Προς το περιεχόμενο

“Χαστούκι” στη μετοχή της Intel έπειτα από τις αποφάσεις της εταιρείας


dimakisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, QuadDamage είπε

ποιο 1999 ρε φιλε θα μας τρελανεις.Αποτυχημενη εταιρεια ειναι η amd τα 20 τελευταια χρονια μια ζωη πισω.Ευτυχως τα παρατησε και εβαλε αλλον να της φτιαχνει επεξεργαστες.

 

Τα 20 τελευταία χρόνια έχουμε την AMD από το 1999 μέχρι το 2006 να πετσοκόβει την Intel, το ίδιο και από το 2017 μέχρι και σήμερα. Τελείως αποτυχημένη εταιρεία έχεις δίκιο.
 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 120
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 ώρες πριν, Aten-Ra είπε

Δεν έχεις λιγότερα transistors, τα ίδια θα έχεις απλά το die size θα είναι μεγαλύτερο.

Πόσες φορές μπορεί να το κάνει αυτό όμως; Χωρίς miniaturization απλά δεν μπορεί να υπάρξει σημαντική εξέλιξη αρχιτεκτονικής και επιδόσεων. Ας υποθέσουμε ότι η Intel μένει 2 λιθογραφίες πίσω. Θα αρχίσει να τυπώνει dies 2000mm2; Πως θα ψύχεται αυτό το τέρας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, michael92 είπε

Πόσες φορές μπορεί να το κάνει αυτό όμως; Χωρίς miniaturization απλά δεν μπορεί να υπάρξει σημαντική εξέλιξη αρχιτεκτονικής και επιδόσεων. Ας υποθέσουμε ότι η Intel μένει 2 λιθογραφίες πίσω. Θα αρχίσει να τυπώνει dies 2000mm2; Πως θα ψύχεται αυτό το τέρας;

 

Δεν θα μείνει δυο λιθογραφίες πίσω, όταν πάει στα 5nm(TSMC) η AMD, η Intel θα πάει στα 7nm (κάπου στο 2022) οπότε θα έρθουν σε μια ισορροπία σε θέμα λιθογραφίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, LfcYNWA είπε

Γελάει καλά όποιος γελάει τελευταίος

c0528fd6a797766a75c9f03b93bd3d7f3e836310

Μα από τότε που πήγε ο raja έχουν πάρει την κάτω βόλτα...λες και επίτηδες τον έστειλε η amd 

7 ώρες πριν, Yeroplatanos είπε

Ναι είναι απλά ενα νούμερο.

Δεν εχει σημασία.Του χρονου λενε να γυρίσουν στα 180 νανόμετρα καθώς είναι άσχετα με την υποθεση εντελώς.

Ένα κάποιο δικαιο εχεις μονο για την πυκνότητα.

Νταξει αυτα για τον 10900k ειναι για γέλια και για κλάματα.

Να τον χαίρεστε τον 10900k.

Μαζι με τα 550(ετοιμοπαραδοτος 700) ευρώ που κοστίζει,τα 200+ ευρώ για τη νεα μητρική με νεο σοκετ,και φυσικά τον υποσταθμό της ΔΕΗ για τα 300+ βατ που τραβάει.

Τουλάχιστον το χειμώνα θα ειναι ωραιο αεροθερμο.Αμα εχεις και καλο airflow στο κουτί ολη η ζεστουλα στο δωμάτιο θα βγαίνει.

Και ολα αυτα για κανα δίμηνο μεχρι να βγουν οι zen3 να σφουγγαρισουν.

Είπαμε fanboys αλλα οχι και ετσι....

Δεν τους πειράζει τους intel fans τώρα η τρελλη κατανάλωση.δεν τους πειραζουν οι θερμοκρασίες.δεν τους πειράζει η ξεπερασμένη αρχιτεκτονική.Δεν τους πειράζουν οι τρύπες ασφαλείας που είναι περισσότερες από τυρί kerrygold.Δεν τους πειράζουν οι λιγότεροι πυρήνες.Ολα καλά όλα ανθηρά.Καλησπερα friends!!  Oοοοοριστε!

5 ώρες πριν, tsakis11 είπε

Το vfm δεν τους κανει καλυτερους τους αμδ..ακομα..

https://www.guru3d.com/articles_pages/intel_core_i9_10900k_processor_review,5.html

δες λιγο εδω ποσο τραβαει ο 3900Χ που ειναι 7νμ και ποιο αδυναμος..και πες μου εσυ μετα ποιος ειναι θερμαστρα..10900Κ τραβαει 65 watt περισσοτερα απο τον super efficiency 3900x και στα 14νμ..για 65 watt δηλαδη διαφορα με περισσοτερα νμ και περισσοτερη δυναμη σημαινει πως το cpu ειναι τραγικο ? 65 sta  5.3GHz ... ε μη τρελαθουμε τωρα..

