Προς το περιεχόμενο

Επιδότηση Δανείων Κύριας Κατοικίας Πληγέντων Κορωνοϊού


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φυσικά πρόσωπα - ιδιοκτήτες ακινήτων οι οποίοι:
 έλαβαν μειωμένο μίσθωμα, στο πλαίσιο του Μηχανισμού Στήριξης για την μείωση
μισθώματος επαγγελματικών μισθώσεων και μισθώσεων κύριας κατοικίας λόγω
κορωνοϊού.

 

οκ εγω πήρα μειωμενα ενοικια αλλα προφανως δεν ειναι δηλωμενο πρωτη κατοικια εφοσον το νοικιαζω και δε μενω εγω ο ιδιος. Αρα δικαιουμαι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, malmsteen1984 είπε

Φυσικά πρόσωπα - ιδιοκτήτες ακινήτων οι οποίοι:
 έλαβαν μειωμένο μίσθωμα, στο πλαίσιο του Μηχανισμού Στήριξης για την μείωση
μισθώματος επαγγελματικών μισθώσεων και μισθώσεων κύριας κατοικίας λόγω
κορωνοϊού.

οκ εγω πήρα μειωμενα ενοικια αλλα προφανως δεν ειναι δηλωμενο πρωτη κατοικια εφοσον το νοικιαζω και δε μενω εγω ο ιδιος. Αρα δικαιουμαι;

Βασικά εγω λέω να κάνεις την αίτηση και το πολύ να μην σου εγκριθεί δεν χάνεις και τιποτα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αυτο θα κανω. Προφανως δεν θα δηλωσω ψευδως οτι ειναι πρώτη κατοικια γιατί θα διασταυρωθεί. Αλλα λενε παντου για επιδοτηση πρωτης κατοικίας ενώ τα επαγγελματικά μισθωματα είναι κυριως αυτα που περικοπηκαν

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, malmsteen1984 είπε

Ναι αυτο θα κανω. Προφανως δεν θα δηλωσω ψευδως οτι ειναι πρώτη κατοικια γιατί θα διασταυρωθεί. Αλλα λενε παντου για επιδοτηση πρωτης κατοικίας ενώ τα επαγγελματικά μισθωματα είναι κυριως αυτα που περικοπηκαν

Κατά την αίτηση πάντως σου ζητάει να επιλέξεις κύρια κατοικία.

Σε κάθε περίπτωση, αν πήρες απαλλαγή φόρου κατά την αγορά για πρώτη κατοικία, αν το δήλωσες ως κύρια κατοικία κάποιο από τα προηγούμενα έτη, αν σκοπεύεις να το χρησιμοποιήσεις ως κύρια κατοικία μέχρι να λήξει το μέτρο της επιδότησης, στη θέση σου (και αυτή είναι προσωπική γνώμη, όχι προτροπή) θα έκανα την αίτηση.

Άλλωστε, μέσα στους σκοπούς του μέτρου είναι να μην κοκκινίσουν περαιτέρω δάνεια και μπορεί στην προκειμένη το γράμμα του νόμου να μην είναι μαζί σου, αλλά το πνεύμα του νόμου μάλλον είναι .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους!

Έκανα την αίτηση για το πρόγραμμα "Γέφυρα" και μετά από μερικές μέρες στην κατάσταση αίτησης αναφέρει το γνωστό "Ανάκτηση στοιχείων κορωνόπληκτων". Έστειλα 2 ερωτήματα, αλλά δεν πήρα απάντηση. Ακομη., τηλεφώνησα στο τηλέφωνο που δίνει στην πλατφόρμα, επίσης μου είπαν πώς ραντεβού για διευκρινίσεις κλείνουν αν αφορά νομικά θέματα.

Μου πρότειναν να περιμένω. Γνωρίζετε κάποιον που η αίτησή του να έχει προχωρήσει?

Ήδη σχεδόν ο πρώτος μήνας πέρασε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ περιμένω ακόμη αλλα λογικά παίρνουν χρόνο αυτες οι διαδικασίες για ειναι και πολλές οι αιτήσεις ειναι το μόνο σίγουρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

Με όσους έχω μιλήσει στο ίδιο στάδιο βρίσκεται η αίτησή τους "Ανάκτηση στοιχείων κορωνόπληκτων".

