Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, georgioskas είπε

θερμικές απώλειες 6692watt 5755kcal/h 191,22watt/m 164,45kcal/m και τώρα;

Σου μένουν 9 ακόμη ερωτήσεις και επίσης βγάλε μας τις απώλειες έχοντας τη θερμοπρόσοψη μέσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και ευχαριστώ και προκαταβολικά για τη βοήθεια

Σχετικά με προηγούμενο μήνυμα ήθελα να ρωτήσω για σύγκριση ποιο από τα 2 θεωρείτε καλύτερο,

Haier Tide Green Plus AS50TDMHRA-C / 1U50MEMFRA-C 

ή

Tesla Classic TA53FFLL-1832IA Inverter 18000 BTU

Στα δικά μου τώρα.... Θέλω ένα κλιματιστικό για περιστασιακή χρήση σε σαλονοκουζίνα 45τμ. Περιστασιακή σημαίνει 2-3 ώρες στις περιόδους ζέστης (20-30 μέρες) και 4-5 ώρες σε καύσωνα (10 μέρες) και 2-3 ώρες στις περιόδους κρύου (40-50 μέρες και 4-5 ώρες σε πολύ κρύο (10 μέρες).... Ας πούμε σύνολο χρήση 3 ώρες επί 90 ημέρες....

Νομίζω ότι δε θα επιτευχθεί ποτέ η επιζητούμενη θερμοκρασία καθώς ο χώρος "μπάζει" λόγω σκάλας εσωτερικής προς γκαράζ, οπότε επιθυμητό είναι απλά να λειτουργεί συνεχόμενα αντικαθιστώντας καλοριφέρ/αερόθερμα και ανεμιστήρες για όταν χρειάζεται (να "σπάει" το κρύο και να "σπάει" τη ζέστη ας πούμε....) 

  1. Ποσό που διαθέτουμε : 600-700€
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Νέα αγορά
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Δόσεις οπωσδήποτε, τα άλλα αδιάφορα 
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση: 40% ψύξη / 60% θέρμανση
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανση κτλ: Περιστασιακή σε ψύξη και θέρμανση
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό των τετραγωνικών και αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : Ενιαίος χώρος 45τμ σαλόνι-κουζίνα.
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Αττική με 37C το καλοκαίρι και 0C τον χειμώνα
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Αδιάφορα
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): Καλές μονώσεις, σκάλες προς γκαράζ χωρίς πόρτα παρά μόνο στο γκαράζ...
  10. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ με θερμοκρασία που θα θέλαμε να έχουμε για θέρμανση ακόμα και αν θέλουμε μόνο ψύξη. Το εργαλείο θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί ΜΟΝΟ για τον χώρο που θα καλύψουμε (αν δεν είναι ενιαίος ή πολλοί χώροι τότε τρέξιμο για κάθε χώρο ξεχωριστά ). Σώζουμε τη σελίδα σε txt και επισυνάπτουμε τις 4 πρώτες τιμές και γράφουμε τι επιθυμητή θερμοκρασία βάλαμε:

    Θερμικές Απώλειες 3768.18 Watt
    3240.64 KCal/h
    83.74 Watt/m2
    72.01 KCal/h/m2

          για 20C

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Λοιπόν μέχρι 1100 ευρώ νέα αγορά 25%ψύξη 75%θέρμανση αποκλειστική θέρμανση για σαλόνι 35τ.μ. με μεγάλη εγγύηση αν είναι δυνατόν πενταετίας κουφώματα με διπλά τζάμια και επιθυμητή θερμοκρασία 21! Κατάστημα Κωτσόβολος λόγω δόσεων 

Βοήθεια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@liakjim ευχαριστω , το εχω το φυλλαδιο του sensira και δυστυχως δεν εχει σε θερμανση, οπως του perfera.

Πιθανον απλα να μην εχει διαφορετικες ταχυτητες/παροχες στην θερμανση, οπως το 5ταχυτο perfera .

Αλλα θα στειλω και ενα μειλ στο παλληκαρι της daikin , για να ειμαι σιγουρος οτι θα μετρησω cop σωστα.

Επισης και σε μενα οταν πειραματιζομαι και επιλεγω ταχυτητες, στην θερμανση αλλαζει μονο του, προφανως για να μην πεσει κατω απο 31 βαθμους εξοδος αερα.

Δηλαδη οταν κοντευει θερμοκρασια στοχου και εχω ανεμιστηρα μαξ, κατεβαζει μονο του και ο μονος τροπος να παρεις μαξ συνεχως ειναι ειτε να επιλεξεις στοχο μεγαλης διαφορας πχ 30 ειτε να πας powerfull που δεν ελεγχεις τιποτε κι ειναι το ιδιο...

