Προς το περιεχόμενο

κλήση απο τροχαία


matias79gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, matias79gr είπε

δηλαδή οταν νοικίαζουμαι αυτοκίνητο θα πρέπει να ζητάμε και ολα τα χαρτιά..ασφάλεια..κτέο...κλπ κλπ...οτι υπαρχει? εχω νοικίασει ενα σωρο φορές αυτοκίνητο...τέτοιο πράγμα δεν έχω ξαναζήσει... επίσης το κτεο χρεώνεται στον οδηγό ή στον ιδιοκτήτη....

Φυσικά και πρέπει να τα κοιτάς.Οπως και του φίλου σου να οδηγήσεις είσαι υπεύθυνος αν δεν έχει όλα τα έγγραφα.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, matias79gr είπε

δηλαδή οταν νοικίαζουμαι αυτοκίνητο θα πρέπει να ζητάμε και ολα τα χαρτιά..ασφάλεια..κτέο...κλπ κλπ...οτι υπαρχει? εχω νοικίασει ενα σωρο φορές αυτοκίνητο...τέτοιο πράγμα δεν έχω ξαναζήσει... επίσης το κτεο χρεώνεται στον οδηγό ή στον ιδιοκτήτη....

Ευθύνη φέρουν και οι δύο.

Spoiler

ΑΡΘΡΟ 86 : Τεχνικός έλεγχος οχημάτων 1. Τα αυτοκίνητα οχήματα, τρίτροχα οχήματα, μοτοσικλέτες και μοτοποδήλατα, τα οποία κυκλοφορούν στη Χώρα, ως και τα υπ' αυτών ρυμουλκούμενα, υπόκεινται χώρα σε τακτικό περιοδικό τεχνικό έλεγχο. Οι κατηγορίες των οχημάτων που ελέγχονται η συχνότητα του περιοδικού τεχνικού ελέγχου, τα στοιχεία που πρέπει να ελέγχονται, ο τρόπος και η διαδικασία διενέργειας του ελέγχου ως και κάθε άλλη αναγκαία λεπτομέρεια, καθορίζονται με απόφαση του Υπουργού Μεταφορών και Επικοινωνιών. 2. Ο τεχνικός έλεγχος των αγροτικών μηχανημάτων και των υπ' αυτών ρυμουλκούμενων επιβάλλεται με απόφαοη του Υπουργού Γεωργίας, των δε μηχανημάτων έργων και των υπ' αυτών ρυμουλκούμενων με απόφαση του Υπουργού Περιβάλλοντος, Χωροταξίας και Δημόσιων Εργων. 3. Εάν για οδικό όχημα ή ρυμουλκούμενο, εκ των αναφερομένων στις προηγούμενες παραγράφους, δημιουργούνται αμφιβολίες για την ασφαλή και κανονική, γενικά, στις οδούς κυκλοφορία του, οι Αστυνομικές Αρχές, ως κοι οι υπό των αρμόδιων υπουργών ή νομαρχών εξουσιοδοτημένες υπηρεσίες μπορούν να διατάσσουν τον έκτακτο τεχνικό έλεγχο αυτού. 4. Ο κάτοχος οχήματος, ο οποίος δεν το προσκομίζει για τον τακτικό ή έκτακτο τεχνικό έλεγχο εντός της καθοριζόμενης προθεσμίας, τιμωρείται με διοικητικό πρόστιμο τετρακοσίων (400,00) ευρώ. Για τη σχετική παράβαση που αφορά σε φορτηγά οχήματα έχει εφαρμογή η ειδική διάταξη του ν. 3446/ 2006. 5. Με την αυτή ποινή τιμωρείται και ο οδηγός που παραβαίνει τις διατάξεις της παραγράφου 1 του άρθρου 5 του ν. 1350/1983, ως και αυτός που κυκλοφορεί το όχημα το οποίο δεν έχει υποστεί τακτικό ή έκτακτο τεχνικό έλεγχο μέσα στην καθοριζόμενη προθεσμία.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Ukforthemoment είπε

Φυσικά και πρέπει να τα κοιτάς.Οπως και του φίλου σου να οδηγήσεις είσαι υπεύθυνος αν δεν έχει όλα τα έγγραφα.

το δικαστήριο τότε γιατί με αθώωσε?  ισως για τα ενοικιαζόμενα να ισχυει αλλος νομος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, matias79gr είπε

το δικαστήριο τότε γιατί με αθώωσε?  ισως για τα ενοικιαζόμενα να ισχυει αλλος νομος.

