Προς το περιεχόμενο

Jbl 9.1 soundbar 799~media markt


Wspr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, BackFromHell είπε

Καπου μπερδευεσαι.

1. Αναφερομαι στο price range του παροντος thread. Οπου το συνολο των marantz amplifier ειναι κινεζιες, ενω για τους denon, τελευταια φορα που ασχοληθηκα με χρεπια της Sound United , ειχε μοντελα στην Ιαπωνια. Προφανως και τιμολογιακα η sound united βγαζει πιο ακριβα μοντελα απο τη denon γιατι κουβαλα πολυ βαρυτερο brand, αλλα μονο αυτο. Στα λεφτα τους παντα εχεις καλυτερες επιλογες.

2. Το point πως οτι πωλειται ακριβοτερα ειναι και καλυτερο μπορει να ισχυει σε καποιες περιπτωσεις, αλλα ειδικα στο χωρο του audio χρηζει πολυ περισσοτερης μελετης απο ενα τοσο απλοικο συνειρμο.

Denon, Marantz, Polk, Classé, Definitive Technology, Polk BOOM, HE OS, Boston Acoustics ανήκουν στην Sound United εδώ και 3 χρόνια. Παραλίγο να πάρει και Onkyo/Pioneer/Integra.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 107
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, elpenor είπε

Denon, Marantz, Polk, Classé, Definitive Technology, Polk BOOM, HE OS, Boston Acoustics ανήκουν στην Sound United εδώ και 3 χρόνια. Παραλίγο να πάρει και Onkyo/Pioneer/Integra.

Το γνωριζω , οπως γνωριζω οτι βρισκεται κοντα και στην εξαγορα ενος ακομα σπουδαιου brand, της Β&W. Επιμενω, πως ολα αυτα τα brands καταρρακωθηκαν ποιοτικα απο την Sound United αμεσως μετα την εξαγορα τους. Δε θα μπορουσε να συμβει κι αλλιως οταν μετεφερε τον μεγαλυτερο ογκο παραγωγης σε κινεζικα εργοστασια.

Επεξ/σία από BackFromHell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, BackFromHell είπε

Το γνωριζω , οπως γνωριζω οτι βρισκεται κοντα και στην εξαγορα της Β&W. Επιμενω, πως ολα αυτα τα brands καταρρακωθηκαν ποιοτικα απο την Sound United αμεσως μετα την εξαγορα τους.

Κατάλαβα, με μπέρδεψε η προηγούμενη απάντηση σου. Λίγο offtopic αλλά τι θα πρότεινες για AVR μέχρι 750 ευρώ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, elpenor είπε

Κατάλαβα, με μπέρδεψε η προηγούμενη απάντηση σου. Λίγο offtopic αλλά τι θα πρότεινες για AVR μέχρι 750 ευρώ;

Σε Υamaha/pioneer θα πηγαινα προσωπικα , αν εβρισκα specs να με καλυπτουν. Αν και ασχολουμαι αποκλειστικα με δικαναλο ηχο και σε ΑVRs ισως να χανω κατι.

Επεξ/σία από BackFromHell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, BackFromHell είπε

Οκ και με τη λογικη σου ευκολα παιρνεις ακομα καλυτερο 2.1 κι ακομα καλυτερο 2.0 με τα ιδια λεφτα. Κι ακομα καλυτερα ακουστικα.

Πρεπει να αντιληφθουμε ομως οτι το καθε πραγμα εξυπηρετει αλλες αναγκες. Αλλη η δουλεια του wireless soundbar, αλλη του 5.1 ηχοσυστηματος και παει λεγοντας. Ηδη μερικοι σου εξηγησαν θεματα χωρου, γυναικας κλπ.

Τι να μου εξηγήσουν βρε τσάκαλε, που έβγαλες τους Marantz σκουπίδια 😄 και μετά πας να τα μαζέψεις, λες και έχεις ακούσει όλους τους budget Marantz. Η χρήση/δουλειά είναι ακριβώς η ίδια. Η αναπαραγωγή ήχου. Τώρα τι σχέση έχουν τα ακουστικά, τα 2.1 και τα 2.0, εσύ τα γράφεις εσύ τα καταλαβαίνεις.

Μη μπερδεύεσαι απλά είναι τα πράγματα. Η λέξη που ψάχνεις είναι ο "συμβιβασμός". Συμβιβάζεσαι δηλαδή με κάτι inferior, είτε γιατί δεν έχεις χώρο, είτε γιατί θες συγκεκριμένο design, είτε γιατί δεν έχεις χρήματα και πάει λέγοντας. 

Το να δώσεις 800 για το συγκεκριμένο εγώ το λέω τρέλα και το τεκμηριώνω κιόλας. Αν δεν έχεις χώρο δε δίνεις 800 για soundbar, είναι πεταμένα λεφτά (εκτός και αν τα έχεις και τα φυσοπετάς άλλο αυτό). Αυτή είναι η άποψη μου τι να κάνουμε τώρα 😛

 

Επεξ/σία από pinakas0
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Μακιαβέλλι είπε

Κάποιους δεν τους αφήνουν οι γυναίκες τους να βάλουν παντού ηχεία. Όχι εμένα, κάτι γνωστούς μου...

 

7 ώρες πριν, pinakas0 είπε

Ε γι' αυτούς με γειά τους τότε. Τα ήθελαν και τα παθαν (για τους γνωστούς σου λέω όχι για σένα) 😄😄🤣

 

6 ώρες πριν, giannis-21 είπε

Έχω και εγώ τέτοιους φίλους.  

