Προς το περιεχόμενο

Πόσο πρέπει να ταΐζω μια γάτα;


TopicStrarter

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν αναπάντεχα πριν κάτι μήνες μια γάτα άρχισε να εμφανίζεται έξω απο το εργαστήριο μου.... (η μπουμπούκα :P ) και επειδή φαινόταν αριστοκρατική γάτα (λόγω συμπεριφοράς αλλά και γούνας -ίσως είναι ράτσας-) αλλά κοκαλιάρα σκέφτηκα πως είτε χάθηκε είτε την παρατήσανε και απλά της έδινα αποφάγια όταν ερχόταν...

 

Αλλά επειδή άρχισε να έρχεται τακτικά και το βάρος της δεν άλλαζε μάλλον σκέφτηκα πως την παρατήσανε οπότε αγόραζα ξηρή τροφή όχι κάτι το σπουδαίο ούτε όμως και ό,τι φθηνότερο (φρίσκις με βιταμίνες διάφορα κροκάκια με γέμιση και δώρο μερικά φακελάκια με υγρή τροφή/κρέας) 

 

και η μπουμπούκα έγινε μπουλούκα απο το φαΐ που τhς έδινα (και δεν ήταν ιδιαίτερα πολύ την τάιζα μεσημέρι και βράδυ αντε και  καμιά χουφτίτσα ενδιάμεσα όποτε με έπρηζε ) 

 

έκανε γατάκια στο ενδιάμεσο η μπουμούκα (άσχετα αν τις έδωσα όνομα όλα αυτά γίνανε μέσα σε λίγους μήνες απο την στιγμή που γράφω και δεν είχα στο μυαλό μου ότι την υιοθέτησα απλα απο λύπηση της έδινα να φάει γιαυτό και δεν την στείρωσα ακόμη) 

 

Τα γατάκια μεγαλώσανε αλλά όχι πολύ δηλαδή που και πού ακόμη τα αφήνει να βυζαίνουν αλλά καμιά φορά τα μαλώνει αν προσπαθήσουν απο μόνα τους οπότε είναι στην φάση που είναι αρκετά μεγάλα για να μην βυζαίνουν άλλο. 

 

Το θέμα είναι πως είναι όλα κοκαλιάρικα και η μπουμπούκα :( 

 

Το πρόβλημα είναι ότι διάβασα στο google πολλά άρθρα που πάνω κάτι +- μερικά γραμμάρια συμφωνούν με αυτό 

 

how-much-to-feed-a-cat-chart.jpg

 

και εγώ τους ανοίγω 2 κονσέρβες με κρέας για γάτες των 410 γραμμαρίων (820 γραμμάρια συνολικά) για 4 γατάκια και μια γάτα που το βάρος τους ειδικά τώρα δεν ειναι μεγάλο η μπουμπούκα άντε να ειναι 3 κιλά και παίζει να λέω πολλά τα γατάκια δεν νομίζω να ειναι παραπάνω απο κιλό βαριά βαριά 1,5 (δεν είναι ζυγαριά τα χέρια μου αλλά μου φαίνονται αρκετά ελαφριά μάλλον λίγο κάτω απο κιλο) 

 

οπότε μήπως έχουν τιποτα ? γιατί σύμφωνα με το απο πάνω ακόμη και για ενεργά γατάκια (που τα μικρά είναι η μπουμπούκα απο την άλλη ειναι τεμπέλα :P )  η τροφή που τους δίνω (κρέας για γάτες 820gr την ημέρα) θα πρέπει να είναι αρκετή με το παραπάνω για 5 γάτες που ζυγίζουν 10 κιλά η κάθε μία!!!!!!