Γιατί δεν προβλεπόταν να γίνει δικαστήριο. Δεν υπάρχει ποινικό αδίκημα. Σου έγραψα ότι έκανε λάθος ο αστυνομικός που σε έκανε μήνυση.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Μα αν το αμάξι ήταν νοικιασμένο τι υποχρέωση για ασφάλιση και ΚΤΕΟ έχει; Αυτά είναι υποχρέωση της εταιρείας στην οποία ανήκει το αυτοκίνητο. Η υποχρέωση του οδηγού εξαντλείται στην ύπαρξη διπλώματος και την τήρηση του ΚΟΚ. Αν δεν είχε ούτε δίπλωμα θα έτρωγε και άλλο πρόστιμο. 

Μη γραφετε αν δεν γνωριζετε. Ειναι ευθυνη του οδηγου, το οχημα που οδηγει να εχει ΚΤΕΟ. Κοινως, ακομα και αν νοικιασει ενα αμαξι, οφειλει να ελεγξει τα χαρτια πριν βαλει μπρος το κινητηρα. Και ειναι και πολυ λογικο. Αν ο αλλος εχει κλεψει ενα αμαξι και το νοικιαζει, θα παρεις εσυ το κλεμμενο αμαξι να οδηγησεις; Πρεπει να ελεγχεις τι σου δινουν. Ομοιως για το ΚΤΕΟ. Αν ο αλλος σου δινει ενα χρεπι που βαζει σε κινδυνο τη ζωη σου, εσυ παιρνεις γουρουνι στο σακι; Δεν ελεγχεις πρωτα;

Περα ομως απο τη λογικη που ιδιαιτερα στην Ελλαδα ο καθενας την φανταζεται και την ερμηνευει οπως τον συμφερει, να σε διευκολυνω λιγο. Μου ειχε δοθει εταιρικο αυτοκινητο απο πρωην εργοδοτη, το οποιο μου επετρεπε να εχω και για προσωπικη χρηση. Θεωρωντας οτι ο εργοδοτης εχει μεριμνησει και θα μεριμνει και στο μελλον για χαρτια (ασφαλειες, ΚΤΕΟ κλπ) ποτε δεν ασχοληθηκα με το ζητημα. Με σταματανε μια ωραια πρωια σε μπλοκο, διαπιστωνουν οτι δεν εχει ΚΤΕΟ κι εφαγα εγω προστιμο & δικαστηριο. Αμαξι που ουτε στο ονομα μου γραμμενο ηταν, που ξεκαθαρα ηταν στο ονομα του εργοδοτη μου κλπ κλπ. Εχασα τη γη κατω απο τα ποδια μου οντας ανηξερος, αλλα τοτε εμαθα οτι η ευθυνη ειναι στον οδηγο.

Επεξ/σία από BackFromHell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, prototypegr είπε

Γιατί δεν προβλεπόταν να γίνει δικαστήριο. Δεν υπάρχει ποινικό αδίκημα. Σου έγραψα ότι έκανε λάθος ο αστυνομικός που σε έκανε μήνυση.

αρα το πρόστιμο δεν επρεπε να το χρεωθω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, matias79gr είπε

αρα το πρόστιμο δεν επρεπε να το χρεωθω...

Θα στο ξαναγράψω. Άλλο το πρόστιμο (διοικητική παράβαση που σωστά στο χρέωσαν καθώς ευθύνη έχεις κι εσύ) και άλλο το δικαστήριο (ποινικό αδίκημα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, matias79gr είπε

το δικαστήριο τότε γιατί με αθώωσε?  ισως για τα ενοικιαζόμενα να ισχυει αλλος νομος.

Γιατί δεν πας δικαστηριο για ΚΤΕΟ.

Αλλο το πρόστιμο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ σημαντική η παράθεση του άρθρου 86, δεν είχα ιδέα ότι ίσχυε κάτι τετοιο, οπότε και για ενοικίαση για την παραμικρή βόλτα με αμάξι πρέπει ο οδηγός να ζητάει έγγραφα και αποδείξεις από την εταιρεία ενοικίασης κι αν η εταιρεία δεν τα δείξει και αρνηθεί πρέπει να βρει άλλη εταιρεία. 

