Προς το περιεχόμενο

Πόσο πρέπει να ταΐζω μια γάτα;


TopicStrarter

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Salvation81 είπε

Εγω θα σου πω το αλλο ενδεχομενο, πες οτι τις στειρωνει ολες τις θηλυκες και αυριο καποιος βαζει φολες και απο τις 15 γατες που εχετε μεινουν οι 10, μετα απο λιγο και αλλη φολα και μενουν οι 5 και σιγα σιγα και οι 5 γινουν 0 (γιατι δεν ζουν για παντα οι γατες, κατι τα αυτοκινητα, κατι οι αρρωστιες, κατι το οτι τρωγονται μεταξυ τους, δεν θελει πολυ). Το αποτεσμα θα ειναι να εχετε 0 γατες εκει.
Δεν ξερω σε τι μερος ζεις εσυ αλλα εγω οταν εχω 3 οικοπεδα γυρω μου που εχουν γινει δαση τις θεωρω πολυ χρησιμες καθως δεν αφηνουν τιποτα σχεδον να μπει μεσα στα σπιτια (ειτε μιλαμε για ποντικια, ειτε για σαυρες, ειτε για κατσαριδες, ειτε για ακριδες πχ - δεν κυνηγανε μονο πουλια) οποτε κατεμε ο κοσμος δεν θα επρεπε να γρινιαζει επειδη "μυριζει" η αυλη του. Εδω εχουμε σκυλια που χεζουν κυριολεκτικα οπου βρουν, μπροστα απο παρκινγκ, σε ροδες αυτοκινητων, στα πεζοδρομια, και δεν λεει ΚΑΝΕΙΣ τιποτα (και η ποσοτητα ειναι πολλαπλασια σε σχεση με το τι βγαζει μια γατα). Για τις γατες ομως ναι εχουμε και εμεις καποιους που ολη μερα γρινιαζουν (μεχρι που επιασαν εναν και του λεω "να σου παει να μιλησεις για τα σκυλια" και απο τοτε το βουλωσε).

Απο το 1993 αρχίσαμε να μαζεύουμε αδέσποτες γάτες ταΐζοντας τες γιατί είχαμε θέμα με ποντίκια και φίδια αφού στην γειτονιά υπήρχαν κότες (αν και κέντρο πόλης...). Και το θέμα λύθηκε, από τότε εμείς είχαμε πάντα 1-2 γάτες, και μια άλλη γειτόνισά άλλες τόσες. Τις γέννες πάντα βρίσκαμε και τις δίναμε, και αργότερα αρχίσαμε και τις στειρώσεις. Οπότε δεν παίζει να μείνουμε χωρίς γάτες, αλλά 10+ θηλυκές πάει πολύ. Οι γάτες είναι ουσιαστικά η πανίδα της πόλης, και κανένας να μην τις ταΐζει πάλι θα επιβιώσουν αρκετές. Το να ταΐζεις όμως συστηματικά αδέσποτες γάτες δεν προσφέρει τίποτα, και κυρίως δεν προσφέρει ούτε στην ευζωία της ίδιας της γάτας http://www.aaanimalcontrol.com/Professional-Trapper/feed-stray-cats.html .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 39
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

16 λεπτά πριν, lary7 είπε

Απο το 1993 αρχίσαμε να μαζεύουμε αδέσποτες γάτες ταΐζοντας τες γιατί είχαμε θέμα με ποντίκια και φίδια αφού στην γειτονιά υπήρχαν κότες (αν και κέντρο πόλης...). Και το θέμα λύθηκε, από τότε εμείς είχαμε πάντα 1-2 γάτες, και μια άλλη γειτόνισά άλλες τόσες. Τις γέννες πάντα βρίσκαμε και τις δίναμε, και αργότερα αρχίσαμε και τις στειρώσεις. Οπότε δεν παίζει να μείνουμε χωρίς γάτες, αλλά 10+ θηλυκές πάει πολύ. Οι γάτες είναι ουσιαστικά η πανίδα της πόλης, και κανένας να μην τις ταΐζει πάλι θα επιβιώσουν αρκετές. Το να ταΐζεις όμως συστηματικά αδέσποτες γάτες δεν προσφέρει τίποτα, και κυρίως δεν προσφέρει ούτε στην ευζωία της ίδιας της γάτας http://www.aaanimalcontrol.com/Professional-Trapper/feed-stray-cats.html .