 

Αλλά παρόλο που έχω να κάνω με 4 γατάκια και μια ελαφριά σχετικά γατούλα είναι κοκαλιάρες όλες και συνέχεια γκρινιάζουν για φαί και ανησυχώ.... :(

 

Απο την άλλη όμως δεν είναι και τέρμα κοκαλιάρες σαν να έχουν να φάνε μέρες απλά μπορώ και βλέπω τα κόκαλα της λεκάνης τους ας πούμε πράγμα που όταν είχα την μπουλούκα χωρίς τα γατάκια και την τάιζα μερικές χούφτες ξυρή τροφή δεν το έβλεπα και γιαυτό ακόμη δεν τα πήγα σε κτηνίατρο. 

 

Επειδή δεν ξέρω αν μπορώ να υιοθετήσω ακόμη μιας και είναι μεγάλη ευθύνη θα ήθελα να αποφύγω να τα πάω σε κτηνίατρο (είμαι σε χωριό και ο πλησιέστερος κτηνίατρος ειναι στην πόλη αρκετά χιλιόμετρα με το αμάξι δεν έχω και κλουβί... ) ειδικά τώρα με τον κορωνοϊό .....εκτός και αν είναι αρκετά πιθανό να είναι άρρωστα... 

 

Κατα τα άλλα όμως (πέρα απο την εμφάνιση που περιέγραψα) δεν φαίνεται να έχουν κάτι, οι γουνίτσες τους ειναι απαλές και καθαρές και τα μικρά ειναι μέσα στην ενέργεια καμιά φορά αν δεν τα παίξω με κανένα σκινάκι κτλ παλεύουν μόνα τους κυνηγάνε την ουρά τους κτλ 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 39
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μπραβο που φροντιζεις τα αδεσποτακια,συνηθως οι γατες τρωνε οσο χρειαζονται ,τα μικρα καλο θα ηταν να τους παρεις μια κρεμα,σαν οδοντοπαστα ειναι,για να τους κανεις αποπαρασιτωση στα εντερακια

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου απαντήσω με τις λίγες γνώσεις που έχω αποκτήσει μέχρι τώρα, καθώς πρόσφατα έγινα γατομαμά δύο ψιψίνιων και ελπίζω να βοηθήσω.

Στο θέμα της διατροφής, οι φρισκις, γουισκας και όσες βρίσκεις σε σούπερ μάρκετ, είναι γενικά από τις πιο κακές τροφές ενώ στα ίδια χρήματα μπορείς να βρεις πολύ πιο ανώτερες ποιοτικά. Ειδικά μια γάτα που θηλάζει έχει αυξημένες διατροφικές ανάγκες και υπάρχουν ειδικές τροφές για την κατηγορία αυτή, ώστε να καλύπτουν τις ανάγκες της ίδιας και των μωρών. 

Πέρα από το διατροφικό κομμάτι όμως, αν δεν γίνει μια επίσκεψη σε κτηνίατρο δεν μπορείς να γνωρίζεις τον λόγο που δεν παίρνουν βάρος. Το πιο σύνηθες είναι να έχουν ενδοπαράσιτα, τα οποία επηρεάζουν κατά πολύ την απορρόφηση της τροφής, ειδικά αν αυτή δεν είναι ποιοτική. Σε κάθε περίπτωση, ένας γιατρός θα σε καθοδηγούσε στο τι θα έπρεπε να κάνεις καθώς οι αδέσποτες γάτες μπορεί να εμφανίσουν χίλια δυο προβλήματα υγείας. 

Μια αδέσποτη γάτα, ακόμα και αν δείχνει ανεξάρτητη, έχει πολλές ανάγκες που δυστυχώς δεν καλύπτονται μόνο με την παροχή τροφής. Μπράβο σου όμως που τις φροντίζεις και νοιάζεσαι, δοκίμασε μήπως μπορέσεις να τους βρεις υπεύθυνους ιδιοκτήτες για να φύγουν από τον δρόμο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρε ξηρα χυμα των 3-4ευρω και βαζε μπολικη. Αν εγω στις γατες μου εβαζα αυτα που γραφει ο πίνακας θα με ειχαν παρατησει. Οι γατες αλλωστε μολις χορτασουν φευγουν δεν ειναι σαν τα σκυλια λαίμαργες. Παρολα αυτα κανε ενα τηλεφωνο σε μια φιλοζωικη, τσαμπα ειναι. Καλυτερα πάντως αφου πας σε κτηνιατρο να της κανεις μια στείρωση ειτε την κρατησεις ειτε οχι. Θα γενναει συνεχως και επειδη θα τα λυπασαι θα εισαι μονιμα στην ιδια φαση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, TopicStrarter είπε

