Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση για αυτούς που είναι στον αγροτικό τομέα


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά ένα απλό gps να βάλουν σε οποιασδήποτε τεχνολογίας και έτους τρακτέρ έχουν σίγουρα θα μειώσουν πάνω από 10-15% το κόστος και τον χρόνο που χρησιμοποιούν για απλές καλλιεργητικές εργασίες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, aizensama24 είπε

Προσπαθώ να σκεφτώ και ερευνώ για το τι πλεονέκτημα σου προσφέρει να ζεις στη πόλη που είμαι. Προφανώς εδώ δεν ήρθα για επαγγελματικούς λόγους, αυτά τα είχα ήδη λυμμένα αλλά θέλω να ασχοληθώ με κάτι "φυσικό" και θέλω να είναι κάτι λογικό και καλό αυτό. Δε μπορώ να σκεφτώ κάτι διαφορετικό από τη γεωργία αφού τα μέρη γύρω από εδώ είναι γεμάτα με στρέμματα, σου δίνει τεράστια πρόσβαση ως προς αυτό, επίσης αυτός ο κλάδος είναι από τις σταθερές αξίες της Ελλάδας. Σε όλα τα άλλα προφανώς δεν έχει τίποτα περισσότερο από την Αθήνα ή μπορεί νανε και πολύ χειρότερο σε κάποιους κλάδους. Άλλοι δεν τη παλεύουν ούτε στην Αθήνα και φεύγουν για έξω, πόσο μάλλον να έρθουν εδώ. Είμαι πρωτοτύπος ως προς αυτή την επιλογή μου.

Ψάχνω για μία έξυπνη ιδέα στον αγροτικό τομέα και προτιμώ τη στρατηγική που ακολούθησα στο διαδίκτυο για να πετύχω. Των "γρήγορων" σολο δεξιοτήτων. Δεν αποκλείω κάποια εμπορική δραστηριότητα πάντως που να συνδέεται με αυτόν το τομέα. Ακόμη δε ξέρω τίποτα για αυτόν. Το drone piloting είναι ενδιαφέρον πάντως και πολύ δημοφιλές στο εξωτερικό.  

Για κοίτα και την ζωική εκμετάλλευση,έχουν πολλά αρνοκάτσικα εκεί αγελάδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, plasTOST είπε

Παιδιά ένα απλό gps να βάλουν σε οποιασδήποτε τεχνολογίας και έτους τρακτέρ έχουν σίγουρα θα μειώσουν πάνω από 10-15% το κόστος και τον χρόνο που χρησιμοποιούν για απλές καλλιεργητικές εργασίες

Σωστά, κάπου εκεί υπολογίζεται στο πιο απλό gps που απλά πας με το χέρι όπου σου λέει . Αν μπει αυτόματη καθοδήγηση και αυτοματοποίηση παρελκομένων το ποσοστό εξοικονόμησης ανεβαίνει πολύ ψιλά. Ωστόσο το αρχικό κόστος είναι αρκετά μεγάλο και τρομάζει. Και φυσικά υπάρχουν και οι κλασσικοί ''γνώστες'' με το κορυφαίο ''τόσα χρόνια πως δουλεύαμε χωρίς αυτά''

Στα του θέματος, τα drones με ειδικές κάμερες σκανάρουν το χωράφι και βοηθούν στο να βγούνε χάρτες λίπανσης κατά βάση. Μετά τους περνάμε στο gps που είναι συνδεδεμένο με έναν λιπασματοδιανομέα και αυτό ρυθμίζει τα κιλά λιπάσματος που θα χρειαστούν ανάλογα με το τι έχει βγει στο χάρτη, έτσι βελτιώνεται και η παραγωγή και εξοικονομούνται πόροι (λιπάσματα, καύσιμα κλπ).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...