ότι το αίτημα είναι υπό εξέταση. Ξέρεις σε πόσες ημέρες περίπου θα εγκριθεί ?

ΥΓ. Έχω από παλιά δώσει πάγια εντολή εξόφλησης του λογαριασμού.

Χρειάζεται να την ΞΑΝΑΔΩΣΩ αφού υπάρχει στο σύστημα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικα 1-2 εργασιμες θα πάρει. Τσεκαρε ξανα αυριο το απόγευμα, αλλιως Δευτέρα.

Τώρα αν στο ebill σου γραφει ακομα οτι έχεις ενεργοποιημενη πάγια εντολή, λογικα θα πρεπει να είσαι οκ. Άλλωστε δεν θα πρέπει να σου επιτρέπει να ενεργοποιησεις το online χωρις ενεργή πάγια εντολή. Παρακολούθησέ το ομως για σίγουρα ή επικοινώνησε και μαζί τους αν δεν αισθάνεσαι σίγουρος.

Μιας και έχεις από παλιά πάγια εντολή, μπορεις μηπως να βοηθήσεις σχετικά με αυτο που ρώτησα; Η χρεωση γινεται αμέσως την ημέρα της λήξης του λογαριασμού ή την ημέρα εκείνη δεσμευουν το ποσο και η εκκαθάριση γινεται τις επόμενες ημέρες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, pan05 είπε

Λογικα 1-2 εργασιμες θα πάρει. Τσεκαρε ξανα αυριο το απόγευμα, αλλιως Δευτέρα.

Τώρα αν στο ebill σου γραφει ακομα οτι έχεις ενεργοποιημενη πάγια εντολή, λογικα θα πρεπει να είσαι οκ. Άλλωστε δεν θα πρέπει να σου επιτρέπει να ενεργοποιησεις το online χωρις ενεργή πάγια εντολή. Παρακολούθησέ το ομως για σίγουρα ή επικοινώνησε και μαζί τους αν δεν αισθάνεσαι σίγουρος.

Μιας και έχεις από παλιά πάγια εντολή, μπορεις μηπως να βοηθήσεις σχετικά με αυτο που ρώτησα; Η χρεωση γινεται αμέσως την ημέρα της λήξης του λογαριασμού ή την ημέρα εκείνη δεσμευουν το ποσο και η εκκαθάριση γινεται τις επόμενες ημέρες;

Διάλεξα το online και τα πάτησα υποβολή. Δεν μου ζήτησε κάτι αλλο. Απλά, μου έγραψε ότι είναι υπό εξέταση. Εσύ, αφού έκανες υποβολή στο ζήτησε η το είχες φτιάξει από πάνω ?

ΥΓ. Δεν το έχω παρατηρήσει.

Αλλά, αν έχεις υπόλοιπο ΜΗ σε απασχολεί το πότε θα γίνει η ανάληψη.

 

Επεξ/σία από GREGORYMO
Συμπληρώμα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

 Εσύ, αφού έκανες υποβολή στο ζήτησε η το είχες φτιάξει από πάνω ?

 

Πατησα ενεργοποιηση στο online και μου ζητησε στο καπακι να ενεργοποιησω παγια εντολη (δεν ειχα έως τότε). Μολις το έκανα, μου εβγαλε οτι είναι υπο εξέταση. Την αλλη μέρα ειχε ενεργοποιηθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, pan05 είπε

Πατησα ενεργοποιηση στο online και μου ζητησε στο καπακι να ενεργοποιησω παγια εντολη (δεν ειχα έως τότε). Μολις το έκανα, μου εβγαλε οτι είναι υπο εξέταση. Την αλλη μέρα ειχε ενεργοποιηθεί.

Ωραία !!!!

Εμένα, λοιπόν, δεν μου ζήτησε αφού την είδε το σύστημα !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, pan05 είπε

Πατησα ενεργοποιηση στο online και μου ζητησε στο καπακι να ενεργοποιησω παγια εντολη (δεν ειχα έως τότε). Μολις το έκανα, μου εβγαλε οτι είναι υπο εξέταση. Την αλλη μέρα ειχε ενεργοποιηθεί.

Χθες το βράδυ το ενεργοποίησα και σήμερα πρωί έγινε !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, αν έχω καταλάβει σωστά, για να πάρουμε τα 100 ευρώ επιπλέον από το enter, χρειάζεται κάθε μήνα να δηλώνουμε την ένδειξη του μετρητή καθώς και να ενεργοποιήσουμε μηνιαίο λογαριασμό;

Τώρα έχουμε Γ1Ν και ψάχνομαι να δω τι θα κάνω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

Τώρα έχουμε Γ1Ν και ψάχνομαι να δω τι θα κάνω..

μην το αργείς
https://www.insomnia.gr/forums/topic/776834-ρήτρα-αναπροσαρμογης-δεη/

9 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

για να πάρουμε τα 100 ευρώ επιπλέον από το enter,

αυτό ήταν πέρυσι , το κατάργησε , μετά έδινε 50 και ξανακαταργήθηκε

τώρα συμφέρει το online με 30€ , μηνιαίο και πάγια εντολή

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...