Λοιπόν αναπάντεχα πριν κάτι μήνες μια γάτα άρχισε να εμφανίζεται έξω απο το εργαστήριο μου.... (η μπουμπούκα :P ) και επειδή φαινόταν αριστοκρατική γάτα (λόγω συμπεριφοράς αλλά και γούνας -ίσως είναι ράτσας-) αλλά κοκαλιάρα σκέφτηκα πως είτε χάθηκε είτε την παρατήσανε και απλά της έδινα αποφάγια όταν ερχόταν...

Αλλά επειδή άρχισε να έρχεται τακτικά και το βάρος της δεν άλλαζε μάλλον σκέφτηκα πως την παρατήσανε οπότε αγόραζα ξηρή τροφή όχι κάτι το σπουδαίο ούτε όμως και ό,τι φθηνότερο (φρίσκις με βιταμίνες διάφορα κροκάκια με γέμιση και δώρο μερικά φακελάκια με υγρή τροφή/κρέας) 

και η μπουμπούκα έγινε μπουλούκα απο το φαΐ που τhς έδινα (και δεν ήταν ιδιαίτερα πολύ την τάιζα μεσημέρι και βράδυ αντε και  καμιά χουφτίτσα ενδιάμεσα όποτε με έπρηζε ) 

έκανε γατάκια στο ενδιάμεσο η μπουμούκα (άσχετα αν τις έδωσα όνομα όλα αυτά γίνανε μέσα σε λίγους μήνες απο την στιγμή που γράφω και δεν είχα στο μυαλό μου ότι την υιοθέτησα απλα απο λύπηση της έδινα να φάει γιαυτό και δεν την στείρωσα ακόμη) 

Τα γατάκια μεγαλώσανε αλλά όχι πολύ δηλαδή που και πού ακόμη τα αφήνει να βυζαίνουν αλλά καμιά φορά τα μαλώνει αν προσπαθήσουν απο μόνα τους οπότε είναι στην φάση που είναι αρκετά μεγάλα για να μην βυζαίνουν άλλο. 

Το θέμα είναι πως είναι όλα κοκαλιάρικα και η μπουμπούκα :( 

Το πρόβλημα είναι ότι διάβασα στο google πολλά άρθρα που πάνω κάτι +- μερικά γραμμάρια συμφωνούν με αυτό 

how-much-to-feed-a-cat-chart.jpg

και εγώ τους ανοίγω 2 κονσέρβες με κρέας για γάτες των 410 γραμμαρίων (820 γραμμάρια συνολικά) για 4 γατάκια και μια γάτα που το βάρος τους ειδικά τώρα δεν ειναι μεγάλο η μπουμπούκα άντε να ειναι 3 κιλά και παίζει να λέω πολλά τα γατάκια δεν νομίζω να ειναι παραπάνω απο κιλό βαριά βαριά 1,5 (δεν είναι ζυγαριά τα χέρια μου αλλά μου φαίνονται αρκετά ελαφριά μάλλον λίγο κάτω απο κιλο) 

οπότε μήπως έχουν τιποτα ? γιατί σύμφωνα με το απο πάνω ακόμη και για ενεργά γατάκια (που τα μικρά είναι η μπουμπούκα απο την άλλη ειναι τεμπέλα :P )  η τροφή που τους δίνω (κρέας για γάτες 820gr την ημέρα) θα πρέπει να είναι αρκετή με το παραπάνω για 5 γάτες που ζυγίζουν 10 κιλά η κάθε μία!!!!!!

