Προς το περιεχόμενο

Samsung QE55Q60R για gaming?


Arkin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Arkin είπε

Το εχω σκεφτει και για 34αρα στα 100hz πριν κανα 5 μηνο ειχα παραγγειλει απο vision την philips την ασπρη με τα ηχεια 34αρα 100hz στα 420. Εγραφαν διαθεσιμοτητα 1-3 μερες βαζω τα χρηματα με καταθεση και με περνουν μετα απο 5 μερες και μου λενε λογω του ιου θα κανει πανω απο μηνα και αν. Δεν με θελει αυτη η αλλαγη οθονης. Τα 144hz κυριως τα θελω γιατι θα παιξω και πιο παλια παιχνιδια θα ξεκινησω bioshock τριλογια οπως και τα dishonored wolfenstein prey που ακομα και η 5700xt θα τα πηγαινει αρκετα καλα σε αυτη την αναλυση. Επισης δεν θα υπαρχει και διαφορα στο desktop μεταξυ 100 και 144? Γιατι 100αρες εχει αρκετες κατω απο τα 500 ευρω που ειναι το budget μου για 34αρα. 

φιλε μου οτι ειναι πανω απο 100fps μην το εχεις δεδομενο. Καταλαβαινω τι εννοεις για τα παλια παιχνιδια αλλα να ξερεις τοτε δεν φτιαχτηκαν για να ξεπερνουν τα 75fps.

To prey που λες το επαιζα στα medium και 100fps με το ζορι να κρατουσε και το μηχανημα εκανε σαν τρελο απο θορυβο

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 64
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, firepc είπε

φιλε μου οτι ειναι πανω απο 100fps μην το εχεις δεδομενο. Καταλαβαινω τι εννοεις για τα παλια παιχνιδια αλλα να ξερεις τοτε δεν φτιαχτηκαν για να ξεπερνουν τα 75fps.

To prey που λες το επαιζα στα medium και 100fps με το ζορι να κρατουσε και το μηχανημα εκανε σαν τρελο απο θορυβο

Λες δηλαδη ακομα και μια 100αρα να ειναι καλη στην περιπτωση μου να ανεβω απο τα 75 στα 100? Multiplayer δεν παιζω καθολου με ξερεις κυριως single και παλια και καινουργια παιχνιδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Arkin είπε

Λες δηλαδη ακομα και μια 100αρα να ειναι καλη στην περιπτωση μου να ανεβω απο τα 75 στα 100? Multiplayer δεν παιζω καθολου με ξερεις κυριως single και παλια και καινουργια παιχνιδια.

δεν τραβανε οι καρτες φιλε μου, αυτο ειναι το προβλημα.

εγω πλεον μονο με AA παιχνιδια μπορω να κρατησω εκατοσταρικο

η καρτα μου 1080ti

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, firepc είπε

δεν τραβανε οι καρτες φιλε μου, αυτο ειναι το προβλημα.

εγω πλεον μονο με AA παιχνιδια μπορω να κρατησω εκατοσταρικο

η καρτα μου 1080ti

Και 60-70 με το ζορι περιμενω στα νεα παιχνιδια το ξερω.

Βλεπω κατι σαν το παρακατω και εφοσον οι διαφορες στην τιμη ειναι ελαχιστη μεταξυ 100-144 λεω γιατι οχι. Γενικως δεν πεφτουν οι τιμες στις ultrawide τις εχουν σαν κατι premium δεν ξερω τι γινεται. Ουτε hdr σοβαρο βαζουν και τα va που βαζουν ειναι με αντιθεση 2000/1. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω δεν θα προτεινα ουτε 2Κ 16/9 144hz. Ασηκωτο εκτος αν μιλαμε για online

Το προβλημα ξερεις που ειναι? Οτι πρεπει να πεφτεις σε native ρυθμησεις παιχνιδιου και να δουλευει και η οθονη native.

Δλδ, αν το παιχνιδι καπαρωνει στα 100fps, δεν μπορεις εσυ να λες "α εχω 144hz οθονη αρα ειμαι οκ" Θα εχεις προβλημα

Μετα θα θες g-sync, αλλα δεχονται παλια παιχνιδια g-sync? Εγω αντιμετωπισα και τετοια προβληματα.

Το ξερω ειναι λιγο μπερδεμα οπως τα λεω αλλα δεν ξερω πως αλλιως να στα εξηγησω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, firepc είπε

Εγω δεν θα προτεινα ουτε 2Κ 16/9 144hz. Ασηκωτο εκτος αν μιλαμε για online

Το προβλημα ξερεις που ειναι? Οτι πρεπει να πεφτεις σε native ρυθμησεις παιχνιδιου και να δουλευει και η οθονη native.

