Προς το περιεχόμενο

Epic εναντίον Apple εναντίον Google: Σύγκρουση κολοσσών με φόντο το Fortnite [Ενημέρωση]


dimakisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, dimkord είπε

Εσενα επειδη δε σε βολευει χρησιμοποιησες μονο τις πλατφορμες που σε βολευαν για να υποστηριξεις την εταιρια σου. Υπαρχουν και αλλες πλατφορμες, κοιτα το pc σου για παραδειγμα που ειναι πιο κοντα σαν πλατφορμα με ενα smartphone, Πως θα σου φαινοταν αν μπορουσες να εγκαταστησεις εφαρμογες μονο απο το store της ms?  Δε θα ηταν μονοπωλιο αυτο;

Ξεκίνησε ήδη με τα windows 10s. Μόνο από win store μπαίνουν apps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Fortnite έχει μια τεράστια βάση παιχτών που ξοδεύουν πολλά. Μπορεί να πουλήσει εκεί κανείς εκτός την Epic? Προφανώς όχι. Η Apple / Google σου δίνουν ευκαιρία να πουλήσεις ότι θες με μια επιβάρυνση, ποιος κάνει μονοπώλιο;

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, Iamthagod είπε

Οι μπουρτζόβλαχοι της Epic που δημιουργήσανε και μια UNREAL ENGINE. Κατακαημένη epic τς τς τς...

Οι μπουρτζόβλαχοι της Epic που δημιουργήσανε και μια UNREAL ENGINE. Κατακαημένη epic τς τς τς...

 

καμία σχέση το να έχεις καλό προϊόν με το να το προωθήσεις. είσαι εκτός θέματος
καμία σχέση το να έχεις καλό προϊόν με το να το προωθήσεις. είσαι εκτός θέματος

Επεξ/σία από tsarouc
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, cyberguy είπε

Ξεκίνησε ήδη με τα windows 10s. Μόνο από win store μπαίνουν apps

γιαυτο πηγαν ακλαυτα. Τουλαχιστον δινει δυνατοτητα να αγορασεις υπολογιστη με τα κλασικα πληρη windows

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dimkord είπε

Εσενα επειδη δε σε βολευει χρησιμοποιησες μονο τις πλατφορμες που σε βολευαν για να υποστηριξεις την εταιρια σου. Υπαρχουν και αλλες πλατφορμες, κοιτα το pc σου για παραδειγμα που ειναι πιο κοντα σαν πλατφορμα με ενα smartphone, Πως θα σου φαινοταν αν μπορουσες να εγκαταστησεις εφαρμογες μονο απο το store της ms?  Δε θα ηταν μονοπωλιο αυτο;

Κοιτα να δεις τώρα ποιον βολεύει ποιό...

Το οικοσύστημα της apple & google ποιό κοντά που είναι στα windows ή στις κονσόλες??? 

Ρωτάω γιατί αν νομίζεις ότι η google θέλει να γίνει ότι η MS με τα windows μάλλον είσαι σε παράλληλο κόσμο ή δεν έχεις συνειδητοποιήσει ότι ακόμα και απο τα παράλληλα stores που επιτρέπει δεν παίρνει τα ποσοστά της...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαίνω γιατί απλοί χρήστες υποστηρίζουν μονοπωλειακές τακτικές, όταν ο ανταγωνισμός είναι ο καλύτερος φίλος του καταναλωτή. Μάλλον κάποιους τους ευχαριστεί να πληρώνουν τις μεγάλες προμήθειες στις αγαπημένες τους εταιρίες.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, AtiX είπε

Κοιτα να δεις τώρα ποιον βολεύει ποιό...

Το οικοσύστημα της apple & google ποιό κοντά που είναι στα windows ή στις κονσόλες??? 

Ρωτάω γιατί αν νομίζεις ότι η google θέλει να γίνει ότι η MS με τα windows μάλλον είσαι σε παράλληλο κόσμο ή δεν έχεις συνειδητοποιήσει ότι ακόμα και απο τα παράλληλα stores που επιτρέπει δεν παίρνει τα ποσοστά της...

εκανα εγω καποιο διαχωρισμο και ειπα οτι η google ειναι καλυτερη; Συγνωμη αλλα εγω δεν πεταγομαι σε καθε αρθρο να κανω το δικηγορο κανενος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dimkord είπε

εκανα εγω καποιο διαχωρισμο και ειπα οτι η google ειναι καλυτερη; Συγνωμη αλλα εγω δεν πεταγομαι σε καθε αρθρο να κανω το δικηγορο κανενος

Άλλο με ρώτησες, σε αυτό σου απάντησα και άλλο μου λες τώρα... εγώ ρώτησα:

Το οικοσύστημα της apple & google ποιό κοντά που είναι στα windows ή στις κονσόλες??? 

Γιατι αποφεύγεις να απαντήσεις??? ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, AtiX είπε

Άλλο με ρώτησες, σε αυτό σου απάντησα και άλλο μου λες τώρα... εγώ ρώτησα:

Το οικοσύστημα της apple & google ποιό κοντά που είναι στα windows ή στις κονσόλες??? 

