Προς το περιεχόμενο

Επιδότηση Δανείων Κύριας Κατοικίας Πληγέντων Κορωνοϊού


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

39 λεπτά πριν, malmsteen1984 είπε

Εμενα στην κατάσταση προοδου αιτησης γραφει "δημιουργία νεας αιτησης". Τι σημαίνει αυτό;

Μάλλον ότι δεν έχεις πατήσει το κουμπί «Υποβολή».

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, malmsteen1984 είπε

Εμενα στην κατάσταση προοδου αιτησης γραφει "δημιουργία νεας αιτησης". Τι σημαίνει αυτό;

πάτα το μολύβι , πατα να κανει ανακτηση δεδομενων απο ΑΑΔΕ , και συμπλήρωσε τηλέφωνο και email. ωστε να σου στειλει στο email κωδικο για επιβεβαιώση και έπειτα υποβολή. Έχεις χρόνο ακόμη ςώς 30 Σεπτέμβρη .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Θα το κανω αμεσα

το έκανα αλλά δεν το δικαιούμαι. δεν μ΄αφήνει να το ολοκληρώσω. γιατί ναι μεν πήρα μειωμένα ενοίκια λόγω κορωνοιού αλλά προφανώς και δεν είναι πρώτη κατοικία γιατί δε μένω μέσα. οπότε δεν υπάρχει το ακίνητο στην πλατφόρμα για να το επιλέξω. δεν είναι παράλογο αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, malmsteen1984 είπε

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Θα το κανω αμεσα

το έκανα αλλά δεν το δικαιούμαι. δεν μ΄αφήνει να το ολοκληρώσω. γιατί ναι μεν πήρα μειωμένα ενοίκια λόγω κορωνοιού αλλά προφανώς και δεν είναι πρώτη κατοικία γιατί δε μένω μέσα. οπότε δεν υπάρχει το ακίνητο στην πλατφόρμα για να το επιλέξω. δεν είναι παράλογο αυτό?

Μήπως το αγόρασες το 2019;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, malmsteen1984 είπε

ναι παίζει κάποιο ρόλο?

Περίμενε να βγούνε τα εκκαθαριστικά ενφια για το 2019(λογικά μέχρι 21/9) και πάτα το κουμπί ανάκτησης μετά. Θα στο εμφανίσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, totis13 είπε

Περίμενε να βγούνε τα εκκαθαριστικά ενφια για το 2019(λογικά μέχρι 21/9) και πάτα το κουμπί ανάκτησης μετά. Θα στο εμφανίσει.

Σ'ευχαριστω. Ελπιζω να δουλέψει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/9/2020 στις 9:43 ΜΜ, malmsteen1984 είπε

Σ'ευχαριστω. Ελπιζω να δουλέψει

Τελικά τα εκκαθαριστικά ΕΝΦΙΑ την Παρασκευή 25/09 λένε ότι θα ανέβουν. Οπότε από τότε θα μπορείς να κάνεις και αίτηση.Θα δουλέψει κατά 99% γιατί την ακίνητη περιουσία την τραβάνε απευθείας από το εκκαθαριστικό που έχει και την φορολογητέα αξία που τη χρειάζονται επίσης.

 

Κάτι ακόμα. Στο στάδιο Παροχή στοιχείων από πιστωτές έχουν ήδη αρχίσει να εμφανίζονται οι καταθέσεις των αιτούντων και του νοικοκυριού του. Εμφανίζει ξεχωριστές γραμμές για αιτούντα και σύζυγο με το σύνολο του υπολοίπου λογαριασμού σε αυτούς που είναι συνδικαιούχοι. Ελπίζω τουλάχιστον να μη διπλομετρήσει τελικά στο όριο καταθέσεων αυτό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα η αίτηση ειναι ακόμη πάντως στο Ανάκτηση Στοιχείων Kορωνόπληκτων και με εκτιμώμενη ημερομηνία ολοκλήρωσης την αλλη εβδομμάδα οποτε μπορεί τελικα να παίξει και άκυρο , το θέμα ειναι βέβαια οτι ειμαι σε αλλη κατηγορία πιο πολύπλοκη οποτε ίσως θέλει χρόνο ακόμη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα! Μόλις μου ήρθε στο mail μου από την Τράπεζα που έχω το δάνειο το εξής μήνυμα:

Σύμφωνα με στοιχεία της 18/09/2020 από την ΕΓΔΙΧ, η υποβολή της αίτησής σας στο πρόγραμμα «Γέφυρα» δεν έχει ολοκληρωθεί. Για την εμπρόθεσμη ολοκλήρωσή της το αργότερο έως τις 30/09/2020 είναι απαραίτητη η συνυποβολή της αίτησης από το/τη σύζυγο ή/και τα εξαρτώμενα μέλη στην ηλεκτρονική πλατφόρμα της Ειδικής Γραμματείας Διαχείρισης Ιδιωτικού Χρέους (ΕΓΔΙΧ) στην ιστοσελίδα www.keyd.gov.gr.