 

https://www.guru3d.com/articles_pages/intel_core_i9_10900k_processor_review,5.html

3900X       227 watt   4.4GHz   7nm   10% πιο αργος

10900K    295 watt    5.3GHZ  14nm 10%  πιο γρηγορος

ποιος ειναι η θερμαστρα

Σε τι είναι πιο γρήγορος?? Στο 1% των εφαρμογών? Στα ghz έχεις μείνει ακόμα??

4 ώρες πριν, QuadDamage είπε

...

Τουλάχιστον μην γίνεις σαν την amd που έκλεισε τα αποτυχημένα της εργοστάσια για να της κατασκευάζει επεξεργαστες η tsmc.

Ας τους παράγει και ο κυρ Μήτσος στη γωνία αν είναι τεχνολογικά τόσο ανώτεροι από της ιντελ.

Επεξ/σία από billeiros
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, QuadDamage είπε

ποιο 1999 ρε φιλε θα μας τρελανεις.Αποτυχημενη εταιρεια ειναι η amd τα 20 τελευταια χρονια μια ζωη πισω.Ευτυχως τα παρατησε και εβαλε αλλον να της φτιαχνει επεξεργαστες.

Ξανακάνε το homework σου. Δεν προάγεσαι. Αγνοείς επιδεικτικά την ιστορία και την εξέλιξη του PC computing.

Κάνε μια ανασκόπηση στα 1990 με 2000.

Να αναφέρουμε πάλι τους AM386, AM486, K5 που ήταν ταχύτεροι από αυτούς της Intel και φυσικά φθηνότεροι; Τους Am5x86 που ήταν 486 με επιδόσεις Pentium;

Τις αθέμιτες ενέργειες της Intel και την δικαστική διαμάχη που δεν επέτρεψε στην AMD από το 1986 μέχρι το 1991 να διαθέσει τους δικούς της 386 και 486;

Τους i386 που είχαν bugs;;;

1 ώρα πριν, Aten-Ra είπε

Δεν θα μείνει δυο λιθογραφίες πίσω, όταν πάει στα 5nm(TSMC) η AMD, η Intel θα πάει στα 7nm (κάπου στο 2022) οπότε θα έρθουν σε μια ισορροπία σε θέμα λιθογραφίας.

Τι κάνεις φίλε; Καιρό έχω να σε πετύχω. Έχω στήσει εδώ και ένα τρίμηνο δύο Ryzen (3700x και 3600), για να αντικαταστήσω τον 8350 και τον 1090t αντίστοιχα. Ακόμα δεν τους έχω βάλει σε λειτουργία γιατί πρέπει να μεταφέρω 3.5 TB δεδομένα στον καθένα και περιμένω και κάτι πληκτρολόγια. Στον 3700x έχω μια 5700 XT, αλλά για τον 3600 σκέφτομαι να βάλω την 480 που έχω. Για χρήση γραφείου είναι, αλλά ο αδελφός μου παίζει κάνα παιχνιδάκι. Λες να δημιουργήσει bottleneck;

Επεξ/σία από Black Flag
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, QuadDamage είπε

...

Τουλάχιστον μην γίνεις σαν την amd που έκλεισε τα αποτυχημένα της εργοστάσια για να της κατασκευάζει επεξεργαστες η tsmc.

Τα έκλεισε για τον ίδιο λόγο που θα τα κλείσει και η Intel.Δν μπορείς να βγάζεις οικονομικότερο  και καλύτερο προϊόν από κάποιον που ειδικεύεται σε αυτό το προϊόν.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Aten-Ra είπε

Δεν έχει κλείσει κανένα εργοστάσιο.

Όσο για το αποτυχημένα, μάλλον είσαι μικρός και δεν είχες AMD Athlon του 1999-2000 που και τότε την πετσόκοψε την Intel και σε εργοστάσια αλλά και σε αρχιτεκτονική.

Και ποιο αργός και 100 watt παραπάνω.
Καλά ο 3950Χ τον πετσοκόβει άγρια, τέτοια γραφήματα πρέπει να απαγορεύονται για ανήλικες.

