Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, tdm900 είπε

Το Daikin είναι μοντέλο 2007, συγκεκριμένα το ATXB25DAVMB. Και όσο δούλευε έψυχε τον χώρο για πλάκα. Δουλεύοντας χαμηλά, έδειχνε να δουλεύει πολύ άνετα εννοώ. Ξαναπέρασα τα στοιχεία βάζοντας ελλιπή μόνωση ταράτσας (υπάρχει ένα φελιζόλ απλό ενδιάμεσα, το οποίο είχα δει όταν τρύπησα για καμινάδα τζακιού) και μου έβγαλε 3.359. Επίσης, όταν μπήκε το 2007 μπήκε με πρόταση της Daikin, δεν το διάλεξα μόνος μου το 9άρι.

Τώρα είσαι κοντά στο 12 αρι , επειδή όμως λες ότι θες για ψύξη και είσαι σε περιοχή που δε βαράει 40+ ίσως να μπορείς και με ένα 9αρι αλλά εαν το χρησιμοποιήσεις για θέρμανση τότε θες οπωσδήποτε 12 αρι , με την προϋπόθεση ότι έχεις κανε8 μια σωστή εκτίμηση στο ερωτηματολόγιο με μια απόκλιση +-5%

επισης λες ότι εψυχε το χώρο για πλάκα , ναι ετς8 θα είναι το θέμα όμως είναι με τι κατανάλωση το εψυχε γιατί εαν ήταν οριακά μικρό θα δούλευε με πολλά watt όποτε πρέπει να έχεις στο μυαλό σου και αυτή τη παράμετρο 

Επεξ/σία από dimostr
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, tdm900 είπε

Το Daikin είναι μοντέλο 2007, συγκεκριμένα το ATXB25DAVMB. Και όσο δούλευε έψυχε τον χώρο για πλάκα. Δουλεύοντας χαμηλά, έδειχνε να δουλεύει πολύ άνετα εννοώ. Ξαναπέρασα τα στοιχεία βάζοντας ελλιπή μόνωση ταράτσας (υπάρχει ένα φελιζόλ απλό ενδιάμεσα, το οποίο είχα δει όταν τρύπησα για καμινάδα τζακιού) και μου έβγαλε 3.359. Επίσης, όταν μπήκε το 2007 μπήκε με πρόταση της Daikin, δεν το διάλεξα μόνος μου το 9άρι.

Η εφαρμογή αυτή είναι για θέρμανση. Εσύ μάλιστα έβαλες 24C ζήτηση που είναι απαιτητικό νούμερο για θέρμανση οπότε λογικό να σου βγάλει τόσο πολύ ειδικά για την περιοχή που μένεις.

Αν θέλεις εγγύηση μπορείς να πας σε κάποιο tcl πχ το miracle ii από μαγαζί δικτύου τουρνικιώτης. Εναλλακτικά κάποιο Toshiba με 7 χρόνια εγγύηση με όσο μεγαλύτερο seer μπορείς να ψωνίσεις.

Από Daikin μπορείς να δεις το ftxc25c από δίκτυο blue dealer για 5 χρόνια εγγύηση.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Craven είπε

Έχω το ATXC60C .. 21000 btu ονομαστική

Ο χώρος είναι αρκετά μεγάλος, είναι μια σαλονοκουζίνα (χωρισμένη με κομμάτια τοίχου η κουζίνα), πολύ μικρό χωλ με διάδρομο στα πίσω δωμάτια. Νομίζω όλα μαζί αυτά είναι πάνω από 55τμ (ίσως και 60 κοντά μην πω). 

Οι δοκιμές έγιναν μεσημεριανές και βραδινές ώρες (όχι πρωί). 

