Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή ονόματος σε ΔΕΗ και ΕΥΔΑΠ


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα 

Η Γιαγιά μου έχει μεταβιβάσει ένα εξοχικό στην μητέρα μου εδώ και χρόνια αλλά ακόμη έχει στο όνομα της και παίρνει και τους λογαριασμούς της ΔΕΗ και την ΕΥΔΑΠ.

Ποια διαδικασία πρέπει να γίνει για να αλλάξουμε τα ονόματα και να τα φέρουμε στην μητέρα μου ;

Διάβασα ορισμένα άρθρα για αλλαγή ονόματος αλλά είναι σχετικά παλιά 2017 και 2019 και επειδή πλέον έχουν γινει πολλές σχετικές διαδικασίες ηλεκτρονικές ας ενημερώσει κάποιος αν γίνεται να το κάνουμε ηλεκτρονικά χωρίς να τρέχουμε αλλιώς τι χρειάζεται 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 37
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλημέρα,

Για την ΕΥΔΑΠ δεν ξέρω την διαδικασία, θα σου πω όμως για τη ΔΕΗ μιας και έκανα αλλαγή ονόματος εν μέσω καραντίνας.

Θα μπεις  εδώ όπου θα βρεις αυτό το link για τα econtracts. Εκεί θα δεις και τα δικαιολογητικά που χρειάζονται (είναι ελάχιστα). Αν θυμάμαι καλά, χρειάζεται ο αριθμός της παροχής του ακινήτου, ένα αποδεικτικό σχέσης του φυσικού προσώπου με το ακίνητο (Ε2 ή Ε9 από εφορία) και ταυτότητα και δύο υπεύθυνες δηλώσεις που θα σας τις δώσουν από τη ΔΕΗ με email. Τα αποστέλλεται όλα ηλεκτρονικά. Θυμάμαι ότι από τη στιγμή που έκανα το αίτημα μέσω της σελίδας υπήρχε μια καθυστέρηση (ήμασταν σε πλήρες Lock down - μέσα/τέλη Απριλίου), αλλά απ' όταν επικοινώνησαν μαζί μου με email για να ξεκινήσουμε τη διαδικασία έγιναν όλα τάχιστα χωρίς άσκοπες επικοινωνίες και χασομέρια. 

Σημαντική λεπτομέρεια που ξέχασα να αναφέρω. 

Θα πρέπει το ακίνητο να έχει πιστοποιητικό ηλεκτρολόγου για την εγκατάσταση σε ισχύ. Αν δεν είναι σε ισχύ, θα πρέπει να προσκομίσετε νέο μαζί με τα υπόλοιπα δικαιολογητικά. 

εδώ μπορείς να ελέγξεις αν το πιστοποιητικό σας είναι σε ισχύ. 

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

με την εγγύηση τι ακριβώς ισχύει;

https://www.dei.gr/el/oikiakoi-pelates/xrisimes-plirofories-gia-to-logariasmo-sas/egguisi/poio-einai-to-poso-tis-egguisis-pou-prepei-na-kata

Είναι προκαταβολή η οποία θα αφαιρεθεί στους επόμενους λογαριασμούς, η έχει extra κόστος;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν πρόκειται για αλλαγή ονόματος τότε αυτή που είχε δοθεί αρχικά συμψηφιζεται στον τελευταίο λογαριασμό, κι έπειτα, στον πρώτο λογαριασμό με το νέο πλέον όνομα χρεώνεται εκ νέου. Εμένα μου πήραν 130 ευρώ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι πρόσφατοι λογαριασμοί δεν είναι απαραίτητοι, θέλουν λογαριασμό οποιασδήποτε χρονικής στιγμής για να δούνε τον αριθμό παροχής και διάφορους άλλους αριθμούς που αναγράφονται εκεί, αριθμός πελάτη, συμβολαίου, κυκλώματος κτλ. Καλό είναι βέβαια αν έχεις τελευταίους λογαριασμούς να πας αυτούς. 

Επεξ/σία από Βασίλης_29
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Το ξεθάβω (αν και δεν είναι πολύ μακρινό).

Μέσα από την εφαρμογή econtract της ΔΕΗ για αλλαγή ονόματος, δίνεται η επιλογή μόνο του προγράμματος myHomeOnline και όχι του myHomeEnter. Επιπλέον, στους όρους του myHomeEnter αναφέρει ότι 

Αναφορά σε κείμενο

Την προωθητική έκπτωση δεν μπορούν να λάβουν όσοι είναι ήδη σε άλλο προϊόν που περιλαμβάνει προωθητική ενέργεια (πχ. ΔΕΗ myHome Online με 30€ έκπτωση).

Μήπως ξέρει κανείς αν και πως μπορώ να αλλάξω όνομα και να μπω στο myHomeEnter?

