Προς το περιεχόμενο

Σακχαρώδης διαβήτης σε σκύλο


gamsgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
25 λεπτά πριν, Salvation81 είπε

Εγω θα πω απλα πως θα προτιμουσα να πουλησω το αυτοκινητο μου πχ αν δεν ειχα για γιατρους παρα να παω για ευθανασια την γατα μου. Φυσικα αποψεις ειναι αυτες, καποιοι τα κατοικιδια τα θεωρουν αναλωσιμα.

OΠως ανεφερα παιζει απο το καθε προβλημα , αλλα και τι ποιοτητα ζωης μπορεις να προσφερεις στο κατικιδιο

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 ώρες πριν, margaritagr είπε

3 χρονια ειχε η γάτα μας διαβήτη. Κάθε μερα ινσουλίνη καναμε. 

Την είχε ρυθμίσει ο κτηνίατρος μας ο Απόστολος Κεστης. Εξαιρετικός επιστήμονας κ άνθρωπος, στο Χαλάνδρι. 

Να τον επισκεφθειτε

Σας ευχαριστώ πολύ αλλά γυρνάει 24/8 αν δε βγάλω άκρη νωρίτερα θα πάω εκεί είναι δύσκολο περιστατικό.

1 ώρα πριν, Salvation81 είπε

Εγω θα πω απλα πως θα προτιμουσα να πουλησω το αυτοκινητο μου πχ αν δεν ειχα για γιατρους παρα να παω για ευθανασια την γατα μου. Φυσικα αποψεις ειναι αυτες, καποιοι τα κατοικιδια τα θεωρουν αναλωσιμα.

Φυσικά αρκεί να μπορέσει να ζήσει με αξιοπρέπεια κι όχι με πόνους μια ζωή και ζαλες .  Δε θα της κάνω ευθανασία θα κάνω ό,τι περνά από το χέρι μου... Αλλά δε βρίσκω κανέναν καλό Κτηνίατρο που να δέχεται να την αναλάβει.. όλοι έχουν φύγει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Salvation81 είπε

Εγω θα πω απλα πως θα προτιμουσα να πουλησω το αυτοκινητο μου πχ αν δεν ειχα για γιατρους παρα να παω για ευθανασια την γατα μου. Φυσικα αποψεις ειναι αυτες, καποιοι τα κατοικιδια τα θεωρουν αναλωσιμα.

ε ναι, αμα δεν αφησεις το ζωο να αργοπεθαινει βασανιστικα μερικους μηνες/βδομαδες σε μια γωνια του σπιτιου τι σκατα φιλοζωος εισαι.. τι ακουμε ρε γαμωτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, margaritagr είπε

3 χρονια ειχε η γάτα μας διαβήτη. Κάθε μερα ινσουλίνη καναμε. 

Την είχε ρυθμίσει ο κτηνίατρος μας ο Απόστολος Κεστης. Εξαιρετικός επιστήμονας κ άνθρωπος, στο Χαλάνδρι. 

Να τον επισκεφθειτε

Και η γατα μιας θείας μου είχε πάθει ζαχαρο στα τελευταία της, τότε της έκανε κάτι ενέσεις η θεία μου κατόπιν συμβουλης του κτηνιατρου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι γονείς μου είχαν ένα κανίς με την ίδια πάθηση. Τους το είχε ρυθμίσει ο γιατρός και μετά μόνοι τους έβαζαν ενέσεις ινσουλίνης. Κατά καιρούς πάθαινε και κρίσεις αλλά την γλύτωνε. Μπορεί να έβγαλε και μια πενταετία-εφταετία έτσι. Βέβαια κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή αλλά νομίζω πως αν βρεις έναν καλό κτηνιατρό και του εξηγήσεις θα σε καταλάβει και θα σε βοηθήσει. Και οι δικοί μου δεν είχαν λεφτά για τέτοια αλλά την πάλεψαν όσο μπορούσαν για να ζήσει το σκυλί.