Σήμερα έγινε δοκιμή από το μεσημέρι (από τις 3 και μετά γιατί περίμενα μάστορα για το τζάκι) μέχρι τώρα αλλά αυτή τη φορά με ανοιχτό το ένα από τα 3 δωμάτια οπότε μιλάμε πλέον για 75-80 τμ χώρο. Το έβαλα απευθείας στους 27 που είχα δει καλή συμπεριφορά τα μεσημέρια, έριξε αμέσως την θερμοκρασία από τους 30 ακριβώς στους 25,9 σε 1 ώρα και ένα τέταρτο .. όσο έριχνε δούλευε στα 1200 watt (δεν πήγε σε 2000+ όπως πχ χθες), εκεί έκοψε και πήγε στα 330 watt η κατανάλωση και έμεινε σταθερή εκεί με την θερμοκρασία να πηγαίνει μέχρι 26,5 και να σταθεροποιείται (σωστά δηλαδή αφού είχα 27 ορίσει) και έμεινε εκεί και η κατανάλωση και η θερμοκρασία επί 2 ώρες μέχρι τις 18:30.

Εκεί άρχισαν τα περίεργα βέβαια.. έριξα έναν βαθμό στην ζήτηση στους 26 και η κατανάλωση ανέβηκε στα 1100 watt και η θερμοκρασία άρχισε να πέφτει.. έφτασε 24,8 αλλά δεν είδα να κόβει επί 2 ώρες μέχρι 20:30, ξαναζήτησα 27 (για την ακρίβεια πήγα 25 για 1 λεπτό και μετά 27 έτσι για να το "ξεκολλήσω") και η κατανάλωση έπεσε στα 250 watt (!!) ενώ η θερμοκρασία σταθεροποιήθηκε στους 25,9

Κοινώς για τον χώρο αυτό, του αρέσει η ρύθμιση των 27 από ότι έχω καταλάβει την ημέρα (βράδυ αλλάζει το πράγμα) και δεν το νοιάζει αν είναι να κρυώσει 55-60 ή 80 τμ, συμπεριφέρεται το ίδιο και φαίνεται ότι έχει την δύναμη που χρειάζεται.

Υ.Γ. Το econo δεν κάνει τίποτα φυσικά όπως σε όλα τα ac που έχουν περάσει από τα χέρια μου.

Για να βοηθήσω όσους ζαχαρώνουν το συγκεκριμένο μοντέλο μιας και είναι σε "προσφορά" αυτές τις ημέρες με δωρεάν εγκατάσταση κτλ ... παρακάτω 2 γραφήματα, το πρώτο με την κατανάλωση και το δεύτερο με την θερμοκρασία για ακριβώς το ίδιο διάστημα (3 με 9 σήμερα). Υπόψιν όπως έχω πει πως απο πάνω είναι πλάκα και μετά σκεπή. Αν είχε μπει πιο μέσα στο σπίτι (όπως δυστυχώς δεν έκανα ενώ μπορούσα) θα είχε καλύτερη συμπεριφορά, όπως και αν το βάλει κάποιος σε καλύτερες συνθήκες (πχ σπίτι από πάνω ή πιο χαμηλά ή σε πιο "εσωτερικό" τοίχο ή τοίχο που δεν βαράει τόσο ο ήλιος) θα έχει σίγουρα πολύ καλύτερη συμπεριφορά. Ακόμα και έτσι πάντως, αν ακολουθήσει κάποιος την συμβουλή να το αφήσει πχ 24/7 ανοιχτό, κατεβαίνει στα 250watt και μένει εκεί σταθερότατο χωρίς spikes όπως φαίνεται παρακάτω ακόμα και σε δύσκολες συνθήκες και σε μεγάλους χώρους.

Ελπίζω να βοήθησα όποιον το σκέφτεται για αυτό το μοντέλο :)

image.png.9b550688f726ed3fabecd3097a2cf3da.png

image.png.a30d0794a1d55d6c5a8a70f34e24e214.png

Αναλυτικοτατος,σίγουρα βοηθάς υποψήφιους αγοραστές..Εγώ τώρα τελευταία εμπειρία με perfera ειχα και πρόσφατα εβαλα LN Mitsubishi,προσωπικά δεν ασχολούμαι με καταναλώσεις κ διάφορα τέτοια,κοιτάζω αλλά πράγματα ποιότητα αέρα,πλαστικών, φίλτρα,απουσία θορύβου σε swing και γενικά διαφόρων ήχων τικ τακ και κάποιες έξτρα λειτουργίες π.χ μου αρέσει στα LN η παραμετροποίηση που σου προσφέρει σχετικά με κατεύθυνση ροής αερα,κάνεις ο,τι θες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, nikos1980 είπε

στα LN η παραμετροποίηση που σου προσφέρει σχετικά με κατεύθυνση ροής αερα,κάνεις ο,τι θες.

