Προς το περιεχόμενο

Davinci resolve


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, CheOnWeb είπε

Δεν παίζει αυτό που λες. Βγάλ' το απ' το μυαλό σου.

Το Resolve τρέχει απροβλημάτιστα σε χιλιάδες workstations με τεράστιες απαιτήσεις. Είναι πιο σταθερό απ' το Premiere και η σύγκριση με το Shotcut είναι άτοπη.
Μάλλον έχεις πέσει στην περίπτωση (βλέπε Windows, GPU drivers κλπ).
Προσωπικά το τρέχω σε Dell laptop με 1060 GPU και σε Mac mini M1 16RAM χωρίς πρόβλημα σε 4K.

Ελπίζω να το λύσεις. Αν βρω κάτι θα σου πω.

Edit: Στείλε κι ένα email στη Blackmagic
https://www.blackmagicdesign.com/support/family/davinci-resolve-and-fusion

Το θέμα ειναι ο καθένας μας να μπορεί να κάνει τη δουλειά που θέλει και υποτίθεται αυτό το πρόγραμμα σου δίνει λύσεις οχι απλα για 4Κ αλλα και για πολύ παραπάνω απαιτήσεις. Φαντάζομαι πολλοί έχουν windows και τους ίδιους drivers Nvidia. Επίσης βλέπω και στο you tube πάρα πολλοι αντιμετωπίζουν το ίδιο πρόβλημα.
Ενας τύπος γράφει πως εχει κάρτα γραφικών των 3500 ευρώ και του κάνει τα ίδια.

Είναι αδιανόητα όλα αυτά για ένα τέτοιο πρόγραμμα.
Όσον αφορα το shotcut , δοκίμασε να βγάλεις 4Κ βίντεο με τις ίδιες ακριβώς ρυθμίσεις στο resolve και στο shotcut και θα δεις οτι στην εξαγωγή και στο αποτέλεσμα ειναι καλύτερο το shotcut όσο απίστευτο κι αν φαίνεται. Φυσικά δεν ειναι ένα πρόγραμμα με τις ίδιες δυνατότητες στα υπόλοιπα εννοειται.

Το resolve επίσης παρατήρησα οτι σε όλες τις λειτουργίες τσακίζει την κάρτα γραφικών , πράγμα που σημαίνει πολύ μεγάλη φθορά σε ένα πολύ ακριβό εξάρτημα του υπολογιστή. Σε κανένα άλλο πρόγραμμα δεν έχω δει να γονατίζει η κάρτα γραφικών τόσο πολύ , ακόμη και στο premiere pro η διαχειριση επεξεργαστή και καρτας γραφικών γίνεται πολύ ισορροπημένα και το μηχάνημα ξεκουράζεται σε εξίσου πολύ βαριές διαδικασίες που κάνει και το premiere ως κορυφαίο προγραμμα.

Η ουσία είναι να μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου χωρίς τέτοιου ειδους προβλήματα.
Σε τόσο κορυφαία προγράμματα θεωρώ απαράδεκτο να έχουν αυτές τις δυσλειτουργίες και μάλιστα να θέλουν και χρήματα ... Μακριά ...

Επεξ/σία από NICKLIO
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 115
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

H απάντηση της υποστήριξης της Blackmagic θα σας εντυπωσιάσει. Είναι παλιά η κάρτα γραφικών μου απάντησαν.... Παλιά μία από τις καλύτερες κάρτες ASUS που κύκλοφορουν, του 2020...

Και με παρέπεμψαν σε ένα φυλλάδιο γενικών οδηγιών που ούτε οι ίδιοι δεν το διαβάζουν.

Όταν σας έγραψα ότι βρωμάει προώθηση εμπορικού παιχνιδιού , μου είπατε να μην σκέφτομαι τέτοια κακά πράγματα για τα αγνά παιδιά του παγκόσμιου παιχνιδιού οικονομικής αφαίμαξης με όλους τους τρόπους.

Σου το λένε ξεκάθαρα  όπως και σε πολλές άλλες περιπτώσεις ιδιωτικών συμφερόντων σε ωθούν έμμεσα και άμεσα να αγοράσεις τα προϊόντα που συμφέρει τις μεγαλοεταιρίες η τα προϊόντα από τις εταιρείες που αλληλοπροωθούνται. Στην συγκεκριμένη περίπτωση θέλουν να πουλήσουν πανάκριβες κάρτες γραφικών που δήθεν υποστηρίζουν το da Vinci.

