Προς το περιεχόμενο

Αποκαλύφθηκε το λογότυπο της Αμερικανικής Διαστημικής Υπηρεσίας Space Force


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

On 23/07/2020 at 20:06, trib said:

... Η Αμερικανική Διαστημική Υπηρεσία παρουσίασε το επίσημο λογότυπο αλλά και το μότο που όπως λέει τιμά την ιστορία της Πολεμικής Αεροπορίας και της Διαστημικής Διοίκησης. Semper Supra που σημαίνει Πάντα Πάνω (Always Above). ...

μπράβο παιδιά, συγχαρητήρια. Αντε με το καλό και πυρηνικά σε τροχιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 49
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Doubt είπε

Είχε γραφτεί ξανά το θέμα πριν 6 μήνες, ανακύκλωση κάνετε;

δεν είναι το ίδιο θέμα. Το ένα αφορά το έμβλημα, αυτό το λογότυπο

Επεξ/σία από nvel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, eyw είπε

μπράβο παιδιά, συγχαρητήρια. Αντε με το καλό και πυρηνικά σε τροχιά.

oι Ρωσοι προσφατα δοκιμασανε με επιτυχια συστημα κατάρριψης δορυφορων. ιδιο οπλισμο ετοιμαζουν και οι Κινεζοι. ο Αμερικανος δεν θα εμενε απραγος.

επισης η Space Force ηταν τμημα της πολεμικης αεροποριας εδω και δεκαετιες, απλως τωρα εγινε ανεξαρτητος θεσμος με νεο ονομα/λογοτυπο.

Επεξ/σία από KilliK
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου θυμίζει την σειρά του Netflix όντως αλλά ότι έχει αντιγράψει τον Πικαπρντ και την σειρά είναι πασιφανές όποτε σε λίγα χρόνια θα δούμε ανάλογο σήμα από την Ευρώπη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 hours ago, KilliK said:

oι Ρωσοι προσφατα δοκιμασανε με επιτυχια συστημα κατάρριψης δορυφορων. ιδιο οπλισμο ετοιμαζουν και οι Κινεζοι. ο Αμερικανος δεν θα εμενε απραγος. ...

Τι εννοείς? κατάρριψη δορυφόρων νομίζω ότι είναι κάπως δύσκολο, δηλαδή να χάσει ύψος και να καεί στην ατμόσφαιρα.
Συντριβή δορυφόρου σε τροχιά έχει ήδη κάνει η Κίνα σε δικό της δορυφόρο πριν καμια 15αριά χρόνια, όμως δημιούργησε debris, Kessler και τέτοια και κάποια διπλωματικά θέματα.
.
αν θυμάμαι καλά η ΕΣΣΔ μπορούσε να τυφλώνει αμερικανικούς δορυφόρους από την γη, νομίζω ότι το ίδιο θα μπορούν να κάνουν Ρωσία και Κίνα έστω και σε μικρότερο βαθμό, τουλάχιστον σε συνήθεις (δηλαδή μη αμερικανικούς military satellites) δορυφόρους.
Δεν είμαι ούτε του space ούτε του defence, κάποιος σχετικός ας μας πει τι γίνεται.

Επεξ/σία από eyw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, eyw είπε

Τι εννοείς? κατάρριψη δορυφόρων νομίζω ότι είναι κάπως δύσκολο, δηλαδή να χάσει ύψος και να καεί στην ατμόσφαιρα.
Συντριβή δορυφόρου σε τροχιά έχει ήδη κάνει η Κίνα σε δικό της δορυφόρο πριν καμια 15αριά χρόνια, όμως δημιούργησε debris, Kessler και τέτοια και κάποια διπλωματικά θέματα.
.
αν θυμάμαι καλά η ΕΣΣΔ μπορούσε να τυφλώνει αμερικανικούς δορυφόρους από την γη, νομίζω ότι το ίδιο θα μπορούν να κάνουν Ρωσία και Κίνα έστω και σε μικρότερο βαθμό, τουλάχιστον σε συνήθεις (δηλαδή μη αμερικανικούς military satellites) δορυφόρους.
Δεν είμαι ούτε του space ούτε του defence, κάποιος σχετικός ας μας πει τι γίνεται.

https://www.space.com/russia-tests-anti-satellite-weapon-in-space.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 minutes ago, KilliK said:

ty για το λινκ.
Εχω μείνει πολύ πίσω "...two Russian satellites were seen seemingly "stalking" a U.S. spysat, ..."
Μάλλον American προπαγάνδα και προετοιμασία για arms race και στο διάστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...