Δηλαδή ? Κάνει κάτι άλλο εκτός από το πάνω κάτω των εξωτερικών η αριστερά δεξιά   των εσωτερικών ?

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, nikos1980 είπε

Αναλυτικοτατος,σίγουρα βοηθάς υποψήφιους αγοραστές..Εγώ τώρα τελευταία εμπειρία με perfera ειχα και πρόσφατα εβαλα LN Mitsubishi,προσωπικά δεν ασχολούμαι με καταναλώσεις κ διάφορα τέτοια,κοιτάζω αλλά πράγματα ποιότητα αέρα,πλαστικών, φίλτρα,απουσία θορύβου σε swing και γενικά διαφόρων ήχων τικ τακ και κάποιες έξτρα λειτουργίες π.χ μου αρέσει στα LN η παραμετροποίηση που σου προσφέρει σχετικά με κατεύθυνση ροής αερα,κάνεις ο,τι θες.

Με την ευκαιρία, τα Perfera είναι τοπ σε κατανάλωση (επειδή έχω ένα 9ρι και ένα 12ρι στο άλλο σπίτι). Το atxc χθες έπεσε στα 190 και έμεινε εκεί το βράδυ αλλά ένα perfera βαλμένο σωστά θα έμενε σταθερό στα 100 πχ αλλά κυρίως με καλύτερη συμπεριφορά σε διαφορετικές θερμοκρασίες (και όχι 190 στην μια και 1300 ένα βαθμό κάτω). Τα πλαστικά στα perfera είναι μεν πολύ καλά ΑΛΛΑ μόνο αν μπουν ΣΩΣΤΑ γιατί δεν έχουν "ανοχές" (υπερβολικά μαλακά πλαστικά). Αν μπουν σε στραβό τοίχο χωρίς προσοχή ή δεν μπουν οι σωστές βίδες (ειδικά τα perfera παίρνουν και μια extra βίδα χαμηλά στο κέντρο σε σχέση με τα άλλα) τότε κάνουν λίγα "τσακ" στην αρχή/τέλος.. αν μπουν σωστά είναι αθόρυβα. Ένα παλιό panasonic 20ετίας που έχω σε ένα σημείο, όπου και να το βάλεις όπως και να το βάλεις δεν βγάζει κιχ ΠΟΤΕ (εντελώς άκαμπτα πλαστικά που θα πίστευες πως θα έκαναν σαν τρελά). Το ATXC δεν βγάζει κιχ μεν ως τώρα αλλά τα δύσκολα σε αυτά φαίνονται πάντα τον χειμώνα όταν τα έχουμε στο ζεστό. Στην ροή του αέρα, έχεις δίκιο δεν τα πάνε τόσο καλά τα perfera υπό την έννοια ότι έχουν μικρό εύρος ειδικά δεξιά αριστερά. Το παν πάντως είναι το συνεργείο που θα το βάλει σε αυτά τα μηχανήματα. Αν κάποιος έχει τα χρήματα να βάλει perfera ή κάποιο αντίστοιχο σαν το mitsubishi, να το κάνει απλά να μην τσιγκουνευτεί μετά στο συνεργείο που θα το τοποθετήσει. Να καταλάβεις διαφορά.. ήρθε τεχνικός και μάλιστα γνωστός να μου βάλει τα perfera. Του λέω θέλω τουλάχιστον 10-15 λεπτά αντλία κενού. Ξεκινάει αυτό στην κρεβατοκάμαρα το αφήνει 8-9 λεπτά, έπρεπε να φύγω, λέω στην γυναίκα μου όταν γύρισα "έβαλε και στο σαλόνι? - Για 3-4 λεπτά το πολύ μου λέει" ε για κατάλληλους χώρους το ένα παίζει σταθερά 80-90 watt όταν πιάνει θερμοκρασία και το άλλο 150-200, όσο περίπου παίζει το atxc που μου το έβαλαν ολόσωστα. Για τέτοια διαφορά μιλάμε! Υπερβολική προσοχή στην τοποθέτηση γιατί είναι υπερβολικά ευαίσθητα στο πως θα μπουν και στην κατανάλωση και στον θόρυβο, μπορεί να δεις άλλο μηχάνημα εντελώς στο συγκεκριμένο μοντέλο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, ενδιαφέρομαι και εγώ για την αντικατάσταση παλαιού (άνω 15 ετών) a/c, για την μείωση της κατανάλωσης, του θορύβου (έχει αρχίσει να σφυρίζει) και να προλάβω νέα βλάβη (επιδιορθώθηκε πριν 1 χρόνο περίπου), μιας και τώρα παίζει η επιδότηση συσκευών. Το νέο κυρίως με ενδιαφέρει να έχει αντοχή στο χρόνο, χαμηλότερη κατανάλωση, φίλτρα καθαρισμού/ιονιστή.

