Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή ονόματος σε ΔΕΗ και ΕΥΔΑΠ


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, DrNick είπε

ΥΔΕ υπάρχει καινούρια. Το άτομο που μένει όμως στο σπίτι δεν θέλει να αλλάξει πάροχο.. Αλλά έτσι όπως το βλέπω, είτε τιμωρημένος της ΔΕΗ ή αλλού... 😞

Καλησπέρα.. Μπορεί να γίνει και τηλεφωνικά η αλλαγή του ονόματος στην Δεη... Έχει δωρεάν τηλέφωνο 8009001000... Εκεί θα σε κατευθύνουν τι χαρτιά θέλουν..

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 37
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, takoulou είπε

Καλησπέρα.. Μπορεί να γίνει και τηλεφωνικά η αλλαγή του ονόματος στην Δεη... Έχει δωρεάν τηλέφωνο 8009001000... Εκεί θα σε κατευθύνουν τι χαρτιά θέλουν..

ΑΝ καταφέρεις να μιλήσεις μαζί τους... πριν μερικές ημέρες (14/12) δοκίμασα, στα 45 λεπτά κόπηκε η γραμμή... ξαναπήρα και άφησα τηλέφωνο να με καλέσουν, τελικά την επόμενη ημέρα το απόγευμα μου έκανε 3 κλήσεις το 8009001000, με το που το σήκωνα έκλεινε η γραμμή...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://apps.deddie.gr/LicensedElectricianCertification/

Εδώ φαίνεται αν έχει λήξει . Το οτι η ΔΕΔΗΕ δε σε κόβει το ρεύμα όταν λήξει είναι άλλο θέμα

Σε αλλαγή πάροχου τότε το κοιτάνε

7 ώρες πριν, Fotis_Greece είπε

Μην παιδευεσαι με την ΔΕΗ

 

4 ώρες πριν, greengr21 είπε

Και ελπιζω να εχεις το χαρτι ΥΔΕ και μοντερνο ηλεκτρικο πινακα γιατι θα ξαναδιαβασεις το "μην παιδευεσαι με την ΔΕΗ" και θα βλαστημας την ωρα και την στιγμη που εφυγες.

Δεν έχει σχέση η ΔΕΗ με την ΥΔΕ , μόνο η ΔΕΔΗΕ

6 ώρες πριν, Γιάννης Platano είπε

Αμμεσα ΥΔΕ απαιτειτε οταν η παροχη ειναι ηδη κομμενη .

Μέχρι πέρυσι τουλάχιστον σε επανασύνδεση για να γίνουν κάποιες εργασίες σε σπίτι που δεν ηλεκτροδοτείται και μάλιστα έχει λήξει η ΥΔΕ ,δεν ζητήθηκε ... βέβαια έγινε ξανα διακοπή , αλλά είσαι σίγουρος οτι απαιτείται αν είναι σε ισχύ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 hour ago, Joshua21 said:

ΑΝ καταφέρεις να μιλήσεις μαζί τους... πριν μερικές ημέρες (14/12) δοκίμασα, στα 45 λεπτά κόπηκε η γραμμή... ξαναπήρα και άφησα τηλέφωνο να με καλέσουν, τελικά την επόμενη ημέρα το απόγευμα μου έκανε 3 κλήσεις το 8009001000, με το που το σήκωνα έκλεινε η γραμμή...

Tα ίδια, μόνο μπινελίκια όμως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, korakios είπε

Δεν έχει σχέση η ΔΕΗ με την ΥΔΕ , μόνο η ΔΕΔΗΕ

εννοειται οτι το ξερω αλλα νομιζω ειναι κατανοητο αυτο που εγραψα....

Επεξ/σία από greengr21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, korakios είπε

https://apps.deddie.gr/LicensedElectricianCertification/

Εδώ φαίνεται αν έχει λήξει . Το οτι η ΔΕΔΗΕ δε σε κόβει το ρεύμα όταν λήξει είναι άλλο θέμα

Σε αλλαγή πάροχου τότε το κοιτάνε

 

Δεν έχει σχέση η ΔΕΗ με την ΥΔΕ , μόνο η ΔΕΔΗΕ

Μέχρι πέρυσι τουλάχιστον σε επανασύνδεση για να γίνουν κάποιες εργασίες σε σπίτι που δεν ηλεκτροδοτείται και μάλιστα έχει λήξει η ΥΔΕ ,δεν ζητήθηκε ... βέβαια έγινε ξανα διακοπή , αλλά είσαι σίγουρος οτι απαιτείται αν είναι σε ισχύ ?

Αν δεν εχει ληξει η ΥΔΕ δεν απαιτειτε σε καμμια περιπτωση .

Ακομα και ληγμενη αν δεν γινει καποια μεταβολη στην παροχη δεν ζητειται νεα. Οι πιο πολλες ληγμενες ειναι .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έκανα αίτηση για αλλαγή ονόματος, online στις 16/12 και μου εμφάνισε μήνυμα οτι θα επικοινωνήσει μαζί μου εκπρόσωπος για να κανονιστούν τα του courier εντος 2 εργάσιμων. Φαντάζομαι πως παίζει ρόλο και οτι βρισκόμαστε σε περίοδο εορτών αλλά μέχρι στιγμής δεν με έχει "ενοχλήσει" κανείς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 9 μήνες μετά...