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εμενα για την αλλαγη στο ονομα στην ΔΕΗ προτιμησα κατευθείαν να παω Volterra. Μεσω email έγινε η διαδικασία, χωρίς να δωσω χρημα σε εγγυήσεις κτλ και εχουν μια "ευελιξία" στο εαν εχει πιστοποιητικό εν ισχυ. Το Ε9 μου ζητησαν, ταυτοτητα σκαναρισμενη και φωτογραφία του μετρητη που να φαίνονται καθαρα τα στοιχεια.Μην παιδευεσαι με την ΔΕΗ

Επεξ/σία από Fotis_Greece
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Fotis_Greece είπε

Εμενα για την αλλαγη στο ονομα στην ΔΕΗ προτιμησα κατευθείαν να παω Volterra. Μεσω email έγινε η διαδικασία, χωρίς να δωσω χρημα σε εγγυήσεις κτλ και εχουν μια "ευελιξία" στο εαν εχει πιστοποιητικό εν ισχυ. Το Ε9 μου ζητησαν, ταυτοτητα σκαναρισμενη και φωτογραφία του μετρητη που να φαίνονται καθαρα τα στοιχεια.Μην παιδευεσαι με την ΔΕΗ

Άλλο τι σου λένε προκειμένου να σε πιάσουν πελάτη, και άλλο τι ισχύει στην πραγματικότητα... Καμία απολύτως "ευελιξία" δεν έχουν, 6 μήνες περιθώριο έχεις να προσκομίσεις την νέα ΥΔΕ στον ΔΕΔΔΗΕ, θα στο υπενθυμίσει και με επιστολή.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Joshua21 είπε

Άλλο τι σου λένε προκειμένου να σε πιάσουν πελάτη, και άλλο τι ισχύει στην πραγματικότητα... Καμία απολύτως "ευελιξία" δεν έχουν, 6 μήνες περιθώριο έχεις να προσκομίσεις την νέα ΥΔΕ στον ΔΕΔΔΗΕ, θα στο υπενθυμίσει και με επιστολή.

Αν μαλιστα δεν προσκομιστει η ΥΔΕ γινεται αμμεσα διακοπη παροχης .

Αμμεσα ΥΔΕ απαιτειτε οταν η παροχη ειναι ηδη κομμενη .

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΥΔΕ υπάρχει καινούρια. Το άτομο που μένει όμως στο σπίτι δεν θέλει να αλλάξει πάροχο.. Αλλά έτσι όπως το βλέπω, είτε τιμωρημένος της ΔΕΗ ή αλλού... 😞

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, DrNick είπε

ΥΔΕ υπάρχει καινούρια. Το άτομο που μένει όμως στο σπίτι δεν θέλει να αλλάξει πάροχο.. Αλλά έτσι όπως το βλέπω, είτε τιμωρημένος της ΔΕΗ ή αλλού... 😞

Η επιλογη παροχου ειναι καθαρα θεμα χρηστη της παροχης .Βεβα αν καταλαβα καλα εσυ μπορεις να τον υποχρεωσεις να παρει την παροχη στο ονομα του αν δεν ειναι ηδη .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Γιάννης Platano είπε

Η επιλογη παροχου ειναι καθαρα θεμα χρηστη της παροχης .Βεβα αν καταλαβα καλα εσυ μπορεις να τον υποχρεωσεις να παρει την παροχη στο ονομα του αν δεν ειναι ηδη .

It 's complicated που λένε... ("φιλοξενούμενο", αγαπημένο πρόσωπο)

Επεξ/σία από DrNick
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, DrNick είπε

It 's complicated που λένε... ("φιλοξενούμενο", αγαπημένο πρόσωπο)

Τι ακριβώς είναι... "complicated"? Του φιλοξενούμενου δεν του πέφτει λόγος για το ποια εταιρεία ρεύματος έχει επιλέξει αυτός που τον φιλοξενεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Fotis_Greece είπε

Εμενα για την αλλαγη στο ονομα στην ΔΕΗ προτιμησα κατευθείαν να παω Volterra. Μεσω email έγινε η διαδικασία, χωρίς να δωσω χρημα σε εγγυήσεις κτλ και εχουν μια "ευελιξία" στο εαν εχει πιστοποιητικό εν ισχυ. Το Ε9 μου ζητησαν, ταυτοτητα σκαναρισμενη και φωτογραφία του μετρητη που να φαίνονται καθαρα τα στοιχεια.Μην παιδευεσαι με την ΔΕΗ

Οπως σου εγραψαν και οι 2 αλλοι χρηστες δεν υπαρχει καμια ευελιξια στο ΥΔΕ εχεις 6 μηνες περιθωριο,δυστυχως την πατησες με ενα απο τα κλασσικα παραμυθια που λενε οι ιδιωτικοι.Και ελπιζω να εχεις το χαρτι ΥΔΕ και μοντερνο ηλεκτρικο πινακα γιατι θα ξαναδιαβασεις το "μην παιδευεσαι με την ΔΕΗ" και θα βλαστημας την ωρα και την στιγμη που εφυγες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...