Σημειώνεται ότι ο/η σύζυγος ή/και τα εξαρτώμενα μέλη θα πρέπει να επιλέξουν το σύνδεσμο «Σύζυγος» ή «Εξαρτώμενο μέλος» από την ιστοσελίδα του προγράμματος, να εισάγουν τους προσωπικούς τους κωδικούς taxisnet, να συμφωνήσουν με την άρση του φορολογικού και τραπεζικού απορρήτου, να παράσχουν τις απαιτούμενες συναινέσεις και να υποβάλουν την αίτησή.

Βέβαια έχω κάνει άρση απορρήτου για όλους τους εμπλεκόμενους στις 14/8/20 και η αίτηση φαίνεται να βρίσκεται σε κατάσταση Ανάκτησης στοιχείων κορωνόπληκτων.

Έχει έρθει κάτι παρόμοιο σε κάποιον?

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Xan_pap είπε

Καλησπέρα! Μόλις μου ήρθε στο mail μου από την Τράπεζα που έχω το δάνειο το εξής μήνυμα:

Σύμφωνα με στοιχεία της 18/09/2020 από την ΕΓΔΙΧ, η υποβολή της αίτησής σας στο πρόγραμμα «Γέφυρα» δεν έχει ολοκληρωθεί. Για την εμπρόθεσμη ολοκλήρωσή της το αργότερο έως τις 30/09/2020 είναι απαραίτητη η συνυποβολή της αίτησης από το/τη σύζυγο ή/και τα εξαρτώμενα μέλη στην ηλεκτρονική πλατφόρμα της Ειδικής Γραμματείας Διαχείρισης Ιδιωτικού Χρέους (ΕΓΔΙΧ) στην ιστοσελίδα www.keyd.gov.gr.

Σημειώνεται ότι ο/η σύζυγος ή/και τα εξαρτώμενα μέλη θα πρέπει να επιλέξουν το σύνδεσμο «Σύζυγος» ή «Εξαρτώμενο μέλος» από την ιστοσελίδα του προγράμματος, να εισάγουν τους προσωπικούς τους κωδικούς taxisnet, να συμφωνήσουν με την άρση του φορολογικού και τραπεζικού απορρήτου, να παράσχουν τις απαιτούμενες συναινέσεις και να υποβάλουν την αίτησή.

Βέβαια έχω κάνει άρση απορρήτου για όλους τους εμπλεκόμενους στις 14/8/20 και η αίτηση φαίνεται να βρίσκεται σε κατάσταση Ανάκτησης στοιχείων κορωνόπληκτων.

Έχει έρθει κάτι παρόμοιο σε κάποιον?

 
 

Μήπως να κάνεις ενα τηλέφωνο αύριο στην τράπεζα να σου πουν ακριβώς περι τίνος πρόκειται και χρειάζεται ακριβώς

Edit : Εγώ ειμαι πάντως ακόμη στο Ανάκτηση Στοιχείων Kορωνόπληκτων και υποτίθεται οτι την ερχόμενη τετάρτη ολοκληρώνεται η διαδικασία 🤔

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/9/2020 στις 5:02 ΜΜ, Xan_pap είπε

Καλησπέρα! Μόλις μου ήρθε στο mail μου από την Τράπεζα που έχω το δάνειο το εξής μήνυμα:

Σύμφωνα με στοιχεία της 18/09/2020 από την ΕΓΔΙΧ, η υποβολή της αίτησής σας στο πρόγραμμα «Γέφυρα» δεν έχει ολοκληρωθεί. Για την εμπρόθεσμη ολοκλήρωσή της το αργότερο έως τις 30/09/2020 είναι απαραίτητη η συνυποβολή της αίτησης από το/τη σύζυγο ή/και τα εξαρτώμενα μέλη στην ηλεκτρονική πλατφόρμα της Ειδικής Γραμματείας Διαχείρισης Ιδιωτικού Χρέους (ΕΓΔΙΧ) στην ιστοσελίδα www.keyd.gov.gr.

Σημειώνεται ότι ο/η σύζυγος ή/και τα εξαρτώμενα μέλη θα πρέπει να επιλέξουν το σύνδεσμο «Σύζυγος» ή «Εξαρτώμενο μέλος» από την ιστοσελίδα του προγράμματος, να εισάγουν τους προσωπικούς τους κωδικούς taxisnet, να συμφωνήσουν με την άρση του φορολογικού και τραπεζικού απορρήτου, να παράσχουν τις απαιτούμενες συναινέσεις και να υποβάλουν την αίτησή.