Άρα το πρόστιμο δεν διαγράφεται στον ts γιατί υπάρχει συνυπαιτιοτητα, μόνο ποινικές ευθύνες και δικαστήριο δεν υπάρχουν για τις οποίες αθωωθηκε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απλα στην Ελλάδα ειναι ολα μπαχαλο, αστυνομία, εφορίες, δικαστήρια ολοι, και στην μέση ο πολίτης.

Μου αρέσει που καποιοι ρίχνετε το άδικο στον άνθρωπο και μάλιστα την στιγμή που δικαιώθηκε απο την δικαιοσύνη

Μηπως αν το ειχε κλεμμένο η εταιρεία ενοικιάσης να τον είχαν συλλάβει και για κλέφτη;

 

 

Επεξ/σία από NikosKallithea
  • Like 3
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, matias79gr είπε

Καλησπέρα!

δέχτηκα κλήση από την τροχαία, πήγα δικαστήριο, αθωώθηκα στο δικαστήριο, από λάθος του αστυνομικού τμήματος μου έρχεται και δεύτερο ραβασάκι για δικαστήριο, αθωώνομαι και πάλι λόγο δεδικασμένου και μετά από 5  χρόνια μου έρχεται πρόστιμο στην εφορία για αυτή την κλήση. Έχω τις αποφάσεις στα χέρια μου, πηγαίνω εφορία και μου λένε ότι πρέπει να μας ειδοποιήσει  το Α.Τ. . Μιλάω με το ΑΤ. και μου λένε ότι δεν υπάρχει κάποιος νόμος/κάποια υποχρέωση τους για να κάνουν κάτι τέτοιο. Έχει κάποιος ανάλογη εμπειρία για το τι πρέπει να κάνω? Βοήθεια!!!!!!!!!

Δες μια κίνηση που μπορεί να αντιστρέψει τα πράγματα και θα κάνεις  τους άλλους - την άλλη πλευρά -να τρέχουν για σένα, αν είναι τα πράγματα όπως τα είπες μέχρι τώρα. Μπορείς να υποβάλλεις γραπτή αναφορά-καταγγελία στο Τμήμα Εσωτερικών Υποθέσεων της ΕΛΑΣ, κατά του συγκεκριμένου αστυνομικού οργάνου, που σε έγραψε με βάση το όνομά του στην κλήση (και σε παρέπεμψε και στο δικαστήριο), για παράβαση καθήκοντος. Είτε από βαρειά αμέλεια είτε κι από ενδεχόμενο δόλο. Η γραπτή  ΤΕΛΕΣΙΔΙΚΗ (αν δεν άσκησε κάποιος έφεση) απόφαση του δικαστηρίου με την αθώωσή σου, επιβεβαιώνει χωρίς δυνατότητα αμφισβήτησης  από την πλευρά του αστυνομικού οργάνου που σε έγραψε, την παράβαση καθήκοντός του ή κι ακόμα μπορεί να θεωρηθεί  (ανάλογα με το τι γράφει η δικαστική απόφαση) και ως ψευδής καταμήνυση από την πλευρά του! Αν του κάνεις αγωγή, αποζημίωσης πολύ πιθανά να πάρεις καλή αποζημίωση.  

Κρίσιμο σημείο σε αυτήν την περίπτωση, η περίπτωση παραγραφής του πιθανού πειθαρχικού αδικήματος από το αστυνομικό όργανο. Στους δημόσιος υπάλληλους μετά το 2012 η περίοδος μη παραγραφής φτάνει τα 5 ή τα 7 χρόνια (πριν ήταν δυο  ή τρία χρόνια).  Στους αστυνομικούς νομίζω ότι προσαρμόστηκε και για αυτούς επί το αυστηρότερο το διάστημα μη παραγραφής.

Αν κάνεις κάτι τέτοιο, ίσως ξεμπλέξεις μια ώρα αρχύτερα!   Βρες από το ίντερνετ τα τηλέφωνα του "Γραφείου Αξιωματικών της ΕΛΑΣ"  (αλλιώς: Πειθαρχικού) - κι ενημερώσου με περισσότερα

 

Αναφέρεις όμως - αν κατάλαβα καλά- ότι πήγες στο δικαστήριο  δυο φορές, για την ίδια πράξη.  Κατά το σύνταγμα, δεν μπορεί να δικαστεί κάποιος, δυο φορές για το ίδιο αδίκημα.  Κι αυτό με βάζει σε προβληματισμό, στο κατά πόσο τα μεταφέρεις εδώ, όπως έγιναν τα πράγματα ή καταπώς τα κατάλαβες εσύ! Εδώ φαίνεται ότι ΟΛΑ δε λειτουργούν σωστά - πλην του μηχανισμού είσπραξης χρημάτων από το κράτος!