Αλλά παρόλο που έχω να κάνω με 4 γατάκια και μια ελαφριά σχετικά γατούλα είναι κοκαλιάρες όλες και συνέχεια γκρινιάζουν για φαί και ανησυχώ.... :(

Απο την άλλη όμως δεν είναι και τέρμα κοκαλιάρες σαν να έχουν να φάνε μέρες απλά μπορώ και βλέπω τα κόκαλα της λεκάνης τους ας πούμε πράγμα που όταν είχα την μπουλούκα χωρίς τα γατάκια και την τάιζα μερικές χούφτες ξυρή τροφή δεν το έβλεπα και γιαυτό ακόμη δεν τα πήγα σε κτηνίατρο. 

Επειδή δεν ξέρω αν μπορώ να υιοθετήσω ακόμη μιας και είναι μεγάλη ευθύνη θα ήθελα να αποφύγω να τα πάω σε κτηνίατρο (είμαι σε χωριό και ο πλησιέστερος κτηνίατρος ειναι στην πόλη αρκετά χιλιόμετρα με το αμάξι δεν έχω και κλουβί... ) ειδικά τώρα με τον κορωνοϊό .....εκτός και αν είναι αρκετά πιθανό να είναι άρρωστα... 

Κατα τα άλλα όμως (πέρα απο την εμφάνιση που περιέγραψα) δεν φαίνεται να έχουν κάτι, οι γουνίτσες τους ειναι απαλές και καθαρές και τα μικρά ειναι μέσα στην ενέργεια καμιά φορά αν δεν τα παίξω με κανένα σκινάκι κτλ παλεύουν μόνα τους κυνηγάνε την ουρά τους κτλ 

Τα γραμμάρια που αναφέρονται στον πίνακα έχουν να κάνουν με ξηρά τροφή. Είναι συμπυκνωμένη και έτσι χρειάζεται μικρή ποσότητα. Οι κονσέρβες έχουν σε ένα μεγάλο ποσοστό νερό, οπότε η συνιστώμενη δόση θα είναι σίγουρα μεγαλύτερη. Όπως και να έχει πήγαινε τα και σε έναν κτηνίατρο να τα δει και να σου πει τις ανάγκες τους. Συνήθως αν πεις πως είναι αδέσποτα και τα περιθάλπτεις είτε δεν σε χρεώνει κάποια επίσκεψη είτε είναι πολύ μικρότερη από την κανονική. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αδέσποτα μην κοιτάς πίνακες για το πόσο πρέπει να τα ταίζεις.

Αυτοί οι πίνακες είναι για γάτες που δεν βγαίνουν από το σπίτι και παίζει όντως να βάλουν υπερβολικά πολλά κιλά.

Η γάτα του δρόμου θα φάει όσο χρειάζεται, θα χορτάσει, θα φύγει.

Για να παχύνει σε βαθμό που να 'ναι πρόβλημα για την υγεία της, πρέπει να μιλάμε για εξαιρετικά σπάνια (και σούπερ τυχερή) περίπτωση.

Αυτό μην σε απασχολεί.

Το γιατί δεν παίρνει βάρος, ΠΑΙΖΕΙ να 'ναι πρόβλημα. Υπάρχει περίπτωση να έχει εξαιρετικά σκληρή ζωή έξω και με ένα γεύμα (που ΠΟΣΟ να φάει) απλά να μην της φτάνει η ενέργεια και να

μην παίρνει βάρος. Παίζει και να έχει κάποιο πρόβλημα υγείας. Αυτό θα πρέπει αναγκαστικά να το δει κτηνίατρος και να σου πει.

Friskies, να ξέρεις, είναι τέρμα κακή τροφή. Από το ολότελα και από το να ψάχνουν στα σκουπίδια, φυσικά δεν το συζητάμε.