Επεξ/σία από argimeg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πριν λιγα χρονια ειχα περασει μια φαση προδιαθεσης για διαβητη (αυτο βασικα δεν περναει ποτε αλλα οταν σου χτυπησει την πορτα θελει για λιγο καιρο λιγη διαιτα και γυμναστικη... βασικα καλο ηταν ολη μας τη ζωη να τρεφομαστε σωστα και να γυμναζομασταν αλλα τεσπα, αυτο ειναι αλλη ιστορια). Δεν ειναι βεβαια το ιδιο με το διαβητη τυπου 1 που θελει ινσουλινες αλλα οταν το δεις καλο ειναι να παιρνεις μετρησεις ωστε να ξερεις αν αυτα που κανεις ειναι οκ η οχι, ετσι πηρα ενα μηχανακι απ το φαρμακειο. Η μετρηση δεν ειναι τιποτα ιδιεταιρο, μαλλον θα ελεγα πως ειναι γελοια πανευκολη,  (και ειναι λογικο αφου πρεπει να μπορει να την κανουν ακομα και παιδια μονα τους μεχρι γιαγιαδες) οποτε ειναι αστειο να μην την κανεις μονος σου και να πηγαινεις σε κτηνιατρειο (απλα ο κτηνιατρος πρεπει να σου πει ποια επιπεδα σακχαρου ειναι τα σωστα γιατι δε ξερω αν οι σκυλοι εχουν ιδια με τους ανθρωπους, αλλα η μετρηση σιγουρα γινεται με τον ιδιο ακριβως τροπο). Το ιδιο φυσικα και με τις ινσουλινες η τεσπα οτι αλλα φαρμακα σου δωσουν, ο κτηνιατρος θα σου πει ποση δοση θελει αναλογα την τροφη που εχει φαει.

Ανατριχασα με το ποσο ευκολα μιλανε καποιοι για ευθανασιες για ενα σκυλακι που απλα επαθε κατι το οποιο εχει ενα πολυ μεγαλο ποσοστο ανθρωπων!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Lezantas26 είπε

ε ναι, αμα δεν αφησεις το ζωο να αργοπεθαινει βασανιστικα μερικους μηνες/βδομαδες σε μια γωνια του σπιτιου τι σκατα φιλοζωος εισαι.. τι ακουμε ρε γαμωτο

Αργοπεθαινει βασανιστικα μηνες/εβδομαδες απο διαβητη; Εσενα επρεπε να σε κανουν Γιατρο στο Αττικο, θα ειχαμε πολλα αδεια κρεβατια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολο το ζουμι ειναι οι λεξεις "παγκρεατιτιδα" και "κετοξεωση". Για αυτο θελει το σκυλι νοσηλεια. Και για αυτο υπαρχει κι ο οριζοντας των πιθανών 10 ημερών νοσηλεια. Για ποιες βδομαδες μιλατε? Αυτη ειναι μια δυνητικά θανατηφορος κατασταση σε ανθρωπους και ζωα. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, Salvation81 είπε

Αργοπεθαινει βασανιστικα μηνες/εβδομαδες απο διαβητη; Εσενα επρεπε να σε κανουν Γιατρο στο Αττικο, θα ειχαμε πολλα αδεια κρεβατια.

το σχολιο σου δεν αναφερει πουθενα ουτε διαβητη ουτε τιποτα, ηταν απλα μια προσπαθεια ν ανυψωσεις τον εαυτο σου προσβαλοντας τους υπολοιπους. και ηταν και λαθος, καθως ουτε η οικογενεια σου ειναι αναλωσιμη.

αν δεν εχεις λεφτα για ενα κτηνιατρο δεν εχεις λεφτα και για καποια αλλη αναγκη και ειναι τραγικο να "καψεις" τις οποιες εναλλακτικες. καλυτερα να δωσεις το ζωακι σε καποιον που μπορει να του παρεχει την απαραιτητη φροντιδα παρα να ρισκαρεις το βιο της οικογενειας σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ταμπέλες μοιράζονται απλόχερα στο παρόν θέμα και το ερώτημα του  Ανθρώπου δεν έχει απαντηθεί. Καλό θα ήταν πριν ασκούμε κριτική να σκεφτόμαστε το ουκ εξ ιδίων κρινομεν τα αλλότρια...