Έχουν γίνει ξεφτίλα τα πάντα.

Επεξ/σία από NICKLIO
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
6 hours ago, soypias21 said:

ξερει κανεισ γιατι δεν με αφηνει να βαλω μεσα περισσοτερα απο δυο video στο edit?

Για δώσε καμμιά λεπτομέρεια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
1 hour ago, bbbb said:

mpg2 αρχεία δεν δέχεται το davinci?

Ποια version Resolve έχεις;
Σε τι OS το τρέχεις;
Τι extension έχει το αρχείο;

https://documents.blackmagicdesign.com/SupportNotes/DaVinci_Resolve_16_Supported_Codec_List.pdf

Μπορείς να δοκιμάσεις να κάνεις αλλαγή το format χωρίς επανακωδικοποίηση.
Κατέβασε αυτό, εγκατέστησέ το (έχει και portable version), ρίξε μέσα το αρχείο(α) και επίλεξε Rewrap στο Choose function βάζοντας για extension ένα απ' αυτό που λέει στην παραπάνω λίστα ότι υποστηρίζει το Resolve.
Αν δεν δουλέψει θα πρέπει να κάνεις επανακωδικοποίηση σε κάποιον υποστηριζόμενο codec.
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, CheOnWeb είπε

Ποια version Resolve έχεις;
Σε τι OS το τρέχεις;
Τι extension έχει το αρχείο;

https://documents.blackmagicdesign.com/SupportNotes/DaVinci_Resolve_16_Supported_Codec_List.pdf

Μπορείς να δοκιμάσεις να κάνεις αλλαγή το format χωρίς επανακωδικοποίηση.
Κατέβασε αυτό, εγκατέστησέ το (έχει και portable version), ρίξε μέσα το αρχείο(α) και επίλεξε Rewrap στο Choose function βάζοντας για extension ένα απ' αυτό που λέει στην παραπάνω λίστα ότι υποστηρίζει το Resolve.
Αν δεν δουλέψει θα πρέπει να κάνεις επανακωδικοποίηση σε κάποιον υποστηριζόμενο codec.
 

Εχω το 18 σε windows 10 και το αρχείο έχει κατάληξη .mpg. Θα δοκιμάσω αυτό που λες. Αν είναι να το επανακωδικοποιώ,το γνωρίζω. Το ζητούμενο είναι να μην χάνω άσκοπο χρόνο με επανακωδικοποιήσεις..  Το rewarp δεν δούλεψε. Eπίσης το απογοητευτικό είναι ότι η free έκδοση δεν υποστηρίζει hw render mp4 files οπότε αν θες να εκμεταλλευτείς την κάρτα γραφικών για rendering πρέπει να αγοράσεις την studio έκδοση,έστω και αν όλα τα άλλα έξτρα της studio δεν τα χρειάζεται κάποιος

Επεξ/σία από bbbb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 11 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν νομίζω , είναι βαρύ. Ίσως με καλή nvidia. Εγώ σε i7 2600 με amd rx550 2 gB και 16gB ram την έκδοση 15 έβαλα ( είναι παλιά ) και πάλι σέρνεται. Ούτως ή άλλως βέβαια εγώ δεν κάνω editing, ό,τι χρειαστώ το κάνω με το Fusion 9 το οποίο μια χαρά τρέχει.

About System Requirements

DaVinci Resolve works on a wide variety of platforms with performance characteristics based on hardware configurations. The general requirements are the same, whether you are using the free version or the Studio version, although some advanced features in the Studio version may require a greater system specification.

 

Some systems that are below specification may run Resolve, however we cannot guarantee compatibility, performance or stability. If you are experiencing any problems with Resolve, first make sure that your system meets the requirements.

 

These requirements include:

A 64 bit operating system as detailed in the ReadMe file and configuration guide

A minimum of 16GB of RAM is recommended, 32GB if using Fusion

An NVIDIA, AMD or Intel GPU with a minimum of 2GB of VRAM that supports versions greater than either supports Metal, OpenCL 1.2 or CUDA 10. (CUDA compute 3.0)

A modern quad core CPU or greater

Επεξ/σία από KyrGR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, iliata2410 είπε

Έχω win 10 επεξεργαστής Q8200 giga ram 8 και ssd 500giga να δοκιμάσω να το κατεβάσω στο pc μου,η δεν θα το σηκώσει λέτε;

Όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...