116012.png

116022.png

χαχαχαχαχαχααχ 140watt σε full load ο 3900Χ ναι χαχαχααχαχ... Ακου αγορασε τα cpu δουλεψε τα και μετα ελα να γραψεις..Εγω τα εχω και τα 2 και οσοι γραφετε οτι γραφετε με στοιχημα δεν εχετε κανενα απ τα 2...Αντε ευλογηστε τα γενια σας...140 watt ο 3900Χ σε full load kai 141 o 3950X ναι οκ.. καληνυχτα

1 ώρα πριν, billeiros είπε

Μα από τότε που πήγε ο raja έχουν πάρει την κάτω βόλτα...λες και επίτηδες τον έστειλε η amd 

Δεν τους πειράζει τους intel fans τώρα η τρελλη κατανάλωση.δεν τους πειραζουν οι θερμοκρασίες.δεν τους πειράζει η ξεπερασμένη αρχιτεκτονική.Δεν τους πειράζουν οι λιγότεροι πυρήνες.Ολα καλά όλα ανθηρά.Καλησπερα friends!!  Oοοοοριστε!

Σε τι είναι πιο γρήγορος?? Στο 1% των εφαρμογών? Στα ghz έχεις μείνει ακόμα??

Ας τους παράγει και ο κυρ Μήτσος στη γωνία αν είναι τεχνολογικά τόσο ανώτεροι από της ιντελ.

Φιλε για πες μου λιγο για τις θερμοκρασιες τι εννοεις...Και πες μου λιγο τι cpu χρησιμοποιεις, Γιατι εγω ας πουμε τωρα που μιλαμε τα εχω και τα 2 μπροστα μου

41 λεπτά πριν, Black Flag είπε

Ξανακάνε το homework σου. Δεν προάγεσαι. Αγνοείς επιδεικτικά την ιστορία και την εξέλιξη του PC computing.

Κάνε μια ανασκόπηση στα 1990 με 2000.

Να αναφέρουμε πάλι τους AM386, AM486, K5 που ήταν ταχύτεροι από αυτούς της Intel και φυσικά φθηνότεροι; Τους Am5x86 που ήταν 486 με επιδόσεις Pentium;

Τις αθέμιτες ενέργειες της Intel και την δικαστική διαμάχη που δεν επέτρεψε στην AMD από το 1986 μέχρι το 1991 να διαθέσει τους δικούς της 386 και 486;

Τους i386 που είχαν bugs;;;

Τι κάνεις φίλε; Καιρό έχω να σε πετύχω. Έχω στήσει εδώ και ένα τρίμηνο δύο Ryzen (3700x και 3600), για να αντικαταστήσω τον 8350 και τον 1090t αντίστοιχα. Ακόμα δεν τους έχω βάλει σε λειτουργία γιατί πρέπει να μεταφέρω 3.5 TB δεδομένα στον καθένα και περιμένω και κάτι πληκτρολόγια. Στον 3700x έχω μια 5700 XT, αλλά για τον 3600 σκέφτομαι να βάλω την 480 που έχω. Για χρήση γραφείου είναι, αλλά ο αδελφός μου παίζει κάνα παιχνιδάκι. Λες να δημιουργήσει bottleneck;

η AMD εκανε επανασταση με τους athlon x64 ηταν αρκετα μπροστα απο τους P4 εκεινα τα χρονια...στα core2duo ξαναπηρε κεφαλι η ιντελ..Συμφωνω μαζι σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, tsakis11 είπε

χαχαχαχαχαχααχ 140watt σε full load ο 3900Χ ναι χαχαχααχαχ... Ακου αγορασε τα cpu δουλεψε τα και μετα ελα να γραψεις..Εγω τα εχω και τα 2 και οσοι γραφετε οτι γραφετε με στοιχημα δεν εχετε κανενα απ τα 2...Αντε ευλογηστε τα γενια σας...140 watt ο 3900Χ σε full load kai 141 o 3950X ναι οκ.. καληνυχτα

Φιλε για πες μου λιγο για τις θερμοκρασιες τι εννοεις...Και πες μου λιγο τι cpu χρησιμοποιεις, Γιατι εγω ας πουμε τωρα που μιλαμε τα εχω και τα 2 μπροστα μου

η AMD εκανε επανασταση με τους athlon x64 ηταν αρκετα μπροστα απο τους P4 εκεινα τα χρονια...στα core2duo ξαναπηρε κεφαλι η ιντελ..Συμφωνω μαζι σου

Από τους K6-3 ξεκίνησε που ήταν ο προπομπός των Athlon και μετά με τους 64. Εγώ προσωπικά είχα μονοπύρηνο, τον 3200+ XP μέχρι το 2009. Με την 3850 AGP δεν είχα θέματα...
Ας αφήσουμε τα προ του 1999...