Επεξ/σία από Specs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, georgioskas είπε

 

Λοιπόν μέχρι 1100 ευρώ νέα αγορά 25%ψύξη 75%θέρμανση αποκλειστική θέρμανση για σαλόνι 35τ.μ. με μεγάλη εγγύηση αν είναι δυνατόν πενταετίας κουφώματα με διπλά τζάμια και επιθυμητή θερμοκρασία 21! Κατάστημα Κωτσόβολος λόγω δόσεων 

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/232028-a-c-in16-toshiba-16j2avsg-e1-b16n4kvrg-e

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/252396-a-c-in16-toshiba-ras16cavg-e-b16ckvg-e

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/232021-a-c-in16-toshiba-16j2avsg-e1-b16j2kvsg-e

31 λεπτά πριν, fkyriazid είπε

Καλησπέρα και ευχαριστώ και προκαταβολικά για τη βοήθεια

Σχετικά με προηγούμενο μήνυμα ήθελα να ρωτήσω για σύγκριση ποιο από τα 2 θεωρείτε καλύτερο,

Haier Tide Green Plus AS50TDMHRA-C / 1U50MEMFRA-C 

ή

Tesla Classic TA53FFLL-1832IA Inverter 18000 BTU

Στα δικά μου τώρα.... Θέλω ένα κλιματιστικό για περιστασιακή χρήση σε σαλονοκουζίνα 45τμ. Περιστασιακή σημαίνει 2-3 ώρες στις περιόδους ζέστης (20-30 μέρες) και 4-5 ώρες σε καύσωνα (10 μέρες) και 2-3 ώρες στις περιόδους κρύου (40-50 μέρες και 4-5 ώρες σε πολύ κρύο (10 μέρες).... Ας πούμε σύνολο χρήση 3 ώρες επί 90 ημέρες....

Νομίζω ότι δε θα επιτευχθεί ποτέ η επιζητούμενη θερμοκρασία καθώς ο χώρος "μπάζει" λόγω σκάλας εσωτερικής προς γκαράζ, οπότε επιθυμητό είναι απλά να λειτουργεί συνεχόμενα αντικαθιστώντας καλοριφέρ/αερόθερμα και ανεμιστήρες για όταν χρειάζεται (να "σπάει" το κρύο και να "σπάει" τη ζέστη ας πούμε....) 

  1. Ποσό που διαθέτουμε : 600-700€
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Νέα αγορά
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Δόσεις οπωσδήποτε, τα άλλα αδιάφορα 
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση: 40% ψύξη / 60% θέρμανση
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανση κτλ: Περιστασιακή σε ψύξη και θέρμανση
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό των τετραγωνικών και αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : Ενιαίος χώρος 45τμ σαλόνι-κουζίνα.
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Αττική με 37C το καλοκαίρι και 0C τον χειμώνα
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Αδιάφορα
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): Καλές μονώσεις, σκάλες προς γκαράζ χωρίς πόρτα παρά μόνο στο γκαράζ...
  10. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ με θερμοκρασία που θα θέλαμε να έχουμε για θέρμανση ακόμα και αν θέλουμε μόνο ψύξη. Το εργαλείο θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί ΜΟΝΟ για τον χώρο που θα καλύψουμε (αν δεν είναι ενιαίος ή πολλοί χώροι τότε τρέξιμο για κάθε χώρο ξεχωριστά ). Σώζουμε τη σελίδα σε txt και επισυνάπτουμε τις 4 πρώτες τιμές και γράφουμε τι επιθυμητή θερμοκρασία βάλαμε:

    Θερμικές Απώλειες 3768.18 Watt
    3240.64 KCal/h
    83.74 Watt/m2
    72.01 KCal/h/m2

          για 20C

Θα προτιμούσα το haier.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@liakjim

ευχαριστώ!!!!

άρα και το ερωτηματολόγιο μου αυτή είναι η απάντηση? το Haier?

