Προς το περιεχόμενο

Jbl 9.1 soundbar 799~media markt


Wspr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Salvation81 είπε

Ναι γινεται calibration αλλα υπαρχει 1 ανθρωπος που πιστευει πως ηχος με ανακλαση γινεται να ειναι το ιδιο με ηχο απευθειας;

Το είπαμε πως δεν είναι το ίδιο. Αυτό δε σημαίνει πως είναι simulation όπως έγραψες. Δεν είναι simulation.

Σε ότι αφορά τη σύγκριση του συγκεκριμένου συστήματος της JBL με ένα 5.1 σύστημα, η διαφορά είναι ότι δε θα έχεις το εφφέ του Atmos καθόλου στο δεύτερο. Αν βάζαμε 10 για το τέλειο Atmos, στο 5.1 παίρνει 0/10 (για Atmos) ενώ στο σύστημα της JBL μπορεί να παίρνει πχ 3/10. Η ουσία είναι πως αν κάποιος θέλει να συνοδεύσει τις ταινίες του σε ένα τυπικό καθιστικό - σαλόνι και να έχει την αίσθηση του Atmos 3D ήχου, το συγκεκριμένο σύστημα θα κάνει καλά τη δουλειά του. Για να πας σε dedicated 5.1.4 σύστημα Atmos, δε φτάνουν ούτε 800, ούτε 1000, ίσως ούτε 1500 ευρώ.

Σε ένα dedicated home cinema room προφανώς και δε θα έβαζε κανείς αυτή την ηχόμπαρα - θα προτιμήσει ενδεχομένως να στήσει ένα 5.1.4 σιγά σιγά, ξεκινώντας με έναν καλό AVR και ένα 5.1, προσθέτοντας σιγά σιγά και ηχεία ύψους (είτε ανάκλασης είτε όχι). 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 107
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Διάβασα ότι έχει επαναφορτιζόμενα πίσω ηχεία. Δηλαδή πρέπει να τα βγάζεις από τη θέση τους για φόρτιση και να τα ξαναβάζεις πίσω; Είναι πρακτικό αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/8/2020 στις 9:37 ΠΜ, agnostos13 είπε

Το dolby atmos αξίζει σε αυτά ή είναι marketing παπάτζα;

Παπάντζα.

23 ώρες πριν, Wspr είπε

Ρε παιδιά τα ηχεία οροφής για dolby atmos ξέρεις κανείς πως τα βάζουμε; 

Το καλώδιο και η τροφοδοσία πρέπει να διασχίζουν το ταβάνι και να φτάνουν μέχρι τον ενισχυτή ή υπάρχουν ασύρματα που θέλουν μόνο ρεύμα; 

Εγώ έχω βάλει ηχεία που στοχεύουν το ταβάνι. Πάνω από το αριστερό/δεξί μπάινουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν την πάρει κάποιος σίγουρα δεν θα μείνει παραπονεμένος. Έχω ακούσει μικρότερη JBL ηχόμπαρα και το αποτέλεσμα ήταν πολύ καλό.
Βέβαια για να την πάρει κάποιος σημαίνει ότι δεν έχει ασχοληθεί και πάρα πολύ με το άθλημα, οπότε ικανοποιημένος θα μείνει, και θα έχει και αρκετή ένταση.

Δεν δηλώνω γνώστης, αλλά έχω ένα 5.1 σύστημα (bluray - home Theater) που κόστισε το 1/3 της συγκεκριμένης μπάρας.. Σε ένταση και σε μπάσο με καλύπτει και δεν θα αντάλλαζα το πραγματικό 5.1 με 9.1 virtual.

 Για οικονομικό surround, δοκιμάστε την εφαρμογή Atmos στο PC ή στο XBOX με ποιοτικά ακουστικά (όχι απαραίτητα Certified Atmos)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, k_dinos είπε

Αν την πάρει κάποιος σίγουρα δεν θα μείνει παραπονεμένος. Έχω ακούσει μικρότερη JBL ηχόμπαρα και το αποτέλεσμα ήταν πολύ καλό.
Βέβαια για να την πάρει κάποιος σημαίνει ότι δεν έχει ασχοληθεί και πάρα πολύ με το άθλημα, οπότε ικανοποιημένος θα μείνει, και θα έχει και αρκετή ένταση.