Φαίνεται ότι η αντιπαραβολή αιτούντων και κορωνόπληκτων θα γίνει μια και καλή για όσες αιτήσεις έγιναν μέχρι μια δεδομένη στιγμή.

Ας περιμένουμε να περάσει και η προθεσμία των δηλώσεων καθώς παίζει το ρόλο της και αυτή για τα κριτήρια μήπως δούμε κάποια εξέλιξη στις αιτήσεις.

Και όπως είπαμε: Αν κάποιος δει περαιτέρω πρόοδο στην αίτησή του, ας το μοιραστεί.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Εδώ και κάποιες μέρες όταν προσπαθώ να συνδεθώ στην πλατφόρμα και αφού έχω βάλει username και password μου εμφανίζει το εξής μήνυμα:

  • Μη επιτρεπτή πρόσβαση στην ΗΠΕΠΚ. Παρακαλούμε επικοινωνήστε με το Διαχειριστή της ΗΠΕΠΚ.

Αντιμετωπίζει κάποιος άλλος το ίδιο θέμα ή συνδέεστε κανονικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, μπαίνω κανονικά στην πλατφόρμα χωρίς προβλήματα.

Επίσης μετά από επικοινωνία στο τηλέφωνο που δίνει η πλατφόρμα για πληροφορίες, μου ανέφεραν πως είναι φυσιολογικό να βρίσκεται η αίτηση σε κατάσταση "Ανάκτησης στοιχείων κορωνόπληκτων", λόγω των ελέγχων που διεξάγουν. Θα ειδοποιηθώ με mail όταν ολοηρωθεί ο έλεγχος.

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, totis13 είπε

Καλημέρα,

Σήμερα παρατήρησα ότι η εκτιμώμενη ημερομηνία ολοκλήρωσης Σταδίου άλλαξε από 01/10/2020 σε 30/09/2020.

Μόλις μπήκα και εγώ και σε εμένα άλλαξε σε αυτην την ημερομηνία , ίσως να ειναι καλό σημάδι και να έχουμε νεώτερα σύντομα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, SPANK είπε

Μόλις μπήκα και εγώ και σε εμένα άλλαξε σε αυτην την ημερομηνία , ίσως να ειναι καλό σημάδι και να έχουμε νεώτερα σύντομα

Για να δούμε...

Δεν είμαι αισιόδοξος πάντως, γιατί και οι Τράπεζες θέλουν το χρόνο τους για το δικό τους έλεγχο.

Προβλέπω να παίρνουν παράταση οι αναστολές πληρωμών μέχρι 31/12 και η επιδότηση για όσους τη δικαιούνται να τρέχει από το νέο έτος.

Ελπίζω να βγω ψεύτης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως οι τραπεζες εχουν καποιο κερδος απο αυτη την επιδοτηση,αλλιως δε με εψαχναν απο τοτε που ανακοινωθηκε με δεκαδες τηλεφωνα καθε μερα,μεχρι σημερα που το σηκωσα και της εξηγησα οτι δεν υπαγομαι στις κατηγοριες που θα παρουν επιδοτηση,ωρες ωρες απορω...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, 3DJIN είπε

παντως οι τραπεζες εχουν καποιο κερδος απο αυτη την επιδοτηση,αλλιως δε με εψαχναν απο τοτε που ανακοινωθηκε με δεκαδες τηλεφωνα καθε μερα,μεχρι σημερα που το σηκωσα και της εξηγησα οτι δεν υπαγομαι στις κατηγοριες που θα παρουν επιδοτηση,ωρες ωρες απορω...

Έχουν μεγάλο όφελος, διασφαλίζουν πως για για ενα χρόνο τουλάχιστον αφοτου λήξει η ρύθμιση δεν θα χουν κόκκινα δάνεια (καθυστέρηση 90 ημέρες+) στο χαρτοφυλάκιο τους + τις εξασφαλισμενες δόσεις 9 μηνών που θα εισπράξουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...