Προς το περιεχόμενο

Davinci resolve


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, CheOnWeb είπε

ειχα δει το review του rtings καθως και για την καινουργια U2721QS που λενε οτι ειναι καλύτερη και ειναι πιο οικονομική

https://www.skroutz.gr/s/24772315/Dell-S2721QS-Monitor-27-4K.html

https://www.rtings.com/monitor/reviews/dell/s2721qs

The Dell S2721QS is a bit better than the Dell UltraSharp U2720Q for most uses. The S2721QS has higher peak brightness and better reflection handling, and it supports variable refresh rate technology to reduce screen tearing when gaming. However, the U2720Q has better ergonomics and more connectivity options, including a USB-C port that supports DisplayPort Alt Mode.

 

πολυ καλα λόγια διαβάζω για τις BenQ που εχουν 100% sRGB/rec.709 αλλα έχει πολλά μοντέλα με μικροδιαφορές και ειναι δυσκολο να επιλέξεις.

Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 115
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 hours ago, prefuse said:

The Dell S2721QS is a bit better than the Dell UltraSharp U2720Q for most uses. The S2721QS has higher peak brightness and better reflection handling, and it supports variable refresh rate technology to reduce screen tearing when gaming. However, the U2720Q has better ergonomics and more connectivity options, including a USB-C port that supports DisplayPort Alt Mode.

Εκτός αυτών, που το θέμα της συνδεσιμότητας το θεωρώ σημαντικό, βλέπω με μια γρήγορη ματιά και καλύτερο HDR Rec2020 στην 2720. Επίσης λίγο καλύτερη εργονομία στη βάση. Όποια και να πάρεις πάντως θα είσαι γενικά ok, μια που για να πας πραγματικά σε άλλη κατηγορία, θα έχεις πολλαπλάσιο κόστος.

Τις BenQ δεν τις έχω ψάξει αλλά έχουν σαφώς καλό όνομα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/2/2021 στις 1:07 ΜΜ, CheOnWeb είπε

Υπάρχει όντως θέμα στα Windows. Τα 2-3 Layers δεν είναι πρόβλημα, μια που μπορείς να τα κάνεις Compound και στο Delivery να βάλεις Timeline Track στο οποίο μπορείς να βάλεις όσο Data Rate θέλεις. Σε ένα test που έκανα όμως, διαπίστωσα πως και πάλι το bitrate έμεινε χαμηλά (179Kbps), σαν να έκανε κάποιου είδους "auto bitrate" ίσως επειδή το audio που χρησιμποποίησα στο test ήταν χαμηλής ποιότητας. Μπορείς να το δοκιμάσεις κι εσύ με δικά σου υλικά να δεις.

Μία εναλλακτική, είναι να βγάλεις .mov με ήχο PCM και μετά, με το Avidemux, να κάνεις ό,τι θέλεις στον ήχο χωρίς να επηρρεάσεις καθόλου την εικόνα. Η διαδικασία είναι πολύ γρήγορη. Σε περίπτωση βέβαια που το export σου προορίζεται για YouTube, δεν χρειάζεται άλλη μετατροπή αφού μπορείς να ανεβάσεις κατευθείαν το mov με PCM.

Όλα αυτά βέβαια αν όντως η ποιότητα των 192Kbps δεν σε καλύπτει.

Στα mp4 αρχεία είναι το πρόβλημα. Σε δοκιμη που έκανα τα 192Kbps των mp4 εχουν πολύ κατώτερη ποιότητα απο τα αρχεία .mov   ,   Δεν νομιζω οτι ειναι θεμα windows καθως όλα τα αλλα προγραμματα που δοκίμασα ειτε free , ειτε πληρωμενα εξαγουν σε πολυ μεγαλύτερα bitrate ηχου 380 , 320 Kbps κτλ . Δυστυχως στο resolve αν θελεις να εξαγεις σε mp4  οπως εξαγω εγω θα πρεπει να συμβιβαστείς με χαμηλη ποιότητα ηχου. Ειναι ενα καλό φαουλ του προγραμματος και προτείνω να στελνουμε αναφορες στην blackmagic να τα διορθωνει αυτα. Ο ηχος ειναι απο τα πιό βασικά και απορώ πως εχουν κανει τετοιο λαθος σε ενα γενικά καλό προγραμμα το οποίο ομως εχει τα θέματά του όπως αυτο με τον ήχο , κρασαρίσματα , errors στο export και άλλα όμορφα ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 minutes ago, NICKLIO said:

Στα mp4 αρχεία είναι το πρόβλημα. Σε δοκιμη που έκανα τα 192Kbps των mp4 εχουν πολύ κατώτερη ποιότητα απο τα αρχεία .mov   ,   Δεν νομιζω οτι ειναι θεμα windows καθως όλα τα αλλα προγραμματα που δοκίμασα ειτε free , ειτε πληρωμενα εξαγουν σε πολυ μεγαλύτερα bitrate ηχου 380 , 320 Kbps κτλ . Δυστυχως στο resolve αν θελεις να εξαγεις σε mp4  οπως εξαγω εγω θα πρεπει να συμβιβαστείς με χαμηλη ποιότητα ηχου. Ειναι ενα καλό φαουλ του προγραμματος και προτείνω να στελνουμε αναφορες στην blackmagic να τα διορθωνει αυτα. Ο ηχος ειναι απο τα πιό βασικά και απορώ πως εχουν κανει τετοιο λαθος σε ενα γενικά καλό προγραμμα το οποίο ομως εχει τα θέματά του όπως αυτο με τον ήχο , κρασαρίσματα , errors στο export και άλλα όμορφα ..

Δεν λέω ότι φταίνε τα Windows αλλά ότι η Windows version του Resolve έχει αυτόν τον περιορισμό σε αντίθεση με την Mac Version (απ' ό,τι διαβάζω, δεν το έχω τσεκάρει).

Εννοείς ότι τα 192Kbps σε mov είναι καλύτερα απ' τα 192Kbps του mp4? Ή ότι το mov σου δίνει τη δυνατότητα για PCM? Γιατί δεν εξάγεις mov με PCM ήχο;

Γενικότερα το θεωρώ minor θέμα (δεν βγάζω ποτέ MP4, θεωρώ καλύτερο container το mov) ενώ δεν έχω άλλα θέματα, σε βαθμό που να με προβληματίζει. Τα πλεονεκτήματά του είναι πολύ περισσότερα.

Ελπίζω όμως να διορθωθεί για να κάνεις κι εσύ τη δουλειά σου όπως σε βολεύει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, CheOnWeb είπε

Δεν λέω ότι φταίνε τα Windows αλλά ότι η Windows version του Resolve έχει αυτόν τον περιορισμό σε αντίθεση με την Mac Version (απ' ό,τι διαβάζω, δεν το έχω τσεκάρει).

Εννοείς ότι τα 192Kbps σε mov είναι καλύτερα απ' τα 192Kbps του mp4? Ή ότι το mov σου δίνει τη δυνατότητα για PCM? Γιατί δεν εξάγεις mov με PCM ήχο;

Γενικότερα το θεωρώ minor θέμα (δεν βγάζω ποτέ MP4, θεωρώ καλύτερο container το mov) ενώ δεν έχω άλλα θέματα, σε βαθμό που να με προβληματίζει. Τα πλεονεκτήματά του είναι πολύ περισσότερα.

Ελπίζω όμως να διορθωθεί για να κάνεις κι εσύ τη δουλειά σου όπως σε βολεύει. 

Πλέον εξαγω αναγκαστικά σε mov με πολλη καλη ποιότητα ηχου. Πάντως εχω θέματα με το export γιατι εξαγω συνηθως μεγαλα αρχεια σε διαρκεια και σε ογκο , δηλαδη πανω απο μιση ωρα . Συνηθως κρασάρει στην εξαγωγη και βγαζει errors. Προσπαθω να βρω λύσεις και σε αυτο θεμα γιατι ειναι αρκετα καλο προγραμμα και δεν ηθελα να το αλλάξω αμεσως. Νομίζω παντως πως οι αναφορες μας προς την εταιρεια ίσως βοηθησουν για μελλοντικες βελτιωσεις σε αναβαθμίσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 minutes ago, NICKLIO said:

Πλέον εξαγω αναγκαστικά σε mov με πολλη καλη ποιότητα ηχου. Πάντως εχω θέματα με το export γιατι εξαγω συνηθως μεγαλα αρχεια σε διαρκεια και σε ογκο , δηλαδη πανω απο μιση ωρα . Συνηθως κρασάρει στην εξαγωγη και βγαζει errors. Προσπαθω να βρω λύσεις και σε αυτο θεμα γιατι ειναι αρκετα καλο προγραμμα και δεν ηθελα να το αλλάξω αμεσως. Νομίζω παντως πως οι αναφορες μας προς την εταιρεια ίσως βοηθησουν για μελλοντικες βελτιωσεις σε αναβαθμίσεις.