Δεν δηλώνω γνώστης, αλλά έχω ένα 5.1 σύστημα (bluray - home Theater) που κόστισε το 1/3 της συγκεκριμένης μπάρας.. Σε ένταση και σε μπάσο με καλύπτει και δεν θα αντάλλαζα το πραγματικό 5.1 με 9.1 virtual.

 Για οικονομικό surround, δοκιμάστε την εφαρμογή Atmos στο PC ή στο XBOX με ποιοτικά ακουστικά (όχι απαραίτητα Certified Atmos)

Με όλον τον σεβασμό,δεν υπάρχει περίπτωση να έχεις αγοράσει κάτι στα 250€ που να παίζει καλύτερα από το συγκεκριμένο σύστημα.μονο με μεταχειρισμένα κ αυτά ισως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, malakudi είπε

Το είπαμε πως δεν είναι το ίδιο. Αυτό δε σημαίνει πως είναι simulation όπως έγραψες. Δεν είναι simulation.

Σε ότι αφορά τη σύγκριση του συγκεκριμένου συστήματος της JBL με ένα 5.1 σύστημα, η διαφορά είναι ότι δε θα έχεις το εφφέ του Atmos καθόλου στο δεύτερο. Αν βάζαμε 10 για το τέλειο Atmos, στο 5.1 παίρνει 0/10 (για Atmos) ενώ στο σύστημα της JBL μπορεί να παίρνει πχ 3/10. Η ουσία είναι πως αν κάποιος θέλει να συνοδεύσει τις ταινίες του σε ένα τυπικό καθιστικό - σαλόνι και να έχει την αίσθηση του Atmos 3D ήχου, το συγκεκριμένο σύστημα θα κάνει καλά τη δουλειά του. Για να πας σε dedicated 5.1.4 σύστημα Atmos, δε φτάνουν ούτε 800, ούτε 1000, ίσως ούτε 1500 ευρώ.

Σε ένα dedicated home cinema room προφανώς και δε θα έβαζε κανείς αυτή την ηχόμπαρα - θα προτιμήσει ενδεχομένως να στήσει ένα 5.1.4 σιγά σιγά, ξεκινώντας με έναν καλό AVR και ένα 5.1, προσθέτοντας σιγά σιγά και ηχεία ύψους (είτε ανάκλασης είτε όχι). 

Φαντάζομαι όσοι το κατακρίνουν στηρίζονται στη λογική οτι οι ηχόμπαρες δεν κάνουν σωστή δουλεία ως 5.1 (λόγω απόστασης στα μπροστινά κανάλια) πόσο μάλλον ως 5.1.4 (ή 9.1).

Σίγουρα αν έχεις το χώρο και το χρήμα να επενδύσεις πας σε καθαρό 5.1 και προσθέτεις και 2 ή 4 ηχεία atmos.

Μάλλον κολλάμε στο ερώτημα «αν με τα 800€ αξίζει να πάρεις κάτι σαν 5.1(.4) ή να περιμένεις να μαζέψεις κάποια στιγμή (αν μαζέψεις) για κλασικό 5.1(.4).

Το γεγονός είναι οτι (καλύτερο) 5.1.4 σε αυτά τα λεφτά δεν έχει!

Επεξ/σία από agnostos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/8/2020 στις 12:34 ΜΜ, tsarouc είπε

Φίλε μου λες τραγικές ανοησίες. Εκτός ότι είσαι και παντελώς άσχετος με το αντικείμενο. 

Επί του θέματος τώρα. Την ζαχαρωνω ενα χρόνο τώρα. Αλλά και πάλι για κάποιους είναι εκτός βαλαντιου. Τεσπά. Για κάποιον που σχεδίαζε να πάρει την καλύτερη ηχομπαρα που υπάρχει με επαναφορτιζόμενα πίσω ασύρματα κανάλια είναι γαμάτη ευκαιρία 200 ευρώ κάτω όπως και να το κάνουμε. 

Ζηλεύω...

αιτιολογησε μας ομως γιατι λεει τραγικες ανοησιες. Γιατι αυτο που εγραψε ο συμφορουμιτης δεν ακουγεται παραλογο, αντιθετως. Απλα δεν ξερω κατα ποσο η εναλλακτικη προταση που κανει (που σαφεστατα θα ακουυγεται 10 φορες καλυτερα απο την ηχομπαρα και καθε ηχομπαρα), μπορει να κρατιεται στο οριο των λεφτων που κανει η εν λογο jbl.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, CptBill είπε

αιτιολογησε μας ομως γιατι λεει τραγικες ανοησιες. Γιατι αυτο που εγραψε ο συμφορουμιτης δεν ακουγεται παραλογο, αντιθετως. Απλα δεν ξερω κατα ποσο η εναλλακτικη προταση που κανει (που σαφεστατα θα ακουυγεται 10 φορες καλυτερα απο την ηχομπαρα και καθε ηχομπαρα), μπορει να κρατιεται στο οριο των λεφτων που κανει η εν λογο jbl.

