Προς το περιεχόμενο

Σακχαρώδης διαβήτης σε σκύλο


gamsgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σας.


Έχουμε ένα θηλυκό λαμπραντόρ 8 ετών με κετοξέωση και σακχαρώδη διαβήτη που χρειάζεται ινσουλίνη. Τη πήγαμε εδώ κοντά στη Κηφισιά σε μια Κτηνιατρική Κλινική αλλά μας ζητούν 150€ η παραμονή + 50€ το βράδυ ο νοσηλευτής που θα τις μετράει τη γλυκόζη συνέχεια . Αλλά μας είπαν πως μπορεί να πάρει και 10 ημέρες.


Γνωρίζετε κάποιον/α κλινική/κτηνίατρο που να δέχεται δόσεις και να είναι σχετικά οικονομικός. Είναι αρκετά σοβαρή κατάσταση γιατί κοιμόταν συνέχεια. , έκανε εμετούς , έχει παγκρεατίτιδα και κόπωση. 

Δυστυχώς δεν έχουμε αυτήν τη στιγμή την οικονομική δυνατότητα για πολλές ημέρες είναι πάρα πολλά τα χρήματα που ζητάει η κλινική στη Κηφισιά τα οποία δεν έχουμε.

Τι θα κάνατε στην θέση μου;

Σας ευχαριστώ πολύ.

Επεξ/σία από gamsgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, gamsgr είπε

Καλησπέρα σας.


Έχουμε ένα θηλυκό λαμπραντόρ 8 ετών με κετοξέωση και σακχαρώδη διαβήτη που χρειάζεται ινσουλίνη. Τη πήγαμε εδώ κοντά στη Κηφισιά σε μια Κτηνιατρική Κλινική αλλά μας ζητούν 150€ η παραμονή + 50€ το βράδυ ο νοσηλευτής που θα τις μετράει τη γλυκόζη συνέχεια . Αλλά μας είπαν πως μπορεί να πάρει και 10 ημέρες.


Γνωρίζετε κάποιον/α κλινική/κτηνίατρο που να δέχεται δόσεις και να είναι σχετικά οικονομικός. Είναι αρκετά σοβαρή κατάσταση γιατί κοιμόταν συνέχεια. , έκανε εμετούς , έχει παγκρεατίτιδα και κόπωση. 

Δυστυχώς δεν έχουμε αυτήν τη στιγμή την οικονομική δυνατότητα για πολλές ημέρες είναι πάρα πολλά τα χρήματα που ζητάει η κλινική στη Κηφισιά τα οποία δεν έχουμε.

Τι θα κάνατε στην θέση μου;

Σας ευχαριστώ πολύ.

Aν ειναι τοσο σοβαρα τα προβληματα μιλας με τον γιατρο σου , αν υπαρχει τροπος με καποια αγωγη το σκυλακι σας να εχει μια σωστη ζωη τοτε το παλευετε , αν ομως ακομα και με φαρμακα απλα το ταλαιπωρειτε τοτε καλυτερα να πατε για ευθανασια

Ξερω οτι ειναι δυσκλο προσφατα περασα τα ιδια (με αλλη ασθενεια) και αναγκαστηκα να κανω ευθανασια το shar pei μου

Επεξ/σία από Inuyasha
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Inuyasha είπε

Aν ειναι τοσο σοβαρα τα προβληματα μιλας με τον γιατρο σου , αν υπαρχει τροπος με καποια αγωγη το σκυλακι σας να εχει μια σωστη ζωη τοτε το παλευετε , αν ομως ακομα και με φαρμακα απλα το ταλαιπωρειτε τοτε καλυτερα να πατε για ευθανασια

Ξερω οτι ειναι δυσκλο προσφατα περασα τα ιδια (με αλλη ασθενεια) και αναγκαστηκα να κανω ευθανασια το shar pei μου

Τι ασθένεια έπαθε ο σκύλος σου αν επιτρεπεται. 