...ευχαριστώ για τον χρόνο σας!

 

  1. Ποσό που διαθέτουμε : 900-1300€ (ενδεικτικά).
  2. Αντικατάσταση παλιού κλιματιστικού το οποίο ήταν άνω 15ετίας
  3. Δεν με απασχολεί ο τρόπος πληρωμής/ κατάστημα αρκεί να είναι επαγγελματίες και όχι ψυχοβγάλτες.  
  4. 100% ψύξη / 0% θέρμανση:
  5. Αποκλειστική χρήση για ψύξη του σπιτιού
  6. Θα τοποθετηθεί στον διάδρομο στο κέντρο του σπιτιού όπου και ήταν και το προηγούμενο μηχάνημα.
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Θεσσαλονίκη, πχ μέγιστη 39, ελάχιστη -2ο C (ενδεικτικά).
  8. Απαραίτητα να είναι καλή εταιρία με μεγάλη αντοχή στο χρόνο, άρα και καλή εγγύηση. Χαμηλές καταναλώσεις επίσης σημαντικές. Σχετικά χαμηλού θορύβου αν γίνεται, με φίλτρα καθαρισμού/ιονιστή.
  9. Κτίριο του 84 αλλά με κάποιες μονώσεις. Βοράς/Νότος/Δάπεδο σε επαφή με κατοικίες.  Οροφή επαφή με αέρα, έχει κάποια μόνωση Ηρακλείτη. Δύση και Ανατολή οι κύριες όψεις του κτιρίου. Κουφώματα συνθετικά με διπλούς υαλοπίνακες.
  10. Θερμικές Απώλειες για θερμοκρασία 20ο 😄

8274.82           Watt

7116.34           KCal/h

103.44             Watt/m

288.95             KCal/h/m2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά πήρα 1 κομμάτι Edge RAS-B10J2KVSG-E, παραγγελία χθες, σήμερα το φόρτωσα και το έφερα σπίτι από την μεταφορική.

Θα κανονίσω για εγκατάσταση τη βδομάδα, μάλλον μέσω Κωτσόβολου (στο carrier πέρυσι τουλάχιστον έμεινα πολύ ευχαριστημένος), γιατί οι υπόλοιποι εδώ δίνουν τρελές τιμές.

Θα δω πως θα πάει (και θα ποστάρω γραφήματα, εσωτ., εξωτ θερμοκρασίας παράλληλα με κατανάλωση) και είτε θα πάρω και 2ο, είτε θα πάω προς Panasonic μεριά.

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τη βοήθεια! :)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, cpjmf είπε

Καλησπέρα, ενδιαφέρομαι και εγώ για την αντικατάσταση παλαιού (άνω 15 ετών) a/c, για την μείωση της κατανάλωσης, του θορύβου (έχει αρχίσει να σφυρίζει) και να προλάβω νέα βλάβη (επιδιορθώθηκε πριν 1 χρόνο περίπου), μιας και τώρα παίζει η επιδότηση συσκευών. Το νέο κυρίως με ενδιαφέρει να έχει αντοχή στο χρόνο, χαμηλότερη κατανάλωση, φίλτρα καθαρισμού/ιονιστή.

...ευχαριστώ για τον χρόνο σας!