Καλά κάνεις και στέλνεις αναφορές. Η Blackmagic γενικώς "ακούει". Για τα Export πάντως ψάξ' το γιατί δεν νομίζω ότι είναι εγγενές πρόβλημα του software αλλά μάλλον κάποιος συνδυασμός πραγμάτων. Ίσως κάποιο εφέ, κάποιο θέμα στην GPU και τους Driver της (αν έχεις Resolve Studio και Nvidia επιλεγμένη στο H264 Export) ή κάποιο θέμα με τη RAM*. Κάνω πολλά export (χωρίς εφέ) έως και 5 ωρών και δεν έχω πάνω από 1-2 αποτυχίες στις 100.


*´Έχω δει πάντως αρκετούς να συστήνουν ένα restart του προγράμματος πριν το τελικό export.

Καλές δουλειές και σου εύχομαι να μην αναγκαστείς να το αλλάξεις.  

Επεξ/σία από CheOnWeb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/2/2021 στις 3:18 ΜΜ, CheOnWeb είπε

Καλά κάνεις και στέλνεις αναφορές. Η Blackmagic γενικώς "ακούει". Για τα Export πάντως ψάξ' το γιατί δεν νομίζω ότι είναι εγγενές πρόβλημα του software αλλά μάλλον κάποιος συνδυασμός πραγμάτων. Ίσως κάποιο εφέ, κάποιο θέμα στην GPU και τους Driver της (αν έχεις Resolve Studio και Nvidia επιλεγμένη στο H264 Export) ή κάποιο θέμα με τη RAM*. Κάνω πολλά export (χωρίς εφέ) έως και 5 ωρών και δεν έχω πάνω από 1-2 αποτυχίες στις 100.


*´Έχω δει πάντως αρκετούς να συστήνουν ένα restart του προγράμματος πριν το τελικό export.

Καλές δουλειές και σου εύχομαι να μην αναγκαστείς να το αλλάξεις.  

Θα δοκιμάσω και το restart , σε ευχαριστώ. Θα προσπαθησουμε μεσα απο τις ιδεες και τις εμπειριες μας να βρουμε λύσεις. Αν βελτιωθει σε καποιους τομεις το συγκεκριμενο προγραμμα εχει μελλον. Ας πουμε το εξης απλο: ενω εχει ενα σωρο εργαλεια και επιλογες , δεν δειχνει ας πουμε καπου την διαρκεια του καθε κομματιου που κοβεις και ραβεις οπως σε αλλα προγραμματα που απλα βαζοντας πανω στο κομμενο βιντεο το ποντικι σου δειχνει τον χρονο , στο resolve θα πρεπει να πας σε καθε βιντεο ξεχωριστα στο speed duration για να το δεις αυτο. Εκτος κι αν υπαρχει κι αλλος τροπος και δεν τον εχω ανακαλυψει. Δεν ειμαι ειδικος , συνεχως το μαθαινω το προγραμμα. 

* Παρεμπιπτόντως το CHE είναι απο τον γνωστό ΤΣΕ ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, NICKLIO said:

δεν δειχνει ας πουμε καπου την διαρκεια του καθε κομματιου που κοβεις και ραβεις

Αυτό δεν το έχω ψάξει, μια που το Resolve το χρησιμοποιώ για πολλά, αλλά όχι για Full Edit (δεν μπορώ ακόμα να αποχωριστώ τον Avid). Αν βρω κάτι χρήσιμο θα σου πω.

11 minutes ago, NICKLIO said:

Παρεμπιπτόντως το CHE είναι απο τον γνωστό ΤΣΕ ;

Ναι. Παρατσούκλι μεν, παλαιότερο του βαφτιστικού μου δε. 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 hours ago, NICKLIO said:

στο resolve θα πρεπει να πας σε καθε βιντεο ξεχωριστα στο speed duration για να το δεις αυτο.

Ναι, στο "Change Clip Duration" εννοείς. Εκεί όντως βλέπεις τη διάρκεια του κομμένου clip, ενώ στο Change Clip Speed βλέπεις την διάρκεια ολόκληρου του clip. Αυτό που θέλεις πάντως, γίνεται ευκολότερα κάνοντας διπλό κλικ σε ένα clip στην Timeline (ή πατώντας F στο πληκτρολόγιο), όπου σου φορτώνει το clip στο αριστερό monitor, με σημαδεμάνα τα In-Outs που έχει το clip στην Timeline και πάνω αριστερά γράφει τη διάρκεια του κομμένου clip ή γενικότερα τη διάρκεια του In-Out που σημαδεύεις.

Επεξ/σία από CheOnWeb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπέρα,

Εχω το εξης προβλημα με το εν λογο προγραμμα, εκει που επεξεργαζομαι τα βιντεο μου, μετα απο λιγο κλεινει μονο του χωρις να εμφανισει καποιο μηνυμα. Δεν ξερω που ειναι το προβλημα πραγματικα. Και δουλευω adobe premiere. 