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Lezantas26 είπε

το σχολιο σου δεν αναφερει πουθενα ουτε διαβητη ουτε τιποτα, ηταν απλα μια προσπαθεια ν ανυψωσεις τον εαυτο σου προσβαλοντας τους υπολοιπους. και ηταν και λαθος, καθως ουτε η οικογενεια σου ειναι αναλωσιμη.

αν δεν εχεις λεφτα για ενα κτηνιατρο δεν εχεις λεφτα και για καποια αλλη αναγκη και ειναι τραγικο να "καψεις" τις οποιες εναλλακτικες. καλυτερα να δωσεις το ζωακι σε καποιον που μπορει να του παρεχει την απαραιτητη φροντιδα παρα να ρισκαρεις το βιο της οικογενειας σου.

Δεν εχω κανενα προβλημα να προσβαλω στα μουτρα οποιον θα ειχε ενα ζωο και αντι να κανει οτιδηποτε δυνατον για να το σωσει το πηγαινε για ευθανασια. Μου θυμιζει μια κοπελα πριν κανα χρονο που πεθανε η μητερα της και τον σκυλο της αντι να τον κρατησει τον εδιωξε λεγοντας οτι δεν μπορουσε να τον συντηρησει (το θεμα ειναι πως η ιδια κοπελα ανεβαζε φωτογραφιες απο ταξιδι σε μακρινη τοποθεσια του εξωτερικου με το Αμορε της την ιδια ακριβως περιοδο).

Επισης δεν εχω αναγκη να εξυψωσω τον εαυτο μου, περα απο τις γατες μου ταιζω και γυρω στα 17 αδεσποτα της γειτονιας (και καποια αλλα τριγυρω αφου ο κοσμος τα προσπερνα) επειδη θελω και το κανω, δεν περιμενω μπραβο απο κανεναν ουτε καποιο μεταλιο (αντιθετως πολλοι δεν τα θελουν καν στην γειτονια και πολλες φορες μου λενε να τα αφησω να ψοφησουν).

Τωρα να δωσεις το ζωακι οταν ειναι σε τοσο ασχημη κατασταση σε αλλη οικογενεια, ε αν δεν παει απο την ασθενεια που εχει θα παει απο την στεναχωρια η το αγχος του να αλλαξει οικογενεια.

Ασε να μαντεψω, δεν εχεις ζωο η εστω δεν εισαι πολυ με τα ζωα σωστα;