Πήγαινε την στον κτηνίατρο και στείρωσε την το συντομότερο δυνατό. Θα μάθεις και γιατί δεν παίρνει βάρος και αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα από πίσω. Αν πεις ότι είναι και αδέσποτο, θα σου πάρει πολύ λίγα χρήματα.

Δεν θα το μετανιώσεις, στο υπόσχομαι. Μπράβο σου και από μένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Baator είπε

Για αδέσποτα μην κοιτάς πίνακες για το πόσο πρέπει να τα ταίζεις.

Αυτοί οι πίνακες είναι για γάτες που δεν βγαίνουν από το σπίτι και παίζει όντως να βάλουν υπερβολικά πολλά κιλά.

Η γάτα του δρόμου θα φάει όσο χρειάζεται, θα χορτάσει, θα φύγει.

Για να παχύνει σε βαθμό που να 'ναι πρόβλημα για την υγεία της, πρέπει να μιλάμε για εξαιρετικά σπάνια (και σούπερ τυχερή) περίπτωση.

Αυτό μην σε απασχολεί.

Το γιατί δεν παίρνει βάρος, ΠΑΙΖΕΙ να 'ναι πρόβλημα. Υπάρχει περίπτωση να έχει εξαιρετικά σκληρή ζωή έξω και με ένα γεύμα (που ΠΟΣΟ να φάει) απλά να μην της φτάνει η ενέργεια και να

μην παίρνει βάρος. Παίζει και να έχει κάποιο πρόβλημα υγείας. Αυτό θα πρέπει αναγκαστικά να το δει κτηνίατρος και να σου πει.

Friskies, να ξέρεις, είναι τέρμα κακή τροφή. Από το ολότελα και από το να ψάχνουν στα σκουπίδια, φυσικά δεν το συζητάμε.

Πήγαινε την στον κτηνίατρο και στείρωσε την το συντομότερο δυνατό. Θα μάθεις και γιατί δεν παίρνει βάρος και αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα από πίσω. Αν πεις ότι είναι και αδέσποτο, θα σου πάρει πολύ λίγα χρήματα.

Δεν θα το μετανιώσεις, στο υπόσχομαι. Μπράβο σου και από μένα.

 

4 ώρες πριν, Lilith19 είπε

Θα σου απαντήσω με τις λίγες γνώσεις που έχω αποκτήσει μέχρι τώρα, καθώς πρόσφατα έγινα γατομαμά δύο ψιψίνιων και ελπίζω να βοηθήσω.

Στο θέμα της διατροφής, οι φρισκις, γουισκας και όσες βρίσκεις σε σούπερ μάρκετ, είναι γενικά από τις πιο κακές τροφές ενώ στα ίδια χρήματα μπορείς να βρεις πολύ πιο ανώτερες ποιοτικά. Ειδικά μια γάτα που θηλάζει έχει αυξημένες διατροφικές ανάγκες και υπάρχουν ειδικές τροφές για την κατηγορία αυτή, ώστε να καλύπτουν τις ανάγκες της ίδιας και των μωρών. 

Πέρα από το διατροφικό κομμάτι όμως, αν δεν γίνει μια επίσκεψη σε κτηνίατρο δεν μπορείς να γνωρίζεις τον λόγο που δεν παίρνουν βάρος. Το πιο σύνηθες είναι να έχουν ενδοπαράσιτα, τα οποία επηρεάζουν κατά πολύ την απορρόφηση της τροφής, ειδικά αν αυτή δεν είναι ποιοτική. Σε κάθε περίπτωση, ένας γιατρός θα σε καθοδηγούσε στο τι θα έπρεπε να κάνεις καθώς οι αδέσποτες γάτες μπορεί να εμφανίσουν χίλια δυο προβλήματα υγείας. 