Οποτε εν ολιγοις οταν τις χρειαζοσασταν ηταν ευπροσδεκτες σε μεγαλους αριθμους, οταν ξεκαθαρισαν τα παντα εκει αντε γεια και εχουμε 1-2 εγω και 1-2 καποιος αλλος.

Οπως και να εχει επειδη εδω γυρω βαζουν φολες πολυ φοβαμαι πως αν καποια στιγμη στειρωθουν ολες πως δεν θα μεινει καμια (εδω γυρω εστω) και αρα θα εχουμε θεμα κατι που εγω προσωπικα δεν θελω (και οι αλλοι βεβαια αν αρχισουν να βρισκουν ποντικια στους κηπους τους ξαφνικα θα τις θελουν και δεν θα τις εχουν).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Salvation81 είπε

Οποτε εν ολιγοις οταν τις χρειαζοσασταν ηταν ευπροσδεκτες σε μεγαλους αριθμους, οταν ξεκαθαρισαν τα παντα εκει αντε γεια και εχουμε 1-2 εγω και 1-2 καποιος αλλος.

Αυτό το συμπέρασμα πώς ακριβώς το έβγαλες; Όταν τις χρειαζόμασταν τις υιοθετήσαμε σε μικρούς αριθμούς και φροντίζαμε για την ευζωία τους όσα χρόνια έμεναν ζωντανές. Δεν πετούσαμε 1 κιλο τροφή χύμα και το έπαιζα τζάμπα φιλόζωος. Είχαμε 1-2 γάτες, τις φροντίζαμε, μέχρι και στο ΑΠΘ έχω στείλει γάτα επειδή έφαγε ένα κόκαλο (50 χιλιάρικα τότε το κόστος). Κάπως έτσι έμεινε και ο γάτος που έχουμε τώρα 12 χρόνια δίπλα μας αν και ξεκίνησε σαν "αδέσποτο".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Salvation, δεν είναι ανάγκη να στειρωθούν όλες. Κράτα 2 θηλυκές αστείρωτες με τον υπάρχοντα πληθυσμό ως έχει και μια χαρά διατηρείται ο αριθμός. Ένα θηλυκό και ένα αρσενικό να ζήσουν απ' όσα κάνουν, τα αρσενικά στο 6μηνο θα 'ναι έτοιμα. Δύσκολο να μη δεις 4 εγκυμοσύνες μέσα στο 8μηνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Γεια σας. Εγώ, ο Τσίτσος, θα μοιραστώ την προσωπική μου εμπειρία. Ήμανε παντα πολύ αδύνατη. μέχρι τα 3.5 χρόνια ήμανε 2.7 κιλα και δεν ανέβαινα με τπτς και δεν είχα καποια ιδιαίτερη εμμονη με την τροφή (εντάξει, μου άρεσε η μους συκώτι αλλά ως εκεί). Εντάξει, μου άρεσε το φαγητό αλλά ως εκει. Ήμανε τοσο κουλ που οι γονείς μου βάζανε αφθονο φαγητό και εγώ έτρωγα όποτε ήθελα, τόση ποσότητα όσο χρειαζόμουν. 

Και μετά μια μέρα μια κυστούλα εκει κοντα στα γεννητικα μου έσκασε και οι γονεις φοβήθηκαν οτι προκειται για πυομήτρα και με πήγανε στον κτηνίατρο που με μεταχειρίστηκε με τον τρόπο του. Ε από τότε άλλαξαν οι τροφικές μου συνήθειες, με έπιασε μια τρέλα με το φαγητό και μεσα σε λίγους μήνες έγινα 4 κιλά (παρόλο που οι γονεις μου πήραν τροφή για στειρωμένες - arquivet γαλοπούλα. 

Οπότε τα άρχισα να ακολουθώ τις οδηγίες που αναγραφοταν στην τροφή για την ποσότητα που θα τρωγα (60 γραμ ημερησίως). Δυστυχώς αυτό δεν βοήθησε, γιατί λίγο ακόμη το βάρος μου ανέβηκε. Και τότε αποφάσισαν να αρχίσουν τις δοκιμές με όλο και λιγότερη ποσότητα. Τελικά η σωστή ποσότητα για να χάσω βάρος ήταν περίπου τα 40 γραμ (20 γραμ. πρωι 20 γραμ. βράδυ συν μιση κουταλίτσα μους  σε κάθε γευμα). Ε τώρα είμαι πια στα 3 κιλα και τα πράματα έχουν χαλαρώσει, παραμένω σταθερή χωρίς κόπο!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά δεν έχω κανένα θέμα με τις γάτες αλλά αυτό το δεν τα κάνουν στο τσιμέντο πλέον δεν μπορώ να το ακούω πλέον. Αυτό είναι το πάρκινγκ μας και αυτό συμβαίνει λόγω δήθεν ατόμων που ενδιαφέρονται και απλά πετάνε φαγητά και φεύγουν. 