 

Επεξ/σία από Black Flag
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
29 minutes ago, tsakis11 said:

χαχαχαχαχαχααχ 140watt σε full load ο 3900Χ ναι χαχαχααχαχ... Ακου αγορασε τα cpu δουλεψε τα και μετα ελα να γραψεις..Εγω τα εχω και τα 2 και οσοι γραφετε οτι γραφετε με στοιχημα δεν εχετε κανενα απ τα 2...Αντε ευλογηστε τα γενια σας...140 watt ο 3900Χ σε full load kai 141 o 3950X ναι οκ.. καληνυχτα

Κακά τα ψέματα πάντως, τι πιθανότητες δίνεις να σε πιστέψει ένας άγνωστος αντί να πιστέψει το Anandtech? 

https://www.anandtech.com/show/15043/the-amd-ryzen-9-3950x-review-16-cores-on-7nm-with-pcie-40/2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, tsakis11 είπε

χαχαχαχαχαχααχ 140watt σε full load ο 3900Χ ναι χαχαχααχαχ... Ακου αγορασε τα cpu δουλεψε τα και μετα ελα να γραψεις..Εγω τα εχω και τα 2 και οσοι γραφετε οτι γραφετε με στοιχημα δεν εχετε κανενα απ τα 2...Αντε ευλογηστε τα γενια σας...140 watt ο 3900Χ σε full load kai 141 o 3950X ναι οκ.. καληνυχτα

 

Και ποιο αργός και 110W παραπάνω.

https://www.techpowerup.com/review/intel-core-i9-10900k/18.html

power-multithread.png

cinebench-multi.png

Και εδώ το αποκορύφωμα, κατανάλωση

Πως τον πετσόκοψες έτσι ???

efficiency-multithread.png

Επεξ/σία από Aten-Ra
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Thresh είπε

Κακά τα ψέματα πάντως, τι πιθανότητες δίνεις να σε πιστέψει ένας άγνωστος αντί να πιστέψει το Anandtech? 

https://www.anandtech.com/show/15043/the-amd-ryzen-9-3950x-review-16-cores-on-7nm-with-pcie-40/2

Δηλαδη το guru3d λεει ψεμματα? η το anandtech ειναι τιποτα εμπιστοσυνης?το συγκεκριμενο site ειναι τραγικο στις μετρησεις ! τραγικα τραγικο..οταν την ιδια καρτα πχ στην ιδια αναλυση με το ιδιο cpu την μετραμε αλλιως..

Εγω παντως εχω ιδιες μετρησεις με το guru3d...Δεν το βλεπω καθολου τυχαιο..

Αν δε με πιστευεις κανε το πιο απλο...τρεξε το shadow of the tomb raider με μια καρτα και ενα cpu που τα εχει τρεξει το anandtech...θα κλαψεις με την προχειροτητα τους..κανω μετρησεις απο το 2002..ετσι απλα το αναφερω

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
3 minutes ago, tsakis11 said:

Δηλαδη το guru3d λεει ψεμματα?

Δεν λέει. 

Απλά το guru3d όπως τονίζει με caps μετράει ENTIRE PC ενώ το Anandtech μετράει μόνο τον CPU. 

"We show energy consumption based on the entire PC (motherboard / processor / graphics card / memory / SSD). This number depends and will vary per motherboard (added ICs / controllers / wifi / Bluetooth) and PSU (efficiency). Keep in mind that we measure the ENTIRE PC, not just the processor's power consumption. Your average PC can differ from our numbers if you add optical drives, HDDs, soundcards etc. " Guru3D

"At its peak, the 3950X draws 137 W for the cores when 10 cores are loaded. The chip as a whole hits ~144-145W at that level, well above the 105 W TDP rating on the box and bang on the 142W PPT"  Anandtech

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Thresh είπε

Δεν λέει. 

Απλά το guru3d όπως τονίζει με caps μετράει ENTIRE PC ενώ το Anandtech μετράει μόνο τον CPU. :)

Τα μετραω κι εγω εδω δε χρειαζομαι το anandtech ειναι τραγικο ..Τα εχω τα cpu (οχι τον 3950χ) αλλα τα αλλα τα εχω..γιαυτο αντιδραω δεν το παιζω εξυπνος..οταν βλεπω οτι ο 3900χ ειναι το ιδιο η πιο ζεστος απο τον 10900Κ με λιγοτερο tdp και λιγοτερα GHz και διαβαζω που χασκογελανε χωρις να εχουν δει ουτε με τηλεσκοπιο τα cpu εκνευριζομαι. οι τασεις εκει ειναι φαινονται.. ο 3900Χ δουλευει με περισσοτερη ταση απο τον 10900Κ ..Παει 4,4 all cores κανι κ;ανουμε τον σταυρο μας..και ο αλλος το νταμαρι δουλευει ακοπα στα 5.0GHz all cores..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Just now, tsakis11 said:

Τα μετραω κι εγω εδω δε χρειαζομαι το anandtech ειναι τραγικο ..

Δες και το techpowerup που έβαλε πριν λίγο ο Aten-Ra

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...