Ts, ξεκαθάρισε με τον κτηνίατρο αν αυτή την νοσηλεία θα την κάνετε μόνο μια φορά για να αντιμετωπίσει το πρόβλημα και από εκεί και πέρα με αγωγή, η θα χρειάζεται τακτικές νοσηλείες σε μόνιμη βάση από εδώ και στο εξής παράλληλα με αγωγή. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
5 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Τι ασθένεια έπαθε ο σκύλος σου αν επιτρεπεται. 

Ts, ξεκαθάρισε με τον κτηνίατρο αν αυτή την νοσηλεία θα την κάνετε μόνο μια φορά για να αντιμετωπίσει το πρόβλημα και από εκεί και πέρα με αγωγή, η θα χρειάζεται τακτικές νοσηλείες σε μόνιμη βάση από εδώ και στο εξής παράλληλα με αγωγή. 

Έβγαλε πρόβλημα με τα νεφρά, 15 μέρες σε κλινική χωρίς βελτίωση, δυστηχως έπρεπε να πάρουμε την απόφαση για ευθανασία, γιατί ο σκύλος δεν έτρωγε με το ζόρι στεκόταν, και δεν μπορούσε να κάνει ούτε της ανάγκες του

Όπως είπα πιο πάνω μιλά με το γιατρό σου πάρε και μια δεύτερη γνώμη  αν με αγωγή χωρίς νοσηλιες κάθε 3ις και λίγο μπορεί να έχει μια αξιοπρεπή ζωή πάλεψε το απλά αν δε μπορείτε να του παρέχετε μια σωστή ζωή τότε θα ταλαιπωρειτε και το ζώο αλλά και θα ταλαιπωρειτε ψυχολογικά και τους εαυτούς σας

  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, gamsgr said:

Καλησπέρα σας.


Έχουμε ένα θηλυκό λαμπραντόρ 8 ετών με κετοξέωση και σακχαρώδη διαβήτη που χρειάζεται ινσουλίνη. Τη πήγαμε εδώ κοντά στη Κηφισιά σε μια Κτηνιατρική Κλινική αλλά μας ζητούν 150€ η παραμονή + 50€ το βράδυ ο νοσηλευτής που θα τις μετράει τη γλυκόζη συνέχεια . Αλλά μας είπαν πως μπορεί να πάρει και 10 ημέρες.


Γνωρίζετε κάποιον/α κλινική/κτηνίατρο που να δέχεται δόσεις και να είναι σχετικά οικονομικός. Είναι αρκετά σοβαρή κατάσταση γιατί κοιμόταν συνέχεια. , έκανε εμετούς , έχει παγκρεατίτιδα και κόπωση. 

Δυστυχώς δεν έχουμε αυτήν τη στιγμή την οικονομική δυνατότητα για πολλές ημέρες είναι πάρα πολλά τα χρήματα που ζητάει η κλινική στη Κηφισιά τα οποία δεν έχουμε.

Τι θα κάνατε στην θέση μου;

Σας ευχαριστώ πολύ.

Δυστυχώς με όσα περιγράφεις γι το σκυλο (υποθέτοντας ότι οι διαγνώσεις είναι σωστες) εάν δεν έχεις στην άκρη μίνιμουμ ένα 500αρι για πέταμα (δηλαδή να μην το χρειάζεσαι να βιοποριστεις) καλύτερα να σκεφτείς την ευθανασία. 
 

Ακομα και με αρκετά χρήματα, πορεί να βελτιωθεί για ένα χρονικό διάστημα αλλά πάλι θα βρεθείς στην ίδια κατάσταση σύντομα. 
 

καλη δύναμη 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 λεπτό πριν, Ukforthemoment είπε

Πες τους ότι δεν μπορείς να διαθέσεις αυτά τα λεφτά και να σου δείξει πως να κάνεις μόνος σου τις μετρήσεις.

Οι οποίες προϋποθέτουν και εξοπλισμό, και κάποιες γνώσεις, αλλά και πρόσβαση στα ανάλογα φάρμακα ανάλογα τα αποτελέσματα

Για να φτάσουν να προτιμούν εισαγωγή η κατάσταση του σκύλου δεν είναι η καλύτερη δυνατή

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Μόλις τώρα, Ukforthemoment είπε

Εγω σε δικό μου που κόλλησε παρβοϊό του άλλαζα τις μπουκάλες με τον ορό όπως και του έκανα ενέσεις . 