received_262294804882545.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, nogoso είπε

Γενικά δεν έχω κανένα θέμα με τις γάτες αλλά αυτό το δεν τα κάνουν στο τσιμέντο πλέον δεν μπορώ να το ακούω πλέον. Αυτό είναι το πάρκινγκ μας και αυτό συμβαίνει λόγω δήθεν ατόμων που ενδιαφέρονται και απλά πετάνε φαγητά και φεύγουν. 

received_262294804882545.jpeg

Αν δεν υπαρχει καπου εκει γυρω αρκετο χωμα (με το αρκετο εννοω να μην πρεπει να τα αφηνουν το ενα πανω στο αλλο) τοτε ναι τα κανουν και στο τσιμεντο.

Τι λεμε ομως τωρα, τελευταια κανεις δεν μαζευει οσα αφηνει ο σκυλος του, βγαινουν 2-3-4 το πρωι εξω, τους βολταρουν και δεν τους νοιαζει τιποτα (η αλλη της προαλες ειχε βαλει το παιδι της - να ηταν 3-4 χρονων - και τα εκανε στην ακρη του δρομου, δηλαδη οκ ειπαμε - φυσικα δεν τα μαζεψε).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, nogoso είπε

Γενικά δεν έχω κανένα θέμα με τις γάτες αλλά αυτό το δεν τα κάνουν στο τσιμέντο πλέον δεν μπορώ να το ακούω πλέον. Αυτό είναι το πάρκινγκ μας και αυτό συμβαίνει λόγω δήθεν ατόμων που ενδιαφέρονται και απλά πετάνε φαγητά και φεύγουν. 

received_262294804882545.jpeg

Αυτοί που πετάνε τα φαγητά και φευγουν είναι της πολυκατοικίας σας; Νομίζω ότι θα πρέπει έτσι κι αλλιώς να τοποθετήσετε κάγκελα η κάποια συρματινη περίφραξη εκεί και να μην υπάρχει απευθείας πρόσβαση από τον δρόμο. Όταν έρχεστε να μπείτε η να βγείτε να ανοίγετε χειροκίνητα η ηλεκτρικά. Σωστή και η άποψη με την άμμο, να βάλει κάποιος άμμο εκεί κοντά και θα σταματήσουν να πηγαίνουν στο δαπεδο. 

Επεξ/σία από Βασίλης_29
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Αυτοί που πετάνε τα φαγητά και φευγουν είναι της πολυκατοικίας σας; Νομίζω ότι θα πρέπει έτσι κι αλλιώς να τοποθετήσετε κάγκελα η κάποια συρματινη περίφραξη εκεί και να μην υπάρχει απευθείας πρόσβαση από τον δρόμο. Όταν έρχεστε να μπείτε η να βγείτε να ανοίγετε χειροκίνητα η ηλεκτρικά. Σωστή και η άποψη με την άμμο, να βάλει κάποιος άμμο εκεί κοντά και θα σταματήσουν να πηγαίνουν στο δαπεδο. 

Δυστυχως αν ειναι λιγη αμμος (που φανταζομαι δεν θα την αλλαζει ποτε κανεις και στο τελος θα λενε μυριζει) δεν θα κανει κατι. Εγω εχω ολοκληρο περβαζι στην αυλη (4 μετρα επι 1) που και παλι αν δεν το καθαριζω μια φορα στις 2-3 μερες τα κανουν και διπλα ακριβως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το περίεργο είναι ότι ακριβώς από πίσω μας, από εκεί που τραβάω τη φωτογραφία έχει οικόπεδο που δεν έχει χτιστεί και είναι χώμα... Τώρα το ποιος ταΐζει μεγάλη ιστορία. Μια γιαγιά από την πολυκατοικία που δεν μπορεί να περπατήσει αλλά και μια κλασική που περνάει και αφήνει κονσέρβες ανά 100 μέτρα σε όλη την περιοχή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...