Μια αδέσποτη γάτα, ακόμα και αν δείχνει ανεξάρτητη, έχει πολλές ανάγκες που δυστυχώς δεν καλύπτονται μόνο με την παροχή τροφής. Μπράβο σου όμως που τις φροντίζεις και νοιάζεσαι, δοκίμασε μήπως μπορέσεις να τους βρεις υπεύθυνους ιδιοκτήτες για να φύγουν από τον δρόμο. 

Παιδες και που ταιζει με το οτιδηποτε ταιζει καλο κανει, εγω πχ εχω 4 δικιες μου γατες που ταιζω με Applaws και αλλες 17 αδεσποτες που ταιζω με Whiskas και Friskies. Δεν θα αναφερω καν ποσα μου φευγουν τον μηνα ακομα και με αυτες τις τροφες. Οποτε μην λεμε στον κοσμο πως δεν ειναι καλες, για αδεσποτα κατεμε ειναι μια χαρα, σιγουρα πολυ καλυτερα απο το να μην ζουν την επομενη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια αδέσποτη γάτα που θηλάζει μικρά είναι πάντα κοκαλιάρα γιατί τα μικρά ρουφάνε πολύ πράγμα. Επίσης είναι καλοκαίρι και λόγο ζέστης υποφέρουν οι γάτες οπότε τρώνε ελάχιστο στην διάρκεια της ημέρα, με το που πέσει η θερμοκρασία θα την δεις να φουντώνει και να τρώει παραπάνω. Γενικά μην σε αγχώνει πόσο τρώει, άμα πεινάει θα σε ζαλίζει και αναγκαστικά θα τις δίνεις κάτι. Ξηρά τροφή οικονομική και καλή είναι αυτή από τα Lidl, η πιο ακριβή σε μπλε συσκευασία. Γενικά απέφευγε την κονσέρβα γιατί κακομαθαίνουν και μετά δεν τρώνε την ξηρά, 2-3 φορές την ημέρα ξηρά τροφή + αποφάγια ή ότι βρίσκουν στην γύρα είναι μια χαρά για ένα αδέσποτο. Επίσης το καλοκαίρι θέλουν αποπαρασιτώσεις τακτικά και αργότερα στείρωση μη γεμίσεις γατάκια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, czarjuly είπε

Μπραβο που φροντιζεις τα αδεσποτακια,συνηθως οι γατες τρωνε οσο χρειαζονται ,τα μικρα καλο θα ηταν να τους παρεις μια κρεμα,σαν οδοντοπαστα ειναι,για να τους κανεις αποπαρασιτωση στα εντερακια

Οι περισσοτερες γατες που ειχα/εχω και εχω δει ειναι βουλιμικες. Θα φανε μεχρι να σκασουν αν τις βαλεις περισσοτερο απο οσο πρεπει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κατ' αρχάς μπράβο! Κατά δεύτερον, αν έκανε 4 και είναι ακόμα 4 στη φάση που απογαλακτίζονται, είσαι πάουερ, δεν είναι συχνό να επιζούν όλα.

Τώρα, μην ψαχτείς για εξειδικευμένες τροφές εφ' όσον δεν έχεις πλήρη έλεγχο στη διατροφή τους. Μια ακριβή κονσέρβα με πολλή πρωτεΐνη μπορεί να είναι από περιττή έως βλαβερή για τα νεφρά αν δεν ξέρεις τι άλλο τρώει η γάτα, πόσων ετών είναι και τη γενικότερη κατάσταση υγείας της. Αυτά είναι για finetuning και φροντίδα σπιτωμένων.

Η προσωπική μου προσέγγιση (μετά από χρόνια αδιάλειπτης εμπειρίας με γάτες μέσα, γάτες έξω και γάτες καταληψίες της αυλής) είναι στάνταρ να έχουν νεράκι και από εκεί και πέρα παίζω μόνο τροφές για γατάκια (όταν υπάρχουν γατάκια) από τζενέρικ εταιρείες (Φρίσκις, Γουίσκας κτλ) και φτηνές χύμα από Pet City για τις ενήλικες. Από το να μην είχανε ούτε αυτά, εξασφαλίζεις τουλάχιστον την επιβίωσή τους. Να έχεις επίσης στο νου σου ότι άπαξ και άρχισες να ταΐζεις αδέσποτα, σιγά σιγά θα αυξάνονται, οπότε μετά θα βρεθείς στο δίλημμα να χρεωκοπήσεις ή να τα αφήσεις ολοκληρωτικά νηστικά.

