Προς το περιεχόμενο

Γνώμες για ελαστικά


rapro1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Sorry, δεν το ...κατάλαβα. Εννοείς ότι κανονικά πρέπει να αποφεύγεται η αλλαγή το καλοκαίρι; Απλώς λόγω της ανάγκης αυτής για ταξίδι, καλό είναι να αλλαχθούν τώρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 40
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, gousias είπε

Sorry, δεν το ...κατάλαβα. Εννοείς ότι κανονικά πρέπει να αποφεύγεται η αλλαγή το καλοκαίρι; Απλώς λόγω της ανάγκης αυτής για ταξίδι, καλό είναι να αλλαχθούν τώρα;

Ναι έτσι λένε ότι το καλοκαίρι κανονικά πρέπει να αποφεύγεται η αλλαγή ελαστικών , στην πράξη όμως ΔΕΝ  ισχύει κάτι τέτοιο (και καλά λόγω της μεγαλύτερης φθοράς από τις θερμοκρασίες)  , προχώρα στην αλλαγή κανονικά.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Dark_Nightfall είπε

Ναι έτσι λένε ότι το καλοκαίρι κανονικά πρέπει να αποφεύγεται η αλλαγή ελαστικών , στην πράξη όμως ΔΕΝ  ισχύει κάτι τέτοιο (και καλά λόγω της μεγαλύτερης φθοράς από τις θερμοκρασίες)  , προχώρα στην αλλαγή κανονικά.

Επίσης λένε και ότι πρέπει να τα προσέχουμε στα πρώτα χιλιόμετρα και να μην δίνουμε πόνο.

Οπότε μπορεί και να μην είναι εντελώς αβάσιμο το σκεπτικό του να μην αλλάζεις μέσα στο (ελληνικό) καλοκαίρι.

Μπορείς να ξέρεις στα σίγουρα τι ισχύει και τι όχι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνώμη μου είναι ότι προέχει η ασφάλεια. Οπότε τα λάστιχα χρειάζεται να αλλαχτούν όταν πρέπει. Πχ Λέω είναι καλοκαίρι... Αν πάω ταξίδι και πιάσει μια μπόρα, δεν έχω πρόσφυση, δεν έχω φρένα..Αξίζει να περιμένω για την αλλαγή το Σεπτέμβρη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βέβαια το "όταν πρέπει" όσον αφορά στα ελαστικά είναι λίγο περίεργο.

Δηλαδή πρέπει να τα αλλάξει Ιούλιο και δεν έπρεπε το Μάρτη/Απρίλη, 3-4 μήνες πριν, που έχει ακόμα βροχές; Είναι άχρηστα τον Ιούλιο και ήταν μια χαρά το Μάρτη; Κάτι δεν πάει καλά εδώ.

Ακριβώς λοιπόν με την ίδια λογική που δεν τα άλλαξε το Μάρτη που επίσης έπρεπε, μπορεί να περιμένει έως τον Οκτώβρη.

Δε λέω τι πρέπει να κάνει, αλλά τα ελαστικά δεν αχρηστεύονται μέσα σε μια μέρα.

Εκτός κι αν την είδε drifter στο ενδιάμεσο και είπε να τα διαλύσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί απλά να διαπίστωσε ο άνθρωπος οτι τα έχει από την εποχή του Νόε και σου λέει στην πόλη με έβγαλαν αλλά αν ανοιχτώ σε καμιά εθνική και σκάσει κανά λάστιχο θα έχω θέμα...

Για εμένα άλλαξε τα χθες...είναι πιό σημαντικό το θέμα ασφάλεια από το αν θα φθαρούν 2% περισσότερο επειδή πρωτοπάτησαν σε καυτή άσφαλτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, phanispal said:

Βέβαια το "όταν πρέπει" όσον αφορά στα ελαστικά είναι λίγο περίεργο.

Δηλαδή πρέπει να τα αλλάξει Ιούλιο και δεν έπρεπε το Μάρτη/Απρίλη, 3-4 μήνες πριν, που έχει ακόμα βροχές; Είναι άχρηστα τον Ιούλιο και ήταν μια χαρά το Μάρτη; Κάτι δεν πάει καλά εδώ.

Ακριβώς λοιπόν με την ίδια λογική που δεν τα άλλαξε το Μάρτη που επίσης έπρεπε, μπορεί να περιμένει έως τον Οκτώβρη.

Δε λέω τι πρέπει να κάνει, αλλά τα ελαστικά δεν αχρηστεύονται μέσα σε μια μέρα.

Εκτός κι αν την είδε drifter στο ενδιάμεσο και είπε να τα διαλύσει.

Εγώ τα άλλαξα όταν έφτασε το "πρέπει" 

Δηλαδή στην 4ετια όπου και άρχισαν να γλιστράνε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, phanispal είπε

Βέβαια το "όταν πρέπει" όσον αφορά στα ελαστικά είναι λίγο περίεργο.

Δηλαδή πρέπει να τα αλλάξει Ιούλιο και δεν έπρεπε το Μάρτη/Απρίλη, 3-4 μήνες πριν, που έχει ακόμα βροχές; Είναι άχρηστα τον Ιούλιο και ήταν μια χαρά το Μάρτη; Κάτι δεν πάει καλά εδώ.

Ακριβώς λοιπόν με την ίδια λογική που δεν τα άλλαξε το Μάρτη που επίσης έπρεπε, μπορεί να περιμένει έως τον Οκτώβρη.

Δε λέω τι πρέπει να κάνει, αλλά τα ελαστικά δεν αχρηστεύονται μέσα σε μια μέρα.

Εκτός κι αν την είδε drifter στο ενδιάμεσο και είπε να τα διαλύσει.

Δεν είναι και τόσο περίεργο γιατί κάποια πράγματα είναι μετρήσιμα.

https://www.autotriti.gr/autoaccessories/news/data/elastika-zantes/Kindynos-thanatos-ta-ftharmena-elastika_133636_22593.asp

https://www.autogreeknews.gr/perissotera/12587-pote-prepei-na-allazo-ta-lastixa-tou-aftokinitou

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...