Δεν αιτιολογώ τίποτε. Δεν το περίμενα ότι η διαφορά θα ήταν τόσο μεγάλη. 10 φορές είναι σεβαστή διαφορά. Οπότε πάω πάσο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Jkatikas είπε

Με όλον τον σεβασμό,δεν υπάρχει περίπτωση να έχεις αγοράσει κάτι στα 250€ που να παίζει καλύτερα από το συγκεκριμένο σύστημα.μονο με μεταχειρισμένα κ αυτά ισως

Συμφωνώ με αυτό που λες, αν ήταν να αγοράσω τώρα σύστημα μπορεί και να το σκεφτόμουν. Όμως δεν το θεωρώ "αναβάθμιση" σε σχέση με το 5.1.

Όπως είπα δεν θεωρώ τον εαυτό μου γνώστη, και δεν έχω τρελές απαιτήσεις.

Από το σύστημα που έχω τώρα πάντως, μια φορά σε πάρτι στο άνοιξα πάνω από 80%, στις ταινίες το έχω μόνιμα κάτω από το 50%. H surround αίσθηση που έχω πάντως είναι άκρως ρεαλιστική στις ταινίες που το αξιοποιούν, και στα ειδικά στα παιχνίδια.

Δλδ μπορεί να γίνει μια έκρηξη και να την ακούσεις μόνο από τον ένα δορυφόρο και να κοιτάξεις πίσω να δεις τι το στο καλό έγινε. Σε θρίλερ ειδικά που ακούγονται ψίθυροι κτλ με πιάνει μια ανησυχία και σε μέτρια έργα.

Αν μπορέσει η virtual μπάρα να σε κάνει να κοιτάξεις πίσω σου από την τρομάρα, τότε ναι, θα συμφωνήσω με τους υποστηρικτές της.

Αλλιώς να ξέρουμε ότι συμβιβαζόμαστε για την άνεση χώρου. Μπορεί να έχουμε το μπάσο, μπορεί και το Stereo αλλά το surround θα πρέπει να το ακούσω για να πεισθώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, k_dinos είπε

Συμφωνώ με αυτό που λες, αν ήταν να αγοράσω τώρα σύστημα μπορεί και να το σκεφτόμουν. Όμως δεν το θεωρώ "αναβάθμιση" σε σχέση με το 5.1.

Όπως είπα δεν θεωρώ τον εαυτό μου γνώστη, και δεν έχω τρελές απαιτήσεις.

Από το σύστημα που έχω τώρα πάντως, μια φορά σε πάρτι στο άνοιξα πάνω από 80%, στις ταινίες το έχω μόνιμα κάτω από το 50%. H surround αίσθηση που έχω πάντως είναι άκρως ρεαλιστική στις ταινίες που το αξιοποιούν, και στα ειδικά στα παιχνίδια.

Δλδ μπορεί να γίνει μια έκρηξη και να την ακούσεις μόνο από τον ένα δορυφόρο και να κοιτάξεις πίσω να δεις τι το στο καλό έγινε. Σε θρίλερ ειδικά που ακούγονται ψίθυροι κτλ με πιάνει μια ανησυχία και σε μέτρια έργα.

Αν μπορέσει η virtual μπάρα να σε κάνει να κοιτάξεις πίσω σου από την τρομάρα, τότε ναι, θα συμφωνήσω με τους υποστηρικτές της.

Αλλιώς να ξέρουμε ότι συμβιβαζόμαστε για την άνεση χώρου. Μπορεί να έχουμε το μπάσο, μπορεί και το Stereo αλλά το surround θα πρέπει να το ακούσω για να πεισθώ.

Η συγκεκριμένη έχει δορυφόρους που μπορείς (επιβάλλεται) να βάλεις πίσω πάντως και να έχεις εμπειρία 5.1!

Τώρα αν το dolby atmos με την τεχνολογιά ανάκλασης δουλεύει μένει να φανεί στην πράξη...