Αλλα νομιζω πως το davinci ειναι πιο εύχρηστο για εναν ερασιτεχνη! 

Υπάρχει καποια λυση;

 Το davinci τρεχει με το συστημα της υπογραφης πλην της μνημης ram που εχει 20gb, τα κλιπακια ειναι απο gopro 8! 

Επεξ/σία από BloodDonor89
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/2/2021 στις 10:46 ΠΜ, CheOnWeb είπε

 Αυτό που θέλεις πάντως, γίνεται ευκολότερα κάνοντας διπλό κλικ σε ένα clip στην Timeline (ή πατώντας F στο πληκτρολόγιο)

Σε ευχαριστω πολύ για την απαντηση.

Ευχάριστο και το γεγονός που το παρατσούκλι αναφερεται στον αγαπημενο ΤΣΕ.

35 λεπτά πριν, BloodDonor89 είπε

καλησπέρα,

Εχω το εξης προβλημα με το εν λογο προγραμμα, εκει που επεξεργαζομαι τα βιντεο μου, μετα απο λιγο κλεινει μονο του χωρις να εμφανισει καποιο μηνυμα. Δεν ξερω που ειναι το προβλημα πραγματικα. Και δουλευω adobe premiere. 

Αλλα νομιζω πως το davinci ειναι πιο εύχρηστο για εναν ερασιτεχνη! 

Υπάρχει καποια λυση;

 Το davinci τρεχει με το συστημα της υπογραφης πλην της μνημης ram που εχει 20gb, τα κλιπακια ειναι απο gopro 8! 

Το ίδιο μου κανει και σε μενα με πολυ πιο δυνατό συστημα.

Νομίζω ειναι εντος των διαφόρων προβληματων που εχει και αυτο το προγραμμα όπως και το premiere pro. Δυστυχως.

Ας ελπίσουμε κατοπιν των αναφορων μας προς τις εταιρειες να τα διορθωσουν κατι τετοια θεματα και ειδικα αυτα που εχουν σχεση με κρασαρισματα και errors  ή media offline ή export errors κτλ. Περιπου τα ιδια κανει και το premiere.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, NICKLIO είπε

Το ίδιο μου κανει και σε μενα με πολυ πιο δυνατό συστημα.

Νομίζω ειναι εντος των διαφόρων προβληματων που εχει και αυτο το προγραμμα όπως και το premiere pro. Δυστυχως.

Ας ελπίσουμε κατοπιν των αναφορων μας προς τις εταιρειες να τα διορθωσουν κατι τετοια θεματα και ειδικα αυτα που εχουν σχεση με κρασαρισματα και errors  ή media offline ή export errors κτλ. Περιπου τα ιδια κανει και το premiere.

Το θεμα ειναι ομως οτι δεν μπορεις να ασχοληθεις και αναγκαστικά πρεπει να πας σε αλλα προγραμματα! Οταν δουλευω 1 κλιπακι δεν το κανει τοτο συχνα! Αλλα οταν βαζω πολλα και να κανω genarated τοτε το κανει η σε καποια αλλη στιγμη πιο μετα! Τεσπα!  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 minutes ago, BloodDonor89 said:

generate optimized media για να εχω ενα πιο smooth playback! 

Και "σκάει" το Resolve την ώρα που δημιουργεί τα optimized? Αυτό είναι όντως περίεργο.

Σε τι format έχεις επιλέξει να γίνονται;

Σε τι Resolution έχεις την Timeline?

Σε κατάσταση είναι η RAM το ώρα που δημιουργεί τα Optimized?

Έχεις δοκιμάσει να το κάνεις manually? Να βάλεις δηλαδή όλα τα πλάνα σε μια Timeline και να τα κάνεις Export σε Individual Files, π.χ. DNxHR LB? Υπόψιν ότι σε αυτή την περίπτωση, για να κάνεις relink στα original της GoPro, πρέπει να βγάλεις xml και το κάνεις πάλι import με επιλεγμένο μόνο το bin με τα πλάνα τής GoPro.

Η συμπεριφορά πάντως που περιγράφετε και οι δύο με τα συχνά κρασαρίσματα δεν συνάδει καθόλου με τις δικές μου εμπειρίες αλλά έχουμε μια βασική διαφορά. Εγώ δεν χρησιμοποιώ υλικά από GoPro ή από άλλες non-pro κάμερες. Ίσως το resolve έχει θεματάκια μ' αυτά τα υλικά. Από RED, Alexa, GH5, A7 και D5 δεν είχα ποτέ θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...