Τελευταίο, τα μικρά είναι πολύ ευάλωτα σε παράσιτα κτλ. Αν δεν έχεις τη δυνατότητα να τα πας κτηνίατρο, πάρε τουλάχιστον αμπούλες για ψύλλους για να εξασφαλίσεις όσο μπορείς την επιβίωσή τους ως την ενηλικίωση.

Οπότε νερό, φαΐ για γατάκια (καλύτερα κροκέτες αν μπορούν ήδη να τις μασάνε, καλομαθαίνουν στην κονσέρβα και δεν είναι ό,τι καλύτερο για τα δόντια), φτηνές κροκέτες για όλα τα άλλα, αντιψυλλικό και εννοείται πως αν έχεις αποφάγια (ή ωμά περισσεύματα) με ζωϊκή πρωτεΐνη, κερνάς!

Επεξ/σία από Lucifer
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, lary7 είπε

 Γενικά απέφευγε την κονσέρβα γιατί κακομαθαίνουν και μετά δεν τρώνε την ξηρά, 

Άσχετο μεν, αλλά νομίζω ότι καλύφθηκε το θέμα. 

Πριν αρκετά χρόνια στο Παγκράτι κυρία τάιζε ένα σκύλο της γειτονιάς. Είχε μεγαλώσε σε ηλικία λίγο ο σκύλος, η κυρία του έδινε μόνο κονσέρβες τις οποίες έκοβε σε κομματάκια και του τα έδινε και στο στόμα μάλιστα!

Φεύγει για διακοπές και φροντίζει να βρει κάποια να την αναπληρώσει αλλά μάλλον κάπου δεν εγινε καλή συνεννόηση για τις συνήθειες του μάγκα μας.

Φτάνω πολυκατοικία και την βλέπω να του έχει βάλει κροκέτες σε ένα μπολ τις οποίες αγνοεί. Της εξηγώ ότι δεν έχει συνηθίσει σε τέτοια τροφή οπότε αγχωμένη (μάλλον μην πάθει τίποτα ο σκύλος και βρει τον μπελά της), πάει του παίρνει την κονσέρβα που της είπα, του την δίνει τίποτα, τελικά ήθελε ...τάισμα.  :-)

Ακόμα δεν έχω καταλήξει βέβαια αν ήταν επειδή πολλοί σκύλοι μελαγχολούν όταν φεύγει αυτός που τους φροντίζει ή όντως ήθελε το φαϊ στο΄στόμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Baator είπε

Το γιατί δεν παίρνει βάρος, ΠΑΙΖΕΙ να 'ναι πρόβλημα. Υπάρχει περίπτωση να έχει εξαιρετικά σκληρή ζωή έξω και με ένα γεύμα (που ΠΟΣΟ να φάει) απλά να μην της φτάνει η ενέργεια και να

Δεν είναι 1 γεύμα είναι 2 γεύματα

 

ένα το μεσημέρι και ένα το βράδυ κάθε γεύμα έχει μια κονσέρβα με κρέας για γάτες 410 γραμμάρια και λιγα κροκετάκια και κυριολεκτικά γλύφουν το μπόλ το κάνουν καθρέφτη δεν μένει τιποτα ούτε για πλάκα και ζητάνε κιάλλο μετά απο λίγο. 