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, testit είπε

Δες μια κίνηση που μπορεί να αντιστρέψει τα πράγματα και θα κάνεις  τους άλλους - την άλλη πλευρά -να τρέχουν για σένα, αν είναι τα πράγματα όπως τα είπες μέχρι τώρα. Μπορείς να υποβάλλεις γραπτή αναφορά-καταγγελία στο Τμήμα Εσωτερικών Υποθέσεων της ΕΛΑΣ, κατά του συγκεκριμένου αστυνομικού οργάνου, που σε έγραψε με βάση το όνομά του στην κλήση (και σε παρέπεμψε και στο δικαστήριο), για παράβαση καθήκοντος. Είτε από βαρειά αμέλεια είτε κι από ενδεχόμενο δόλο. Η γραπτή  ΤΕΛΕΣΙΔΙΚΗ (αν δεν άσκησε κάποιος έφεση) απόφαση του δικαστηρίου με την αθώωσή σου, επιβεβαιώνει χωρίς δυνατότητα αμφισβήτησης  από την πλευρά του αστυνομικού οργάνου που σε έγραψε, την παράβαση καθήκοντός του ή κι ακόμα μπορεί να θεωρηθεί  (ανάλογα με το τι γράφει η δικαστική απόφαση) και ως ψευδής καταμήνυση από την πλευρά του! Αν του κάνεις αγωγή, αποζημίωσης πολύ πιθανά να πάρεις καλή αποζημίωση.  

Κρίσιμο σημείο σε αυτήν την περίπτωση, η περίπτωση παραγραφής του πιθανού πειθαρχικού αδικήματος από το αστυνομικό όργανο. Στους δημόσιος υπάλληλους μετά το 2012 η περίοδος μη παραγραφής φτάνει τα 5 ή τα 7 χρόνια (πριν ήταν δυο  ή τρία χρόνια).  Στους αστυνομικούς νομίζω ότι προσαρμόστηκε και για αυτούς επί το αυστηρότερο το διάστημα μη παραγραφής.

Αν κάνεις κάτι τέτοιο, ίσως ξεμπλέξεις μια ώρα αρχύτερα!   Βρες από το ίντερνετ τα τηλέφωνα του "Γραφείου Αξιωματικών της ΕΛΑΣ"  (αλλιώς: Πειθαρχικού) - κι ενημερώσου με περισσότερα

Αναφέρεις όμως - αν κατάλαβα καλά- ότι πήγες στο δικαστήριο  δυο φορές, για την ίδια πράξη.  Κατά το σύνταγμα, δεν μπορεί να δικαστεί κάποιος, δυο φορές για το ίδιο αδίκημα.  Κι αυτό με βάζει σε προβληματισμό, στο κατά πόσο τα μεταφέρεις εδώ, όπως έγιναν τα πράγματα ή καταπώς τα κατάλαβες εσύ! Εδώ φαίνεται ότι ΟΛΑ δε λειτουργούν σωστά - πλην του μηχανισμού είσπραξης χρημάτων από το κράτος!

Μου ήρθε χαρτί για δικαστήριο δυο φορές για την ιδια κληση. ακριβώς γράφει πανω τα ιδια στοιχεια, αριθμο της κλησης,,ημερομηνια..ωρα..μερος..ολα!! . πηγα δυο φορές, αθωωθηκα δυο φορές και στις αποφάσεις που πηρα στα χέρια μου στη πρώτη γράφει αθώος και στη δεύτερη γράφει απαράδεκτη ποινική δίωξη λόγο δεδικασμένου. Δεν γράφω τιποτα διαφορετικό απο οτι έχει γίνει. προσπαθώ να βρώ μια άκρη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Απλα στην Ελλάδα ειναι ολα μπαχαλο, αστυνομία, εφορίες, δικαστήρια ολοι, και στην μέση ο πολίτης.

Μου αρέσει που καποιοι ρίχνετε το άδικο στον άνθρωπο και μάλιστα την στιγμή που δικαιώθηκε απο την δικαιοσύνη

Μηπως αν το ειχε κλεμμένο η εταιρεία ενοικιάσης να τον είχαν συλλάβει και για κλέφτη;

Αν καβαλάς κλεμμένο όχημα λες να μην έχεις πρόβλημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...