Βέβαια έχω κάνει άρση απορρήτου για όλους τους εμπλεκόμενους στις 14/8/20 και η αίτηση φαίνεται να βρίσκεται σε κατάσταση Ανάκτησης στοιχείων κορωνόπληκτων.

Έχει έρθει κάτι παρόμοιο σε κάποιον?

 
 

Δεν έχεις αποβάλλει την αίτηση.

Πρέπει να μπεις στο keyd Gov gr και αντί για αιτών να επιλέξεις παρακάτω μια από τις 3 επιλογές για σένα μάλλον το σύζυγός η συνδικαιουχος .

Κανεις σύνδεση με τους κωδικούς του συζύγου και πατάς αποδοχή για να ολοκληρωθεί η αίτηση. 

Αν δεν έχεις πατήσει την αποδοχή τοτε μάλλον η αίτηση σου δεν έχει υποβληθεί 

 Ελπίζω να βοήθησα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΛΗΜΕΡΑ

 

ΚΑΙ ΣΕ ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΗΡΘΕ ΑΥΤΟ ΤΟ MAIL ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΤΗΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΑΙΤΗΣΗ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΚΑΙ ΒΡΙΣΚΟΜΑΙ ΣΤΟ ΣΤΑΔΙΟ ΑΝΑΚΤΗΣΗΣ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ ΚΟΡΟΝΟΠΛΗΚΤΟΥ

 

ΤΟ ΕΧΩ ΤΣΕΚΑΡΕΙ ΕΚΑΤΟ ΦΟΡΕΣ ΟΤΙ ΟΛΑ ΕΧΟΥΝ ΓΙΝΕΙ ΣΩΣΤΑ

ΕΑΝ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΝΕΙ ΑΙΤΗΣΗ ΟΠΩς ΓΡΑΦΕΙ ΕΝΑ ΜΕΛΟΣ ΤΟΤΕ ΘΑ ΜΑΣ ΕΔΙΝΕ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΝΕΑ ΑΙΤΗΣΗ Η ΟΠΟΙΑ ΕΠΙΛΟΓΗ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΕΜΦΑΝΙΖΕΤΑΙ ΠΟΥΘΕΝΑ

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, mvoli είπε

ΚΑΛΗΜΕΡΑ

ΚΑΙ ΣΕ ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΗΡΘΕ ΑΥΤΟ ΤΟ MAIL ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΤΗΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΑΙΤΗΣΗ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΚΑΙ ΒΡΙΣΚΟΜΑΙ ΣΤΟ ΣΤΑΔΙΟ ΑΝΑΚΤΗΣΗΣ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ ΚΟΡΟΝΟΠΛΗΚΤΟΥ

ΤΟ ΕΧΩ ΤΣΕΚΑΡΕΙ ΕΚΑΤΟ ΦΟΡΕΣ ΟΤΙ ΟΛΑ ΕΧΟΥΝ ΓΙΝΕΙ ΣΩΣΤΑ

ΕΑΝ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΝΕΙ ΑΙΤΗΣΗ ΟΠΩς ΓΡΑΦΕΙ ΕΝΑ ΜΕΛΟΣ ΤΟΤΕ ΘΑ ΜΑΣ ΕΔΙΝΕ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΝΕΑ ΑΙΤΗΣΗ Η ΟΠΟΙΑ ΕΠΙΛΟΓΗ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΕΜΦΑΝΙΖΕΤΑΙ ΠΟΥΘΕΝΑ

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Καλημέρα και καλή εβδομάδα,

Από αυτά που διαβάζω εδώ, υποθέτω πως σε όσους έχουν κάνει αίτηση και δεν έχει φτάσει στο Στάδιο Παροχής Στοιχείων σε Πιστωτές (δηλ. είτε είναι Ανάκτηση Στοιχείων Κορωνόπληκτων ή Δημιουργία Νέας Αίτησης), εστάλη ειδοποίηση.

Έχει ενδιαφέρον να μάθουμε αν κάποια κατηγορία κορωνόπληκτων έχει μείνει εκτός στην ανάκτηση στοιχείων.

Στο μεταξύ, η πλατφόρμα σήμερα δεν κάνει ανάκτηση στοιχείων ααδε για όσους δεν έχουν κάνει αίτηση ακόμα. Είναι υπερφορτωμένο το taxis με τα ΕΝΦΙΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...