Δλδ, αν το παιχνιδι καπαρωνει στα 100fps, δεν μπορεις εσυ να λες "α εχω 144hz οθονη αρα ειμαι οκ" Θα εχεις προβλημα

Μετα θα θες g-sync, αλλα δεχονται παλια παιχνιδια g-sync? Εγω αντιμετωπισα και τετοια προβληματα.

Το ξερω ειναι λιγο μπερδεμα οπως τα λεω αλλα δεν ξερω πως αλλιως να στα εξηγησω

Απο οτι εχω δει τα ultrawide panels που ειναι 144hz εχουν range 48-144hz. Οποτε δεν υπαρχει προβλημα να παιζουν απο 60-70 μεχρι 100-120. Παιχνιδια απο 2010 και μετα πιο παλια δυσκολα να παιξω. Αυτα απο 2010 και μετα παιζονται πολυ ανετα ακομα. Χωρις freesync/gsync εκει ναι το προβλημα ειναι σιγουρο εφοσο δεν κραταμε τα native hz της οθονης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Arkin είπε

Απο οτι εχω δει τα ultrawide panels που ειναι 144hz εχουν range 48-144hz

Ναι, αλλα το range αυτο πρεπει να λειτουργει και στο παιχνιδι, δλδ να το δεχεται το παιχνιδι. Μην το εχεις σιγουρο στα παιχνιδια του 2010 - 2014.

Αν αυτα τα παιχνιδια καπαρωνουν στα 75hz και εσυ εχεις να τρεχει native τετοια οθονη, τοτε ΟΚ εισαι βασιλιας

Εγω επειδη παιζω ολα τα παιχνιδια απο ολες τις γενιες, εχω 2 οθονες. Με το που δω τετοια θεματα στην 34αρα, παω στην 16/9

Δεν σκαω και πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, firepc είπε

Ναι, αλλα το range αυτο πρεπει να λειτουργει και στο παιχνιδι, δλδ να το δεχεται το παιχνιδι. Μην το εχεις σιγουρο στα παιχνιδια του 2010 - 2014.

Αν αυτα τα παιχνιδια καπαρωνουν στα 75hz και εσυ εχεις να τρεχει native τετοια οθονη, τοτε ΟΚ εισαι βασιλιας

Αυτο δεν το γνωριζω και αν μπορουμε να το δουμε απο κατω. Αυτα που θελω να παιξω παντως βλεπω πανε κανονικα πανω απο 100. Και ολα ειναι first person που τα πολλα fps ειναι απολαυση. Παιζω shadow warrior 2 τελευταια με μονιμα 75fps και το γουσταρω πολυ οπως και στο rage 2 που ειναι fast pace μια smoothila. Στα 100+ θα ειναι ακομα ανωτερη η ολη εμπειρια. Οπως και να εχει κοντα ειναι η BF θα βγουν και οι καρτες απο nvidia/amd και ολο και καπου θα παω. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι μπάρες που λες λογικα ειναι ετσι επειδη εχω στα settings του driver “no scaling” και perform scaling on display. Παρε και 2 φωτο σε 2560χ1080 και 120 hz. Δεν ειναι καθολου κακό κατα τη γνώμη μου, εχω και dlss on.

Να δω αν καταφέρω να βρω πως να ανάψω το hdr σε custom ανάλυση μονο

984B4D4E-A318-4478-B527-020F01695C63.jpeg

8E36B89E-CACB-4370-B7AC-778283D5BDFC.jpeg

Επεξ/σία από Agent_Orange
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Agent_Orange είπε

Οι μπάρες που λες λογικα ειναι ετσι επειδη εχω στα settings του driver “no scaling” και perform scaling on display. Παρε και 2 φωτο σε 2560χ1080 και 120 hz. Δεν ειναι καθολου κακό κατα τη γνώμη μου, εχω και dlss on.

Να δω αν καταφέρω να βρω πως να ανάψω το hdr σε custom ανάλυση μονο

984B4D4E-A318-4478-B527-020F01695C63.jpeg

8E36B89E-CACB-4370-B7AC-778283D5BDFC.jpeg

Στα 2560x1080 σου δινει επιλογη για 120hz πολυ καλο αυτο. Σωστος για το scaling με παραξενεψε που ειδα μπαρες δεξια αριστερα. Πως σου φαινεται η εικονα στα 2560x1080?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα έλεγα απρόσμενα καλή, περίμενα να με χαλάει λόγω upscale αλλα είναι μία χαρά. Μπορώ να πώ ότι είναι σαν να κοιτάω την παλιά μου 32αρα 1440p απο άποψη θολούρας,αν διακρίνω πιξελς κτλ.