Επεξ/σία από Salvation81
  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς το σκυλάκι μας.. η Ζηνούλα μας.. :( Χειροτερέψε πάρα πολύ η παγκρεατίτιδα ενώ ο σακχαρώδης διαβήτης πήγαινε καλύτερα . Πονούσε πάρα πολύ και ήταν έτσι όπως ακριβώς ήταν και τη Δευτέρα το πρωί πριν τη πάμε σε λήθαργο , με δυσκολία μας αναγνώριζε και πονούσε πολύ φώναζε και βαριαναίσενε. Της κάναμε ευθανασία δεν μπορούσα να τη βλέπω και άλλες μέρες μέσα σε ένα πολύ μικρό κλουβί να υποφέρει .. με 3 όρους στα ποδαράκια της στις φλέβες. :( :( :( Νιώθω τόσο άσχημα μου λύπη και θα μου λυπη για πάντα κσι θα την αγαπάω αλλά δεν αντέχαμε άλλο να τη βλέπαμε να υποφέρει... Να μη μπορεί να μας δείξει την αγάπη της .. το πρόβλημα της. Ακόμα και χρήματα να υπήρχαν θα υπέφερε πάρα πολύ . Ο κτηνίατρος μας είπε πως ήταν πολύ μικρές οι πιθανότητες να σωθεί είχαν τετραπλασιαστεί οι τιμές των αιματολογικών μέσα σε τρεις μέρες.. εκτός από τη κετόνη και τη γλυκόζη που τη ρύθμιζαν... :( Ούτε στον εχθρό μου δεν το εύχομαι... Σε κανέναν και ΠΟΤΕ... Νιώθω σαν να έχω πεθάνει κι εγώ μαζί . Σήμερα έφυγε και άλλο ένα σκυλάκι 15 ετών από έναν κύριο που είχε γενικευμένο καρκίνο .. δεν έχω νιώσει ποτέ έτσι.  Για εμένα μακάρι να ζούσε όσο περισσότερο γινόταν χωρίς να υποφέρει όμως και να έφευγε από γήρας. Σας ευχαριστώ πολύ για όλα όσα κάνατε. Εύχομαι να έκανα το σωστό :( θα ήταν εγωισμός να τη κρατούσαμε σπίτι και να συνέχιζε να είναι σε λήθαργο με κάθε 5 λεπτά εμετούς, διάρροιες, χωρίς να τρώει και να πεινει.. ούτε όμως και σε ένα κλουβί για ένα μήνα χωρίς να καλυτερεύει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, gamsgr είπε

Δυστυχώς το σκυλάκι μας.. η Ζηνούλα μας.. :( Χειροτερέψε πάρα πολύ η παγκρεατίτιδα ενώ ο σακχαρώδης διαβήτης πήγαινε καλύτερα . Πονούσε πάρα πολύ και ήταν έτσι όπως ακριβώς ήταν και τη Δευτέρα το πρωί πριν τη πάμε σε λήθαργο , με δυσκολία μας αναγνώριζε και πονούσε πολύ φώναζε και βαριαναίσενε. Της κάναμε ευθανασία δεν μπορούσα να τη βλέπω και άλλες μέρες μέσα σε ένα πολύ μικρό κλουβί να υποφέρει .. με 3 όρους στα ποδαράκια της στις φλέβες. :( :( :( Νιώθω τόσο άσχημα μου λύπη και θα μου λυπη για πάντα κσι θα την αγαπάω αλλά δεν αντέχαμε άλλο να τη βλέπαμε να υποφέρει... Να μη μπορεί να μας δείξει την αγάπη της .. το πρόβλημα της. Ακόμα και χρήματα να υπήρχαν θα υπέφερε πάρα πολύ . Ο κτηνίατρος μας είπε πως ήταν πολύ μικρές οι πιθανότητες να σωθεί είχαν τετραπλασιαστεί οι τιμές των αιματολογικών μέσα σε τρεις μέρες.. εκτός από τη κετόνη και τη γλυκόζη που τη ρύθμιζαν... :( Ούτε στον εχθρό μου δεν το εύχομαι... Σε κανέναν και ΠΟΤΕ... Νιώθω σαν να έχω πεθάνει κι εγώ μαζί . Σήμερα έφυγε και άλλο ένα σκυλάκι 15 ετών από έναν κύριο που είχε γενικευμένο καρκίνο .. δεν έχω νιώσει ποτέ έτσι.  Για εμένα μακάρι να ζούσε όσο περισσότερο γινόταν χωρίς να υποφέρει όμως και να έφευγε από γήρας. Σας ευχαριστώ πολύ για όλα όσα κάνατε. Εύχομαι να έκανα το σωστό :( θα ήταν εγωισμός να τη κρατούσαμε σπίτι και να συνέχιζε να είναι σε λήθαργο με κάθε 5 λεπτά εμετούς, διάρροιες, χωρίς να τρώει και να πεινει.. ούτε όμως και σε ένα κλουβί για ένα μήνα χωρίς να καλυτερεύει..

