Προς το περιεχόμενο

Οπτική Ίνα σε νεοδμητο σπιτι


darkdemon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ έχω τρεις χώρους που χρειάζομαι internet στο σπίτι. Στον ένα χώρο πάνω σε ένα ράφι έχω βάλει το router του OTE για modem + επώνυμο router που κάνει τη σύνδεση και το routing και δίνει και wifi στον χώρο + πολύ γρήγορο switch με POE.

Πίσω από το ράφι έχω δύο πρίζες ethernet που τις ενώνω με το switch, η καθεμία καταλήγει πάλι σε πρίζα στα άλλα δύο μέρη στο σπίτι που θέλω να δώσω internet. Σε αυτούς τους δύο χώρους έχω βάλει κολλητά στις πρίζες δύο καλά ΑΧ POE AP. Όλες οι συσκευές του σπιτιού συνδέονται μέσω wifi.

Είμαι πολύ χαρούμενος γιατί έχω καλό αισθητικό αποτέλεσμα χωρίς εμφανή καλώδια, 1ms σταθερό ping ανάμεσα σε όλες τις συσκευές του σπιτιού (μετά από αρκετά firmware updates, πριν χτύπαγα το κεφάλι μου με κάτι spikes 15ms) και ασύρματες ταχύτητες μεγαλύτερες του απλού gbit ethernet σε όποιον client το υποστηρίζει.

Είναι κατά τη γνώμη μου ιδανικό setup για σπίτι σαν το δικό μου και αρκετά future proof για αυτό έκανα hijack το thread μήπως και δώσω ιδέες σε όποιον το διαβάσει και έχει απαιτητική σύζυγο όπως εγώ :D.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Thresh είπε

Γιατί όχι switch όμως, λόγοι εμφάνισης/χώρου? Sorry για την "ανάκριση", αλλά κόλλησα. 😛

 

5 ώρες πριν, poulinos είπε

για να μην γεμιζεις switch. και σε περιπτωσεις εταιρειων και μεταφορας πολλων αρχειων απο switch se switch θα μπορουσες να πιταρεις το uplink εκτος αν μιλαμε για 10g uplink.  συν λιγοτερο εξοπλισμο αρα και λιγοτερο κοστος συν λιγότερα failed points

Όπως τα λέει ο poulinos. 

Έχω κεντρικό κατανεμητη με switch που ούτως ή άλλως θα είχα για το υπόλοιπο σπίτι. 

Τα επιπλέον switches ναι μεν θα εξοικονομουσαν καλώδια αλλά θα είχα σταθερή κατανάλωση ρεύματος για πάντα (οκ είναι ελάχιστη), και θα χρειαζόμουν επιπλέον χώρο και πρίζες ρεύματος και καλώδια και αγορά εξοπλισμού κλπ. 

Αν βγαίνει κάποιος οικονομικά να έχει δομημένη καλωδίωση, είναι το καλύτερο. Αν δεν βγαίνει, ναι θα κάνει τη δουλειά του και με switch. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Κι οι 2 περιπτώσεις δομημένη καλωδίωση είναι, είτε με 1 πρίζα (διπλή, RJ45+RJ11) ανά δωμάτιο είτε με παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι κι εγώ στην ίδια φάση, κατασκευή σπίτι και είναι μέσα τώρα οι ηλεκτρολόγοι. ΟΚ έχουμε πει UTP σε κάθε δωμάτιο 2καλώδια τουλάχιστον, που θα μαζεύονται σε ένα σημείο όπου θα μπει switch, router κλπ. Μάλιστα και για τηλεφωνία πάλι UTP θα χρησιμοποιηθεί, και είμαστε κομπλέ.

Στα της οπτικής τώρα, επειδή κι εγώ ήθελα αυτή την δυνατότητα μελλοντικά, σκεφτόμουν να του πω να περάσει μια οπτική και άσ'την να κάθεται, αλλά μετά δεν ξέρω τι οπτική θα δουλεύει κάθε provider, ούτε καν τις προδιαγραφές τους κλπ, οπότε σκέφτομαι κι εγώ να του πω να ρίξει ένα σπιράλ από τον χώρο του router μέχρι την πρόσοψη, να το κρύψουμε σε ένα κουτάκι μέσα, και είμαστε κομπλέ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, mechpanos said:

Είμαι κι εγώ στην ίδια φάση, κατασκευή σπίτι και είναι μέσα τώρα οι ηλεκτρολόγοι. ΟΚ έχουμε πει UTP σε κάθε δωμάτιο 2καλώδια τουλάχιστον, που θα μαζεύονται σε ένα σημείο όπου θα μπει switch, router κλπ. Μάλιστα και για τηλεφωνία πάλι UTP θα χρησιμοποιηθεί, και είμαστε κομπλέ.

Στα της οπτικής τώρα, επειδή κι εγώ ήθελα αυτή την δυνατότητα μελλοντικά, σκεφτόμουν να του πω να περάσει μια οπτική και άσ'την να κάθεται, αλλά μετά δεν ξέρω τι οπτική θα δουλεύει κάθε provider, ούτε καν τις προδιαγραφές τους κλπ, οπότε σκέφτομαι κι εγώ να του πω να ρίξει ένα σπιράλ από τον χώρο του router μέχρι την πρόσοψη, να το κρύψουμε σε ένα κουτάκι μέσα, και είμαστε κομπλέ.

single mode οπτικη iνα που παιζει στο ftth. θα μπορουσε να περαστει ενα καλωδιο με χ ινες μεσα και απλα να μην τερματιστουν καν. οχι οτι ειναι προβλημα να τερματισεις 1 με 2 ζευγη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, poulinos είπε

single mode οπτικη iνα που παιζει στο ftth. θα μπορουσε να περαστει ενα κσλωδιο με χ ινες μεσα και απλα να μην τερματιστουν καν. 