γεια σας θα ηθελα να αλλαξω ονομα στη δεη. στο σπιτι που μενω ειναι η γιαγια μου επικαρπωτρια και εγω εχω την ψιλη κυριοτητα. επειδη δεν θελω να την ταλαιπωρω με υπευθυνες δηλωσες, τηλεφωνικες ταυτοποιησεις και οτιδηποτε προκυψει μπορω να παρω την παροχη στο ονομα μου η δεν εχω το δικαιωμα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, soxokas είπε

γεια σας θα ηθελα να αλλαξω ονομα στη δεη. στο σπιτι που μενω ειναι η γιαγια μου επικαρπωτρια και εγω εχω την ψιλη κυριοτητα. επειδη δεν θελω να την ταλαιπωρω με υπευθυνες δηλωσες, τηλεφωνικες ταυτοποιησεις και οτιδηποτε προκυψει μπορω να παρω την παροχη στο ονομα μου η δεν εχω το δικαιωμα? 

Ως ψιλός κύριος όχι, δεν έχεις το δικαίωμα, μόνο αν σου κάνει κάποια υπεύθυνη δήλωση (αυτό που θέλεις να αποφύγεις δλδ) ότι στο παραχωρεί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν έχεις κωδικούς taxis μπαίνεις εδώ και τη φτιάχνεις:

https://www.gov.gr/ipiresies/polites-kai-kathemerinoteta/upeuthune-delose-kai-exousiodotese/ekdose-exousiodoteses

Ότι σε εξουσιοδοτεί για την αλλαγή ονόματος στη ΔΕΗ.

Επεξ/σία από gpapadakis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Ως ψιλός κύριος όχι, δεν έχεις το δικαίωμα, μόνο αν σου κάνει κάποια υπεύθυνη δήλωση (αυτό που θέλεις να αποφύγεις δλδ) ότι στο παραχωρεί.

Τουλάχιστον ειναι μια υπεύθυνη δηλωση και έξω, οχι αλλα τραβολογηματα. 

 

2 ώρες πριν, gpapadakis είπε

Αν έχεις κωδικούς taxis μπαίνεις εδώ και τη φτιάχνεις:

https://www.gov.gr/ipiresies/polites-kai-kathemerinoteta/upeuthune-delose-kai-exousiodotese/ekdose-exousiodoteses

Ότι σε εξουσιοδοτεί για την αλλαγή ονόματος στη ΔΕΗ.

Με εξουσιοδότει να παρω το ρευμα στο ονομα μου, η με εξουσιοδοτει να κάνω τις ενέργειες αλλαγης του ονοματος της δεη για δικο της λογαριασμό? Για την ηλεκτρονική εξουσιοδότηση νομίζω θελει κωδικούς ebanking και δεν εχει βγαλει. Κωδικούς ταξις εχω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, soxokas είπε

Τουλάχιστον ειναι μια υπεύθυνη δηλωση και έξω, οχι αλλα τραβολογηματα. 

 

Με εξουσιοδότει να παρω το ρευμα στο ονομα μου, η με εξουσιοδοτει να κάνω τις ενέργειες αλλαγης του ονοματος της δεη για δικο της λογαριασμό? Για την ηλεκτρονική εξουσιοδότηση νομίζω θελει κωδικούς ebanking και δεν εχει βγαλει. Κωδικούς ταξις εχω. 

Δεν θέλει κωδικούς ebanking απλά εγγραφή στο Εθνικό μητρώο επικοινωνίας https://notify.gov.gr/. Αρκεί να έχει κινητό στο όνομα της ή να έχει δηλώσει το κινητό της σε οποιαδήποτε από τις συστημικές τράπεζες, κάνει αυτόματη αντιστοίχιση ΑΦΜ με αριθμό κινητού από τους παρόχους κινητής ή τράπεζα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
1 ώρα πριν, scullyist είπε

Παίζει ρόλο για την αλλαγή ονόματος ΔΕΗ αν υπάρχουν ληξιπρόθεσμες οφειλές;

Αν ειναι σε αλλο ΑΦΜ οχι . Αν ειναι στο ιδιο ναι .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, Γιάννης Platano είπε

Αν ειναι σε αλλο ΑΦΜ οχι . Αν ειναι στο ιδιο ναι .

Οι οφειλές είναι στο όνομα (Α)/αφμ που είναι τώρα η δεη, όχι στο νέο (Β) στο οποίο θέλουμε ν' αλλάξει. 
Το χρέος ακολουθεί το αφμ ή την παροχή; Δεν θέλουμε με την αλλαγή το χρέος να μεταφερθεί στον Α, είναι χρέη του Β που μένει ήδη στο σπίτι, απλα θέλουμε να γινει κι ο λογαριασμος κανονικά πλέον στο ονομά του Β.

Επεξ/σία από scullyist
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...