  1. Ποσό που διαθέτουμε : 600-700€
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Νέα αγορά
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Δόσεις οπωσδήποτε, τα άλλα αδιάφορα 
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση: 40% ψύξη / 60% θέρμανση
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανση κτλ: Περιστασιακή σε ψύξη και θέρμανση
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό των τετραγωνικών και αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : Ενιαίος χώρος 45τμ σαλόνι-κουζίνα.
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Αττική με 37C το καλοκαίρι και 0C τον χειμώνα
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Αδιάφορα
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): Καλές μονώσεις, σκάλες προς γκαράζ χωρίς πόρτα παρά μόνο στο γκαράζ...
  10. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ με θερμοκρασία που θα θέλαμε να έχουμε για θέρμανση ακόμα και αν θέλουμε μόνο ψύξη. Το εργαλείο θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί ΜΟΝΟ για τον χώρο που θα καλύψουμε (αν δεν είναι ενιαίος ή πολλοί χώροι τότε τρέξιμο για κάθε χώρο ξεχωριστά ). Σώζουμε τη σελίδα σε txt και επισυνάπτουμε τις 4 πρώτες τιμές και γράφουμε τι επιθυμητή θερμοκρασία βάλαμε:

    Θερμικές Απώλειες 3768.18 Watt
    3240.64 KCal/h
    83.74 Watt/m2
    72.01 KCal/h/m2

          για 20C

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες καλησπέρα, τώρα είδα σε Κωτσο 9000 το Toyotomi SRN SRG22 09R32 Satori, στα 399 αν και δε φαίνεται να μπορεί να αγοραστεί τι γνώμη έχετε παρόλαυτα για δαύτο; Είμαι εδώ και μέρες ανάμεσα σε:

  • Ηaier Tide Green Plus (γυρω στα 370 δεν ξέρω από ποιο μαγαζι θα έπρεπε ισως να αγοράσω για εγγυησεις κλπ) 9000
  • Τcl miracle (γυρω σε 420 + μεταφορικα σε επίσημα μαγαζια τύπου ALPHA CLIMA)
  • ίσως κάποιο πιο φτηνιαρικο ΤCL τύπου Εlite

για νορμαλ χρήση υπνοδωμάτιο παιδιού..

(σε όλα υπολογίζω +100 για τοποθέτηση)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, UlveRz είπε

Παίδες καλησπέρα, τώρα είδα σε Κωτσο 9000 το Toyotomi SRN SRG22 09R32 Satori, στα 399 αν και δε φαίνεται να μπορεί να αγοραστεί τι γνώμη έχετε παρόλαυτα για δαύτο; Είμαι εδώ και μέρες ανάμεσα σε:

  • Ηaier Tide Green Plus (γυρω στα 370 δεν ξέρω από ποιο μαγαζι θα έπρεπε ισως να αγοράσω για εγγυησεις κλπ) 9000
  • Τcl miracle (γυρω σε 420 + μεταφορικα σε επίσημα μαγαζια τύπου ALPHA CLIMA)
  • ίσως κάποιο πιο φτηνιαρικο ΤCL τύπου Εlite

για νορμαλ χρήση υπνοδωμάτιο παιδιού..

(σε όλα υπολογίζω +100 για τοποθέτηση)

 

Θα προτιμούσα το haier. Έχε το νου σου στο you, το βάζει συχνά σε προσφορά.

20 λεπτά πριν, georgioskas είπε

Μπορεί το Toshiba arata 16000btu να καλύψει χώρο 35τ.μ για αποκλειστική θέρμανση;

Σε σαλόνι 

Δίνει 4.07KW στους μηδέν βαθμούς.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή; Είμαι και άσχετος! Καταλαβαίνω ότι σας ζαλίζω αλλά λόγω οικονομικών δεν υπάρχει δυνατότητα αλλαγής μετά και γι'αυτό ψάχνω χαμηλή κατανάλωση ενέργειας 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, liakjim είπε

Θα προτιμούσα το haier. Έχε το νου σου στο you, το βάζει συχνά σε προσφορά.

 

 

To you.gr έχει το Pearl στα 450 μόνο όχι το tide green plus..

To Tcl με τα 10 χρονια εγγυηση δεν ειναι ελκυστικό; ή το Τοyo λόγω ονόματος (χωρίς να ξερω και πολλά) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, georgioskas είπε

Δηλαδή; Είμαι και άσχετος! Καταλαβαίνω ότι σας ζαλίζω αλλά λόγω οικονομικών δεν υπάρχει δυνατότητα αλλαγής μετά και γι'αυτό ψάχνω χαμηλή κατανάλωση ενέργειας 

Δίνει 13887btus στους μηδέν. Αν οι απώλειες σου θα είναι λιγότερες, θα σε καλύπτει, αλλιώς όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, georgioskas είπε

Μπορείτε να μου πείτε Liakjim για το carrier 42QHG018D8SE Extreme 2 αν με καλύπτει και αν έχει χαμηλή κατανάλωση ή να πάω σε πιο επώνυμα;

Είναι φασόν midea. Δεν θα το έβαζα για θέρμανση.

Από φθηνά, θα κοίταζα σε Haier.

Από επώνυμο σε Toshiba.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...