Και πάλι, ούτως ή άλλως δεν θα του ρίξει ο παροχος ίνα αν κάνει αίτηση για ftth και έχει ήδη το σπιράλ σε αναμονή ? 

Γιατί να ασχοληθεί να αγοράσει οπτική ίνα προκαταβολικά? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, sphinxgr said:

Και πάλι, ούτως ή άλλως δεν θα του ρίξει ο παροχος ίνα αν κάνει αίτηση για ftth και έχει ήδη το σπιράλ σε αναμονή ? 

Γιατί να ασχοληθεί να αγοράσει οπτική ίνα προκαταβολικά? 

ο παροχος πρεπει να στην φερει μεχρι μεσα. α. θελει μεγαλο σωληνα η να υπαρχουν ενδιαμεσα κουτια ωστε να φτασει μεχρι πανω/κατω . b. ο παροχος βαζει κουτια στο μπαλκονι και μετα παει μεχρι μεσα το σπιτι. αν εσυ ριξεις σωληνα μεχρι κατανεμητη αλλαζουν ολα. επισης αν βαλεις σωληνα μεχρι εξω το. μπαλκονι ο παροχος θα σου περασει ενα patch cord οποτε αν θες μελλοντικα. και αλλη ινα θα πρεπει να χωραει να περασει και δευτερο patch cord εκτος αν εχεις περασει πολυζευγο με ινες. αν ειναι μονοκατοικια εκει παλι αλλαζουν ολα διοτι γυριζουμε στο πιονπανω σεναριο οτι αν ειναι μεγαλη η αποσταση με γωνιες θες ενδιαμεσα κουτια για να περαστει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, poulinos είπε

ο παροχος πρεπει να στην φερει μεχρι μεσα. α. θελει μεγαλο σωληνα η να υπαρχουν ενδιαμεσα κουτια ωστε να φτασει μεχρι πανω/κατω . b. ο παροχος βαζει κουτια στο μπαλκονι και μετα παει μεχρι μεσα το σπιτι. αν εσυ ριξεις σωληνα μεχρι κατανεμητη αλλαζουν ολα. επισης αν βαλεις σωληνα μεχρι εξω το. μπαλκονι ο παροχος θα σου περασει ενα patch cord οποτε αν θες μελλοντικα. και αλλη ινα θα πρεπει να χωραει να περασει και δευτερο patch cord εκτος αν εχεις περασει πολυζευγο με ινες. αν ειναι μονοκατοικια εκει παλι αλλαζουν ολα διοτι γυριζουμε στο πιονπανω σεναριο οτι αν ειναι μεγαλη η αποσταση με γωνιες θες ενδιαμεσα κουτια για να περαστει

Στο δικό μου σενάριο, μιλάω για μονοκατοικία.
Τι πάχος έχει το καλώδιο της οπτικής ίνας; Ένα Φ32 σπιράλ δεν θα την χωράει; Σωστό αυτό για τις γωνίες, θα το πάω όσο πιο ευθεία γίνεται και με ανοιχτές γωνίες από το σημείο του rack μέχρι την είσοδο, όπου θα κατασκευάσω κουτί και φρεατιάκι ώστε να έρθει εκεί ο εργολάβος και να μου το φέρει μέχρι μέσα. Τώρα μιλάμε για 15-20 μέτρα καλώδιο.

Αν υπάρχει κανένα λινκ να δω για τι πράγμα μιλάμε όσον αφορά τα καλώδια, θα το εκτιμούσα! Και πώς τερματίζουμε; Να δώσω υλικό στον ηλεκτρολόγο μου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενα patch cord ειναι το μισο του μισου απο utp εξαιρεση οι ακροδεκτες. ενα πολυζευγο  ειναι σαν  utp και εχει μεσα πολλλλλαααααα ζευγαριααα. ο τερματισμος δεν γινεται απο ηλεκτρολογο. σε ολες τις περιπτωσεις  αν δεν περασεις ινα απλα ο σωληνας να ειναι αρκετα  μεγαλος για να περασει η ινα ευκολα. η περνα εσυ κατι μεσα απο τον σωληνα ωστε να μπορεις να περασεις ευκολα μετα την οπτικη ινα διοτι αμα ειναι σκετο patch cord δεν θα περασει ευκολα αφου ειναι ευκαμπτο. θα πρεπει να το τραβηξεις με κατι. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 21/08/2020 at 16:11, darkdemon said:

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις.

Αρα βλεπω προτεινεται το cat 6.

Οσον αφορα τα UTP λεμε σε καθε σοκετ να βγαινουν υποδοχεις για 2 καλωδια? και ολα αυτα θα βγαινουν σε ενα κεντρικο σημειο σε ενα patch panel στον τοιχο?

Και κατι τελευταιο για καμερες/συναγερμο απλως μιλαμε για εχτρα utp/πριζα σε πιο ψηλο σημειο?

ναι σε ολα. τουλαχιστον δυο καλωδια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...