 

Επίσης δεν είναι ακριβώς αδέσποτα απλά εγώ δεν αποφάσισα ακόμη αν είναι υιοθετημένα :P

 

θέλω να πω ότι τα γατάκια περνάνε το 100% του χρόνου τους σε ένα υπόστεγο στο εργαστήριο μου (επίσης γύρο γύρο είναι περιφραγμένος χώρος με αγριάδα κτλ οπότε έχουν επαφή και με την φύση) 

Η μαμά γάτα είναι λίγο αλανιάρα αλλά και αυτή περνάει ένα σεβαστό ποσοστό στο εργαστήριο μου και πριν γίνει μανούλα καθόταν δίπλα μου στο PC για ώρες :P 

 

Θέλω να πω ότι δεν παίζει να ταλαιπωρούνται να επιβιώσουν κτλ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Lucifer είπε

Οπότε νερό, φαΐ για γατάκια (καλύτερα κροκέτες αν μπορούν ήδη να τις μασάνε, καλομαθαίνουν στην κονσέρβα και δεν είναι ό,τι καλύτερο για τα δόντια), φτηνές κροκέτες για όλα τα άλλα, αντιψυλλικό και εννοείται πως αν έχεις αποφάγια (ή ωμά περισσεύματα) με ζωϊκή πρωτεΐνη, κερνάς!

Νερό τους αφήνω για άλλες γάτες δεν φοβάμαι γιατί το εργαστήριο μου είναι σχετικά μακριά απο το χωριό και είναι περιφραγμένο, ήταν περίπτωση που ήρθε αυτή και γιαυτό την λυπηθηκα σκέφτηκα δεν θα την αφήνουν οι γάτες του χωριού να κάτσει εκεί ήταν και σε σχετικά άσχημη κατάσταση πριν την "αναλάβω".

 

Τα γατάκια και η γάτα σε γενικό πλαίσιο μπορείς να τις πεις πλέον "σπιτωμένες" γιατί όπως έγραψα τα γατάκια περνάνε το 100% του χρόνου τους είτε μέσα στο εργαστήριο (όταν δεν κάνω καμιά δουλειά που μπορεί να τα τραυματίσει) είτε στο υπόστεγο και έχουν με αρκετά μεγάλη και περιφραγμένη αυλή για να παίξουν δεν έχουν φύγει ποτέ προς τα έξω. 

 

Μόνο η μαμά γάτα τα βράδια φεύγει και έρχεται αλλά και αυτή περνάει αρκετό καιρό εντός περίφραξης. 

 

Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι τους δίνω πάνω απο 800 γραμμάρια κρέας (έστω με κάποιο ποσοστό νερό και ρευστό λίπος που έχει μια κονσέρβα) με λίγες κροκέτες  (400+ το μεσημέρι και 400+ το βράδυ) και κυριολεκτικά καθαρίζουν το μπόλ και πάντα ενδιάμεσα ή το βράδυ καμιά ώρα μετά το φαΐ ζητάνε κιάλλο (τα μικρά με κοιτάνε στα μάτια με στρόγγυλες ίριδες  και κάνουν κοφτά νιάου) μυρίζουν δεξιά αριστερά (εκει που είναι το μπόλ ή εκεί που είναι οι κονσέρβες) η μεγάλη γάτα σηκώνεται στα δύο και πολύ ελαφρά μου γρατζουνά τα πόδια (που παρατήρησα το κάνει κάθε φορά που θέλει να φάει)  κτλ κτλ

 

Και σε συνδυασμό που φαίνονται αρκετά λεπτά (όχι σε άσχημη κατάσταση απλά όπως είπα πχ μπορώ να δώ τα κόκκαλα στην λεκάνη τους) με προβληματίζει...

 

Δεν έκανα κάτι πιο δραστικό μέχρι τώρα (αν και ψάχνω για αυτή την αντιπαρασιτική πάστα που μου πρότειναν πιο πάνω) γιατί κατα τα άλλα φαίνονται υγιή, παίζουν, τρέχουν,σκαρφαλώνουν, χαϊδεύονται, η γούνα τους ειναι απαλή καθαρή και γυαλιστερή. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...