Επεξ/σία από agnostos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα περιμένουμε να αντιπροταθεί σύστημα με Dolby Atmos στα 800 ευρώ που να είναι ισάξιο της εν λόγω ηχομπάρας. Όχι "δέκα φορές καλύτερο", απλά ισάξιο.

Αν και σαφώς δεν έχω ακούσει/δοκιμάσει τις περισσότερες επιλογές σε οικονομικούς ραδιοενισχυτές και ηχεία, πολύ αμφιβάλω ότι θα βρεθεί κάτι που να "πατάει κάτω" τη JBL σε αυτά τα λεφτά. 

Όσοι θεωρούν οτι δεν καλύπτονται από τέτοιες all-in-one λύσεις να είναι προετοιμασμένοι να δώσουν τουλάχιστον τα διπλά για AV receiver συν ηχεία για να πάρουν κάτι με σημαντικά καλύτερη ποιότητα ήχου. Και φυσικά να γνωρίζουν οτι για να αποδώσει αξιοπρεπώς το σύστημα που θα στήσουν θα πρέπει (τουλάχιστον) να τοποθετήσουν τα ηχεία σε συγκεκριμένες θέσεις στο χώρο τους, κάτι που δεν είναι πάντα εφικτό για διάφορους λόγους.

Επίσης να μην ξεχνάμε ότι σε surround ηχοσυστήματα είναι ευκολότερο να κρυφτούν οι όποιες αδυναμίες της αλυσίδας αναπαραγωγής. Αρκεί ένα sub με μπόλικο χαμηλό (ακόμα και με σχετικά υψηλή παραμόρφωση), λίγο "τσιμπημένα" πρίμα στο κεντρικό ηχείο και ένα πειστικό panning στους δορυφόρους για να ψαρώσει ο μέσος ακροατής κάνοντας demo μίας ταινίας blockbuster. Αντίστοιχα, δοκιμάστε να αναπαράξετε καλές δικάναλες εγγραφές σε ένα μέτριο σύστημα και οι όποιες ατέλειες ενισχυτικών και ηχείων γίνονται εύκολα ακουστές απο τον καθένα: κλείνεις τα μάτια και ξέρεις οτι δεν ακούς πραγματική ορχήστρα αλλά "στερεοφωνικό"...Συνεπώς, σαφέστατα μπορείς με μια ποιοτική ηχομπάρα να πάρεις αξιοπρεπή κινηματογραφικό ήχο σε ένα τυπικού μεγέθους και διαρρύθμισης οικιακό χώρο χωρίς να τινάξεις τον προϋπολογισμό σου στον αέρα, πράγμα που σπάνια μπορεί να ειπωθεί για μηχανήματα αναπαραγωγής δικάναλου ήχου. Ναι, προφανώς και υπάρχουν ακουστές διαφορές ανάλογα με το budget αλλά δεν είναι τόσο χτυπητές όσο φαντάζονται μερικοί όταν μιλάμε για τάξεις μεγέθους έως χίλια και κάτι ευρώ.

Είμαι ο τελευταίος που θα σκεφτόμουν την αγορά ηχομπάρας. Δεν την χρειάζομαι κιόλας, υπάρχει ήδη σύστημα διαθέσιμο . Αλλά αν ένας φίλος με ρωτούσε σήμερα τι να αγοράσει για το σαλόνι του ώστε να απολαμβάνει τις ταινίες του με εντυπωσιακό ήχο (και ενίοτε και κανένα τραγουδάκι) χωρίς να αναστατώσει το χώρο του-και την τσέπη του, ηχομπάρα θα του πρότεινα χωρίς δεύτερη σκέψη. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tsarouc είπε

Δεν αιτιολογώ τίποτε. Δεν το περίμενα ότι η διαφορά θα ήταν τόσο μεγάλη. 10 φορές είναι σεβαστή διαφορά. Οπότε πάω πάσο!

Και μετα ο συμφορουμιτης λεει τραγικες ανοησιες οπως τις χαρακτηρισες. Κομπλε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, petasis είπε

Παπάντζα.

Εγώ έχω βάλει ηχεία που στοχεύουν το ταβάνι. Πάνω από το αριστερό/δεξί μπάινουν.

Το ταβάνι μου είναι 4.5 μέτρα και υποπτεύομαι πως δεν μπορώ να βάλω upfiring speakers γιαυτό ρωταω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...