Προς το περιεχόμενο

Τι μπορεί να έπαθε;


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Και τι θα πάρεις με 1500 ευρώ που έδωσε και επισκεύασε το δικό του και ξέρει πλέον τι αυτοκίνητο έχει στα χέρια του;;;

Για καινούργιο έτσι που τα κατάφεραν οι λεβέντες που ορίζουν τις τύχες μας δυστυχώς ελάχιστοι έχουν το προνόμιο πια.Να πας σε μαντρά να πετάξεις 7-8 χιλιάρικα να πάρεις κανένα χρέπι και μόλις βγει στην Εθνική να θέλεις γερανό να το φέρεις Αθήνα όπως έπαθε γνωστός πριν φτάσει Σχηματάρι και τώρα είναι στα μαχαίρια με το μαντρά;;;;

Σύμφωνοι,απλά σαν οικονομική κίνηση η  όπως θέλεις πες το δεν θα έκανα δεν θα έβαζα λεφτά σε καρότσα/κινητήρα με 320.000km και για έναν άλλο λόγο ,δεν εμπιστεύομαι /δεν έχω γνωστό μηχανικό με @@ που μπορεί να αναλάβει αλλαγή φλάντζας και να μου εγγυηθεί ότι θα δουλέψει για Χ km.Επαναλαμβάνω εκφέρω προσωπική άποψη η οποία δεν είναι απαραίτητο να συμβαδίζει με κάποιον ο οποίος έχει διαφορετικές προτεραιότητες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 80
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 ώρες πριν, Dark_Nightfall είπε

Σύμφωνοι το  να μπερδεύουν λάδι με νερά είναι το τελευταίο στάδιο.Στα τόσα km πάντως ίσως θα ήταν καλύτερα να το έδινες για ανταλλακτικά να πάρεις κάτι άλλο εκτός αν το έχεις κάνει ήδη.

To αμάξι , επισκευάστηκε . Το είχα μαζέψει . Έφτασε τις 500,000 και με χτύπησαν . Τώρα πρόσφατα αγόρασα ένα mazda 6 πιο καινούργιο

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, papoys1 είπε

 

Γιάννη αν σου ανεβάζει υψηλές θερμοκρασίες τότε να δεις τη φλάντζα.Αδικαιολόγητο να κάψει τρεις πολλαπλασιαστές μαζεμένους.Κάπου υπάρχει πρόβλημα. Μην κάνεις μεγάλα ταξείδια και έλεγξέ το.

Αυτος ο κινητηρας λιγο δυσκολο να βγαλει φλαντζα εκτος αν στο παρελθον ειχε ανεβασει θερμοκρασιες.. Ο μαστορας το ειπε επειδη ειχε αξιολογη απωλεια παραφλου και προφανως δεν ειδε απο καπου να χανει.. Σε αυτα τα χιλιομετρα 135000 αν δεν εχει αλλαξει αντλια και ψυγειο μπορει να ξεκιναει να χανει απο κει καποια μικρη ποσοτητα με διαστολες-συστολες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάλι καλά να λες , έτσι όπως το περιέγραψες μου θύμισε το δικό μου το FORD που έχανε πίεση και έτριζε και στο τέλος κλάταρε από φλάτζα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Dark_Nightfall είπε

Σύμφωνοι,απλά σαν οικονομική κίνηση η  όπως θέλεις πες το δεν θα έκανα δεν θα έβαζα λεφτά σε καρότσα/κινητήρα με 320.000km και για έναν άλλο λόγο ,δεν εμπιστεύομαι /δεν έχω γνωστό μηχανικό με @@ που μπορεί να αναλάβει αλλαγή φλάντζας και να μου εγγυηθεί ότι θα δουλέψει για Χ km.Επαναλαμβάνω εκφέρω προσωπική άποψη η οποία δεν είναι απαραίτητο να συμβαδίζει με κάποιον ο οποίος έχει διαφορετικές προτεραιότητες.

Εγώ πάλι το δικό μου που έχει 308.000 χιλιόμετρα (κοντά στου Μελέτη) θα το επισκεύαζα.Πρόσφατα μάλιστα άλλαξα αμορτισέρ όλο το μπροστινό σύστημα ψαλίδια μπαλάκια  κ.λ.π.

Δεν καίει λάδι και δεν συμπληρώνω σταγόνα από αλλαγή σε αλλαγή από τα 128.000 χιλιόμετρα το έχω υγραέριο.Λαδάκια αλλάζω μόνος από τότε βάζοντας το 10/40 του lidl και κάποιοι με κοροϊδεύουν. Σκασίλα μου.😁Τα 7 χρόνια που το έχω υγραέριο έχω κερδίσει πάνω από 7.000 ευρώ.Πριν μια βδομάδα πήγα ταξείδι Γιάννενα 450 χιλιόμετρα χωρίς στάση 5 άτομα φορτωμένο μέχρι τα μπούνια στα 140 δεν καταλάβαινε τίποτε.Χτύπα ξύλο αν κάψει φλάντζα  ή βαλβίδες λόγω υγραερίου θα τα αλλάξω και εγώ. Το αξίζει την έχει κερδίσει με το σπαθί του.Ξέρεις τι είναι να πηγαινοέρχεσαι Γιάννενα με 50  ευρώ καύσιμο;;;; 

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, papoys1 είπε

Εγώ πάλι το δικό μου που έχει 308.000 χιλιόμετρα (κοντά στου Μελέτη) θα το επισκεύαζα.Πρόσφατα μάλιστα άλλαξα αμορτισέρ όλο το μπροστινό σύστημα ψαλίδια μπαλάκια  κ.λ.π.

Δεν καίει λάδι και δεν συμπληρώνω σταγόνα από αλλαγή σε αλλαγή από τα 128.000 χιλιόμετρα το έχω υγραέριο.Λαδάκια αλλάζω μόνος από τότε βάζοντας το 10/40 του lidl και κάποιοι με κοροϊδεύουν. Σκασίλα μου.😁Τα 7 χρόνια που το έχω υγραέριο έχω κερδίσει πάνω από 7.000 ευρώ.Πριν μια βδομάδα πήγα ταξείδι Γιάννενα 450 χιλιόμετρα χωρίς στάση 5 άτομα φορτωμένο μέχρι τα μπούνια στα 140 δεν καταλάβαινε τίποτε.Χτύπα ξύλο αν κάψει φλάντζα  ή βαλβίδες λόγω υγραερίου θα τα αλλάξω και εγώ. Το αξίζει την έχει κερδίσει με το σπαθί του.Ξέρεις τι είναι να πηγαινοέρχεσαι Γιάννενα με 50  ευρώ καύσιμο;;;; 

Εμένα όταν το Honda έβγαλε φλάντζα κεφαλής του έκανα και μάζεμα στο σύστημα διεύθυνσης . 

Κάνει 40000/ ετησίως . Τώρα πήρα το Mazda 6 , το μάζεψα και αυτό αλλά αποδείχθηκε οτι θέλει άνοιγμα έχει κατανάλωση λαδιού πιθανόν από ελατήρια πιστονιών και τσιμουχάκια.

Προτιμώ να δώσω μερικά λεφτά για μάζεμα και να του βάλω υγραέριο , παρά να μπλέξω με πετρέλαιο εισαγωγής.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...