Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 ώρες πριν, Nick_21 είπε

Καλημέρα σε όλους... Είμαι στο myhome4All απο Ιανουάριο... Έκανα ερώτηση στη ΔΕΗ για επιστροφή της διαφοράς Μαρτίου-Απριλίου και...... δείτε απάντηση παρακάτω!

Εν τω μεταξύ ακόμα στο site τους έχουν το έγγραφο με το.... "τυπογραφικό λάθος"...

Οπότε φαίνεται πως δεν θέλουν να δώσουν επιστροφή και για τον Μάιο η έκπτωση που επισύναψαν είναι 10%... Άραγε να το δίνουν σε όσουν πάνε ΡΑΕ? Αν κάποιος έχει κάνει καταγγελία ας ενημερώσει ώστε να προχωρήσουμε και άλλοι γιατί με την απλή ερώτηση στη ΔΕΗ μάλλον δεν προχωράνε.

 

image.png.b5fdb68e09aa6f840ae7c3e6df62b6dc.png

 

 σιγα μην σου επιστρεψουν με μια ερωτηση.θελει αγωνα να  παρεις χρηματα πισω.συνεχισε την αλληλογραφια-κοροιδια και οτι μαζεψεις σε απαντηση ΡΑΕ και συνηγορο αν θελεις.να ξερεις αυτα ειναι χρονοβορα ολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

12 ώρες πριν, megapaixtaras είπε

 σιγα μην σου επιστρεψουν με μια ερωτηση.θελει αγωνα να  παρεις χρηματα πισω.συνεχισε την αλληλογραφια-κοροιδια και οτι μαζεψεις σε απαντηση ΡΑΕ και συνηγορο αν θελεις.να ξερεις αυτα ειναι χρονοβορα ολα.

Το ξέρω. Έχω κάνει καταγγελία και για ΗΡΩΝΑ και NRG για να μου δώσουν την έκπτωση συνέπειας και είναι οπως τα λες... Απλά πάντα σαν πρώτη κίνηση γράφω στην κάθε εταιρία. Εδώ μου έκανε εντύπωση η απάντηση πως είναι λάθος. Όπως και να έχει θα περιμένω να δω μήπως σε κάποιον άλλο πουν κάτι διαφορετικό και μετά αν μείνει το pdf στο site τους εννοείται θα προχωρήσω. Αν είναι λάθος όπως λένε έπρεπε ήδη να το έχουν βγάλει. Καλή Ανάσταση σε όλους!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βγαλε φωτοτυπια και απιτησε την κεπτωση γιατι εσυ το πηρες με την τιμη που λεει η σελιδα,οποτε εισαι δικαιωμενος.δνε μπορουν να το αρνηθουν,να τους πεις δεν σε νοιαζει οτι ειναι λαθος,λεγεται παραπλανηση καταναλωτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 01/05/2024 at 22:53, Kozanitis1 said:

Έβγαλε τιμές Μαΐου η ΔΕΗ, μάλλον έπεσε "καμπάνα" από τη ΡΑΕ @korakios και στο 4all, αναφέρει δύο τιμοκαταλόγους, έναν με έκπτωση 20%, για συμβόλαια μέχρι τέλος Φεβρουαρίου και 10% για τα επόμενα 🤣

Για τους προηγούμενους μήνες κανονικά δεν πρέπει να υπολογίσουν ξανά τις χρεώσεις και να μας επιστραφεί η διαφορά;

 

On 02/05/2024 at 10:14, Kozanitis1 said:

Καλημέρα,  δες εδώ, έχει δύο σελίδες με τιμές, οι τιμές στη σάιτ είναι για όσους το ενεργοποίησαν από 1/3 και μετά 

Πχ εγώ που το έχω ενεργοποιήσει έως 29/2, το χρεώνει 0.08113/0.06033 (με 20% έκπτωση), ενώ όσοι είναι από 1/3 και μετά 0.09663/0.07323 (10% έκπτωση), αρκετά καλά θα έλεγα σε σχέση με τη χονδρική

Δηλαδή όσοι μπήκαμε στο myhome 4all μέχρι 29/2/2024, κανονικά δικαιούμαστε μία μικρή επιστροφή χρημάτων και μπορούμε να ξεκινήσουμε ιστορία σε ΔΕΗ και ΡΑΑΕΥ για να μας τα επιστρέψουν; 

Επεξ/σία από Aurumnus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Aurumnus είπε

 

Δηλαδή όσοι μπήκαμε στο myhome 4all μέχρι 29/2/2024, κανονικά δικαιούμαστε μία μικρή επιστροφή χρημάτων και μπορούμε να ξεκινήσουμε ιστορία σε ΔΕΗ και ΡΑΑΕΥ για να μας τα επιστρέψουν; 

Θεωρητικά ναι, καθώς η έκπτωση θα έπρεπε να ήταν 20%, αφού ήταν κίτρινο το τιμολόγιο, η έκπτωση μπορεί να τροποποιηθεί μετά το εξάμηνο..

Τις επόμενες μέρες θα ανοίξω ticket

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Aurumnus είπε

 

Δηλαδή όσοι μπήκαμε στο myhome 4all μέχρι 29/2/2024, κανονικά δικαιούμαστε μία μικρή επιστροφή χρημάτων και μπορούμε να ξεκινήσουμε ιστορία σε ΔΕΗ και ΡΑΑΕΥ για να μας τα επιστρέψουν; 

Μιλάμε για 1,65 € ανά 100 kWh μέχρι τις 500 και 2,25 € ανά 100 kWh από 500 και πάνω. Με το ΦΠΑ.