 

  1. Ποσό που διαθέτουμε : 900-1300€ (ενδεικτικά).
  2. Αντικατάσταση παλιού κλιματιστικού το οποίο ήταν άνω 15ετίας
  3. Δεν με απασχολεί ο τρόπος πληρωμής/ κατάστημα αρκεί να είναι επαγγελματίες και όχι ψυχοβγάλτες.  
  4. 100% ψύξη / 0% θέρμανση:
  5. Αποκλειστική χρήση για ψύξη του σπιτιού
  6. Θα τοποθετηθεί στον διάδρομο στο κέντρο του σπιτιού όπου και ήταν και το προηγούμενο μηχάνημα.
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Θεσσαλονίκη, πχ μέγιστη 39, ελάχιστη -2ο C (ενδεικτικά).
  8. Απαραίτητα να είναι καλή εταιρία με μεγάλη αντοχή στο χρόνο, άρα και καλή εγγύηση. Χαμηλές καταναλώσεις επίσης σημαντικές. Σχετικά χαμηλού θορύβου αν γίνεται, με φίλτρα καθαρισμού/ιονιστή.
  9. Κτίριο του 84 αλλά με κάποιες μονώσεις. Βοράς/Νότος/Δάπεδο σε επαφή με κατοικίες.  Οροφή επαφή με αέρα, έχει κάποια μόνωση Ηρακλείτη. Δύση και Ανατολή οι κύριες όψεις του κτιρίου. Κουφώματα συνθετικά με διπλούς υαλοπίνακες.
  10. Θερμικές Απώλειες για θερμοκρασία 20ο 😄

8274.82           Watt

7116.34           KCal/h

103.44             Watt/m

288.95             KCal/h/m2

24άρι ήταν το παλιό; Ήταν επαρκές;

Αν ναι : https://www.public.gr/product/thermansi-klimatismos/air-condition/klimatistika/klimatistiko-inverter-midea-all-easy-pro-aep2-24nxd6-io-24000-btu-aa-me-ionisti-kai-wifi/1687216

https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/midea-all-easy-pro-series-aep2-24nxd6-i-o-klimatistiko-24-000-btu-h_3948706

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, dimostr είπε

Δηλαδή ? Κάνει κάτι άλλο εκτός από το πάνω κάτω των εξωτερικών η αριστερά δεξιά   των εσωτερικών ?

Έχει δίπλα πτερύγια όχι ένα ενιαίο και τα μέσα εσωτερικά οριζόντια αλλά και τα εξωτερικά με την κατακόρυφη κινηση κοινουνται ανεξαρτητα 

7 ώρες πριν, Craven είπε

Με την ευκαιρία, τα Perfera είναι τοπ σε κατανάλωση (επειδή έχω ένα 9ρι και ένα 12ρι στο άλλο σπίτι). Το atxc χθες έπεσε στα 190 και έμεινε εκεί το βράδυ αλλά ένα perfera βαλμένο σωστά θα έμενε σταθερό στα 100 πχ αλλά κυρίως με καλύτερη συμπεριφορά σε διαφορετικές θερμοκρασίες (και όχι 190 στην μια και 1300 ένα βαθμό κάτω). Τα πλαστικά στα perfera είναι μεν πολύ καλά ΑΛΛΑ μόνο αν μπουν ΣΩΣΤΑ γιατί δεν έχουν "ανοχές" (υπερβολικά μαλακά πλαστικά). Αν μπουν σε στραβό τοίχο χωρίς προσοχή ή δεν μπουν οι σωστές βίδες (ειδικά τα perfera παίρνουν και μια extra βίδα χαμηλά στο κέντρο σε σχέση με τα άλλα) τότε κάνουν λίγα "τσακ" στην αρχή/τέλος.. αν μπουν σωστά είναι αθόρυβα. Ένα παλιό panasonic 20ετίας που έχω σε ένα σημείο, όπου και να το βάλεις όπως και να το βάλεις δεν βγάζει κιχ ΠΟΤΕ (εντελώς άκαμπτα πλαστικά που θα πίστευες πως θα έκαναν σαν τρελά). Το ATXC δεν βγάζει κιχ μεν ως τώρα αλλά τα δύσκολα σε αυτά φαίνονται πάντα τον χειμώνα όταν τα έχουμε στο ζεστό. Στην ροή του αέρα, έχεις δίκιο δεν τα πάνε τόσο καλά τα perfera υπό την έννοια ότι έχουν μικρό εύρος ειδικά δεξιά αριστερά. Το παν πάντως είναι το συνεργείο που θα το βάλει σε αυτά τα μηχανήματα. Αν κάποιος έχει τα χρήματα να βάλει perfera ή κάποιο αντίστοιχο σαν το mitsubishi, να το κάνει απλά να μην τσιγκουνευτεί μετά στο συνεργείο που θα το τοποθετήσει. Να καταλάβεις διαφορά.. ήρθε τεχνικός και μάλιστα γνωστός να μου βάλει τα perfera. Του λέω θέλω τουλάχιστον 10-15 λεπτά αντλία κενού. Ξεκινάει αυτό στην κρεβατοκάμαρα το αφήνει 8-9 λεπτά, έπρεπε να φύγω, λέω στην γυναίκα μου όταν γύρισα "έβαλε και στο σαλόνι? - Για 3-4 λεπτά το πολύ μου λέει" ε για κατάλληλους χώρους το ένα παίζει σταθερά 80-90 watt όταν πιάνει θερμοκρασία και το άλλο 150-200, όσο περίπου παίζει το atxc που μου το έβαλαν ολόσωστα. Για τέτοια διαφορά μιλάμε! Υπερβολική προσοχή στην τοποθέτηση γιατί είναι υπερβολικά ευαίσθητα στο πως θα μπουν και στην κατανάλωση και στον θόρυβο, μπορεί να δεις άλλο μηχάνημα εντελώς στο συγκεκριμένο μοντέλο.