Να θυμάσαι όλες τις ωραίες στιγμές που περάσατε με τον σκύλο σας. Καλά κάνατε και προχωρήσατε σε ευθανασία αφού και το σκυλι βασανιζοταν και εσείς που το βλέπατε έτσι και ειχατε την άποψη του κτηνιατρου ότι οι πιθανότητες να σωθεί ήταν ελάχιστες. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, gamsgr είπε

Δυστυχώς το σκυλάκι μας.. η Ζηνούλα μας.. :( Χειροτερέψε πάρα πολύ η παγκρεατίτιδα ενώ ο σακχαρώδης διαβήτης πήγαινε καλύτερα . Πονούσε πάρα πολύ και ήταν έτσι όπως ακριβώς ήταν και τη Δευτέρα το πρωί πριν τη πάμε σε λήθαργο , με δυσκολία μας αναγνώριζε και πονούσε πολύ φώναζε και βαριαναίσενε. Της κάναμε ευθανασία δεν μπορούσα να τη βλέπω και άλλες μέρες μέσα σε ένα πολύ μικρό κλουβί να υποφέρει .. με 3 όρους στα ποδαράκια της στις φλέβες. :( :( :( Νιώθω τόσο άσχημα μου λύπη και θα μου λυπη για πάντα κσι θα την αγαπάω αλλά δεν αντέχαμε άλλο να τη βλέπαμε να υποφέρει... Να μη μπορεί να μας δείξει την αγάπη της .. το πρόβλημα της. Ακόμα και χρήματα να υπήρχαν θα υπέφερε πάρα πολύ . Ο κτηνίατρος μας είπε πως ήταν πολύ μικρές οι πιθανότητες να σωθεί είχαν τετραπλασιαστεί οι τιμές των αιματολογικών μέσα σε τρεις μέρες.. εκτός από τη κετόνη και τη γλυκόζη που τη ρύθμιζαν... :( Ούτε στον εχθρό μου δεν το εύχομαι... Σε κανέναν και ΠΟΤΕ... Νιώθω σαν να έχω πεθάνει κι εγώ μαζί . Σήμερα έφυγε και άλλο ένα σκυλάκι 15 ετών από έναν κύριο που είχε γενικευμένο καρκίνο .. δεν έχω νιώσει ποτέ έτσι.  Για εμένα μακάρι να ζούσε όσο περισσότερο γινόταν χωρίς να υποφέρει όμως και να έφευγε από γήρας. Σας ευχαριστώ πολύ για όλα όσα κάνατε. Εύχομαι να έκανα το σωστό :( θα ήταν εγωισμός να τη κρατούσαμε σπίτι και να συνέχιζε να είναι σε λήθαργο με κάθε 5 λεπτά εμετούς, διάρροιες, χωρίς να τρώει και να πεινει.. ούτε όμως και σε ένα κλουβί για ένα μήνα χωρίς να καλυτερεύει..

Συλλυπητήρια,καταλαβαίνω τον πόνο σας.

Αφήστε λίγο καιρό να ηρεμήσετε και κοιτάξτε τις φιλοζωικές να πάρετε νέο σύντροφο.Θα κάνετε καλό σε δυο ψυχές τουλάχιστον,στην δικιά σας και του νέου σας  φίλου. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, mourouzis2005 said:

Ολο το ζουμι ειναι οι λεξεις "παγκρεατιτιδα" και "κετοξεωση". Για αυτο θελει το σκυλι νοσηλεια. Και για αυτο υπαρχει κι ο οριζοντας των πιθανών 10 ημερών νοσηλεια. Για ποιες βδομαδες μιλατε? Αυτη ειναι μια δυνητικά θανατηφορος κατασταση σε ανθρωπους και ζωα. 

Αυτό δεν κατάλαβαν πολλοί εδώ μέσα δυστυχώς, ότι άπαξ και έρθει κετοξεωση/παγκρεατίτιδα και λοιπές επιπλοκές δεν είναι απλά «ενέσεις που κάνει και η γιαγιά μου» και όλα καλά. 
 

Συλληπητηρια στον TS.. τα αλλά, να είχαμε να λέγαμε 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...