Είναι διαφορετικά πράγματα άλλο έχω ένα σκύλο που θέλει όρο και ενέσεις που είναι εύκολο να γίνει (με τη προϋποθέση ότι υπάρχει άνθρωπος 24/7 σπίτι γιατί αλλιώς σκύλο με όρο δεν αφήνεις έτσι χύμα)

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Inuyasha είπε

Είναι διαφορετικά πράγματα άλλο έχω ένα σκύλο που θέλει όρο και ενέσεις που είναι εύκολο να γίνει (με τη προϋποθέση ότι υπάρχει άνθρωπος 24/7 σπίτι γιατί αλλιώς σκύλο με όρο δεν αφήνεις έτσι χύμα)

Πάντα ήταν κάποιος σπίτι,εχεις δίκιο σε αυτό.

Οπως και να έχει δύσκολες καταστάσεις.

Μακάρι όλα να πάνε καλά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
3 hours ago, j0hnn1e said:

Δυστυχώς με όσα περιγράφεις γι το σκυλο (υποθέτοντας ότι οι διαγνώσεις είναι σωστες) εάν δεν έχεις στην άκρη μίνιμουμ ένα 500αρι για πέταμα (δηλαδή να μην το χρειάζεσαι να βιοποριστεις) καλύτερα να σκεφτείς την ευθανασία. 
 

Ακομα και με αρκετά χρήματα, πορεί να βελτιωθεί για ένα χρονικό διάστημα αλλά πάλι θα βρεθείς στην ίδια κατάσταση σύντομα. 
 

καλη δύναμη 

Φαντάζομαι την ίδια λογική θα πρέπει να ακολουθήσουμε κι αν συμβεί κάτι αντίστοιχο στους γονείς μας, σε παιδιά κλπ?

Η ευθανασία αφορά πολύ συγκεκριμένες καταστάσεις που το ζώο υποφέρει πραγματικά και δεν υπάρχει καμία ελπιδα σωτηρίας. Αν μια θεραπεία μπορεί να του προσφέρει έστω και έναν μήνα ποιοτικής ζωής, το κόστος δεν πρέπει να υπάρχει στην εξίσωση. Γι αυτό και όταν επιλέγουμε να εντάξουμε ένα κατοικίδιο στην οικογένεια, οφείλουμε να υπολογίσουμε και αυτές τις περιπτώσεις. Διαφορετικά ΔΕΝ το κάνουμε καν. 

  • Like 20
  • Thanks 1
  • Confused 1
  • Sad 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 ώρα πριν, billdanos είπε

Φαντάζομαι την ίδια λογική θα πρέπει να ακολουθήσουμε κι αν συμβεί κάτι αντίστοιχο στους γονείς μας, σε παιδιά κλπ?

Η ευθανασία αφορά πολύ συγκεκριμένες καταστάσεις που το ζώο υποφέρει πραγματικά και δεν υπάρχει καμία ελπιδα σωτηρίας. Αν μια θεραπεία μπορεί να του προσφέρει έστω και έναν μήνα ποιοτικής ζωής, το κόστος δεν πρέπει να υπάρχει στην εξίσωση. Γι αυτό και όταν επιλέγουμε να εντάξουμε ένα κατοικίδιο στην οικογένεια, οφείλουμε να υπολογίσουμε και αυτές τις περιπτώσεις. Διαφορετικά ΔΕΝ το κάνουμε καν. 