9 αρακι παντως σε δωματιο και ενω το χτυπαει ηλιος ,με ανοιχτη εσωτερικη πορτα δωματιου αλλα κλειστη εξωτερικη στην κατεβαζει με την ιδια ανεση και γρηγορα οσο το μεγαλο ATXC60C ?Τωρα π.χ με τις ζεστες με θερμοκρασιες εσωτερικες 30-31 οταν το βαζεις στους 26-27 στο auto ,σε ποση ωρα πανω κατω φτανει εκει που του ζητας?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, nikos1980 είπε

9 αρακι παντως σε δωματιο και ενω το χτυπαει ηλιος ,με ανοιχτη εσωτερικη πορτα δωματιου αλλα κλειστη εξωτερικη στην κατεβαζει με την ιδια ανεση και γρηγορα οσο το μεγαλο ATXC60C ?Τωρα π.χ με τις ζεστες με θερμοκρασιες εσωτερικες 30-31 οταν το βαζεις στους 26-27 στο auto ,σε ποση ωρα πανω κατω φτανει εκει που του ζητας?

Το μεγάλο ακόμα και όλο το σπίτι να είναι ανοιχτό (122 τμ εδώ Θεσσαλονίκη), με 35-36 έξω και 30 μέσα, και κατεβάζει στους 25-26 σε λιγότερο απο 1 ώρα. Τα perfera δεν δουλεύουν σε τόσο έντονες συνθήκες καθώς είναι ένα 9ρι και ένα 12ρι το πρώτο για κρεβατοκάμαρα (νομίζω 15-16τμ) και το δεύτερο για ένα σαλόνι (20-25τμ υποθέτω απο μνήμης) αλλά εκεί το σπίτι και 40 να έχει έξω δύσκολα περνάει τους 28-29 μέσα. Επίσης εκεί η μια εξωτερική μονάδα είναι κάτω απο τέντα και η άλλη δεν την βρίσκει ο ήλιος καθόλου. Παρόλα αυτά και ενώ λειτουργούν σε πολύ καλύτερες συνθήκες, δεν είναι τόσο "γρήγορα" όσο το atxc. Είναι λες και είναι φτιαγμένα να είναι πιο "gentle" και στο πόσο peek θα κάνουν και στο πόσο γρήγορα θα χαμηλώσουν. Αντίθετα το atxc είναι φτιαγμένο για να κάνει full επίθεση στην αρχή (με την αντίστοιχη κατανάλωση) και μετά ΟΤΑΝ φτάσει εκεί που πρέπει ξαφνικά να χαλαρώνει απότομα και να πέφτει κατακόρυφα στην κατανάλωση... εντελώς άλλη λογική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, liakjim είπε

Ναι 24άρι ήταν και επαρκούσε χωρίς προβλήματα.

