Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 28,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόλις τώρα, korakios είπε

πως και στο enter και όχι στο online ?

Είναι πολύ μικρότερες οι καταναλώσεις στην δεύτερη παροχή και η διαφορά είναι ελάχιστη. Μέτρησε επίσης ότι δεν ήθελα να βάλω και δεύτερη πάγια εντολή πληρωμής. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, stelakis1914 είπε

Είναι πολύ μικρότερες οι καταναλώσεις στην δεύτερη παροχή και η διαφορά είναι ελάχιστη.

μήπως να πας στο enter plus τότε που έχει 12μηνη ?

2 λεπτά πριν, stelakis1914 είπε

Μέτρησε επίσης ότι δεν ήθελα να βάλω και δεύτερη πάγια εντολή πληρωμής.

περισσότερο για τα 30€ λέω (του online) απο τη στιγμή που δεν έχεις κατανάλωση κιόλας, αλλά φυσικά όπως βολεύεσαι :)

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έμπαινα στο enter plus θα είχα επιπλέον 18€ τον χρόνο από τα υψηλότερα πάγια.

Το συμβόλαιο μπορεί να σπάσει με την καταβολή μικρού σχετικά penalty (ξεκινάει από 40€ τους 3 πρώτους μήνες και κατεβαίνει). Αν και δύσκολα θα απαιτηθεί κάτι τέτοιο αφού πλέον οι τιμές στα νέα προγράμματα της ΔΕΗ είναι εξαιρετικά ανταγωνιστικές. Αναφέρομαι σε όσα προγράμματα είναι χωρίς ΟΤΣ αποκλειστικά.

Να αναφέρω ότι προσωπικά είμαι ευχαριστημένος από το "λογιστήριο" της εταιρείας. Χρησιμοποιώ eBill εδώ και πολλά χρόνια, χωρίς πρόβλημα. Οι λογαριασμοί εκδίδονται ηλεκτρονικά στην ώρα τους με ειδοποιήσεις και χωρίς λάθη. Η πλατφόρμα πληρωμών δουλεύει εξαιρετικά και δεν πρέπει να πληρώνω με ebanking και την διαμεσολάβηση τρίτων.

Αυτά ισχύουν για την περίπτωση μου με τις καταναλώσεις που έχω. Ο καθένας μπορεί να κάνει τις συγκρίσεις του με το λογιστικό φύλλο που υπάρχει στο άλλο topic και να πάρει την απόφαση του. Δεν ισχύουν τα ίδια για όλους, ούτε υπάρχει ένας και μοναδικός δρόμος. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/8/2021 στις 4:25 ΜΜ, definitio είπε

Στη σελίδα παρουσίασης του προγράμματος, δηλώνεται ρητά ότι "δεν θα επιβαρύνεσαι με ρήτρα CO2".

Επίσης καμία σχετική αναφορά δεν υπάρχει στους όρους του προγράμματος.

Στην ίδια σελίδα, βέβαια, όπως επισημαίνεις, υπάρχει σύνδεσμος ("Απορίες") όπου αναφέρεται η ρήτρα CO2...πιθανολογώ είναι παλιός/μη ανανεωμένος σύνδεσμος, γιατί κ τα pdf που επισυνάπτουν συχνά αλλάζουν (στο link μπορεί ανά περιπτώσεις κάποιος να δει την έκδοση του εγγράφου πχ).

Εγώ κράτησα στιγμιότυπο/φωτογραφία της σελίδας, καλού κακού.

Σ' αυτό το λογαριασμό δεν έχει επιβληθεί τέτοια ρήτρα, ενώ στον αμέσως προηγούμενο (εκκαθαριστικός Φλεβάρη-Ιούνη 2021), με το παλιό πρόγραμμα αορίστου Γ1Ν, υπήρχε σχετική χρέωση.