Το είχα ακούσει απο άλλους ότι πλέον οι τηλεοράσεις κάνουν πολύ καλό scaling αλλα δεν πίστευα τόσο καλό.

 Δυστυχώς όμως η μαλακία δεν θέλει με τπτ να κάνει enable το HDR. Σε μια φάση προσπαθώντας κράσαρα τον driver :D 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Agent_Orange είπε

Θα έλεγα απρόσμενα καλή, περίμενα να με χαλάει λόγω upscale αλλα είναι μία χαρά. Μπορώ να πώ ότι είναι σαν να κοιτάω την παλιά μου 32αρα 1440p απο άποψη θολούρας,αν διακρίνω πιξελς κτλ.

Το είχα ακούσει απο άλλους ότι πλέον οι τηλεοράσεις κάνουν πολύ καλό scaling αλλα δεν πίστευα τόσο καλό.

 Δυστυχώς όμως η μαλακία δεν θέλει με τπτ να κάνει enable το HDR. Σε μια φάση προσπαθώντας κράσαρα τον driver :D 

Ναι στο scaling εχουν κανει αλματα τα τελευταια χρονια οι τηλεορασεις. HDR απο οτι φαινεται μονο στις native supported αναλυσεις. Πολυ πιθανως με καποια αλλη custom ultrawide αναλυση να κραταει τα 120fps και να σου δινει μεγαλυτερη ευκρινεια. Τα 3440x1440 ειναι πανω απο τα 2560x1440 120hz που υποστηριζει και μαλλον για αυτο δεν κραταει πανω απο 60hz. Οπως και να εχει εξαιρετικη επιλογη η q70r ακομα και στα 2560x1440 να την κρατησεις στα 120hz ειναι λουκουμι βαζοντας τερμα το fov slider ανεβαζοντας οσο γινεται το immersion κοντα σε ultrawide αναλυσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Τελικα firepc σε ακουσα και παρηγγειλα σημερα το παρακατω. Ηδη το εστειλαν και το περιμενω αυριο η μεθαυριο με γενικη. Το Freesync του με CRU παει με 35-100 οποτε ειμαστε κατι παραπανω απο κομπλε. Και δουλευει αψογα και με nvidia καρτες οποτε ειμαστε καλυμμενοι και εκει. Στα συν τα ηχεια που η AOC δεν ειχε και στα αρνητικα οτι δεν ειναι 144hz αλλα μιας και δεν ασχολουμαι καθολου με online και τα 75 που ειχα τα τελευταια 2.5 χρονια ηταν απολυτα smooth πιστευω τα 100hz θα ειναι λουκουμι για την 5700xt που εχω. Αψογο το καταστημα μεσα σε μια ωρα απο την καταθεση μου εστειλαν tracking number με γενικη. 

https://www.skroutz.gr/s/21106316/Philips-B-Line-346B1C.html

 

Το skroutz δεν μου την εβγαζε γιατι γραφει οτι ουτε freesync εχει ουτε ηχεια. Προφανως λαθος του skroutz και θα πρεπει να διορθωσει αρκετα τετοια λαθη που εχει. 

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν αντεξες να περιμενεις bf? Τσπ δεν πειραζει, ετσι κι αλλιως δεν πιστευω οτι θα την εριχναν αυτη.

100fps ειναι πολυ κομπλε. Παραπανω hz δεν τα σηκωνουν οι καρτες οπως σου ειπα και πιο πανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, firepc είπε

δεν αντεξες να περιμενεις bf? Τσπ δεν πειραζει, ετσι κι αλλιως δεν πιστευω οτι θα την εριχναν αυτη.

100fps ειναι πολυ κομπλε. Παραπανω hz δεν τα σηκωνουν οι καρτες οπως σου ειπα και πιο πανω.

Δεν άντεξα οχι ήδη ήμουν ψημένος από την aoc. Και εφόσον τα 75 hz μου είναι κομπλέ πιστεύω τα 100 να με καλύψουν ακόμα περισσότερο. Σκέφτομαι και να δώσω την 5700xt μήπως πάω σε κάποια ampere η rdna 2 στα 500 600 να αξιοποιήσω πλήρως την οθόνη. 352 μου βγήκε χωρίς ΦΠΑ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...