Το θέμα είναι να μπορέσουμε να προσφέρουμε ποιοτική ζωή στο ζωάκι μας αν απλά το έχουμε να υποφέρει σπίτι καταντάει ταλαιπωρία και για αυτό αλλά και για όσους το φροντίζουν, δυστηχως τ; το κατοικίδια δεν μιλάνε για μας πούνε πονάει με ενοχλεί αυτό η εκείνο, για αυτό είπα να συμβουλευτεί και τη κτηνίατρο του αλλά και καλό είναι να πάρει και δεύτερη γνώμη (ιδανικά αν μπορεί να βρει κτηνίατρο που ειδικιευετε στη συγκεκριμένη πάθηση) για να φταει το ζωάκι να είναι κατατονικο ώστε να κοιμάτε όλη μέρα να μην μπορεί να φάει κτλ ίσως η κατάσταση να μην είναι αναστρέψιμη

Η ευθανασία είναι η έσχατη λύση και πίστεψε με δεν την προτείνω απλά για να γλυτώσει το οικονομικό

Μακάρι στη περίπτωση μου να μπορούσα να δώσω έστω και μια βδομάδα σωστής ζωής στο σκύλο μου αλλά μόλις τον πήραμε σπίτι από τη πρώτη μέρα ο σκύλος φάνηκε ότι δεν πήγαινε καλά την δεύτερη άρχισε να μην μπορεί να σταθεί σωστά, άρχισαν οι ακράτεια και αναγκαστικά να τον πάω ξανά στη κτηνίατρο γιατί έπεσε σε κατάσταση σοκ με σπασμούς κτλ, όπως επίσης αναγκάστηκα να κάνω εγώ της πρώτες ενέσεις γιστι παρόλο την κατάσταση του μολςι πλησίαζε η γιατρός αγριευε και προσπαθούσε να της επιτεθεί

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, billdanos said:

Φαντάζομαι την ίδια λογική θα πρέπει να ακολουθήσουμε κι αν συμβεί κάτι αντίστοιχο στους γονείς μας, σε παιδιά κλπ?

Η ευθανασία αφορά πολύ συγκεκριμένες καταστάσεις που το ζώο υποφέρει πραγματικά και δεν υπάρχει καμία ελπιδα σωτηρίας. Αν μια θεραπεία μπορεί να του προσφέρει έστω και έναν μήνα ποιοτικής ζωής, το κόστος δεν πρέπει να υπάρχει στην εξίσωση. Γι αυτό και όταν επιλέγουμε να εντάξουμε ένα κατοικίδιο στην οικογένεια, οφείλουμε να υπολογίσουμε και αυτές τις περιπτώσεις. Διαφορετικά ΔΕΝ το κάνουμε καν. 

Bill, προφανώς και συμφωνώ και δεν είναι μια απόφαση που θα πάρει κανείς "ελαφρά την καρδία" το θέμα είναι όμως να μην υπάρχουν αυταπάτες στο τι αποσκοπούμε. Σε ένα ζώο όπως αυτό που περιγράφει ο τίτλος, που με τις υποκείμενες επιπλοκές υποφέρει, η επιλογή της ευθανασίας όταν δεν μπορείς να του προσφέρεις την απαραίτητη νοσηλεία είναι λύτρωση. Ακόμα και με θεραπεία (ΕΑΝ) βελτιωθεί, δεν θα ζήσει όπως ένας φυσιολογικός σκύλος. 

Προφανώς ότι γράφω είναι προσωπική άποψη και αφορά στο τι θα διάλεγα εγώ εαν δεν είχα την δυνατότητα να προσφέρω στο σκύλο/γάτα μου την φροντίδα που χρειάζεται. Για ότι παραπάνω, π.μ.

 

Καλημέρα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 χρονια ειχε η γάτα μας διαβήτη. Κάθε μερα ινσουλίνη καναμε. 

Την είχε ρυθμίσει ο κτηνίατρος μας ο Απόστολος Κεστης. Εξαιρετικός επιστήμονας κ άνθρωπος, στο Χαλάνδρι. 

Να τον επισκεφθειτε

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θα πω απλα πως θα προτιμουσα να πουλησω το αυτοκινητο μου πχ αν δεν ειχα για γιατρους παρα να παω για ευθανασια την γατα μου. Φυσικα αποψεις ειναι αυτες, καποιοι τα κατοικιδια τα θεωρουν αναλωσιμα.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...