Το είδα αυτό, κινέζικο δεν είναι; Βλέπω SEER πολύ καλό θα ισχύει όμως;

Αρχικά έβλεπα για πιο ασφαλής λύσεις, Daikin και Gree δεν άκουσα όμως καλά λόγια (και στην υποστήριξη και το site τους είναι χάλια), και μετά έβλεπα Toyotomi που ως Ιαπωνικά ελπίζω ότι θα έχουν αντοχή στο χρόνο... Με ενδιαφέρει φυσικά η γνώμη σας, το Midea το έχει κανείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, cpjmf είπε

και μετά έβλεπα Toyotomi που ως Ιαπωνικά ελπίζω ότι θα έχουν αντοχή στο χρόνο... Με ενδιαφέρει φυσικά η γνώμη σας, το Midea το έχει κανείς;

Γκουχου - γκουχου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, Craven είπε

Το μεγάλο ακόμα και όλο το σπίτι να είναι ανοιχτό (122 τμ εδώ Θεσσαλονίκη), με 35-36 έξω και 30 μέσα, και κατεβάζει στους 25-26 σε λιγότερο απο 1 ώρα. Τα perfera δεν δουλεύουν σε τόσο έντονες συνθήκες καθώς είναι ένα 9ρι και ένα 12ρι το πρώτο για κρεβατοκάμαρα (νομίζω 15-16τμ) και το δεύτερο για ένα σαλόνι (20-25τμ υποθέτω απο μνήμης) αλλά εκεί το σπίτι και 40 να έχει έξω δύσκολα περνάει τους 28-29 μέσα. Επίσης εκεί η μια εξωτερική μονάδα είναι κάτω απο τέντα και η άλλη δεν την βρίσκει ο ήλιος καθόλου. Παρόλα αυτά και ενώ λειτουργούν σε πολύ καλύτερες συνθήκες, δεν είναι τόσο "γρήγορα" όσο το atxc. Είναι λες και είναι φτιαγμένα να είναι πιο "gentle" και στο πόσο peek θα κάνουν και στο πόσο γρήγορα θα χαμηλώσουν. Αντίθετα το atxc είναι φτιαγμένο για να κάνει full επίθεση στην αρχή (με την αντίστοιχη κατανάλωση) και μετά ΟΤΑΝ φτάσει εκεί που πρέπει ξαφνικά να χαλαρώνει απότομα και να πέφτει κατακόρυφα στην κατανάλωση... εντελώς άλλη λογική.

Α, έχεις περφερα στο δωμάτιο, εγώ έχω LN25VG2,πρόσφατα αγορασμενο και από λίγες δοκιμές που έχω κάνει και ώρες που βαραει το δωμάτιο φουλ ήλιος και από δύο πλευρές μιας κ είναι γωνία και ακάλυπτο ,έχοντας εσωτερική πόρτα δωματίου φουλ ανοιχτή ,πόρτα τζαμιού ελάχιστα ανοιχτή ένα τικ αλλά έξωφυλλα αλουμινένια τέρμα ανοιχτα και ταχύτητα αέρα 2 ή 3 ή  auto ,δεν μου έχει ρίξει 5 με 5 μισή βαθμούς θερμοκρασία και μέσα σε 1 ώρα όπως εσένα το μεγάλο ,μέσα σε 1 ώρα να μου την έχει ρίξει το πολύ 3 βαθμους υπό αυτές τις συνθήκες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, cpjmf είπε

Ναι 24άρι ήταν και επαρκούσε χωρίς προβλήματα.

Το είδα αυτό, κινέζικο δεν είναι; Βλέπω SEER πολύ καλό θα ισχύει όμως;

Αρχικά έβλεπα για πιο ασφαλής λύσεις, Daikin και Gree δεν άκουσα όμως καλά λόγια (και στην υποστήριξη και το site τους είναι χάλια), και μετά έβλεπα Toyotomi που ως Ιαπωνικά ελπίζω ότι θα έχουν αντοχή στο χρόνο... Με ενδιαφέρει φυσικά η γνώμη σας, το Midea το έχει κανείς;

Το midea έχει eurovent. Άρα αληθή τιμή.

ΥΓ toyotomi =  "Ιάπωνας" από τα βάθη της Κίνας....gree είναι.

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...