Γιατι αποφεύγεις να απαντήσεις??? ;)

Ειναι πληρη λειτουργικα συστηματα με δυνατοτητα να τρεξουν καθε γκαμα εφαρμογων. Η μια εκ των δυο εταιριων πλασαρει προϊον της με το ιδιο λειτουργικο ως pc replacement, οποτε ρωτα αυτους που ειναι πιο κοντα

Επεξ/σία από dimkord
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, thodoris5321 είπε

Δεν καταλαβαίνω γιατί απλοί χρήστες υποστηρίζουν μονοπωλειακές τακτικές, όταν ο ανταγωνισμός είναι ο καλύτερος φίλος του καταναλωτή. Μάλλον κάποιους τους ευχαριστεί να πληρώνουν τις μεγάλες προμήθειες στις αγαπημένες τους εταιρίες.

Γιατί σε κλειστές πλατφόρμες δεν υπάρχει η έννοια του ανταγωνισμού... όταν κάποιες εταιρίες το καταλάβουν και δεν δουλεύουν τους φανς τους, θα λυθούν όλα αυτά που σε ενοχλούν...

Σε κανέναν δεν κάνει εντύπωση ότι στην αρχή και στην περίοδο κερδοφορίας όλες τους κάνουν την πάπια, αλλά όταν βρουν τα σκούρα και αρχίζουν να πέφτουν τα κέρδοι τους ολες θυμούνται την κακία apple ή google??? Υποκρισία είναι αυτό και μάλιστα προς τους πελάτες τους μιας και τόσο καιρό τα λεφτά για την προμήθεια από εμένα και εσένα τα έπαιρναν... 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, AtiX είπε

Καλομαθανε και θέλουν και την πίτα ολόκληρη και τον σκύλο χορτάτο και έχει πλάκα που οι περισσότερες εταιρίες το ανακαλύπτουν μετά από χρόνια...

Αυτό δεν μας νοιάζει, ούτε ότι είναι πιο ακριβό στο store της Google... λεπτομέριες μπροστά στα γράμματα APPLE...

Το Google Play Store δεν είναι μονοπώλιο. Υπάρχουν νόμιμα ανταγωνιστικά μαγαζιά στο οικοσύστημα του Android, έχει ένα και η ίδια η Epic. Στο iOS πάλι ο μόνος νόμιμος τρόπος για κατέβασμα εφαρμογών είναι το App Store. Γι’αυτό και δεν είναι το ίδιο επιθετική απέναντι στη Google η ανακοίνωση της Epic. Από τη στιγμή που το Google Play Store είναι προεγκατεστημένο στα περισσότερα Android κινητά υπάρχουν θέματα μονοπωλιακών πρακτικών και εκεί, αλλά όχι στον βαθμό που υπάρχουν στο App Store.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 minutes ago, dimkord said:

γιαυτο πηγαν ακλαυτα. Τουλαχιστον δινει δυνατοτητα να αγορασεις υπολογιστη με τα κλασικα πληρη windows

Άρα και το iOS θα πάει άκλαυτο και θα υπάρξει η δικαιοσύνη που θέλεις. Έτσι δεν είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, AtiX είπε

Γιατί σε κλειστές πλατφόρμες δεν υπάρχει η έννοια του ανταγωνισμού... όταν κάποιες εταιρίες το καταλάβουν και δεν δουλεύουν τους φανς τους, θα λυθούν όλα αυτά που σε ενοχλούν...

Σε κανέναν δεν κάνει εντύπωση ότι στην αρχή και στην περίοδο κερδοφορίας όλες τους κάνουν την πάπια, αλλά όταν βρουν τα σκούρα και αρχίζουν να πέφτουν τα κέρδοι τους ολες θυμούνται την κακία apple ή google??? Υποκρισία είναι αυτό και μάλιστα προς τους πελάτες τους μιας και τόσο καιρό τα λεφτά για την προμήθεια από εμένα και εσένα τα έπαιρναν... 

Εντωμεταξύ έστω ότι έχω την Χ εταιρία τύπου Apple ή Google (δεν βάζω μια απο αυτές για ευνόητους λόγους) και θέλω να είναι κλειστό το λειτουργικό γιατί το ελέγχω καλύτερα απο άποψη ιών, κακόβουλων λογισμικών, επιδόσεων κτλ. Με τι λογική θα μου ζητήσουν να παρακάμπτουν το store μου που εγγυάται την ομαλή λειτουργία της συσκευής (όσο το δυνατόν περισσότερο - απόλυτα προφανως δεν γίνεται) αλλά και τους όρους που εγώ έχω θέσει ως εταιρία??

Με τι λογική θα επιτρέψω 3rd party store απο τη στιγμή που δεν μου διασφαλίζει κανείς ότι δεν θα γίνει του κουτρούλη ο γάμος εκει μέσα απο low quality apps?? Δηλαδή ΟΚ αντιλαμβάνομαι τον όλο φόβο για μονοπώλεια, αλλά ας δούμε λίγο και την άλλη πλευρά.. Δεν είναι όλα μαύρο ή άσπρο.. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγά μη κάτσουμε να σκάσουμε για τα κέρδη των πολυεθνικών και μάλιστα για ένα υπερεκτιμημένο παιχνίδι όπως το fortnite.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...