Προς το περιεχόμενο

Αυξημένη κατανάλωση?


kokklaki

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα ομάδα μια χαζή ερώτηση κυρίως απορία όμως, σε θέμα που έχω ξανά ανοίξει. Έχω swift 09 μοντέλο 13αρι, και με ενα 50€ (Τιμή λίτρου 1.359) μου έβγαλε 480 χιλιόμετρα μέχρι να ανοίξει λαμπακι (μια γραμμή πριν την μεγάλη), σχετικά με ήρεμο πόδι σε επαρχία. Είναι φυσιολογική η κατανάλωση; Επίσης γνωρίζω ότι δεν είναι καλό να γυρνάει με ρεζέρβα το αμάξι, πόσα ακόμη χιλιόμετρα θα μπορούσα να κάνω το λιγότερο; (Μιλάω κυρίως για ώρες ανάγκης αν χρειαστεί)
Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Επεξ/σία από kokklaki
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kokklaki είπε

Καλησπέρα ομάδα μια χαζή ερώτηση κυρίως απορία όμως, σε θέμα που έχω ξανά ανοίξει. Έχω swift 09 μοντέλο 13αρι, και με ενα 50€ (Τιμή λίτρου 1.359) μου έβγαλε 480 χιλιόμετρα μέχρι να ανοίξει λαμπακι (μια γραμμή πριν την μεγάλη), σχετικά με ήρεμο πόδι σε επαρχία. Είναι φυσιολογική η κατανάλωση; Επίσης γνωρίζω ότι δεν είναι καλό να γυρνάει με ρεζέρβα το αμάξι, πόσα ακόμη χιλιόμετρα θα μπορούσα να κάνω το λιγότερο; (Μιλάω κυρίως για ώρες ανάγκης αν χρειαστεί)
Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Δεν μετράνε με 50€ την κατανάλωση αλλά με λίτρα ανα 100 χλμ.Γεμίζεις ,κάνεις 100-200 χλμ ,ξαναγεμίζεις και βγάζεις πόσα λίτρα καις.

https://www.spritmonitor.de/en/ θα βρεις το μοντέλο σου και θα δεις τι κανουν άλλοι οδηγοί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατανάλωση βγαίνει 13λτ/100 χλμ που είναι υπερβολικά υψηλή. Πάντως κάνε ότι είπαν και τα παιδιά πιο πάνω, ξαναγέμισε να δεις πόσα έκαψε σε πόσα χλμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Δεν μετράνε με 50€ την κατανάλωση αλλά με λίτρα ανα 100 χλμ.Γεμίζεις ,κάνεις 100-200 χλμ ,ξαναγεμίζεις και βγάζεις πόσα λίτρα καις.

https://www.spritmonitor.de/en/ θα βρεις το μοντέλο σου και θα δεις τι κανουν άλλοι οδηγοί.

Καλησπέρα φίλε μου. Με λίτρα πως ακριβώς θα βγάλω πόσο έκαψα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εβαλες 36 λιτρα καυσιμου, δηλαδη μεση κατανάλωση 7.5. Δες στο λινκ που εστειλε ο συμφορουμιτης τι καίνε αλλοι, κυριως οικονομικοί, οδηγοι και ελαφρυνε το ποδι σου χαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, kokklaki είπε

Καλησπέρα φίλε μου. Με λίτρα πως ακριβώς θα βγάλω πόσο έκαψα; 

Θα γεμίσεις καύσιμο.Θα κάνεις χλμ ,πάνω απο 100 χλμ, και θα ξαναγεμίσεις.Οι αντλίες γραφουν και λίτρα εκτός απο ευρώ.Οπότε θα βγάλεις πόσα λίτρα καις ανα 100 χλμ.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντα με λίτρα θα το μετρήσεις.

Μετά παίζει ρόλο κυρίως ο τρόπος οδήγησης και μετά η συντήρηση.  Για αρχή κοιτάζεις φίλτρο αέρα , μπουζί πόσα χιλιόμετρα τα έχεις επάνω .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω το ίδιο swift.Φυσιολογική κατανάλωση αυτή που αναφέρεις. Αν το πας χαλαρά θα πέσεις κάτω απο 7 και σε αυτοκινητόδρομο αν το κρατάς κατω απο 3000 στροφές και 120χλμ/ωρα θα δεις και κατανάλωση γύρω στα 6lt. Με λαμπάκι αναμμένο έκανα σε εγνατία οδό 38χλμ μέχρι να ξαναβάλω βενζίνη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες και πίεση ελαστικών και τσέκαρε μήπως σου κόλλησε ο θερμοστάτης . Το τελευταίο το παρατηρείς σε μεγάλης διαρκείας κατηφόρες που έχεις κουμπωμένη ταχύτητα και η θερμοκρασία πέφτει υπερβολικά .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/7/2020 στις 9:07 ΜΜ, kokklaki είπε

Καλησπέρα ομάδα μια χαζή ερώτηση κυρίως απορία όμως, σε θέμα που έχω ξανά ανοίξει. Έχω swift 09 μοντέλο 13αρι, και με ενα 50€ (Τιμή λίτρου 1.359) μου έβγαλε 480 χιλιόμετρα μέχρι να ανοίξει λαμπακι (μια γραμμή πριν την μεγάλη), σχετικά με ήρεμο πόδι σε επαρχία. Είναι φυσιολογική η κατανάλωση; Επίσης γνωρίζω ότι δεν είναι καλό να γυρνάει με ρεζέρβα το αμάξι, πόσα ακόμη χιλιόμετρα θα μπορούσα να κάνω το λιγότερο; (Μιλάω κυρίως για ώρες ανάγκης αν χρειαστεί)
Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Με τα δεδομενα αυτα σε πηγε 7.6λ! Για επαρχια και για τετοιες θερμοκρασιες πολυ σε πηγε! Εκτος αν καθε φορα κανεις μικρες διαδρομες.. δεν προλαβαινει να ζεσταθει και το σβηνεις!

Πας σ ενα σωστο βενζιναδικο και το φουλαρεις μεχρι το στομιο και μηδενιζεις το κοντερ! Κανεις οσο χλμ θες με τις συνθηκες που το κινεις ως συνηθως.. και ξαναπας στο ιδιο βενζιναδικο για να το ξαναφουλαρεις-στομιο! εκανες πχ 86,7χλμ και η αντλια σταματησε 5,90λ  αρα 5.90:86.7=0,06805 δηλαδη 6.8λ/100χλμ.  Καντο 2-3 φορες για να δεις τον μεσο ορο!

Αν θεωρεις οτι καιει πολυ κανε και κατι αλλο. Φροντισε το μοτερ να εχει ανεβασει-ολοκληρωσει θερμοκρασια και πηγαινε για φουλαρισμα-στομιο και στα καπακια κανε μερικα χλμ πχ 30-40χλμ.Ξαναγεμισε και κανε τους υπολογισμους. Αν δεις μεγαλη διαφορα κατι παιζει με τις θερμοκρασιες-θερμοστατη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...