Δεν παντρεύομαι, δεν παντρεύομαι, τα 5.1 ηχεία μου τα χαίρομαι... 🤗

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, pinakas0 είπε

Τι να μου εξηγήσουν βρε τσάκαλε, που έβγαλες τους Marantz σκουπίδια 😄 και μετά πας να τα μαζέψεις, λες και έχεις ακούσει όλους τους budget Marantz. Η χρήση/δουλειά είναι ακριβώς η ίδια. Η αναπαραγωγή ήχου. Τώρα τι σχέση έχουν τα ακουστικά, τα 2.1 και τα 2.0, εσύ τα γράφεις εσύ τα καταλαβαίνεις.

Μη μπερδεύεσαι απλά είναι τα πράγματα. Η λέξη που ψάχνεις είναι ο "συμβιβασμός". Συμβιβάζεσαι δηλαδή με κάτι inferior, είτε γιατί δεν έχεις χώρο, είτε γιατί θες συγκεκριμένο design, είτε γιατί δεν έχεις χρήματα και πάει λέγοντας. 

Το να δώσεις 800 για το συγκεκριμένο εγώ το λέω τρέλα και το τεκμηριώνω κιόλας. Αν δεν έχεις χώρο δε δίνεις 800 για soundbar, είναι πεταμένα λεφτά (εκτός και αν τα έχεις και τα φυσοπετάς άλλο αυτό). Αυτή είναι η άποψη μου τι να κάνουμε τώρα 😛

Τρικυμια εν κρανιω.

  Για να στο κανω πενηνταρακια σου εξηγησα οτι το soundbar με το πληρες ηχοσυστημα 5.1 που προτεινεις, εχουν τοση σχεση οσο και το 5.1 με το 2.1, το 2.0 και τα ακουστικα. Κι εσυ καταλαβες οτι τα παρομοιαζω/συγκρινω, ενω κανω ακριβως το αναποδο μπας και χαμπαριασεις οτι δεν στεκει αυτο που προτεινες. Αλλα δεν.

Παμε ξανα γιατι εχεις μπερδευτει για τα καλα. Ας πουμε πως εχω ηχοσυστημα 5.1 στο σαλονι και θελω επιπλεον soundbar πχ για το γραφειο. Επειδη ουτε χωρο για 5 ηχεια+ενισχυτη+sub εχω στο γραφειο, ουτε μπορω να περασω καλωδια, ουτε φυσικα το χρειαζομαι προφανως με ενδιαφερει μια περιπτωση soundbar. Τι συμβιβασμους, τι inferior, τι design και τι αλλη εξυπναδα εχεις να μας πεις μεχρι να αντιληφθεις το προφανες στο παραπανω παραδειγμα;

Οσο για τα μαραντζ , παλι μπερδεμενο σε βρισκω. Να στο ξαναπω για να μην εχεις αμφιβολιες περι μαζεματων: Τα μηχανηματα που παραγει η sound united σε αυτα price ranges ειναι χρεπια, συμπεριλαμβανομενων των Chinaμαραντζ. Τα προ sound united Marantz ηταν ΑΛΛΑ μηχανηματα και ηταν ποιοτικοτατα. Το τι ξερω και τι δεν ξερω απο ηχο, και τι μηχανηματα εχω ακουσει ή εχω/ειχα, αστο στην ακρη καλυτερα. Εσυ που ξερεις και γνωριζεις, συνεχισε να προτεινεις ηχοσυστηματα σε θρεντς που συζητανε για soundbars και ζησε το παραμυθι σου.

Oμοιως στα threads που λενε για smartphones εσυ πηγαινε να τους προτεινεις να αγοραζουν τηλεορασεις για να εχουν παραπανω ιντσες και 4Κ στα ιδια λεφτα. Κι αμα σου πει κανεις οτι μπλεκεις βουρτσες με οδοντοβουρτσες σε θελω δυνατο, ασχετο απο smartphones να του απαντας εσυ...Γραφτους εκει και αυτα τα πιασαρικα τα "inferior", "design" και "συμβιβασμους", θα καταλαβουν :lol:

 

Επεξ/σία από BackFromHell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η μπάρα είναι μια χαρά.εχω ακούσει την 5.1 την οποία μέχρι πριν λίγο καιρό την έδιναν στα 750 κ ομολογώ ότι ήταν πάρα πολύ καλή τόσο σε μουσική όσο κ σε ταινίες.προφανως δεν είναι ίδιο με ένα σύστημα,αλλά αν δεν θες να μπλέκεις με καλώδια ρυθμίσεις κτλ είναι μια πολυ καλή λυση

 

Επεξ/σία από Jkatikas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

η μπαρα 5.1 ειναι πάρα πολυ καλή την είχα παρει 550 ε περισυ. αφού τα έσκασα ομως μου δημιουργηθηκε μια απόρροια , τα πλαϊνά σε ασύρματη φάση λειτουργουνε με μπαταρία , τι γίνεται σε 2-3 χρονια που θα εξασθενησουν? ιδια φαση ειναι και αυτα. Τώρα κρατάνε κάνα 5 -6ορο . δεν έχω βρει απάντηση σε αυτό.

Επεξ/σία από sndev
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Jkatikas είπε

Σε 2-3 χρόνια δεν θα έχεις εγγύηση,οπότε άνοιγμα κ αντικατάσταση μπαταρίας.τοσο απλα

καλα τα λες.. αλλα δεν βρηκα να ανοίγει καπως το ιδιο είχα σκευτει. ακομα και να άνοιγε που θα έβρισκες τις ιδιες να βάλεις στο ιδιο μέγεθος κόψιμο κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...