Χρέωση CO2 192X0,00550 1 , 06
Χρέωση CO2 744X0,00764 5 , 68

 

τελικά υπάρχει περίπτωση να υπάρξει ρήτρα CO2 στο ΔΕΗ myhome online;

Δεν βλέπω κάπου να αποκλείει αυτήν την περίπτωση ενώ στις Απορίες αναφέρει ότι η ρήτρα εφαρμόζεται....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tempo είπε

Δεν βλέπω κάπου να αποκλείει αυτήν την περίπτωση ενώ στις Απορίες αναφέρει ότι η ρήτρα εφαρμόζεται....

Η CO2 έχει καταργηθεί οριστικά , έχει αναφερθεί πιο πίσω . Το λινκ με τις "Απορίες" είναι παλιό . Στην ενημέρωση περι εφαρμογής ρήτρας του Γ1 αναφέρεται ξεκάθαρα οτι ΔΕΝ εφαρμόζεται στα υπόλοιπα προγράμματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Από τότε που μπήκα στο enter, οι ημερομηνίες που αναγράφονται για να δίνεις την ένδειξη είναι αλλά νταλον !!

Έχει συμβεί σε άλλον ?

δεν ξέρω προσωπικά , πάντως να δίνεις μέσω ΔΕΔΔΗΕ για σίγουρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, korakios είπε

δεν ξέρω προσωπικά , πάντως να δίνεις μέσω ΔΕΔΔΗΕ για σίγουρα

Αναγκαστικά.

Τώρα, που έχω μηνιαίο λογαριασμό λόγω enter, κάθε λογαριασμος γράφει και ΑΛΛΗ ημερομηνία για να δώσω τις ενδείξεις !!!!

ΣΊΓΟΥΡΑ αυτό είναι γενικό για όσους έχουν enter.

Επεξ/σία από GREGORYMO
Συμπληρώμα
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρει κανείς:

Στο online, η κάρτα που έχει δοθεί για πάγια εντολή αλλάζει με τον ίδιο τρόπο που τη δηλώνεις (δηλαδή από το web interface της ΔΕΗ) ή θέλει άλλη διαδικασία;

Επίσης, αν η χρέωση στην κάρτα (που απ' όσο έχω καταλάβει γίνεται την ημερομηνία λήξης του λογαριασμού) για κάποιο λόγο αποτύχει, τι γίνεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α) Εχει πληκτρο "Αλλαγή κάρτας", οποτε μαλλον με τον ιδιο τροπο θα αλλάζει.

β) Δεν το ξερω αλλά λογικά θα σου στελνουν κάποιο email/sms αν αποτυχει η πληρωμή για να το κανονίσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/8/2021 στις 5:35 ΜΜ, pan05 είπε

Αργότερα είδα ότι γράφει κάτω από το ποσό ότι "Ο λογαριασμός θα εξοφληθεί κατά την ημερομηνία λήξης, μέσω της πάγιας εντολής χρέωσης τραπεζικού λογαριασμού ή πιστωτικής κάρτας που έχετε ενεργοποιήσει στην τράπεζά σας.". Άρα -λογικά πάντα- θα τα τραβήξει.

Έφτασε η μέρα λήξης του λογαριασμού και δεν βλέπω να τα έχουν τραβήξει ακόμα..

Τι ώρα περίπου τα τράβηξαν από όσους έχουν πάγια εντολή; Έρχεται κάποιο μήνυμα από ΔΕΗ ή μόνο από την τράπεζα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, pan05 είπε

Έφτασε η μέρα λήξης του λογαριασμού και δεν βλέπω να τα έχουν τραβήξει ακόμα..

Τι ώρα περίπου τα τράβηξαν από όσους έχουν πάγια εντολή; Έρχεται κάποιο μήνυμα από ΔΕΗ ή μόνο από την τράπεζα;

Νομίζω στις 15.00

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, pan05 είπε

Έφτασε η μέρα λήξης του λογαριασμού και δεν βλέπω να τα έχουν τραβήξει ακόμα..

Τι ώρα περίπου τα τράβηξαν από όσους έχουν πάγια εντολή; Έρχεται κάποιο μήνυμα από ΔΕΗ ή μόνο από την τράπεζα;

Τα τράβηξαν 9 το πρωί και μήνυμα πήρα μόνο απο τράπεζα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...