Αλλά μέχρι τώρα από πουθενά δεν προέκυπτε ότι θα διατηρηθεί αυτή η έκπτωση για πάντα. Το γράφει στην τελευταία κουκκίδα από τους ειδικούς όρους. Ότι κάθε μήνα μπορεί να εφαρμόζει επιπλέον έκπτωση κατά το δοκούν. Κατ'εμέ, δεν υπάρχουν 2 προγράμματα, ένα με 20% έκπτωση και ένα με 10%, αλλά ένα με κυμαινόμενη έκπτωση.

image.png.39114485a03ad6e067de5ff6a62b8a60.png

Επεξ/σία από doomnx
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Aurumnus είπε

 

Δηλαδή όσοι μπήκαμε στο myhome 4all μέχρι 29/2/2024, κανονικά δικαιούμαστε μία μικρή επιστροφή χρημάτων και μπορούμε να ξεκινήσουμε ιστορία σε ΔΕΗ και ΡΑΑΕΥ για να μας τα επιστρέψουν; 

Κάνε αίτημα και ότι κάτσει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

Θεωρητικά ναι, καθώς η έκπτωση θα έπρεπε να ήταν 20%, αφού ήταν κίτρινο το τιμολόγιο, η έκπτωση μπορεί να τροποποιηθεί μετά το εξάμηνο..

Τις επόμενες μέρες θα ανοίξω ticket

Αυτή η έκπτωση δεν είναι γραμμένη στους ειδικούς όρους του προϊόντος όταν υπογράφεις. Είναι έκτακτη έκπτωση. Και οι ειδικοί όροι της σύμβασης δεν έχουν αλλάξει από 1/12/2023.

Και μην ξεχνάμε ότι μέχρι και τον Απρίλιο το ιστορικό τιμών ήταν αυτό.

32xfFUT.jpeg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 4/5/2024 στις 4:47 ΜΜ, Kozanitis1 είπε

Θεωρητικά ναι, καθώς η έκπτωση θα έπρεπε να ήταν 20%, αφού ήταν κίτρινο το τιμολόγιο, η έκπτωση μπορεί να τροποποιηθεί μετά το εξάμηνο..

Τις επόμενες μέρες θα ανοίξω ticket

Με βάση αυτό που έβαλε ο doomnx παραπάνω στους όρους φαίνεται πως έχουν το δικαίωμα να αλλάζουν εκπτώσεις. Το είδα και εγώ στο συμβόλαιό μου και πράγματι το αναφέρει. Δεν έχω βρει κάπου την υποχρέωση βάσει Κώδικα Προμήθειας να μην μπορούν να κάνουν αλλαγή πριν το 6μηνο ώστε να κάνω αίτημα σε ΡΑΑΕΥ...  Βέβαια το περίεργο είναι πως ακόμα το έγγραφο το έχουν στην σελίδα τους.

Αν κάποιος βρει κάτι ας ενημερώσει ή αν κάνεις ticket όπως αναφέρεις πες μας τι έβαλες και τι απάντηση πήρες για να προχωρήσουμε ανάλογα.

Επεξ/σία από Nick_21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Nick_21 είπε

Δεν έχω βρει κάπου την υποχρέωση βάσει Κώδικα Προμήθειας να μην μπορούν να κάνουν αλλαγή πριν το 6μηνο ώστε να κάνω αίτημα σε ΡΑΑΕΥ... 

Άρθρο 28

Υποχρέωση σύναψης Σύμβασης Προμήθειας

3 β. την ελάχιστη διάρκεια ισχύος των προσφερομένων Τιμολογίων Προμήθειας. Η ελάχιστη αυτή διάρκεια δεν μπορεί να είναι μικρότερη των έξι (6) μηνών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/5/2024 στις 11:52 ΠΜ, korakios είπε

Άρθρο 28

Υποχρέωση σύναψης Σύμβασης Προμήθειας

3 β. την ελάχιστη διάρκεια ισχύος των προσφερομένων Τιμολογίων Προμήθειας. Η ελάχιστη αυτή διάρκεια δεν μπορεί να είναι μικρότερη των έξι (6) μηνών.

 

3 ώρες πριν, Nick_21 είπε

Ευχαριστω πολύ @korakios

Ναι, αλλά στο 4All δεν αλλάζει ο βασικός τιμοκατάλογος που υπάρχει στη Σύμβαση Προμήθειας. Ούτε καν οι συντελεστές. Αλλάζει μόνο η μηνιαία μεταβλητή έκπτωση που δεν αναφέρεται ρητά ως νούμερο στη σύμβαση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, doomnx είπε

Ναι, αλλά στο 4All δεν αλλάζει ο βασικός τιμοκατάλογος που υπάρχει στη Σύμβαση Προμήθειας. Ούτε καν οι συντελεστές. Αλλάζει μόνο η μηνιαία μεταβλητή έκπτωση που δεν αναφέρεται ρητά ως νούμερο στη σύμβαση.

Η έκπτωση φυσικά και είναι μέρος του τιμολογίου

Αναφορά σε κείμενο

 

Άρθρο 2: Διαμόρφωση τιμολογίων προμήθειας

5. Σχετικά με τη διαμόρφωση των τιμοκαταλόγων προμήθειας, επισημαίνονται τα εξής:

δ. Για προϊόντα ή χρεώσεις όπου προσφέρονται εκπτώσεις, πρέπει να διευκρινίζεται με απόλυτη σαφήνεια το ύψος της έκπτωσης και που εφαρμόζεται αυτή, τα κριτήρια εφαρμογής, η διάρκεια ισχύος, οι όροι ακύρωσης ή άρσης της έκπτωσης, με πιστή τήρηση και της βασικής αρχής της μη-διακριτικής μεταχείρισης μεταξύ πελατών της ίδιας κατηγορίας.

αλλά μπανανία...

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...